Travian: Path to Pandora

• Моје име је Су, ја сам натарска птица грабљивица. Живела сам у селу Нехен у Travian земљи неколико миља од натаског главног града Атум. Мој цели живот је био посвећен служењу вољеном натарском цару Асуру. Пре десет година, послата сам на тајни задатак да откријем нову земљу за мој народ, земљу у којој бисмо могли поново напредовати. Био је то дуг и тежак задатак, а сад када имам 40 година, враћам се да испричам своју причу.

У повратку у Travian земље сам открила да се свет, каквог смо га знали, променио. То је било чудно видети. Све је изгледало исто, али истовремено и другачије. Одлучила сам даље истраживати и дати сва моја открића цару Асуру. Мораш знати да су Натари веома усамљен народ, не мешамо се са другим народима изван сиве зоне. Можда не знају шта се догађа, па им морам рећи. И нећеш веровати шта се овде догађа...

• Његовом царском величанству,

Стигао сам близу Reggia Latina. Морам вам рећи, иако добро познајем ово подручје, оно делује непознато. Нешто је у ваздуху...

Моје кости носе траг многих планина и поља која сам прошао. Био је то тежак пут и понекад много опасан. Морамо два пута да размислимо пре него што путујемо овде неприпремљени. Међутим, чини се да путовање није ни мало променило мог сапутника Ненета. Он клизи кроз ваздух без напора као и првог дана када сам га пронашао.

Још увек сам био миљама далеко када су се највиши торњеви римских села појавили на хоризонту. Град се налази у подножју планине која не само да пружа заштиту већ и вредне руднике гвожђа. Окружен је добро позиционираним шумама, житним пољима и рудницима глине. Пут сваког путника је осмишљен да буде што краћи.

Када сам пришао ближе видео сам да је цело село окружено јаким зидом од цигле. Импресивно. Ненет је кружио око њега и гакнуо како би ме обавестио да смо ускоро у видокругу римских чувара. Ушао сам у оближњу шуму и обукао римску одећу.

До дана данашњег ме збуњује да тако напредна цивилизација и даље трчи около у сандалама. Док сам ходао према капији могао сам да видим како чувари пажљиво патролирају на том подручју. Међутим, приближавао се крај дана и пуно радника се враћало из дана проведеног у пољима. Лако сам се уклопио у масу која је стално долазила. Како бих се уверио да ћу ући потпуно несметано, Нанет је гласно гакнуо и почео да лети у чудним обрасцима. Сви су одмах погледали горе. Римљани су били опесднути птичијим предсказањима...

Био сам задивљен када сам ушао. Све је било у покрету. Стотине гласова су се надвикивали, људи су трчали напред и назад са колицима пуним ресурса, а војници су парадирали у савршеној харамонији. Прошао сам велику, округлу грађевину са куполом у потпуности изграђеном од злата. Војници злокобног изгледа су били испред ње. Питам се шта, или кога, су чували тамо? Видео сам коње како пију из појилишта које је било луксузно чак и за наше племиће.

Одлучио сам да одем када сам срео поглед човека који је ходао према мени. Погледао ме је строго у очи. Био је обучен у бело са црвеним огртачем грациозно пребаченим преко рамена. То је могао бити само сенатор села. Да ли је знао моју тајну? Задржао сам дах док није прошао поред мене. Није знао. Међутим, одмах сам схватио потенцијалну важност ситуације, па сам га почео пратити. Ушао је у другу велику грађевину, са два спрата и обраслу виновом лозом, показујући према украшеној огради. Дошуњао сам се до једног од отвора на зиду и почео прислушкивати.

Сенатор је жустро разговарао са неким другим човеком. Овај човек је имао јак нагласак и назвао је сенатора Gnaeus Titianus. Добро је знати. Жалили су се на село недалеко одавде које је основао нови народ који није имао право присвајати подручје за себе. Бар су тако Римљани мислили. Наводно су ти људи били експерти за производњу сировина. Могао сам чути завист у сенаторовом гласу - нешто ретко за Римљанина. Било ми је јасно да ћу морати лично да посетим те људе. Спремао сам се да кренем даље када сам чуо како сенатор спомиње њихово име.

Назвао их је Египћанима.

Након напуштања римског села кренуо сам одмах у посету Египћанима. Сазнао сам да се њихово село зове Танис. Житна поља су постепено правила пут до пешчаних дина. Ваздух је био сув и сунце је сијало непрестано. Обновио сам своје залихе воде у римском селу, али сам већ био опет при крају.

Ненет је послушно летео напред. Много пута ме је упозоравао на лажне слике на хоризонту, које сам заменио за села. Када сам коначно видео велике плаве заставе, а Ненет се није противио, осетио сам велико олакшање. Неколико великих цилиндричних зграда са равним крововима се могло видети из далека, виших од већине зграда за које сам знао. Биле су изграђене од опеке од блата, али са финим ивицама од плавог камена. Занимљив симбол је красио предњи део сваке зграде.

Прошао сам покрај околних житних поља и наставио према капији села. Иако је било подне, многи сељани су неуморно радили на ужасној врућини. Дуго сам носио моју египатску одећу, јер је то био једини прави избор по овом времену. Побринуо сам се да изгледам као моћан човек, тако да се нико од стражара не би усудио да ме испитује. Са високо подигнутом главом и озбиљним погледом сам прошао поред стражара и ушао у село. Постали су нервозни, али свака погрешна реч би их могла коштати језика касније.

Већ сам сумњао, али сада сам знао тајну Египћана. Римљани су били вредни радници, али су им се свиђали и њихови одмори. Али никад нисам видео да се људи труде више него овде. Радници су се знојили и тешко дисали, а чак и они који су носили најтеже цигле никад нису застали да се одморе. Моју пажњу је привукла истински изванредна грађевина. Транспортовала је воду кроз паметно постављене цеви у цело село. Делови зеленила су се могли наћи близу цеви, доносећи живот на иначе неплодно тло.

Фасциниран сам наставио својим путем. Између великих цилиндричних конструкција је била мања правоугаона грађевина са високим димњаком. Хлеб се хладио на дрвеном пулту. Уживајући у свежем залогају, дошао сам до најзанимљивијих зграда у селу. Била је до двоспратна грађевина изграђена не само од опеке од блата већ и од чврстог камена. Састојала се од бројних детаљно израђених елемената, а ивице су биле украшене плавим каменом. Ова грађевина је очигледно била важна. Морао сам да је погледам изнутра.

Надао сам се да ће кућа бити празна, с обзиром да су сви радили напољу. Тихо сам се попео кроз један од њених отвора. Соба је била тамна и хладна. Много оружја је висило на једном од зидова. Ипак, био сам више заинтересован за свитке на оближњем столу. Приказивали су цртеже неког страног села и неколико скица великих колица која би се могла користити за превоз сировина. Египћани засигурно нису имали такве изуме. Бука се чула са другог спрата. Морао сам да кренем. Још једном сам погледао да сазнам назив овог села. И угледао сам: Теутобург. То је пресудило.

Моје следеће одредиште ће бити да посетим Тевтонце.

Након успешне инфилтрације међу Египћане кренуо сам у Теутобург. Већину свог путовања сам провео пролазећи кроз огромну шуму која као да нема краја. Ноћу је ваздух био хладан, али Тевтонска одећа израђена од крзна и коже ме је грејала. Висока, зимзелена стабла усмерена су према ведром небу пуном звезда, што ми је помогло да се оријентишем док је Ненет спавао на мојем рамену. Након кратког одмора стигао сам до Теутобурга. Јутарња магла се задржала око мене.

Прва ствар коју сам приметио је био мирис свежег хмеља. Занимљиво. Неки мушкарци су цепали дрва недалеко од мене. Подигли су трупце као да су направљени од перја и однели их у село. Пришао сам кампу дрвосеча и зграбио један од мањих трупаца - сигурно није направљен од перја. Барем ће ми омогућити да несметано уђем у село. Ипак, када сам стигао до капије чинило ми се као да стражари уопште нису бринули за мене. Играли су карте и пили пиво које је мирисало биљно и цитрусно. Врло занимљиво.

Ушао сам у село и схватио да је, осим земљаног зида око села, све направљено од дрвета. Разгледајући около схватио сам одакле је мирис долазио. Била је то дрвена колиба са бачвом готово исте величине поред ње. Бачва је била спојена цевима са друга два цилиндрична објекта. Иза грађевине се налазило неколико мањих бачви. Једна од њих је била отворена и Тевтонци су нестрпљиво поново пунили своје чаше са течношћу која се налазила унутра. Чинило се да им даје снагу, али и чудан смисао за хумор.

Прошетао сам поред и узео гутљај. Имало је горак укус, али је загрејало моје образе. Међутим, био сам овде да откријем још једну тајну: она велика колица која су Египћани нацртали. Због тога сам наставио са својом потрагом док нисам наишао на зграду са два спрата и шталом поред ње. Унутар штале су се налазила дрвена колица у која би могла стати три особе. Била је то изврсна обрада дрвета. Недалеко одатле је било неколико малих штандова један близу другога, од којих сваки приказује драгоцену робу као што су поврће, овце, хлеб, па чак и накит. Тевтонци су изгледа волели да тргују.

Након бележења свега што сам видео до сада, зграбио сам хлеб и наставио. Огромна грађевина је означила средиште града. Као и већина грађевина овде, имала је нагнут кров. Ипак, ова је била другачија. Многи мањи кровови су се налазили на врху већих како би направили неколико засебних подручја унутар грађевине. Вероватно се користи за различите сврхе. На вратима се налазио велики плави симбол. Приближио сам се да га погледам. Тада сам чуо звук рата.

Ратници на коњима су се појавили ниоткуда. Мушкарци су скочили са коња и почели пљачкати град. Неки су се већ вратили са врећама пуним плена пре него што су Тевтонци знали шта их је снашло. Њихова брзина је била невероватна. Двојица војника су ме погледали и климнули један другом. Не знам јесу ли ме заменили са неким или су знали да се не уклапам. Али пре него што сам сазнао, савладали су ме, везали руке, бацили на коња и одјахали са мном.

Јахали смо неко време. Када смо стигли, без речи сам бачен у затворску ћелију. Погледали су моју торбу, али барем нису могли да прочитају мој дневник. Ненет се увече вратио мени и кљуцао моје окове док су ми руке коначно нису биле ослобођене. Сада Вам пишем у страху да ово писмо може бити моје последње. Молим Вас реците мојој жени и ћерки да сам учинио све што је у мојој моћи за наше царство.

Недељу дана је прошло у затвору. Сваког дана сам добио хлеб и воду, али на моје молбе никад није било одговорено. Ненет ме је често посећивао, понекад ми је доносио орахе или грожђе. Моја ћелија је била мала. Дању и ноћу сам гледао кроз једини отвор и чекао. Посматрао. Већ сам схватио да су моји тамничари били Гали и био сам у њиховом селу званом Celtica. Било је то интригантно место. Могао сам да видим кућу на два спрата саграђену од камена и ојачану дрветом. Кров је био изграђен од сламе. Око ове куће налазило се неколико великих стена, а занатлија их је уситњавао како би направио скулптуре и друге предмете.

Постојала је још једна грађевина коју сам могао да видим из моје ћелије. Била је округла са сламнатим кровом и димњаком. Отворени простор испред зграде је био ограђен зидом. Многи мали предмети су били разбацани около, укључујући тестере, конопце и металне ланце. Гали су ми се чинили као врло вешти клесари. Такође ми се чинило као да су стално забринути због уљеза.

Стражари су понекад пролазили поред мог прозора. Један од њих је још увек имао моју торбу са стварима. Требао ми је мој дневник. Једног јутра добио сам хлеб и воду када је поветарац дунуо кроз прозор. Са тим поветарцем дошли су и помахнитали повици о инвазији. Човек испред мене је испустио тањир и побегао напоље. Врата су остала отворена. Иако је то изгледало као дар са неба, у исто време сам знао да би ме то могло довести до још горе судбине. Полако сам ходао до краја моје ћелије и провирио иза угла. Никога није било на видику. Само врата која воде напоље.

Пришао сам вратима и отворио их. Цео град је био узрујан. Замке су биле скривене на стратешким позицијама. Мале формације камења на земљи су биле отворене откривајући скровишта за вредне ствари. Сировине су убрзо убачене унутра. Приметио сам војника који је носио моју торбу. Одмах сам почео да га пратим, али људи који су трчали у свим правцима су ми то отежавали. Неко ме је оборио. Док сам устао изгубио сам из вида моју мету. Ненет је гакнуо. Пратио га је из ваздуха.

Прошао сам поред формације шатора. Војници су истрчали ван, наоружавајући се копљима и штитовима који су били наслагани тамо. Њихов вођа, висок и са великим брковима, је узвикивао наређења. Ратници на коњима су пројахали поред. Забринуо сам се да ћу бити примећен, али сви су гледали напред са смртно озбиљним погледом. Стигао сам до великог отвореног простора на којем се окупљала већина војника. Напокон сам поново угледао тог човека. Али он више није носио моју торбу.

Остао сам иза и почео претраживати место тражећи моје ствари кад су се чули повици о доласку непријатеља. Странци. Цела војска коњаника. Вођа Гала је дао своје последње наређење. Сви су требали да се припреме за напад.

Хуни су долазили.

Хуни су стигли у село Celtica и са собом донели терор. Капија села је разваљена и кроз њу су пројуриле бескрајне хорде коњаника. Штитови су се сломили, замке су се затвориле и војници су запомагали. Након неколико минута хаоса битка је завршена, а победнички Хуни су почели да пљачкају град. Држао сам моје ствари на оку. Ускоро ће се прашина слегнути и моћи ћу да напустим ово место.

Група ратника је ходала према мојој торби и претражила је. Отворили су дневник, зауставили се и почели да гледају около. Застали су када им је поглед дошао до мојег скровишта. Престрављен, остао сам потпуно миран. Неколико тренутака касније, погледали су се и вратили дневник у торбу. Дефинитивно је било нешто необично у њиховом понашању. Покушао сам да чујем њихов разговор, али су били предалеко. Док су се пењали на коње и одлазили, мислио сам да чуо како спомињу једно име: Gnaeus Titianus. Сигурно је грешка.

Оставили су коња иза себе. Чудно. Замка или не, морао сам да их пратим. Направио сам хунску одећу, попео се на коња и одјахао кроз разваљену капију села Celtica. Затим сам се придружио другој групи ратника. Покушао сам да се уклопим, али, зачудо они нису обраћали пажњу на мене. Певали су и клицали како би прославили успешан напад. Неки су стајали са обе ноге на леђима својих коња и изводили мали плес док су јахали.

Јахали смо преко празних равница и поља према Аскузи, дому Хуна. Борио сам се да задржим корак са мојим друштвом које је научило да јаше пре него што су проходали! Ненет ме је пратио из даљине. Вероватно се боји смртоносних стрељачких вештина које су Хуни раније показали. Село је већ било видљиво из даљине јер није било ничега што би заклонило поглед. У овом подручју је све изгледало као да је осмишљено да буде доступно за јахање коња. Ипак, нешто друго је изгледало неуобичајено у вези ове регије. Нешто чудно је било у ваздуху...

Пројахали смо кроз капију вртоглавом брзином и успорили смо само кад смо стигли на широки отворени трг у средишту села. Војници из пљачке су се окупљали овде. Испред нас је била статуа хунског ратника на коњу који је стајао на задњим ногама, док је ратник држао натегнут лук. Хуни су клицали и причали приче о нападу, једна храбрија и мање уверљивија од друге. Приметио сам како Ненет кружи над другим углом села.

Сишао сам са коња и кренуo у правцу Ненета. Једва да је било традиционалних кућа, али сам прошао поред много шатора. Дим се уздизао из великог димњака који је стајао на отвореном покрај дрвене колибе са кровом од тканине. Чекић и наковањ као и разна оружја и оклоп су били смештени око њега.

У близини се зачула бука. Прошао сам покрај склоништа где је неколико коња пасло свежу траву и одмарало. Склониште је имало два крова, један од дрвета и други од тканине. Сено се налазило у посебном одељку. Свакако је било чудно видети коње без хунског јахача на леђима. Кренуо сам према Ненету. Летео је изнад грађевине значајне величине. Стајала је на дрвеним стубовима са зидом од тврдих влакана и кровом од тканине. Кренуо сам према отвору зграде, између две горуће посуде и ушао. Нашао сам се у пространој, округлој просторији.

Овде је седео сенатор, Gnaeus Titianus. Разгледао је мој дневник пре него што је подигао поглед да би ме поздравио. Осмех се развукао преко његовог лица. Затим је почео са причом. Рекао ми је да сада зна ко сам. И то да се цео овај свет у потпуности променио док ме није било 10 година.