5. Gün - Gizli Kutsal Oda


 • Şaşırtıcı bir biçimde Gizli Kutsal Oda oldukça küçük ve – diğer odaların aksine – hiç dekorasyona sahip değildi. Ortasında, üzerlerinde bazı yazılar bulunan üç şişenin durduğu -biri sarı, biri kırmızı ve biri mavi- bir sunak taşı bulunan boş bir oda. Bunları, Nefertum heykeli – nilüferli adam – koruyordu.  "Bunlar saf ölüm şişeleri."Nefertari ihtiyatlı bir biçimde açıkladı ve üzerinde ne yazıldığını okumak için kırmızı şişeyi almak üzere olan Mark hemen elini geri çekti. "Onları düşürmemeye çalış. Şişelerden ikisi ölümcül hastalıklar taşıyor; yani yakınında olan herkes anında ölecektir. Bu hastalıklar için halen bilinen bir tedavi yok ama şişede kapalı kaldıkları sürece insanlara zarar veremezler. Diğer şişe ise var olan tüm hastalıkları iyileştiren bir ilaç içerir. Eğer bu ilacı Nil'e dökersek Nil'in suyunu şifalı hale getirebilir ve nehrin suları tüm dünyadaki hastalıkları iyileştirebilir.  Bu tür şişeler sadece Nefertum'un iki yüksek rahibi, Nil ve Menes tarafından yapılabilir. Nil'in hazırladığı şişelere her zaman sadece doğru ifadeleri koyduğunu ve Menes'in ise yanlış ifadeleri işlediğini biliyoruz. İlacın olduğu doğru şişeyi bulmamız gerek." Altta hangi şişede ne yazdığını görebilirsin.  Sarı şişe Mavi şişe Kırmızı şişe
  İlaç burada. İlaç burada. Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış.

  İlaç hangi şişede?  Görev: Bu görevi yapmak için ilacın nerede olduğunu bulman ve nerede olduğunun mantıksal sebebini yazarak KANITLAMAN gerekiyor.

  Tartışma konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

 • CEVAP KIRMIZI ŞİŞE


  Sarı şişe Mavi şişe Kırmızı şişe
  İlaç burada. YANLIŞ İlaç burada. YANLIŞ Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış. DOĞRU  ID : WarLordTR


  SERVER : FİRE AND SAND X3

 • Nil sadece doğru yazı yazdığı biliniyor. İlaç burada yazılanların ikisini birden onda olamaz, tek bir ilaç var. İlaç burada yazan birisi ve bu şişelerden en az ikisi menes tarafından hazırlanmış yazanı da yapmış olamaz,bu durum kırmızı şişedeki ifadeyi yanlış yapar.
  Bu durumda nil in sadece 1 şişe yaptığına emin olabiliriz.
  Menes ise her zaman yanlış yazılı şişe yaptıysa şişelerden en az ikisi menes tarafından taşındığı biliniyorsa kırmızı şişeyi o taşıyor olamaz.
  Sarı ve mavi şişe menes tarafından yapılmıştır
  Kırmızı şişe nil tarafından yapılmıştır.


  Menes in yaptığı şişelerdekiler yanlışsa geriye bir tek kırmızı şişenin ilaç olma olasılığı kalıyor.


  Cevap:kırmızı şişe ilaçtır.


  Server :ts20
  Kullanıcı adı :warmech

 • "Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış." ifadesi doğru bir ifadedir. Bunu da yukarıda yazan "şişelerden ikisi ölümcül hastalıklar taşıyor" ifadesinden anlayabiliyoruz. doğal olarak kırmızı şişe nil tarafından mavi ve sarı şişe de menes tarafından hazırlanmışlar. Menesin şişelerde yanlış bilgi verdiğini de biliyoruz. Bu durumda içinde ilaç olan şişe kırmızı şişedir.


  ts4
  celep

 • keviristone
  ts20


  İlaç kırmızı şişede
  Çünkü; Kırmızı şişede yazan "Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış." Bu doğru bir ifade,eğer yanlış olmuş olsa diğer ikisini de Nil'in yazması gerekiyordu ama diğer iki ifade de aynı olduğu için biri yanlış ve Nil yanlış bilgi vermez. Sarı ve Mavi şişelerde ki ifadeleri de Menes yazmış ve ikisi de yanlış.

 • Cevap : Kırmızı Şişe


  Sebep : Menes yanlışları, Nil doğruları yazar.


  Eğer ki Menes 3 şişeyi de hazırlamış olsaydı üç şişenin üzerinde de yanlış şeyler yazması gerekecekti.Ancak en az 2 şişeyi menes hazırladığı için kırmızı şişe doğru olmuş olacak,önerme anlamını yitirecekti.


  Eğer ki Menes 2 şişeyi hazırlamış,Nil ise 1 şişeyi hazırlamış olsaydı Kırmızı şişe doğru olacak,onu da Nil hazırlamış olacaktı.Doğru şişe bu diyen Sarı ve Mavi şişe ise yanlış olacaktı.Doğal olarak sorunun cevabı bu, Menes Sarı ve Mavi şişeyi hazırlamış ve İlaç olan şişe bu iki şişe de değil.İlaç olan şişe Nil'in hazırladığı kırmızı şişe,üzerindeki yazı da sarı ve maviyi menes hazırladığı için doğru.

 • kırmızı şişede yazan yazı yanlış olsaydı ilaç burada yazan şişelerden ikisi de ilaç olabilirdi. biz tek bir şişe arıyoruz. böylece iki şişe menes tarafından hazırlanmıştır yazısını doğru kabul ediyoruz. bu da diğer iki şişede ilaç olmadığı anlamına geliyor.


  İlaç Kırmızı şişede.


  Mücahid Bey - S4

 • EKSİK YAZMIŞIM DÜZENLEMEYİ BULAMADIM.


  NİL İN ŞİŞESİNE DOĞRU İFADELER KOYDUĞU VE MENES İN DE YANLIŞ İFADELER KOYDUĞUNU BİLİYORUZ.


  SARI VE MAVİ ŞİŞELERDE İLAÇ BURADA YAZDIĞI İÇİN İKİSİ AYNI ANDA DOĞRU OLAMAZ.


  MESELA SARIYA DOĞRU DERSEK MAVİ YANLIŞ OLUR VE KIRMIZI ŞİŞE İÇİNDE İKİ İHTİMAL VAR
  KIRMIZI DOĞRU OLSA MENES İN İKİ ŞİŞE YAPMIŞ OLMASI LAZIM AMA MENES ŞİŞE ÜZERİNE YANLIŞ YAZIYOR
  EĞER KIRMIZI YANLIŞ OLURSA BU SEFERDE 1 DOĞRU VE İKİ YANLIŞ OLUYOR YANİ 1 NİL 2 MENES OLUYOR VE KIRMIZI ŞİŞENİN YAZISIYLA ÇELİŞİYOR
  BU DURUM MAVİ ŞİŞE İÇİNDE AYNI ÇIKAR.


  YANİ SONUÇ OLARAK NİL İN ŞİŞESİ KIRMIZI ŞİŞE (Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış) DOĞRU
  MENESİN İKİ ŞİŞESİ DE SARI VE MAVİ YANLIŞ
  İLAÇ KIRMIZI ŞİŞEDEDİR.

 • Cevap : Kırmızı Şişe


  Sebep : Menes yanlışları, Nil doğruları yazar.


  Eğer ki Menes 3 şişeyi de hazırlamış olsaydı üç şişenin üzerinde de yanlış şeyler yazması gerekecekti.Ancak en az 2 şişeyi menes hazırladığı için kırmızı şişe doğru olmuş olacak,önerme anlamını yitirecekti.


  Eğer ki Menes 2 şişeyi hazırlamış,Nil ise 1 şişeyi hazırlamış olsaydı Kırmızı şişe doğru olacak,onu da Nil hazırlamış olacaktı.Doğru şişe bu diyen Sarı ve Mavi şişe ise yanlış olacaktı.Doğal olarak sorunun cevabı bu, Menes Sarı ve Mavi şişeyi hazırlamış ve İlaç olan şişe bu iki şişe de değil.İlaç olan şişe Nil'in hazırladığı kırmızı şişe,üzerindeki yazı da sarı ve maviyi menes hazırladığı için doğru.


  Kullanıcı adım : xosich
  Server : Fire and Sand 3x S20 Türkiye


  bir önceki mesajda kullanıcı adımı yazmayı unutmuşum,edit seçeneği olmadığı için yeniden yazmak zorunda kaldım.

 • Cevap kırmızı şişe çünkü 2 sini menes hazırlamıştır ve içinde yanlış şeyler var o zaman ilaç burada yazanlar menesin isi ve ilaçlardan 2 sini hazırlayan menes diyende Nil çünkü doğru söylüyor . Ozaman 3 şişe dogru

 • Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış. yazılı olan ifade eğer yanlışsa bu şişeyi Menes hazırlamıştır ve bu ifade yalnış ise Menes tek şişe yapmış olmalıdır. O şişe de bu kırmızı şişe olur. Geri kalan iki ifade aynı anda doğru olamaz. Demekki bu şişeyi Menes hazırlamamış ve üstünde yazan ifade doğru. En az ikisini Menes hazırlamışsa eğer bu şişeler sarı ve mavidir. Öyleyse sarı ve mavi şişede ilaç yoktur. Doğru şişe kırmızı olandır. S4 A.S.Ş.

  Don't Afraid, A.S.Ş. is Coming!
  No Pain, No Gain. It is only a "Poison"

 • TR20 Fire and Sand oyuncuyum. Kullanıcı adım : Avin


  Sorunun yanıtı :
  İlaç kırmızı şişededir.
  İlacı hazırlayan Nil'in her zaman doğru ifadeler kullandığını ve Menes'in her zaman yanlış ifadeler kullandığını düşünerek;
  Sarı şişeyi Menes hazırladığı için ifadenin yanlış olduğu,
  Mavi şişeyi Menes hazırladığı için ifadenin yanlış olduğu,
  Kırmızı şişeyi Nil hazırladığı için ifadenin (en az iki şişeyi Menes hazırlamıştır; sarı ve mavi şişeler) doğru olduğu sonucuna varıyoruz. Menes in sarı ve mavi şişe için kullandığı 'ilaç burada' ifadesi yanlış ise ilaç kırmızı şişede demektir.

 • Nil her zaman doğru , Menes her zaman yanlış etiket yapıştırıyor.


  Bu durumda belirleyici olan en az 2 şişe menes tarafından yazılmıştır yazan kırmızı şişedir.


  Bu şişeyi menesin yazdığını düşünürsek Mavi ve sarı olanı nil yazmış olması lazım ama tek ilaç yazdığı için bu mümkün değil.


  Bu sebeple kırmızı şişeye nil yazmış yani bu ifade doğru. İfadelerden en az ikisi menes tarafından yazılmış. Yani mavi ve sarı menes tarafından yazılmış. Bu sebeple ikiside yanlış yani ilaç Kırmızı şişede.  Cevap: Kırmızı şişe  muratcangm


  ts20 fire and sandx3

 • İlaç kırmızı şişede dir. Yazanda Nil dir. Şişenin altını doğru olarak yazarak kutsal odaya girenleri ayıktırmakdadır. Diğer sarı ve mavi şişeyi de imal eden kötü kalpli Menes dir. Şişelerin altlarınada yalandan ilaç burada diye de yazmış.

 • İlaç kırmızı şişede...
  Ve nil'in doğru sözlülüğü, diğer iki şişeyi yalancı mendezin hazırladığını kanıtlıyor.
  Eğer sarı şişede olsaydı, maviyi yalancı mendez yapmiş olacaktı. Kırmızıyı nil yapmış olsa söylediği ""en az iki şişeyi mendez yaptı"" sözü yalan olacaktı, ki bu her zaman doğruyu söyleyen nil kuralına uymaz. Kırmızıyı mendez yapmış olsa bu sefer de söylenen "en az iki şişeyi mendez yaptı"" sözü gerçek olacaktı, ki bu da her zaman yalan söyleyen mendez kuralına uymaz. bu işlem mavi şişe için de geçerli...

 • Kırmızı şişe


  Eğer kırmızı şişeyi nil hazırlamışsa buna göre; diğer şişeler yanlışı ifade ettiğinden ilaç kırmızı şişededir.
  Eğer kırmızı şişeyi menes hazırlamış olsaydı buna göre; "en az ikisi menes tafından yapılmış" sözcüğü menes yanlış ifade verdiğinden dolayı yanlıştır. 1 şişeyi kesin nil hazırlamıştır, üçü menes tarafından yapılamıyacağına göre, biri menes tarafından yapılmıştır. Yapılan şişe kırmızı şişe olduğundan diğer ikisini nil yapmış olacaktır. Nil doğru ifadeleri yazdığından dolayı, o halde ilaç iki şişede de bulunuyor fakat 2 şişede de ilaç olmadığından ve nil yanlış ifade veremeyeceğine göre kırmızı şişeyi menes hazırlamamıştır.

  ts4 bögi :D

 • Bu soruda kırmızı şişeden yola çıkacağız.
  İlk olarak kırmızı şişeyi eğer Nil yaptıysa, verilen ifade doğrudur ve diğer ikisini Menes yapmış olur. yani M M N.
  Eğer kırmızı şişeyi Menes yaptıysa, verilen ifade yanlıştır ve diğer ikisinin kim yaptığını kesin olarak belirleyemeyiz. O yüzden 4 tane olasılıgımız daha olur M N M- M M M- N N M- N M M
  Kırmızı şişedeki ifade yanlış oldugu için, en az ikisini Menesin yaptıgı olasılıkları çıkarıyoruz.
  Elimizde N N M ile M M N kalıyor.
  N N M olasılığı iki şişede ilaç olmadığı geçersiz kalıyor.
  Cevabımız olan olasılık M M N, ve ilaç kırmızı şişededir. Sarı ve mavi şişeyi Menes, Kırmızı şişeyi Nil yapmıştır.


  onruysal tr4

 • Menes her zaman yanlış söylediği için İlaç burada yazan şişeler yanlış,
  Şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış yazan şişe doğru şişe.


  Kırmızı şişe


  skyblood, TS4

 • Sarı Şişe ve Mavi Şişe aynı ifadeye sahip. Bu şişeleri beraber değerlendirebiliriz.
  Sarı veya Mavi şişeden biri üzerindeki ifade doğru olsun diyelim. O halde ifadelerden biri doğru olup ilaç Sarı veya Mavi şişededir. İlaç olmayan şişe ve Kırmızı şişeyi ise Menes hazırlamıştır ve o şişelerin ifadeleri yanlış olmalıdır. Sarı veya Mavi şişelerden herhangi biri üzerinde yazan "ilaç bu şişede" ifadesi yanlıştır ama Kırmızı şişedeki bu şişelerin en az ikisini Menes hazırlamıştır ifadesi ise Mavi ve Kırmızı şişeleri Menes hazırladığından doğru olacaktır. Yani Kırmızı şişedeki ifade doğru oldur ve Kırmızı şişenin Menes tarafından hazırlanması mümkün olmaz. Kırmızı şişeyi Nil hazırlamış olsa en az iki şişeyi Menes hazırlamıştır gibi bir ifade kullanmış olur ve Sarı ve Mavi şişelerden birini de Nil hazırladığından Menes sadece bir şişe hazırlamış olup Kırmızı şişedeki ifade yanlış olur. Yani Sarı ve Mavi şişelerden birini Nil'in hazırlamış olması durumunda Kırmızı şişeyi ikisi de hazırlamamış olup sarı ve mavi şişelerden birini Nil hazırlamamıştır deriz.


  Kırmızı şişeyi Nil hazırlamış olsa üzerindeki ifade doğru olacağından Sarı ve Mavi şişeleri Menes hazırlamıştır. Menes şişelere yanlış ifade yazdığından dolayı Sarı ve Mavi şişe üzerindeki ilaç bu şişededir ifadesi yanlış olacağından ilaç Kırmızı şişede olur.


  İlaç Kırmızı Şişededir.

 • tek doru cevab
  Kırmızı şişe
  Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış.


  başka olasılık yoktur


  örnek


  Sarı şişede yazan veya mavi şişede yazan doğru olsa ikisinin doğru olma ihtimali yok çünkü tek 1 şişe doğru nil her zaman doru cevap yazdığına göre tek olasılık Bu şişelerden en az ikisi Menes tarafından yapılmış.Menes tarafından yazılanlar yanlış olduğuna göre ilaç burada yazıları yanlış demekki doğru cevap Kırmızı şişede buluan ilaç.