3. Gün - Buluşma Yeri

• Görüldüğü gibi buluşma noktasında onları, herhangi bir cadı beklemiyordu. Bu kesinlikle bir sürpriz değildi. Buna karşın onu savunmasız yakalayan şey, Lucius ve Tiberius'un varlıklarıydı. Ve onlar kızgınlardı! Eski imparatorluk mimarı onları hemen kucakladı. Ama Tiberius'un kızgınlığı yine de sürüyordu.

"Arkadaşların burada beklerken farklı maceralara çıkmak kabul edilebilir bir şey değil – üstelik iki hafta boyunca!" Öfkesi sınır tanımıyordu. "Tam iki hafta! Ve bu ağır laflar neredeyse beni öldürecekti! Hadi piramitlere gidelim – belki kızgınlıkları içeride biraz olsun geçer!" diyerek küçük odada bir aşağı bir yukarı yürüdü.

"Ancak..." Kendini halen daha kapana kısılmış olarak hissederken Mark arkadaşlarına baktı, "ama biz, iki hafta boyunca oturup beklediğim Salona'da buluşmayı kararlaştırmamış mıydık? Ve açıkçası, geciktiğiniz için ben de sizi, tam olarak aynı kelimelerle ayıplıyorum!"

Ani bir düşünce onu, yanında duran ve beyaz tavan oldukça ilgisini çekmiş görünen yoldaşına bakmaya zorladı.Onun bakışlarını hisseden güzeller güzeli Mısırlı, ona suçluluk dolu bir gülümseme attı.

"Pekala, büyükannem buraya yalnız başıma yolculuk etmemi istemedi" diye itiraf etti kadın."Bu nedenle planlarınızı ve mesajlarınızı hafifçe değiştirdi."

Mark, aynı anda hem kızgın hem de utanmış olarak geri döndü.Cadının etinden, kanından olan birinden başka ne bekleyebilirdin ki? Sahiden mi? Ne aptallık ama! Yanaklarının alev alev olduğunu hissetti.

"Üzgünüm..." Nefertari halen suçluluk duyuyormuş gibi görünüyordu ama o kadar da değil. "Benim kellemle ne yapacağınıza karar vereceğiniz bölümü geçelim ve sonraki adımlarımızı konuşalım. Sana ihtiyacım var ama senin de bana ihtiyacın var.Piramitlere doğru yolculuğumda bana yardım et ve bunun karşılığında Firavun'un kemerinin gizini sana açıklayayım ve onu nerede bulacağını söyleyeyim. Ayrıca bu kemerin halkımız için neden bu kadar önemli olduğunu da açıklayacağım. Beni affetmeni beklemiyorum ama en azından bunu yapmamdaki sebepleri anlayabilirsin.

Bu süre boyunca gözlerini sürekli kaçıran Mark, sonunda arkasını döndü ve kalbindeki öfke yumuşadı.

"Gidelim," diye içini çekti. "Ve ne olacaksa olsun."

Görev: Piramitin odalarına çıkan üç kapı var. Biri altından, diğeri gümüşten, üçüncüsü ise tunçtan. Eğer biri yanlış kapıyı açarsa onları korkunç bir ölümün beklediğini biliyoruz. Kadim el yazmalarına göre kapılardan birinin üzerindeki her iki ifade de yanlış, başka bir kapıdaki her iki ifade de doğru ve üçüncü kapıda ise bir doğru bir de yanlış ifade var. (Ama bu ifadelerin hangi kapılarda olduğunu bilmiyoruz.)

ALTIN KAPI GÜMÜŞ KAPI TUNÇ KAPI
    Güvenli yol bu değil. Altın kapı güvenli değil. Güvenli yol bu değil.
    Güvenli yol gümüş kapıdan geçiyor. Tunç kapı güvenli. Güvenli yol altın kapıdan geçiyor.

Piramitlerin içine giden güvenli yol hangisi?

Tartışma konusuna buradan ulaşabilirsiniz.