Final Serverı Nasıl WoW Kurarız?

 • Son günlerde kafa yorduğumuz ''Finalde nasıl WoW kurarız?'' sorusuna bir yanıtım var;


  Öncelikle WoW kurmak için en az 2 inşa planı gerekiyor bunları aldığımızı üstünede 1 tane daha ekstra inşa planı aldığımızı varsayıyorum.
  Mimar tılsımımızında olduğunu düşünelim.


  WoW+3 İnşa Planı+Mimar Tılsımını korumak için 150m def basacak şekilde hazırlanmalıyız ve bu defansları basmakla görevli olan arkadaşların 2/3 üne Pretoryan :rom02: 1/3 üne Mızrakçı :teu02: bastırmamız gerekir.

  Burada kilit nokta :crop::crop: TAHIL :crop::crop: dır.
  Resimde de gördüğümüz gibi tükettikleri tahıla oranla en yüksek defans veren 2 asker birisi yaya birisi atlıya karşı avantajlı olduğundan birbirini dengeleyecekler.
  (Mızraktan fazla Pretoryan istememin sebebi hem orduların genel olarak yaya ağırlıklı oluşu hemde roma ırkının gelişimin kolay olması.)
  Her hesabın 200k asker basacağını düşünürsek 100m Pretoryan için 500 hesap 50m Mızrakçı için 250 hesap lazım.
  Bu hesaplar WoWda seviye basılana kadar bu bölgede tutlacak tılsımları korumakla görevli olabilir.


  WoW bölgesini kontrol altına almak için 100/100 civarlarına gri ekibi ayarında bir ekip göndermek faydalı olacaktır.


  Diğer bir ihtiyacımız ise rakip wowu yıkmak için belli bir miktar ordu 30 tane düzgün basılmış WoW ordusu yeterli diye düşünebiliriz.
  Koç ordularını cermen(çok ihtiyacımız olmayabilir),mancınık ordularını romalıların basması bize avantaj sağlayacaktır.


  En önemli gereklilik ise Tılsım almamız.Bir çoğumuzda muhtemel tılsım koordinatları vardır.Bu koordinatlara gerekli hesapları yerleştirmemiz gerekir.
  7 Eşsiz,28 Büyük,52 Küçük olmak üzere 87 Tılsım vardır ve yaklaşık olarak 22 tanesi bizim bölgemizde çıkar öncelikli hedef onları almak olmalı.

  Küçük tılsım koordinatlarına Galya hesaplar yerleştirerek sadece toytat bastırabiliriz.14000 Toytat küçük tılsım defansını geçmek için yeterli oluyor.

  Genel olarak bir çok köyden mancınık basıp tılsıma maksimum 6 sektörden mancınık yetiştirmeliyiz.Toytatlar her türlü yetişir :thumbup:
  Cermenler herhangi bir tılsıma mancınıksız olarak gidiyorsa askeri içirmeleri faydalarına olacaktır.


  Gri bölge içinse sürekli online olup rakibi rahatsız edecek oyunculara ihtiyacımız var mevcut ekipler içinde bu bölgeyi doldurmakta sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.
  Grideki saldırı hesaplarının cermen,savunma hesaplarının ise galya oynaması yararımıza olur.Ayrıca belli bir miktar toytat basacak galya olması mecburidir.
  Sebebi ise burada askerler sürekli kesilecek o yüzden en ucuza saldırı/savunma gücü elde etmemiz gerekir.Savunmada ekstra olarak hız vazgeçilmezimiz olacak bu noktada druyid çok önemli bir asker.
  Aldığımız büyük tılsımları WoW defanslarının basıldığı yere taşıyıp reis ile kullanmamız bize avantaj sağlar.


  Son olarak casus çok önemlidir.Belirli aralıklarla mutlaka casus basan hesaplarımızın olması gerekir.Bize yapılan operasyonları çözümlememiz ve rakibe yapacağımız operasyonlar için kilit noktalardandır.


  Bazı noktalarda elbette fireler vereceğiz mesela WoW a defans basması gereken hesaplardan beklediğimiz asker gelmez ama o açığı diğer hesaplarda artan defans kapatır.Gelişen olaylara görede refleks gösteririz sonuçta çoğu şey planlandığı gibi gitmez.Mesela Eşsiz Sığınak tılsımı alırsak WoW depolarını ve Mimar tılsımını bu tılsımla koruyabiliriz.


  En büyük hatalarımızdan biri olan 9-15 tarlalı köyleri fazla önemsememiz bize zarar getirecektir.9-15 tarlanın çokta önemli olmadığını BU yazımda açıklamıştım dileyen bir göz atabilir.


  Kabaca bir hesap yaparsak
  WoW için 750,WoW ordusu için 30,Tılsım için 70,Gri için 150 hesap yeterli olacaktır.Yani 1000 adet görev hesabı lazım.


  Tabi geri kalan koordinatları doldurmak içinde belli bir miktar hesaba ihtiyacımız var.


  Eğer bu şartları sağlarsan müttefiklerimizden kabul edenleri rakip bölgeye yollayarak hem rakibi yavaşlatabiliriz hemde bölge içini kontrolde tutmamız kolaylaşır.
  Son olarak bu yazdıkların şuan için ütopiktir ve çok yüksek ihtimal ile asla tam anlamı ile sağlanamayacaktır fakat biz server başlamadan bu tarz bir plan ve yeterli oyuncu/hesap gücü ile gidersek arada vereceğimiz fireler çok etkilemez ve hedefe tam gaz devam edebiliriz.

 • Başkan ağzına sağlık.Olması gereken o herşeyine kadar düşünmüşsün yazmıssın :thumbup:


  İnşAllah bunları uygulayacak yönetici arkadaşlar birlik ve beraberlik sağlarlar

  Cehalet,
  Ayrıcalıklı sınıfın elinde ustaca kullandığı bir silahtır...
  •Bilgili Adam•

 • Kitap okur gibi okudum güzel yazı olmuş.Rakam olarak bu rakamlar ütopik de olsa bir iki tık aşağısı yapılabilir ve finali kazanmak için yeterli olur diye düşünüyorum

 • Eskiden forumda sayısızca taktik vardı onlar silindi mi :(
  Ben bundan pek bir şey anlayamadım birlikler için sanırım bu

 • 2.köyü kurma :saint:

  niyet, abdest.
  Boş yer kalmayacak şekilde 5.seviyeye kadar sığınak
  Multi hesaplardan vaha boşaltma.
  $....(migfer)
  Oyun yonergesinden fiyat/kp oranlarıyla gelişimlere bak
  Yanılmıyorsam elçilik 5 akademi 4 e kadar guzel kp veriyor sığınak 5ten sonra vermiyor
  Gibi gibi....

  Zekanı test etmek için BURAYA tıkla.
  ~Parody Account L:osd:L

  Quote

  У нас, россиян, есть поговорка: «Не будь ни другом, ни врагом с кем-то, кто не пьет водку»

  SOVYETLER BİRLİĞİ BASIN SÖZCÜSÜ @Nicholai Hel

 • 2.köyü kurma :saint:

  En iyi taktigi kurmamak aslinda ama :D Multisiz oynadiginizi ve yagma filan yapan birisi olmadiginizi varsayarsak en guvenli ve saglam yol olarak ben seviye 5 hammadeleri bastiktan sonra zeki liselinin de dedigi gibi siginak basmayi tavsiye ediyorum butun bos yerlere seviye 3 olarak sekilde kurasaniz gocmenlerinizin yeticek sekilde hammadenizi ayarladiktan sonra koruma bitene kadar atabilirsiniz. Tabi once bir tane siginak 10 kurmaniz lazim her bos yere seviye 3 yada 5 dikmek icin.

 • Roma mancınığının vuruş gücü yüksek bina yıkım gücü değil onlar aynı. Total vuruşa gelince de tokmak toyton >> others gibi bi durum var. Gerisi doğru da işte doğruyu yapabilmek lazım xd Boş verin vuruşun :D

  Emperor of HZZ/Mer-And&KaSiS/For Larathian/Larathian/Codex H Z Z/// iso


  NOARLa.jpg

  Boş serverlerde kırılan rekorlara karşıyız :saint: S6 / TT

 • Roma mancınığının vuruş gücü yüksek bina yıkım gücü değil onlar aynı. Total vuruşa gelince de tokmak toyton >> others gibi bi durum var. Gerisi doğru da işte doğruyu yapabilmek lazım xd Boş verin vuruşun :D


  Haklısın gözden kaçırmışım.Zaten yazarken böyle bir şey yok mu acaba olsa bugüne kadar kimse farketmez miydi diye düşünüyordum • Haklısın gözden kaçırmışım.Zaten yazarken böyle bir şey yok mu acaba olsa bugüne kadar kimse farketmez miydi diye düşünüyordum

  bu muhabbet donerken sen yokmuydun la orda :) koc icinde manco icinde orda yazan vuruş gücüdür yani kesim gücü diyebilirsiniz toplam vurus gücü icinde roma cermen veya galyanin manco ve kocunun olusturdugu fark fark okadar önemli olmuyor :D ama sistematik iş. olursa wow icin roma ordusu basmanin var bi mantigi ama dedigim gibi sistematik olmasi lazim daha az tahilla daha cok oyuncunun daha rahat basacagi sayica daha fazla olacak roma manco ordulari düzenli bi sekilde düsük seviyelerde yani ordunun rakamlarina ve def miktarina gore duzenli olarak seviye 5, 10,15 lerde girerse daha cok iş yapabilir ama bu sisteme uyumlu bi sistem kurmak ve bu sisteme uyacak oyunculari bulmak hayal :rolleyes: biz vuruşup zevk alalim dedik final onada uygun degil sicak savaşi hic tatmin etmedi en iyisi oynu brakmak :D:thumbup:

 • bu muhabbet donerken sen yokmuydun la orda :) koc icinde manco icinde orda yazan vuruş gücüdür yani kesim gücü diyebilirsiniz toplam vurus gücü icinde roma cermen veya galyanin manco ve kocunun olusturdugu fark fark okadar önemli olmuyor :D ama sistematik iş. olursa wow icin roma ordusu basmanin var bi mantigi ama dedigim gibi sistematik olmasi lazim daha az tahilla daha cok oyuncunun daha rahat basacagi sayica daha fazla olacak roma manco ordulari düzenli bi sekilde düsük seviyelerde yani ordunun rakamlarina ve def miktarina gore duzenli olarak seviye 5, 10,15 lerde girerse daha cok iş yapabilir ama bu sisteme uyumlu bi sistem kurmak ve bu sisteme uyacak oyunculari bulmak hayal :rolleyes: biz vuruşup zevk alalim dedik final onada uygun degil sicak savaşi hic tatmin etmedi en iyisi oynu brakmak :D:thumbup:

  Koçta cermeni içirip salarız onda sıkıntı yok mancoda kafanıza göre

 • Cermende koçun 2 avantajı var birincisi kısa sürede çıkıyor ikincisi içmesini biliyor :D

  Emperor of HZZ/Mer-And&KaSiS/For Larathian/Larathian/Codex H Z Z/// iso


  NOARLa.jpg

  Boş serverlerde kırılan rekorlara karşıyız :saint: S6 / TT

 • Sanırım yeni ittifak kurallarına göre bunları yapmak imkansız. Değil mi?

  Evet. Zaten o kadar hesaba gerek de kalmadı

  Zekanı test etmek için BURAYA tıkla.
  ~Parody Account L:osd:L

  Quote

  У нас, россиян, есть поговорка: «Не будь ни другом, ни врагом с кем-то, кто не пьет водку»

  SOVYETLER BİRLİĞİ BASIN SÖZCÜSÜ @Nicholai Hel

 • Final serverı görmediğim, bilmediğim için okuyordum yazılanları. Bugün fark ne peki bu anlatılanlardan?

  Aslında tüm makara 2 sene önceki final serverinde başladı; dacia tüm müttefiklerini ön safa gönderip dünya harikası için defansı basmaya çok güzel bir alan yarattı, defans miktarı çok çok yüksekti. Yollanılan mancınıklar seviye 20-25 den sonra çizik atamadılar dünya harikasına. Oyunun son safhası çok erken bitti yani. O dönem belki 12-13 birlik adamla toplanılan defansı yapılan icraatı görünce diğer ekiplere şans kalmıyor diyerek bu diplomasi sistemini yarattılar.


  artık öyle 50-60m defans koymak gerçekten zor bir şey oldu, 12 birliğin atması nerde 3+1 birliğin atması nerde.


  Değişen şey hesap sayısının daha az ama hesapların daha verimli kullanıması gerektiği :yy:

  Zekanı test etmek için BURAYA tıkla.
  ~Parody Account L:osd:L

  Quote

  У нас, россиян, есть поговорка: «Не будь ни другом, ни врагом с кем-то, кто не пьет водку»

  SOVYETLER BİRLİĞİ BASIN SÖZCÜSÜ @Nicholai Hel