TR Serverları Analiz-Onur Listesi

• Merhaba arkadaşlar !

Öncelikle sizlere Hall Of Fame başlığından bahsetmek istiyoruz.Hall of Fame oyuncularımızın geçmiş dönemleri hakkında daha kolay bilgi edinmesi için düşünülmüş bir uygulama.Bu başlık altında çeşitli konulara değinip serverın önemli anlarını kayıt altına almayı planladık.

İlk olarak

• Haftalık top10 durumları
    • Röportajlar
    • Server analizleri
    • Raporlar

gibi temel konuları paylaşacağız.

An itibariyle S1,S3,S5 ve C grubu için bu konuyu takip edebilirsiniz :)

İyi oyunlar & İyi forumlar

• Merhaba arkadaşlar !

Hall Of Fame kapsamında, ilk röportajımızı Eleme serveri içerisindeki Adamus birliklerinden @TırTıl_TRgerçekleştirdik !
    @Tony Stark ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz :)

S-1) İlk olarak kendinizi ve birliğiniz olan Adamus ekibini bize tanıtabilir misiniz ?

C-1)Adım Erdi yaşım 26 AdaMus birliklerinin kurucusuyum.Yılı tam olarak hatırlamıyorum ama 2011 yılında olması lazım s3 de kurulmuş bir ekibiz.2012 de tekrar girdiğimiz s3 de wowu kurduk ve bunun peşine girdiğimiz s4 ve s2 serverlarında yine wowu AdaMus olarak diktik.son 2 senedir de eleme ve finalde boy gösteriyoruz.

S-2)Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?İlk başladığınız zaman ile bugün ki Travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

C-2)Yaşım genç olduğundan tarihleri net olarak vermem gerçekten zor.Ama lise 1 de lise 2 de öğle aralarında eve gelip yemeğe oturmadan önce bilgisayar başında " saldırı olmuş mu ? durum ne?" diye merakla geldiğimi hatırlıyorum.O yıllarda o yaşlarda potansiyelim belliymiş ki fatunun hesabına temsilcilikten bakıyordum :) hatta 2011 de fatu kadir abi ile final serverında tartışıp orayı bırakıp öyle s3 e geldim.O olay da Adamusu kurmama vesile oldu.
    Oyuna da kuzenim sayesinde başladım.Bu oyunu oynuyorum fena değil dedi,bende bi hesap açtım sonra birisi saldırdı o sayede oyuna asılmaya başladık.Hırsımız bizi bu oyuna başlattı alıştırdı öğretti.

Oyunun genel olarak mantığı hep aynı,şuanla arasında ki fark o zamanlar parasız da bişeyler yapılabiliyordu ama şimdi para yani altın en önemli etken oldu.Şuanda parasız bir şeyler yapılabilecek tek server final serverı eşyalar güzel rakamlara satılıyor.

S-3)Hangi ırk favoriniz ve neden?

C-3)Genellikle cermen oynarım.Ama finalde savunma 3.lüğünü galya ile aldım.Roma hiç oynamadım:)

özet olarak saldırı oynarsam cermen defans oynayacaksam galya.

S-4)Sizce eleme serverinin son durumu nedir? Hedefleriniz nelerdir? Ve bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz? Kısaca diğer birlikleri ve ülkeleri değerlendirir misiniz?

C-4)Biz eleme serverına gelmeyi düşünmüyorduk. server açıldıktan 1 gün sonra girelim dedik bilet alalım en azından dedik kimseyi çağıramadan geç olarak girdik.Amacımız finale yönetebilceğimiz sözümüzü dinleyecek kişi sayısını artırmak.Ki elemede bulundugumuz bölgenin de buna ihtiyacı var ama elemeyede ciddi bir şekilde gelmediğimiz için insanları ikna etmek biraz zor oluyor.Şu anda kendi halimizde takılıyoruz.
    Elemede bulunan turkey ekibi tuğra ekibi ve dev ekibi birleşip td ismini almışlar.Ama her ekip birbirinden çok uzakta birbirine faydası olmayacak ekipler.Ayrıca yönetim zaafiyeti olan ekipler.Tuğra birliği 1 hafta öncesinde adamusu finalde destekleyelim diyordu.Wow alırlarken onların wowuna 2 3 ufak ordu yolladık.Ama gizli kapılar ardından başka birleşme yapmışlar:) dev dediğimiz ekibin forumda durumu zaten belli türkeyde keza öyle.Yani yeni İsimleriyle Türk Devleti ekibinden herhangi bir başarı beklemiyorum.
    Geçen elemede ki çekler sağlam ekipti dacia wowuna en fazla defansı koyan ekipmiş hatta ama burada ki çeklerin o çekler olmadığını söylüyorlar.
    Cof ekibi de ne olursa olsun bir şekilde belli bir kuvvette oluyor.Elemede wowu onlar kurar diye düşünüyorum.

S-5)Peki sizce, Türkiye için eleme/final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

C-5)Tüm ekipler aralarında konuşup aynı bölgeye gidip her ekibin farklı bir görevi olmalı. Bu şekilde wow dikilmese bile en azından bölgemize hakim wow yarışında her sene bulunan bir ekip oluruz.

S-6)Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

C-6)250 balta 100 toyton 100 manco ile s3 de wow yıkmıştım:) wowun seviyesi birdi ve yan wowdu ama rakam komik:) yine aynı rakamlarla tılsım çalmıştım.Birde fatu hesabına sıralı saldırı geliyordu kafesle vahadan hayvan aldı onun zamanını hesapladı hayvanlarla ara yaptı:) bunlar geldi aklıma

S-7)Travian size bu güne kadar neler kattı ? ve sizden neler götürdüğünü düşünüyorsunuz ?

C-7)Oyunu lise yıllarımda aktif oynadığım için daha güzel bir üniversitenin güzel bir bölümünde okuma şansımı düşürdü.O zamanlar çok hırslıydım ve oyuna baya zaman harcadım...Kattığı en önemli şeyse dostluklar...Biz yıllardır hemen hemen aynı ekiple oynuyoruz.Ve birbirimizle görüşüyoruz birimizin bir şeye ihtiyacı oldugunda normal hayatta ki arkadaşlarımızın yapmayacağı şeyleri travianda tanıştığımız insanlar yapabiliyor..Bundan 1 ay önce exnqast hesabı vardı bizim belki bilirsiniz düğünü vardı izmirde herkes bir yerlerden kalktı düğüne gitti...Oyunun en büyük artısı dostluklar oldu..Ha tabi insanları idare etme yeteneği de katmış olabilir biraz.

S-8)Travian ile ilgili pişmanlıklarınız neler?Neleri yapmayı isterdiniz veya neleri yapmamış olmayı dilerdiniz?

C-8)Geçen elemede turkey ekibi ile oynamamayı dilerdim.

S-9)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz? (Bizi sormazsak olmazdı :D )

C-9)Oyundan çok forumda takılırım.Beni kamçılayan şey genelde forumda girilen tartışmalardır :)

S-10)Bir tecrübeniz var Erdi bey, Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

C-10)Yol yakınken bırakmaları :) Bu oyun belli bir zaman sonra oyundan çıkıyor hayattan bir çok şey götürüyor. En önemlisi de zaman :)

Bize vakit ayırdığı için @TırTıl_TR a ve Travian dünyasına renk katan Adamus ekibine çok teşekkür ederiz !

Yakında yeni röportajlarımızda eklenecektir, beklemede kalın :)

• Merhaba arkadaşlar !

Hall Of Fame kapsamında, ilk röportajımızı Eleme serveri içerisindeki Adamus birliklerinden @TırTıl_TR ile gerçekleştirmiştik.Bugün ki konuğumuz ise son speed serverın galibi Hababam birliklerinden @kskmexican .
    @'Jeanne dArc' ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz

S-1)Merhaba,ilk olarak kendinizi tanıtabilir misiniz?

C-1)Merhabalar öncelikle size biraz kendimden ve oyun geçmişimden bahsediyim ; Adım Toygun 38 yaşındayım , nickim "kskmexican", uzun yıllardır Türkiye online oyun camiasının içinde yer almaktayım , bu yıllar boyunca DotA , CS , HON , LOL , WarCraft , StarCraft ve HeartStone gibi oyunların Türkiyedeki öncü oyuncularından ve strateji belirleyicilerinden biri oldum. Hatta birçok oyunun Tr Milli takımının oyuncu seçmeleri veya kadro hazırlanışları tarafımdan yapıldı.

Fakat gerek E-Spor kavramının Türkiyede henüz tam olarak oturmamış olması gerekse ülkemizde herşeygibi oyun sektörünün kalbininde İstanbul odaklı atıyor olmasından ve benimde İzmirde yaşıyor olmamdan kaynaklı olarak malesef birçok platformda geriye çekilerek sektörün gelişimini izler pozisyona geçtim.Son olarak Karşıyaka Spor Kulübünün Elektronik Spor branşını açmakla ilgili yürütmüş olduğum proje Kulübün maddi olarak zor bir dönemden geçmesi ve lokomotif olarak
    gördüğümüz futbol branşımızın yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 2018 başında askıya alındı. Fakat önümüzdeki yıllarda mutlaka sevdalısı olduğum 2 şeye"Kulübüme" ve "oyun camiasına" katkı vermeye devam edeceğim...

İçinde zaten bulunduğum oyun camiasının Travian bölümüne katılışım ise eski bir DotA Milli Takım oyuncumuz olan Remqdeniz nickli arkadaşımızın "Abi gelin oyun aralarında tıklayarak eğlenebileceğimiz bir oyun buldum." cümlesiyle 2010 yılında başlamıştı. O gün bugundür Tr Speed serverlarının müdavimlerinden biri olarak Travian macerama devam ediyorum.

Burada beni en fazla cezbeden şey ise oyunun bana sunduklarından ziyade oyuncularla yapmış olduğum paylaşım ve oyunun gerçek hayatla olan birebir örtüşme biçimiydi...

Bu vesileyle sizlere birazda HABABAM birliklerinden bahsedeyim , oyuna başladıktan sonra tanışmış olduğum kaliteli ve karakterli insanlardan ikisi olan Cenoral "Alper" ve Facial "Ali" ile birlikte , aynı düşünce yapısı ve kaliteyi gösteren arkadaşlarımızı farklı yerlerde değil tek bir birlik çatısı altında toplama kararı almamızla oluştu.O güne kadar yine ortak hareket eden bu topluluklar o günden itibaren aynı isim altında oyun oynamaya başlamış olduk.

Herkesin bildiği Tr 3x serverlerının tabiri caizse en sert rekabetide bu şekilde başlamış oldu (HABABAM vs HZZ)

Aradan geçen yıllarda gerek rakibimizin gerekse bizim üstünlük sağladığımız birçok server yaşadık fakat başka hiçbir rakiple oynamaktan oyunsan olarak bu denli keyif almadık...

Şuanda ise bir "HABABAM" kurucu oyuncusu olmakla beraber aynı zamanda Türklerin Final serverında başarı sağlaması için oluşturulmuş olan "Animals" ekibininde bir parçasıyım. Buradada tıpkı HABABAM da olduğu gibi tekbir kişinin hegamonyası altında bir yönetim değil tamamen ekip kararlarının uygulandığı bir sistem uygulanmakta. Bu şekilde tüm oyuncuların hem oyunsal olarak hemde manevi olarak daha tatmin olduklarını düşünüyorum.

S-2)Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

C-2) Traviana yukardada özetini geçtiğim gibi 2010 yılları civarında başladım ve aralıksız devam etmekteyim , hernekadar artan döviz fiyatları ve altın alma
    konusundaki sıkıntılarımız biz travian müdavimlerini düşündürmeye başlamış olsa bile dostluklarımızın bağlayıcılığı nedeniyle halen bu platformdayız.

S-3)İlk başladığınız zaman ile bugünki travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

C-3)Eski oyun dönemleriyle şimdiki arasındaki en büyük farkları , oyunun daha fazla pay2win yani paraya dayalı hale gelmesi , bununla beraber oyuncusayısındaki keskin azalma ve rekabetin düşmesi diyebiliriz.

S-4)Hangi ırk favoriniz ve neden?

C-4)Favori ırkım kesinlikle cermen , oyunu sayısal doğrular çerçevesinde inceleyen her oyuncu aktif oynadığında cermen ırkının olduğunun kolaylıkla farkına
    varabilir.Buna rağmen oyuna başlamış olduğum ırk olan romaya olan sempatimde ilk gözağrım olduğundan halen devam etmekte =))

S-5)Sizce eleme serverinin son durumu nedir? Hedefleriniz nelerdir? Ve bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

C-5)Eleme serverına ekip olarak sadece olabildiğince fazla bilet almak amacıyla başladık , tek amacımızın finallere daha fazla hesapla gidebilmek olduğu bir
    serverda daha fazlasını yapmak bizim için gereksiz olarak nitelendirildi. Ayrıca ekip olarakta kimseye birşey ispatlama çabamız olmaması ve halehazırda Tr 3x
    serverin yeni bitmiş olması bizlerin eleme serverında en uygun tabiriyle sessiz sedasız takılmamıza neden oldu.Elemede wow u COF birliğinin kuracagını düşünüyorum.

S-6)2017 finallerinde 2 plan alıp zoru başarmıştınız fakat sonra planları dacia birliğine vermeniz çok konuşuldu.Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

C-6) 2017 finallerinde Animals ekibi olarak bizlere bugune kadar anlatılanlar sonucunda en zorlu bölge olarak adlandırılan "gri bölgeye" giderek ruslarla yanyana oynayarak kendi sınırlarımızı ve yapabilirliğimizi test etmek istedik...ve sayıca çok sınırlı olmamıza karşın sırasıyla önce kuzeyimizdeki Fransızları sonrasında batımızdaki Rusları ve son olarakta güneyimizde bulunan ve bizden COF ekibinin oyuncusu olan "Antonina" hesabını yıkmak için izin isteyen fakat bizim kesin bir dille reddedip hesabını sahiplenmemiz sonucunda Polonyalı rakiplerimizi bertaraf ettik.Bunun neticesinde yine yapılabilirlikleri test etmek adına , önce eşsiz tılsım için çalışma yaparak bölgemizde çıkan eşsiz casus tılsımını alıp server sonuna kadar kendi hesabımda bulundurdum , bununlada yetinmeyip inşa planları zamanı iyi bir stratejiyle 2 adet inşa planını almayı başardık , fakat Türklerin dağılmışlığı ve birbirlerine düşmüşlüğünü bir nebzede protesto etmek adına aldığımız inşa planlarını (kendi birliğimizdede wow bulunmasına ragmen) server boyunca Ruslara karşı bizimle ortak hareket eden ve her alanda paylaşımcı davranan(eşsiz tahıl tılsımını dahil bizimle ortak kullanmışlardır) DACİA ekibine verme kararı aldık... Bu kararımızdaki asıl amacımız gelecek yıllarda Final serverına gelecek Türk oyunculara hem bazı şeylerin başarılabileceğini göstermek hemde birlik olunmadığı sürece bunların başarılmasının bir anlam ifade etmeyeceğine dikkat
    çekebilmekti...Umarım gerekli mesajlar iyi niyetli arkadaşlarımız tarafından alınabilmiştir...

S-7)Son speed serverında hababam birlikleri çok büyük bir farkla kazandı.Acaba sizi yeni açılan speed serverında görecek miyiz?

C-7)Evet son speed serverına ezeli rakibimiz HZZ birliklerinin geleceği haberini aldıktan sonra bu bağlamda ciddi bir ekip oluşturarak ve bu ekibe güzel bir yerleşim planı ayarlayıp mini bir turnuva denemesi yapma amacıyla başladık , fakat yaşanan aksaklıklar sonrasında rakibimiz HZZ nin servera başlamaması sonucu oluşturduğumuz bu elit kadro birazda yaz serverı olmasından dolayı en doğru tabirle servera fazla kuvvetli kaldı diyebilirim , bu nedenle öncelikli olarak tüm gri bölgeyi ve +/+ yı ele geçirip sonrasında neredeyse tüm tılsımlar ve inşa planlarını alarak gücümüzü bir kez daha ortaya koyduk , son olarak serverda bulunan tüm wowları reisleyip HABABAM adı altına getirerek serverı tamamladık...HABABAM ekibi olarak bundan sonraki asıl amacımız tüm Türklerle ortak çatı altında sinerji oluşturulması durumunda Turnuva serverında üzerimize düşeni layıkıyla yapmak olacaktır...

S-8)Peki sizce, Türkiye için eleme/final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

C-8)Eleme serverını Final için bilet almak amacıyla yapılmış bir konseptte gördüğümüzden "hazırlık maçı" yaparmışçasına kendimizi test ediyoruz , bunun haricinde final serverı için olması gereken birleşip bir sinerji yaratabilme durumu açısından eleme serverları malesef herzaman Türkler adına daha fazla bölünüp parçalanmışlık ve daha fazla kin nefret oluşmasına neden oluyor. Buda Türklerin Finallerde daha fazla kutuplaşmasına ve ayrışarak kendi içlerindeki geçmiş problemleri çözmeye çalışmasıyla geçiyor.

Bu noktada öngörümüz Tr serverlarında potansiyeli olan tüm ekipleri toplayıp belirli görev tanımlarıyla farklı koordinatlara yerleştirerek , aralarında geçmiş dönemde yaşanmış olan tüm problemlerin üzerini örtmüş bir şekilde üzerlerine aldıkları görevlerini yerine getirmeleri sağlayacak sağlam bir yapı oluşturarak makina düzeninde işlemesini sağlamaktır.

Bu bağlamda yapmış olduğumuz ön çalışmalar neticesinde özellikle daha önceleri hiçbirzaman Turnuva serverlarında oynamayan "3x birliklerimizin" verdiği destekle Final serverında herzamankinden daha güçlü bir Türk yapılanması oluşturmayı hedefliyoruz , bu sadece bizim değil tüm Türk oyuncuların ortak hedefi olmalıdır diyede ekliyoruz , çünkü birçoğumuz yıllardır bu oyunda yapılabilecek neredeyse herşeyi yaptık , gerek rekor orduları bastık , gerek tüm tılsımları topladık , gerekse tüm wowları aldık , bu aşamadan sonra artık Türkler için çıtayı bir adım yukarı taşımanın vakti geldiğini düşünmekteyim , bu adımda bizler için bu oyunun doruk noktası olan ve gerçekten çok iyi bir ekip çalışması gerektiren Turnuva yani Final serverıdır.

Eğerki hazırlayacağımız güçlü Türk koalisyonuna katılım beklediğimiz düzeyde yüksek ve kendi içimizdeki görev tanımlarıda bu bağlamda doğru yapılırsa başarılı olmamız kaçınılmazdır.
    Önümüzdeki en büyük engelleri de;
    - Artan altın fiyatları
    - Multilerin eşit olmayan(adaletsiz) yaklaşımı ve
    - İçimizdeki irlandalılar

olarak görüyorum...

S-9)Şu anda aktif oynayan birlikler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

C-9)Şu anda aktif oynayan birlikler ile ilgili düşüncelerim kendi birliklerim HABABAM ve Animals'ı dışarıda bırakarak şu şekilde ;

HZZ >> Ezeli rakibimiz olmakla beraber Travian tarihinin en kalabalık en organize ve en ciddi birliklerinden birtanesi
    Testere >> Speed serverlarının en kadim ve kemik kadroya sahip ekiplerinden biri , odunlar piyasaya çıkmasın yeter =))
    Göktürk >> 3x teki birçok kaliteli oyuncuyu bünyesinde barındırmış potansiyeli yüksek bir ekip
    Şafak >> Yine 3x in olmazsa olmazlarından birtanesi , bölgesel kalabalık ekibi ve herzaman olan wow hedefiyle sağlam bir birlik
    Efsane >> Speed'in olmazsa olmazlarından , çekirdek kadrolarıyla daima ciddi bir ekip
    COF >> Normal server oyuncusu olmasamda Finallerde tanışma fırsatı buldugum bu ekip , TR'nin finaller için en fazla istekli ekiplerinin başında geliyor
    Müfreze >> Kaliteli birçok oyuncuyu bünyesinde barındırması en büyük avantajı gerisini zaman gösterecek
    Adamus >> Eski An-As oyuncularınıda bünyesinde bulundurdugundan tanışıklıgım olan ve gayet koordine hareket etme kabiliyitene sahip bir ekip.

S-10)Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

C-10)Travianda birçok farklı anım oldu bunların içinde 7 ay süren 3x serverındaki milyonluk tokmak ordularının havada çarpıştırılmasından tutunda , yapılan eventler sonrası atılan rollbackler ile olmayan askerlerin verilmesine kadar , mimarsız wowa koçsuz onlarca ordu ile giderken rakibimizin çılgınla eşsiz mimara çevirip bizi sura yapıştırmasından , reis saldırısına gelen 5 tane ordunun kp 0a indirilerek kendilerini kesmesine kadar birçok eğlenceli anım mevcut...

S-11)Travianın bugüne kadar size neler kattığını ve sizden neler götürdüğünü düşünüyorsunuz ?

C-11)Travian bugune kadar uykumdan ve paramdan aldıklarından ziyade , yaratmış olduğu sosyal çevre iletişim gerçekten inanılmaz , birçok insan buna anlam veremesede , bu oyun vesilesiyle insanların kendileri için fedakarlıklar yapıldığını görmesi onların ruhunu gerçekten fazlasıyla okşuyor , biz oyuna başlarken farkında olmadığımız ama Travianın zaman içinde bize kattığı o eşsiz değer işte tamda bu , bizlerdeki aidiyet ve sahiplenme duygularını tatmin etmesi...Bende geride kalan yıllarda onlarca insanla dost oldum hatta yüzlercesiylede tanışıp arkadaş oldum , hepsinin hayatımda gerçekten bir yeri oldu , insanları bu denli takım oyununa itmesi ve birleştirimesi Travianı diger oyunlardan ayıran en büyük özellik.

S-12)Travian ile ilgili pişmanlıklarınız neler?Neleri yapmayı isterdiniz veya neleri yapmamış olmayı dilerdiniz?

C-12)Travian geçmişimle ilgili herhangi bir pişmanlığım olmadı , hakkını veremiyeceğimi düşündüğüm hiçbir server zaten oyunada başlamadım , Oyunda geride kalan süreçte yapılabilecek herşeyi yaptım diyebilirim ,Buda ne kadar değerli bir ekibe sahip olduğumun açık bir kanıtıdır...

S-13)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

C-13)Forumuda başladığım yıldan beri aktif takip eden kullanıcılardan birisiyim ama malesef forumun hakettiği kalitede olmadığını düşünüyorum , gerek troll hesapların seviyeyi düşürmesi gerekse bazen sinirlerine hakim olamayan kullanıcıların mantık dışına çıkarak olayları kişiselleştirmeleri ne yazıkki Türkler arasındaki aranılan o sinerjinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor.Beraber olabilmenin yolu "iletişimden" geçer , bu oyundada en genel iletişim aracı forum olduğundan buradaki insanların düşüncelerini dile getirirken mutlaka daha duyarlı ve aklı başında olması şahsi fikrim "zorunluluktur".

S-14)Bir tecrübeniz var Toygun Bey, Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

C-14)Tüm oyunculara tavsiyem oyunu sadece oyun olarak görmekten öte , yaptıkları işe ve ayırdıkları zamana değer vermeleri , çünkü değer veya emek vermediğiniz hiçbirşey emin olunki size asla keyifte vermeyecektir...Önce kendinize sonra çevrenize değer kattığınız müddetçe bu oyunun bir oyundan fazlası olduğunu mutlaka hissedeceksiniz...

Özetle ; Egolarınızdan uzaklaşın , bir ekibin parçası olun ve keyfi hissedin...

Tüm Travian oyuncularına sevgi ve saygılarımı ileterek bir HABABAM deyişiyle söyleşiyi noktalamak istiyorum...

Bizde diplomasi ışıklar söndüğünde başlar , KARARTMA BAŞLASIN..!!!

• TR2

Server Bilgi

Oyun Dünyası Bitiş 15 Ağustos 2018
    Oyun Süresi 303 Gün
    Hız 1x
    Travian Versiyon T4.4 Travian Legends
    Toplam Oyuncu 1184
    Aktif Oyuncu 644

Halk İstatistikler

Halk Oyuncu Yüzde
    474 40%
    411 34.7%
    298 25.2%

Dünya Harikası

Birlik Seviye Kurucu
    REST WOW 100 _bjk_1903_
    Natarlar 55
    MET@L 33 padişah erkan

İlk 10 Oyuncu - Nüfus & Saldırı

Sıra Oyuncu Nüfus Sıra Oyuncu Puan
    #1 deli dumrul 55677 #1 eymen09 3558254
    #2 EyüpAga 52417 #2 Piraziz 3442795
    #3 CESET06 52199 #3 demiryumruk 2376046
    #4 samucan 46684 #4 şahbaba 1556294
    #5 mrrrock 41706 #5 No_Cry 1552282
    #6 Süperbaba 41507 #6 hkanarya 1462856
    #7 KAFKAS KARTALI 39048 #7 melihh 1380548
    #8 Gazap 38437 #8 Zafer güçlü 1380169
    #9 KDV SÜVARİ 37966 #9 Alvesco 1245775
    #10 cinnnnnahhh 36888 #10 cinnnnnahhh 1215777

İlk 10 Oyuncu - Savunma & Kahraman

Sıra Oyuncu Puan Sıra Oyuncu Tecrübe
    #1 ukaLa 4413538 #1 Piraziz 4414377
    #2 KaanCaner 4368518 #2 demiryumruk 4101567
    #3 Sarıklı Voyvoda 1946879 #3 eymen09 3099517
    #4 zennat 1197138 #4 ukaLa 2402967
    #5 Pembepitircik 907168 #5 KaanCaner 2007301
    #6 mrrock 864563 #6 Zafer güçlü 1872627
    #7 jasue 838970 #7 No_Cry 1760995
    #8 Mavi35 828012 #8 Alvesco 1524395
    #9 ORNA 810019 #9 cinnnnnahhh 1454427
    #10 mahodayı 771625 #10 Sarıklı Voyvoda 1184227
  • Merhaba arkadaşlar !
    Hall of Fame kapsamında bu sefer eleme final serverleri organizasyonunda adından sıkça bahsettiren, köklü bir ekip olan COF Birlikleri Kurucusu/Lideri @COF Kemal Başer_TR konuğumuz oldu. @Tony Stark ile beraber, kendisiyle uzun, eğlenceli ve faydalı bir röportaj yaptık. Sizlerle paylaşmak istiyoruz :)

Merhaba,ilk olarak kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

- 33 Yaşındayım. 22 yaşımdan beridir de yaşamımın bir parçası olan travian ile yol alıyorum. Başlama hikayeme bir alt soruda devam edeceğim onun için bu kısmı pas geçip, kendimden bahsedeceğim. Travianla tanıştığımda Üniversite öğrencisiydim. O dönem oyuna çok iyi zaman ayırıyordum. Tüm birliğin şifresi bendeydi ve tüm hesaplra giriyordum. Günde 3-5 hesap kapanır, bir kaç güne açılır sonra diğerleri böyle böyle tüm birlik ceza yerdi Benim hesap 6 ay kapalı kalmıştı. Hatta ne zaman açılacak dediğimde senin hesap hiç açılmayacak yanıtı gelmişti. Ben de "olsun mesaj atma yetkim olsun bana yeter" dediğimde sanırım travianda bir ilki yaşamış "hesabın mesaj gönderme yetkisi de kapanmıştı" bu olay 2007 de yaşanmıştı. Köye saldırı var diye sabaha kadar def ve tahıl ayarlayıp saldırı gelen yerleri analiz ediyordum. Birliğin saldırı organizesini de ben yapıyordum. 60 hesap bana yetmiyordu bile. Öyle ki sabaha kadar uyumayıp, hala devam eden saldırılar yüzünden finallere bile girmemiş okulu uzatmıştım. Köyden daha mı önemli sınav canım İyi ki de okul uzamış, işime geldi, dönüp baktığımda pişman da değilim Peki travian oynarken neler yaptım bu 11 yılda; Birbirinden tamamen alakasız bir çok sektörde çalıştım. Bunlar hem çeşitli iş alanları açısından hem de çok farklı noktalardaki insanları tanıma açısından tecrübe edindirdi. Zaman sizi zamanla törpülüyor. Tıpkı denize düşmüş bir cam parçası gibi, keskinliği zamanla dalgalar arasındaki mücadelesi ile kıyıda törpülene törpülene bir taşa çeviriyor. Etrafı daha çok izleme, dinleme, sabretme duygularını yüklüyor. Bu süreçte çeşitli spor dallarında da bulundum ama en tutkulu olduğum deniz kısmı olduğundan serbest dalışda kaldım. Hobi olarak zıpkınımı alıp dalış yapıyorum. Hatay'dan Balıkesir'e kadar bir çok noktada dalış yaptım, 2 gün sonra da Karadeniz'de dalış yapıp karadeniz hasretime de son verip bir de oranın tadına bakacağım Seyehat etmek, insanlar tanımak hikayelerine tanık olmak, hikayeler biriktirmenin yanında Şiir / deneme / öykü ve Roman yazıyorum. Kenarda yazılmış ve temize çekilmiş 200 kadar şiirden 50 tanesini seçip bastırdım. Bu olaydan 2 sene önce Epsilon yayıncılığın düzenlediği yarışmaya 15 civarı şiirle katılmış Türkiye genelindeki katılımcılar arasında şiir dalında 2. liği almıştım. Biraz da bu cesaretlendirdi. Sonra ülkenin farklı noktalarında çıkan edebiyat dergilerine şiirler yolladım, yayınlandı. Şair ve yazar çevresi edinip fikirlerini aldım. Yayınevini ayarladığım bir dönem çok sıkışık olduğum zamana denk geldi. Bekletirsem yıl başından sonra hem daha pahalı çıkacak hem de o yıl içerisindeki yarışmaları kaçıracaktım. Bir dosttan(!) destek aldım. Bu zamanla "wow u satmış para almış kitabını çıkarmış" diye iğrenç bir malzeme konusu oldu. Ki bunu yayan kişi de, olayın başrolündeki kişide telefon görüşmeleri (kayıtlı) bunun böyle olmadığını ağızları ile söylediyse de bir süre ciddi rahatsızlık yaşattı bana. Bu da büyük bir tecrübe oldu. Zaman kimilerini alıp yerden yere vurdukça, neyin daha değerli neyin önemsiz kaldığını gösterdi bize. Bu tatsız konuyu lafı açıldı anlattım ve hızla kapatıyorum. Şuan güzel bir öykü kitabı yazıyorum. Yarım kalan ve önümüzdeki yıl tamamlanmayı bekleyen bir de roman var. Şiir sadece bir giriş basamağıydı. Kenarda temize çekilmiş basılmayı bekleyen şiirler var. Travianın edebiyat gelişimine etkisi oldu. Binlerce oyuncu COF Çatısından gelip geçti. Bu insanların hikayeleri, gün içinde onlarcası ile görüşmeler, birlik mesajları vs vs derken bunlar katkı sağlıyor.

Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

2007 Ocak ayının ilk haftası öğrenci evine internet bağlattık. Google girip strateji oyunları yazdığımda karşıma 2006 yılının en iyi strateji oyunu diye travian çıktı Girip kayıt oldum. Adımı soy adımı yazdım, meğersem oyuncu adıymış o. İlk sene öyle oynadım. Oyuna girdiğim ilk hafta Sam Fisher diye bir hesap vardı, yabancılarda oynuyor sandım. Açıklamada "international" olduğundan bahsettiğinden ne bileyim. "Hi" diye mesaj attım 2 kare ötemdekine. "Sana da Hi" dedi. Sonra başlayan muhabbet COF un başlangıcı oldu. O çocuk bir bakıma COF un kaderi de oldu. Forumdan kahraman kışlasının ne işe yaradığı vaha nasıl alındığını sorarak okuyarak öğrenip birliğe toplu mesaj atıp millete öğretiyorduk. O süreçte oyuna girdiğim 3. gün falandı elçilik kurup birliği toplamıştım 20*20 den. Oyuna da geç girmişiz, çok fena bir oyun oynamıştık. Şanslıydım sanırım 20*20 deki oyunculardan dolayı. Buarada Sam Fisher ilk o sene oynadı ve sonra bir daha oynamadı. Sosyal medya hesabımda eklidir o zamanlardan beridir. Çağırsam belki oynar Onun oyun boyunca yaptıklarımızı anlatmayı çok isterim, ama bu çok uzun sürer. Bir savaşı kazandıran aramızdaki bir oyundu hatta. Koca bölge çökmüştü. Diplomasinin ne kadar önemli olduğunu o zaman anlamıştık. O dönem tüm iletişim msn idi. Telefondan oyuna girme olayımız yoktu Mesene de saatler süren ama bir işe yaramayan toplantılar. Konuşmak için girilip hiç bir şey konuşmadan biterdi Msn den düşen tekrar girer s.a. dediğinde 20 kişi a.s. yazardı, sonra bir başkası girer yine aynı şey. Bu en büyük zaman kaybıydı Şimdi teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz.

İlk başladığınız zaman ile bugünki travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

İlk başladığımız zamanki teknolojik destek şimdiki ile bir değil tabi. Oyuna çok rahat girilebiliyor, çeşitli programlar kullanılıyor. Bunlar oyunu kolaylaştırıyor. Ve travianın en önemli noktası "iletişimdir". Ekibin sağlıklı iletişim kurması çok önemli bu noktada. Çeşitli iletişim programları sesli/görüntülü bizlere sağlıklı iletişim kurma olanağı veriyor. Sesli geniş kapsamlı toplantılar 1 ayda yapmanız gerekeni 1 gecede yapmanızı sağlıyor. Herkesin kendisini daha iyi ifade etmesi, oyundaki engelleri kaldırıyor. Haritasındaki oyuncuya oyun boyunca mesaj yazmayan konuşmayan oyuncular yönetimdekine yazıyor. Bu en büyük eksikliğimiz. Zaten genel manada eksiklik, birbirimizi dinlememek, zaman ayırmamak ve kendimizi ifade edememek.

Turnuvanın son durumu nedir?Kazanma şansınızı nasıl görüyorsunuz?Rakip birlikleri değerlendirir misiniz?

Travian Ruslarda dahil olmak üzere hızla oyuncu kaybediyor. Bugün Eriyen COF Birliği değil, travianın kendisi. Bundan 5 sene önce 3 bölgeye yayılan birlikler kaç oyuncu tutuyor elinde? Bunların üzerinde düşünmeli ve olaya bu açıdan bakmalıyız.

Turnuvanın en kötü yanı, her sene oynayan kadro bir sonraki seneye sabit kalmıyor. Hem birlikler için hem de katılımcılar random oyuncular içinde geçerli bu durum. Geliyor elemeye binlerce oyuncu. Bunun 5/2 si finalde olmuyor. Gelen 5/3 lük kesim eleme tecrübesi ile final tecrübesi de ediniyor. Ama sonraki seneye bu 5/3 lük kesmin yarısı oyunda olmuyor. Yuvarlak hesap 5/1 i yok onun da diyelim.

Geriye elimizde tecrübeli 5/2 lik oyuncu kitlesi kalıyor. Elemeye başlıyor yeni oyuncular ile ve yine aynı şey. Hem yenilerden hem de bu kalan deneyimlilerden zamanla dökülenler veya finale gelemeyenler kalıyor. Kısacası son 3 yıldır turnuva oyuncu kadrosu %70 yenilenmiştir. Bu oyuncular kalıcı olsa iyi. Ama ne yazık ki her sene yenileniyor ve bu da turnuva bilinci ve kadrosu oluşmasında en büyük engel.

Bizim kalıcılığı sağlamamızın bazı yolları var. En önemlisi kemik kadrolu birliklerin yeni oyuncuları bünyeye katıp, ekibin bir parçası yapmaları. Ne kadar az fire verirlerse kadroları turnuvalarda o kadar güçlenir ve kalıcı olur. Türk ekipleri bu şekilde kadro genişletir ve turnuva bilincini de aşılayabilirse bize finalde bambaşka bir tablo çıkarabilir.

Kazanmamız zor değil. İhtiyaç duyulan her şey Türk ekiplerinde mevcut. Herkes "ego" yu eleştiriyor ama bu konudan muzdarip herkes bunu fazlasıyla taşıyor ve belli ediyor. Elini taşın altına en fazla koyan ve en fedakar ekip bunu en az barındırandır. Birliktelikten bahseden herkes cümle içinde "gizli laf sokmalar, ben bilirimciler, biz iyiyizciler" yüzünden birleşemiyor ekipler. Görev bilinci oluşturmak ve her Türk ekibi bu görevin, misyonun bir parçası olması zor değil. Kimse kimsenin altı sağı solu olmadan. Ellerindeki oyuncu sayısı ve yapısına göre haritaya yerleşecek 1000-1500 arası Türk hesabı öttüre öttüre bu oyunu kazanır.

Rakiplerlerimiz DACİA tayfası muhtemelen bu sene Rusların hedefinde olacak. Bu yıl Polonya Ekibi Rusların dişli bir kısmı ile ittifak yaptı. Bu ittifak şimdiden favori. Hatta içinde Fransızlar da olabilir. Eleme sonrası tablo şekillenecektir. İtalyanların yanına alacakları ekipler masanın diğer ayağını belirleyecektir. Ama asıl önemli kısmı 50-100-150 oyunculu ufak ülke ekiplerinin kapılmasıdır. Bu ekipleri alıp haritada bir noktaya koyup görev vermeniz yeterli. Ruslar bunu senelerdir yapıyor ve çok da iyi kullanıyor. Geçen finalde bir sürü ülke bunların içinde oynadı. Bunu Dacia da yapıyor, biz de yaptık. Yapmalıyız da. Bünyeye katıp Türk ekibine fayda dokundurabiliyorsak ne mutlu. Şuan Elemede Malezyalıların artık COF un bir parçası gibi oynamaları gibi...

Kısacası rakibi değerlendirme kısmı Final başlamadan ve başladığı ilk hafta olacak iki şekilde.

Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

İlk oynadığım seneler, üniversitedeyken 3 senedir falan konuşmadığım bir arkadaşım traviana başlamış ve beni buldu. Oyundan konuştuk ve barıştık. Travian olmasa biz küs kalmaya devam ederdik orası kesin. 2 gün sonra bir bavul dolusu çikolata ve viski ile öğrenci evine gelmesi apayrı bir olay oldu

Yine ilk oynadığımız yıl Zawsze isimli (yanılmıyorsam) bir oyuncumuz vardı. Çok köy atan her köye ağaç ismi veren bir abimizdi. Ona saksıda Sığla Ağacı hediye etmek için İstanbul buluşmasına gitmiştim. Ben düzenlemiştim buluşmayı zaten, ve elimde saksı ile gezerken bombacı sanıp polislerin çevirmesi ve elleri yukarı diyerek silahla geldiği sahne gelir aklıma

Oyunu oynarken yaşadığım hem oyun içi hem oyun dışı bir çok hikaye var. Aynı okul (üniversitede) okuduğumuzdan haberimiz olmadan 4-5 ay oyundan msn den konuştuğum bir güzel bir dost edindim. 15 dk mesafeden sürekli buluşup görüştük sonra. Kendisi gerek normal gerek speedde başarılı işler çıkarmış, çok sağlam bir ekibin de başında olan bir dostumdur. Şu sıralar ara verdi.

İzmir'de bir buluşma yapmıştık. Buluşmaya gelen herkesi tanıdık, tanıştık. Bolca muhabbet. Bir tanesi casusmuş, ayrıca sağlam forum trollerinden. Eleman geldi yüzümüze baka baka muhabbet etti, yedik içtik samimi bir şekilde görüşüldü ayrıldık. Aynı eleman 1 saat sonra foruma girip düşmanca yazılarına devam etti. Sanırım trollük bünyeye sağlam işlemiş ve oyunla kalmamış. Güzel trollenmiş olduk, bunu da unutmam

Şimdiye kadar bir çok şehirde buluşma yaptık. COF Çatısından binlerce oyuncu gelip geçti veya kalanlar oldu. Sayısız hikaye birikti. Belki de çok daha güzel hikayeler vardı paylaşılası ama aklıma gelmiyor. Mesela şu var bak ,

2008 COF-KURT savaşı vardı. -/- de 2 birlik COF uz o zaman. KURT bayağa sağlam , 2 bölge elinde. hatta bir hesapları vardı 6 köylü. en iyimizde 15-20k arası yaya askeri olan ordular var. Adam basmış 30 bin küsür balta 14bin toyton bu civar. 13-15 saate bir gelip yıkıyor, dönüyor geri geliyor. Tüm savunmayı toplasak belki çakarız.

Bir formül bulduk, molladogan isimli bir oyuncumuzda asker durumu iyiydi 22 k emperyan 6-7k atlısı vardı. 85 saatten çıkardık orduyu. Tabi bu elemanın multi oynadığını biliyorum. Son 24 saat kala saldırıya tüm birlik şikayet ettik kapandı. Ordusu da yoldaydı ve köye saldırıdan önce giriyordu. O orduyu kesmiştik, tüm birlik msn de toplanmış o anı bekliyorduk. Bu operasyonu ben yapmıştım hatta isimde vermiş forumda paylaşmıştık raporu. Küfürler havada uçuşmuştu. Eleman bana doğmamış çocuğuma varasıya kadar küfür etmişti.

Atlayıp Eskişehir'e gitmiştim. 2 gün onu aradım, telefonuma bakmadı. Bu arkadaş kayboldu oyundan. Yıllar sonra, hatta bir kaç ay önce birisi turnuva başlıyor diye whatsap grubuna topladı. Gruptaki isimlere baktım bunun adını soyadını gördüm numara yanında. Hemen yazdım. İbretlik bir yazışma oldu. "Haklısın. büyük terbiyesizlik ettim, şimdiki aklım olsa böyle saçmalığa girer miyim. Geçenlerde tesadüf girdim oynadım artık oynamam böyle iyiyim" derken korku ile değil, ciddi bir pişmanlıkla yazıyordu. Arkadaş avukat olmuştu tabi geçen zaman zarfında. İkimizde yaptığımız cahilliğin ve pişmanlığın yüküyle güzelce yazışıp bitirdik.

Ne gerek var böyle şeylere öyle değil mi? Bir oyun oynuyoruz. Normal serverlerde bu entrikanın bitmeyeceğini ve insanların oyuna aşırı duygu ile girdiğini anladım. Oynadıkça düşman kazanıyorsunuz. TR de düzen bu. Bu yüzden tamamen TR den kopup son 3 yılı turnuvaya harcadım.

Fatu ile hep düşmandık, azılı düşman. Oysa ilk defa telefonda geçen final konuştuk. Neden düşmandık? İletişimsizlik, ön yargı... Kemal Başer eşittir hakanugur ve Fatu düşmanlığı. 2012 turnuvasında kötü şeyler yaşadık. Keşke olmasaydı. Belki şuan Turnuva durumumuz bambaşka bir halde olurdu. Çünkü o dönemki oyuncu kitlesi ve kalitesi bambaşkaydı! O kadro bir arada kalsaydı hepsi ile şuan Rusları tek kalemde yenen bir ekip olurdu (Tüm TR). Şuan ki tüm TR kadrosu o dönemki kadro gücünde değil. Ama yapılamaz değil, daha iyisi de olur hatta.

Travianla ilgili pişmanlıklarınız var mı?(Şunu yapsaydım veya yapmasaydım gibi)

Bulunduğum noktaya baktığımda bir şeyler iyiyse, pişmanlık duymam. Ne yaşanmışsa yaşanmıştır, vicdanen ve bulunduğunuz nokta ile ilgili içiniz rahat, memnunsanız sorun yoktur.
    Zaman iyi bir öğretmendir. Tüm soruların cevabını vermekte en cömertimizdir.

Oyunun size kattıkları ve götürdükleri nelerdir?

İyi insanlar tanıdım.
    Zaten hayatımda hiç olmayan (oynamasaydım) , insanları kazanmış oldum. Kaybettiklerimiz bir kayıp değildir, zaten olmayacak kişilerdi bu bağlamda.

Oyuna yeni başlayacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

Artık travianda yeni bir birlik kurma dönemi çoktan kapandı. Yeni başlayacak oyuncular iyi birliklerin hepsinde hesap açmalı, oynamalı. Araştırmalı. Kafa yapısına, oyun tarzına en çok uyan ekibin bir parçası olmalı. Daha iyisi olması için çalışmalı. Emek vermeli. Güçlü bir ekip, ona emek veren oyuncular sayesinde güçlüdür. Bu birlik güçlü diyerek gidip orda bir misafir gibi oynamak olmaz. Oyunu öğrenmek ve oynamak en kolayı. Zor olan bir ekibin parçası olmak, ekiple oynamaktır.

Soru: Cof birliği çok köklü ve kalabalık bir ekip geçen seneki elemeleri de rekor bir sürede bitirdi fakat finale başlamadan önce ekibinizdeki önemli isimler ayrılıklarını açıkladı.Bu ayrılığın nedenini ve sonuçlarını açıklar mısınız? Cof birliklerinin ileri ki dönemdeki hedefleri neler olacaktır?

COF içinde yaşanan bir ayrılık oldu. Burda olaya sadece şu açıdan bakmak lazım, "diktatör" dedikleri ben (dışarısı) uzun süredir aldığı kararlar havada olan birisiydim. Bir wow'un yıkılmamasını istiyorum "yıkılıyor" bu ciddi bir durumdur. Bununla da ilgili sormuşlar bunu açıklayayım. Hiç kimse 2015 yılında server 8 de kimin wow diktiğini bilemez bir süre sonra. Kendi oyuncularınız bile. 2010 da server 2 de kim kazandı? 2011 de kim kazandı? Gibi...

Bazı şeyler oyunu kaybettirebilir. Ama kazandıracağı şey çoktur. COF Böyle büyüdü. Oyundaki ezeli düşmanımız olmuş 15 ay savaştığımız birliğin wow'unun şifresi elime geçtiğimde ben rakip başkana olduğu gibi teslim ettim. Belki oyunu kazandırırdı ama COF u kaybettirirdi.

DEğer verdiğim şeyler farklı. COF u turnuvaya hazırlarken kazanmamız gereken bir çevre vardı. Benimsetmemiz gereken şeyler. Ama rica ettiğim halde kesin bir dille yıkıldı. Bu içimi acıttı elbette. Bana değil, oyunu kazanmaya daha çok değer veriliyormuş. Bu bir kırılma noktasıydı. Ama ayrılan arkadaşlarla değil ben zaharya ile ayrıldım. Bu durumda ona yakın olan bir kaç oyuncu onu seçti. Müfreze diye bir birlik yok. s6 da COF-HZZ ve bir çok oluşumdan karma bir ekip toplandı. Güzel bir ekip. Güzel bir oyun çıkardılar.ilk ayında bende oynadım onlarla. Hesabı bırakıp gittim, bana göre olmayan bir oyun tarzı sürüyordu. Finaldeki Müfreze ekibi Hababam takımı ayrılınca 1 birlik kaldı. 40 civarı hesap. Şuan bu 40 hesabın 10-15 civarı oyuncusu COF içerisinde oynuyor. Giden arkadaşlardan hariç, yönetimde olmamış, sade oyuncu... Ve finalde yine bizimle oynayacak oyuncular var.

Bu yıl geçen senelere bir ilk olarak DUYURU yapmadım. Mevcut whatsap gruplarından ve THE COF sayfamızdan oyuna girişimizi yaptık. Ki oyuna girdiğimizi sonradan gören veya farklı bölgede olan çok hesap dönüş yaptı. Neden haber vermediğimle ilgili. Finalde daha kalabalık olunacağı kesin. Rehberimdeki arkadaşları tek tek arayıp oyuna ikna edip yüzlercesini geri dönderirdim. Bunu en iyi bilen Cemil'di. "bu adam hadi oynuyoruz dediğinde yüzlerce kişi hesap açar. Bu adamın özelliği budur. Bunu da başka kimse yapamaz içimizde" diyebilen zeki - zehir bir kardeşimizdi. Onunla çok kötü olduk zaman zaman ama asla COF a sırtını çevirmedi. O bir kere bunu yaptı. Yaptığında bile birliğinin adı COF du. Bu olaydan sonra yüzyüze de oturup dertleştik, konuştuk uzun uzun. Olaya bir oyun değil, iki insanın penceresinden bakacak bir empati ile yaklaştık. Anladık birbirimizi. En çok özlediğim oyuncumdur. Başarılı şekilde okulu bitirdi, traviana ayıracak zamanı yok. SEviyorum onu , iyi olsun yeterli.

Biz oyunu bırakan, COF dan ayrılanlarla oturup iki çay çorba içebilecek bir kıvamdayız daima. Bunu forum trolleri farklı yöne çekiyor. Birbirine küsen akraba gibi. Düğün cenaze bir araya getirir gibi. Çünkü yıllarca paylaştığımız ekmek - hikaye var. Biz bir şekilde bir araya geldiğimizde kırk yıllık görüşen ahbaplar gibi buluşuyoruz konuşuyoruz. Ayrılıklar da sevdaya dahildir demiş şair.

soru: Bir gün travianı tamamen bırakmak gibi bir düşüncesi var mı? Yoksa daha sakin,sadece eğlence amaçlı hobi olarak devam mı eder?
    Olası jübile turnuvada mı olur? Tr serverlarında mı olur?

Bu final jübile düşünüyorum. Bu uzun bir ara demek daha doğru olur. Buna kesinlik kazandıracak şey önümüzdeki final yaşanacaklar ve benim işimin yoğun gidişatıdır. Sonuçlanacak tablo oyundaki COF ekibinin bir sonraki elemede olup olmayacağını netleştirir.

Bu final COF olarak alacağımız bir karar var. Final için bir fedakarlık. Bununla ilgili detaylı konuyu açacağım bayramdan sonra.

soru: Size göre TR serverlarının en iyi birliği kim?Şu an aktif değilse aktif olanlardan kim?(COF hariç)

Traviandaki en iyi birlik bana göre 3 açıdan değerlendirilir.

1) Oyuncu sayısı
    2) Organize yeteneği
    3)İç ve dış diplomasi gücü.

Oyuncu Sayısı : en çok oyuncu bulunduran birlikler iyi birliklerdir. Bu oyuncu sayısını belli bir kitlede sürdürmek işin önemli kısmıdır. Çünkü mesele o sene kaç oyuncu ile oynadığınız değil, kaçı ile yolculuğa devam ettiğinizdir. Burda bir bağ kurulması esastır.

Organize Yeteneği : Az sayılı ekipler daha iyi organize olabilir. 30-40 Kişilik bir ekip ile 300-400 oyunculu bir ekibin organizesi arasında farklar vardır. Birisi ani refleksler gösterirken diğerinin organizesi zaman alır. Bu durumda sayı ile paralel olarak organize yeteneği de gelişmelidir ekiplerde. 1000 tane oyuncu ile oynayıp organize yapılamıyorsa birlik iyi değildir, kötüye gidiyordur. Bazı birliklerde çok iyi organizeler yapabilmesine rağmen büyüyemiyordur. Bu da ciddi bir sıkıntıdır. Normal şartlarda iyi organize yapan, oyunu beğenilen birlikler sempati toplar ve oyuncu kazanır. Kısacası kalabalık birlikler organize olmalı, organize olan birliklerde sayıyı çoğaltmalı. Bu ikisi olduğunda iyi bir birlik çıkacak ortaya.

İç ve Dış Diplomasi : Turnuvada iç diplomasi en az düşmana veya antipati toplamaya ihtiyaç duyar. Şuan COF un düşmanı yoktur. COF'un bireysel tehditlleri vardır. Karşımızda bir ekip çıkıp dikilemez, düşmanız diyemez. Ama bize düşmanlık besleyen ve yıllardır bunu söndüremeyen hesaplar var. Dış Diplomasi, başarı için yabancı ekiplerle birlikte hareket edebilme durumudur.

Bu üç noktada yarar sağlayabilen bir birlik çok güçlü bir birlik olur. COF Dahil hiçbir oluşum bu çizgide değil. Ama bu saydıklarımı fazlasıyla yapabilecek bir çok birlik var COF Dahil. Turnuva bilincinin o noktaya gittiğini ve özlenen tablonun oluşacağı düşüncesindeyim.

soru: Şu ana kadar gördüğünüz en iyi oyuncu kim?Türk değilse size göre en iyi Türk oyuncu kim?(Kendiniz hariç)

En iyi oyuncu : Messi mi Ronaldo mu?
    Birisi arkasına onu besleyen bir kadroyu alıp harikalar yaratabilir.
    Diğeri herhangi bir takımda her hangi bir mevkide savaşarak kendini gösterir.

İşte iyi oyuncu tabirim budur. Bu şekilde sahanın her yerinde oynayan nadir oyuncular tanıdım. Devasa ordular basıp bunları Natara çakıp oynayanı da gördük. Mesele sahip olduğun askeri birliğe feda edebilmektir mazeretsiz. Mesele birkaç köy ile birlikte karınca misali çalışmaktır. Bireyin ekibe olan katkısına göre değeri biçilir.

Bu Çatıdan çok fazla iyi oyuncu geçti. Hiç birisine haksızlık edemem. Başka birliklerde de çok güzel kaliteli oyuncular var. Her şeyi cevaplarım ama bunu biraz zor olacak.

Hem defans hem saldırı hem wow hem birliğe katkı olarak her alanda faydasını gördüğüm, sadık birer dost olan aynı zamanda iki ismi içtenlikle verebilirim.

Antonina ve BSB (backstreetsboys)

Bu iki hesap gibi birkaç hesap olduğunda atom bombası gibi düşersiniz bölgeye. COF bu iki oyuncuya sahip olduğu için çok şanslı.

soru: geçen elemede turkeye saldirmanizin gercek sebebi neydi ?

Geçen yıl yaşanan Turkey savaşı tüm turnuva için yaşanan son acı ders olmalıdır. Umarım son olur. Bu savaşı COF Başlatmadığı gibi COF Bitirmiştir. İhale COF'a kalmış gözüksede benim kontrol edemediğim boyutlarda ilerlemiştir. Neticede bize karşı perde arkasında gelişen bir tehdit vardı ve ilk taşı defalarca biz yemiştik. "İlk taşı günahsız olanınız atsın" derim bu konuda.

Oyunun son günü COF WOW una saldıran mimarı çalan ekip Polonya Başkanına operasyonu günler öncesinde mesaj atıp haber veriyor. Neyse ki Polonya'da ordu kalmamış. Yoksa oyunu Polonya kazanacak!

Düşünün, bu insanlar Türk Birlikteliği ve Başarısı isteyen kişiler.

Aynı kişiler bu yılda yaptı yapacağını ama tutmadı. COF KİN birliği başkanına TUĞRA Başkanı mesaj atıp gel sınırdaki WOW u beraber kuralım sizi COF'a karşı destekleriz diyecek karakterde oyun oynayıp , burda forumlarda TÜRK BAŞARISI BİRLİKTELİĞİ İstiyoruz diyebilirler.

Bu yapılan savaş sebebi oysa. Ses etmiyoruz sineye çekiyoruz. Turnuva bu zihniyetten kurtulacak elbet. Gerçek icraat yapan ekipler sahnede neyin nasıl yapılması gerektiğini gösterecektir.

Saygılar.

Soru: Cihat Zerger önderliğindeki comx, Tırsın Ulan önderliğindeki Turkey birlikleri ile herhangi bir diplomasi-iş birliği düşünceniz var mı?

Cihat Zerger , COF Birliğine bir özür borçlu.

Soru: s8 Serveri içerisinde cof wowundan epey önde olan barbar wowunu neden vurdunuz ? Gerekçesi ne idi ? Forumda barbar wowuna saldırılmayacağının garantisini verdiğiniz halde

O gün akşam yönetim kadrosunu toplayıp ne konuştuğumu çok iyi hatırlıyorum. "Yıllar sonra falanca serverde kim wow kurdu desek kendi oyuncularımız bile hatırlamaz. Ama bir fedekarlık, kazanılan dostluk kolay kolay unutulmaz, kaybedilmez" Buna hak veren bir kesim olduğu gibi "Bu kadar savaş yaptık, BARBAR Kadrosu bile WOW sizin hakkınız diyor, oyun bizim hakkımız abi olmaz böyle" deyip karşı çıkanda oldu. Burda benim aldığım karar çiğnenmişse troller kendi ağzıyla bir kuyuya düşmüş demektir. "Demek ki TEK ADAM (!) yokmuş COF da. Kadro önemli kararları birlikte alıyormuş demek ki" der defteri kapatırım.

Soru: cof ortalama kaç birlik/oyuncudan oluşmaktadır ? Cof ailesindeki yabancı birlik sayısı kaçtır ?

Tüm travian serverleri başlarken whatsap, telefon defteri, sayfalar ve sosyal medya gruplarının hepsinden oyunculara tek tek ulaşır toplardım. İlk defa bu yıl sadece 1. derece yakın olacağım iletişim araçları ile genel bir duyuru yaptım. Yani şuan elemedeki COF Kadrosu minimum düzeydedir. COF un oyuncu kitlesi 2007 Ocak dan 2019 Ocak ayına değindiğinde 13. yılında bir ekip olacak. Bu kadar oyun içerisinde varlık göstermiş bir ekibin haliyle her yıl yüzlerce eski/yeni oyuncu gelip geçiyor. Her yıl travian oynaması zordur çoğu oyuncunun. Malum TR şartları, okul-iş-askerlik vs. Ama şöyle bir kaba hesap yapalım. 2 tane Face grubu var, birisi Özel kapalı grup. Sadece kapalı grupta yüzlerce oyuncumuz var. Face sayfamızda 800 küsür Toplanmış travian sever var, Çoğunluğu COF Oyuncusu. Artık sadece whatsap gruplarında şu tarihte giriyoruz dediğimizde yüzlerce hesap girebiliyor oyuna. 12 yıldan fazladır COF Çatısından binlerce oyuncu gelip geçti. Bir sonraki elemede rekor bir toplanma söz konusu olabilir.

Soru: Biraz derin bir soru olacak ama, diğer röportajlarda forumdaki tartışmaların kişileri kamçıladığı yönünde yorumlar varken siz geçen sene “zaferin önündeki en büyük engel trollerdir” demiştiniz. Bu tartışma ortamlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçilmesi gereken zorlu bir yol varsa, o yoldaki ilk engelleri görmek lazım. Troller forum samimiyetini en alt seviyeye düşüren hesaplar. Hiç bir konu samimiyetle gitmiyor. Samimi ilerlemeyen konu, verilmek istenen mesajı veremediği gibi sayfalarca gereksiz yazılarla doluyor. Sürekli banlanan, amacı forumu baltalamak olan, üzüm yemek değil bağcı dövmek niyetiyle gün boyu forumda olan bu hesaplara karşı onlarca birlik zaman zaman muzdarip olsa da bu konuda rakipleri ile uğraşıyorsa troller geri adım atıp izleme tarafında oluyorlar. Diğer yabancı devletlerin forumlarında böyle troller yok. Kısacası bizim neremizden baksak hata. Trolümüzden oyuncumuza ciddi bir bilinç noktasında durulmadı sürece o ciddi adımlar hep ertelenecek. Bunlar enerji alan konular çünkü.

Soru: Rusların tüm inşa planlarını topladığı sene güneydoğuya iki inşa planı baştan gelseydi kemal başere göre şansımız var mıydı, ne kadardı ?

Kesinlikle WOW Kazanılmıştı. TIRSIN ULAN daydı WOW ama tüm COF o WOW a yürekten bağlı ve yardım ediyordu. Seven sevmeyen herkes bir bölgede hem tek çatı sayılırdık, hem kalabalıktık, hem de yabancı diplomasimiz meyve vermişti. Ruslar DACİA ya yüklendiğinden bizim bölge çok rahat kalmıştı. Yüzlerce hesap FAKE bile almadan oyun tamamladı Öyle olsaydı böyle olurdu muhabbetinden ziyade, bu oyunda "harita yerleşimi - saldırı savunma hesap sayısı - wow yapılanması - tılsımların toplanması - inşa planlarının toplanması ve wow süreci" hepsi oyuna dahildir. Bu yüzden tüm bu noktalar oyun başlamadan ve oyun içinde sürekli desteklenmeli. Eksik varsa hemen diplomasi yapıp zayıf kısım tamamlanmalı. Ancak bu şekilde kazanılır.

---------
    Ve son olarak @Tony Stark ve ben, @COF Kemal Başer_TR e bu güzel röportaj için bize vakit ayırdığından teşekkür ediyoruz!
    Ona ve ekibine Eleme&Finalde bol şans diliyoruz.

• Merhaba sevgili Travian sevenler..
    Hall of Fame röportajları bayram sonrası devam ediyor :)

@Tony Stark moderatörümüz ile beraber yaptığımız etkinliğin bu seferki konuğu Server3 oyun dünyası içerisinde olan POYRAZ birliklerinden @ZaRBo_TR

S-1 Birliğinizi tanıtabilir misiniz ?

C-1 Poyraz birlikleri Son olarak s8 oynayan Gülenyüz birliklerinden görüş ayrılıkları yüzünden ayrılan arkadaşların bundan birkaç sezon öncesinden s3 de ilk yolculuğuna başlayan, Mert06ag nin başkanı olduğu mütevazi bir ekiptir.

S-2 Traviana ne zaman başladınız?

C-2 Sanırım 2006 veya 2007 senesiydi.

S-3 İlk başladığınız zaman ile bugünki travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

C-3 Alım gücü daha fazla idi bu bir gerçek , Bu sebeple şu anki serverlara nazaran daha fazla oyuncu vardı.Çoklu hesap diye adlandırdığımz bir kişinin birden fazla hesabı olma durumu şu andaki kadar yaygın değildi.

S-4 Hangi ırk favoriniz ve neden?

C-4 Savunma için Galya
    Saldırı için Cermen Bunlar çok net.
    Roma bence çok ortada bir ırk.Zaman sınırlaması olduğu için Çıkardığınız askerin toplam vuruş gücüne baktığınızda ( eş zamanda ) cermen kadar baskın değil.Sadece kışla bastığınız için proteryanları asla galya açığını kapatamaz.Burada asker bırımının vuruş gucune değil.Mevcut zamanı ve gerekli maddeyide dahil etmelisiniz.Sonuçta sınırsız bir zaman dilimine ve madde kaynağı soz konusu olmadığı için benim için zayıf bi ırk

S-5 S3 ün son durumu nedir?Kazanma şansınızı nasıl görüyorsunuz?Rakip birlikleri değerlendirir misiniz?

C-5 s3 tam bir muamma!!! Değerli rakiplerimiz var.Şu anda iki bölge ile sıcak savaş halindeyiz ki özellikle Divan birlikleri ile tam bir süngü savaşı söz konusu...Sanırım hem onlar hem biz şu bayram tatilini dört gözle bekliyoruz :D .
    Serverı kazanma ihtimalimiz.... İnanın bir fikrim yok...Bu konuda bir fikir sahibi olmam için serverın 170. gününden sonra ki duruma bakmam lazım.Şu anda herkes diri ve birlikler arası diplomasi her an değişebilir.

S-6 Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

C-6 Sanırım 2009 senesiydi..s7 de oynuyorduk ve bölge içi bir fikir ayrılığı sonucu bölgede iç savaşa gidiceğimiz belli olunca , aynı birlikte bulunduğumuz bir baba ve oğuldan oğlunun bizi seçerek babasının hesabndaki askeri bi koye destek atarak kendi ordusu ile kesmişti...Bunu yaptığı gece çantasını toparlayıp bizimle iletişime geçerek tüm yazı reklam ajansı sahibi olan İzmirde bulunan bir arkadaşımızın yanına giderek çalışmayı seçmişti..Babası uzun süre affetmeyince Liseyi orda bitirip hayatına orda devam etmişti

S-7 Travianla ilgili pişmanlıklarınız var mı?(Şunu yapsaydım veya yapmasaydım gibi) ve Oyunun size kattıkları ve götürdükleri nelerdir?

C-7 En büyük pişmanlığım 4-5 sene ara vermiştim, buna çok pişmanın :D .
    Oyunun benden götürdüğü tek şey harcadığım altınların parası
    Bana kattığı en önemli şey ise arkadaşlıkları.İnanın Asosyal bir insan olmama rağmen oyunda edindiğim arkadaşlarım sosyal yaşamımdaki arkadaşlarımdan daha vefakar.Şehir organizasyonları yaparak görüşmeler halindeyiz.Sadece aynı birlikte bulunduklarım değil aynı şehirdeysem rakip oyuncuları da tanıyıp görüşmesini seviyorum

S-8 Zarbo nasıl bir oyuncudur?Oyun anlayışı nedir?

C-8 Zarbo sınırlarını bilir, kazanamayacağı savaşa girmeyi sevmez , mümkünse engeller. Zarbo oyunda asıl gerçek sayılar olduğunu bilmesine rağmen işi berbat edenin insan faktörü olduğunu bilir. Zarbo savunmanın gücüne inanır. Zarbo bir birlikte ki en tehlikeli şeyin 400 tane başkan 300 savunma komutanı 500 saldırı komutanı ve herkesin kral olduğunu sanması gerçeğinden nefret eder. Zarbo savunma basan oyuncunun bile en az saldırı oynayan kadar altın harcaması gerektiğini bilir. Zarbo göz önünde olmayı sevmez. Zarbo kendi yaptıklarından çok rakibine yaptırmamanın gücüne inanır .Zarbo nun en sevdiği oyuncu en büyük orduyu basan, nüfüsta birinci olan değil, serverın sonuna kadar duranlardır.

S-9 Nickinizin anlamı var mıdır?Varsa nedir?

C-9 Nickimin anlamı trakya yöresinde polis ve bekçinin argolu kullanımıdır.Bazı şeylere hep geç kaldığım için Türk polisi ibaresi vardır.

S-10 [b]Forumu takip ediyor musunuz?Takip ediyorsanız nasıl buluyorsunuz?[/b]

C-10 Forum bildiğiniz gibi :D ...Çatışma ve inat !!!.50 k ordu basamayan adamların 300 k lık çenelerinin gücünü gösterdiği yer.Fikir alışverişinin çok zayıf olduğu ve moderatörlerin oyunlar ve yarışmalarda varyemez gibi davranıp A101 kıvamında altın dağıttığı yer :p

(Jeanne dArctan bir dipnot: @Tony Stark bu altınlardan benim niye haberim yok :p )

S-11 ilk serverini oynayan poyraz ile bugün s3 de oynayan poyraz arasında nasıl bir fark vardır ? neler değişti ? Yanılmıyorsam, şuan ki s3 serverinden önce oynadığınız, ve açık ara kazandığınız bir server7 var idi. Sizce,Poyraz birlikleri s7 den s3 e kendisini geliştirerek mi devam etti ? Server7 ve şuan ki server3 size neler kattı ?

C-11 Oyuncu kadrosunda eksiklerimiz var ilk oynadığımız s3 e göre ama her birlik de bu kayıplar var. Artık buna alışmamız gerek Türk birlikleri olarak. Kalitenin gittikçe düşeceğini ve oyuncu sayısı olarak eksileceğini düşünüyorum.
    S7 açık ara kazanmış gibi gözüksede aslında bizi inanılmaz zorladı, çok kasıldık sanırım bi wow umuzda 31,5 milyon def yaptık sadece. Orada 3 bölge ile çatıştık. Kaybediceğimizi düşündüğümüz bi an oldu. İşte o anda İbrahim Mert ( mert06ag) nin müdahalesi oldu. Sanırım hayat öpücüğü dediğimiz şeyi yaşadık. 5 x mimar çalındı ve wow köyümüz kuru topraklara dönmüştü.
    (Diğer arkadaşlarımızın emeği yadsınamaz bunu belirteyim)
    Gelişim her zaman mevcut ama bunu göremiyorsunuz çünkü oyuncu kaybı her geçen zaman artıyor. Sanırım Travian Türk serverlarının en büyük 2 sorunu. Ekonominin yarattığı alım gücünden yaşanan oyuncu kaybı ve bunu bir gelir kaynağı olarak düşünen oyuncular

S-12 Poyraz birliklerini ilerleyen dönemlerde eleme&final organizasyonlarında görebilecek miyiz?
    görebileceksek, nasıl bir misyon üstlenmek isterler ?

C-12 Öncelikle öle bir düşüncemiz yok. Eğer elemelerde oynasa idik görev tanımımız itaat et olurdu. Elemelerde görev dağılımını yapacak birlikler türk serverlarında 3x serverlarının birlikleri olmalıdır. Geri kalan birlikler onların çatısı altında devam etmeli. İşin gerçeği elemelerden çıksak bile Final serverlarında başarısız olacağımıza eminim. Küçümsediğimden değil durum meselesi. Belki açıklayabilirim ama cevabı uzun olabilir

S-13 Uzaktan tarafsız bir bakış açısıyla, neden finalde başarılı olunamayacağını açıklar mısınız @ZaRBo_TR ?

C-13

1- Travian matematik işidir. Her şey sayıların etrafında döner.
    2-Savunma basmasını seven oyuncu yoktur.Savunma basacağım dıyen adam 4-5 köyle basar.Savunma hesabı deli gibi altın harcar en az saldırı oyuncusu kadar koy yapıp aralıksız def basmak zorundadır.Ben saldırı oynamak istiyorum derse anlatamazsınız " burada 400 e 100 k lık ordular bile wow dan seviye alamayabilir" senin bastığın 60 a 20 hikayedir demeni kabul edemez.
    3- ne yazık ki türkler geçmişle kavgasını bıtıremez geçmişte yaşar onune bakamaz." Senin davarlar benim hıyar tarlasına girdi" muhabbeti hep doner.Kimse kimsenin idaresinde olmayı kabul edemez.
    4-Çabuk kızar , küser, kin güder ,darılır ,sıkılır ,bunalır ve erken havlu atmasını severiz.İstediğini yapamayınca kaçmasını sever, başka bi çıkış yolu aramaz,belli bi topluluğun parçasını olduğunu unutur ve yüzüstü bırakmayı sever.
    5-Herkes kraldır, ondan iyi kimse oynayamaz kibir i tavandır.
    6- Bireysel olarak avrupanın en ıyı oyuncularıdır ama burada onemlı olan takım için hareket etmektir
    7-Hemen başarı bekler, halbuki bu bir maratondur.Önemli olan üstüne her sene bir şey koyabilmektir. Mesele eğlenebilmek ve günlük yaşamın stresinden bir an olsun sıyrılmaktır.
    8-Nasıl yapılacağını gösterme görevi 3x in köklü birliklerine bırakmak gerekir.Bu havzanın değnekçileri onlardır ve işin gerçeği onların öncülüğü gerekir
    9- ..... En az 30 madde daha sıralanır buraya okurken altına yorumcular yazar

S-14 Okurken tebessüm ettim Poyraz birliğinin bundan sonraki serverler için bir planı var mıdır? x birliği ile savaşmak istiyoruz, y serverinde oynamak isteriz gibi ? Poyraz birliği, Türk serverleri içerisinde hangi birlikleri rakip, hangi birlikleri kendine yakın/dost görmektedir ?

C-14 Hımmm...Sorunuzun ilk kısmı sanırım hesaplaşmak istediğiniz birlik var mı gibi oldu...Açıkçası tokatlamak gereken adam çok, hangi biri ile uğraşcaksın? Ordan oraya savrulur durursun.Bence en güzeli bi server bıtince az biraz dinlenip birlik oyuncuların nabzına göre yeni açılan ilk server a giriş yapmak en iyisidir.
    Sorunuzun ikinci kısmına gelince bu bir eğlence platformu.Dost düşman aslında bana biraz ıhhh dedirtti.Yani öle bir söylem hoş olmaz.Rakiplerimiz ile her dönem hem savaşır hemde omuz omuza olabiliriz.Bu bizim tavrımız değil oyunun kendi karakterinden gelen bir davranış biçimidir.Sonuçta bir strateji oyunu ve duruma göre her birlik ile önce dost olsanız da oyun ilerleyişine göre pozisyon alıp da vurabilirsiniz.O yüzden onlar bizim sadece rakibimizdir.Dost ve düşman kelimeleri çok iddialı sözlerdir.

S-15 Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır ?

C-15 Ne olabilir ki başka? Ekranı kapattığında bitecek bir sanallık için üstünü başını parçalamasın kimse.Başkasının gazına gelip zor durumlara sokmasınlar kendilerini.Ne demiş eskiler? " Hakkı bilmez ilen eyleme pazar,Bir münafık çıkarda Ehli imanı bozar"
    Evet gençler iyi bayramlar diler , kavurma ve tatlıyı fazla kaçırıp bütün tatili mide fesatına uğrayarak eve çakılmamanızı dilerim. Gözlerinizin yuvalarından öptüm . Poyraz birlikleri olarak ailenizle nice sağlıklı bayramlar dilerim tüm ahaliye...
    Poyraz Birlikleri Sözcüsü S3 ( Erol Taş ) Ata

___
    Yeri geldi güldüğümüz, yeri geldi bilgilendiğimiz çok eğlenceli bir röportaj oldu ! Yüksek enerjisi ve bize vakit ayırdığı için @ZaRBo_TR ya teşekkür ederiz !

Kendisine ve birliği olan POYRAZ'a Travian dünyasında başarılar diliyoruz !

Dipnot: Röportaj bayramdan önce yapıldı, lakin bugün yayınlayabildik..

• Merhaba Arkadaşlar

Hall of Fame kapsamında bugünki konuğumuz çoğunuzun tanıdığı @Cihat ZERGER_TR . @Jeanne dArc ile beraber yaptığımız bu güzel ve sanırım şu ana kadarki en uzun röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz

S-1) İlk olarak kendinizi ve birliğiniz olan Ottomans ekibini bize tanıtabilir misiniz ?

C-1) Cihat ZERGER 1967 Doğumluyum İstanbul'da İkamet Ediyorum, Bilişim Sektöründeyim. Ekibimiz Travian Platformunu, "Cominty Manegmet" Olarak Kullanan Yaş Ortalaması Yüksek Reel Görüşen Bir Yapılanmadır. Gerek Yurt İçinde Gerekse Yurt Dışından Katılan Oyun Grubumuz Her Fırsatta Görüşürüz. Bizler İçin Travian'da Kazanmak Oyunun Sayısal Değerleri İle Kendini Bulmaz. Bizim Kazanımlarımız O Sezonda veya Ekip Olarak İştirak Ettiğimiz Sw Süresinceki Gerçekleşen Sosyal Aktivitelerdir. Her Sezon Tek Sw de Performans Sergileriz.

S-2)Traviana ne zaman ve nasıl başladınız ?

C-2)Travian' tr. Uzantı Öncesinde Online Briç Oynadığım Arkadaşlarım Vasıtasıyla Başladım, Briç Turnuvalarında Set Aralarında "Başlayınca Çağır Biraz Asker Kesip Gelelim" Söylemlerine Merakım İle Başlamıştım. Sonrasında 1-2 Yıl Ara Verdim. Sistem Davetiylede Yeniden Başladım.

S-3)Hangi ırk favoriniz ve neden ?

C-3) Galya Irkı ; Gerek Asker Sürati ve Gerekse Savunma Askeri Saldıran Tek Irk Olmasından.

S-4)Sizce eleme serverinin son durumu nedir ? Hedefleriniz nelerdir ve bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz ?

C-4) Bizler Ekip Olarak Grup C Eleme Serverinde Oynamamaktayız. Grup C hakkında Duyum Harici Bir Bilgiye Sahip Değilim. Bizler Son iki Sezon a Kadar Bütün Ekip Joker Sistemi İle Finallerde Oynadık. Öncesinde Zaten Gruplar Yoktu Yanılmıyorsam 4. Sezon , İki Sezondur TR Sunucularında Oynamama Kararı Aldığımız İçin COMX (İnternasyonel) Eleme de Oynuyoruz.Eleme Sunucusunda Amaç Katılım Hakkı Elde Etmek Bizde Buna Uygun Olarak Sadece Katılım İçin Performans Sergiliyoruz Konjöktür Uygun Olursa Maksimum Katılımcımızın Ödül İle Dönmesi Bu Sezon ki Hedefimiz. Eleme Sunucuları Final Serverine Katılım Hakkı ve Final Oynamamış Keza 2X e Alışık Olmamış Yeni Oyuncuların Koordinasyonu Adına Tertip Edilmekte. FİNAL serveri Üst Düzey Oyuncular İçin Bir Arena, Kısmen Oyuncunun Hazırlanması Adınadır. TR haricinde Tüm Diğer Katılımcılar Bunu Uygulamaya Özen Gösterir Eleme Sunucularında O Ülkeye Ait Genel Yönetici Sıfatında 3-5 Ana Hesap Olur Ve Onlar Yeni Kadroları Çalıştırır. Gördüğüm Sadece Vietnam Ekipleri Eleme Sunucusunu Final Havasında Oynamakta Gereksiz Performans Verdiklerin den de Finallere Yorgun ve Azalarak Geliyorlar.Eleme Sunucuları Konusunda TR Katılımcıların Mantel Hatası Var. Eleme Sunucuları Bireyin Performans Parlatacağı Arena Değil, Amaç Final Katılımı Olmalı, Kora Kor Savaşarak Oynanmış Bir Eleme Sunucusundan Çıkan Ekipler İster İstemez 45-60 Gün Sonra Başlayan Final Sunucusunda Madden ve Manen Yorgun Olur. Final Serveri Domine Ekiplerinin Hiç Birinin Omurga Kadroları Eleme Sunucularında Oynamazlar.Eleme Sunucusunu Diplomasi İçin Değerlendirmek İse Amaç O zamanda Final İçin Diplomasi Düşünülen Kadrolar İle Alternatif Sunucularda Performans Verilerek Oyuncuların Kaynaşması Sağlanabilir. Bunun Dışında Kişisel Fikrim Eleme Sunucularında Verilen Her Emek Boşadır. Gruplar Öncesinde Eleme Sunucusu Küçük Finaldi O Tarz Devam Etseydi, Evet Eleme Sunucusuna Farklı Yaklaşıp Wow Kurmak Değerli Olabilirdi. İlk Grup Uygulamasından Beri TR Katılımcıları Final Sunucusuna Hep Eleme Sunucusunun Sorunlarını Taşıdılar. Mantık Değişmedikçede Sonuç Değişmeyecek, Final Sunucusunun İlk Hazırlık Dönemleri veya Stratejik Kararlar Elemeden Gelen Sorunların Etkisinde Kalacak.

S-5)Peki sizce, Türkiye için eleme/final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

C-5) TÜRK katılımcıların Henüz Eleme ve Final Kültürü Yok, Bunda Kısmen Şahsımın da Payı Var, Sanırım. TR Sunucularında Kurumsallığı Yakalamış Kadroların Finallere Gelmesi İçin Ciddi Çabaladık, Bir Çok Kez Yüz Yüze Görüştük. Finallerin Nicelikli Kalabalık ile Değil Nitelikli Azınlıkla Kazanılacağını Doğru İfade Edememişiz, Finalde Oynayalım Dediğimizde Sunucu Kayıtları Kapanana Kadar Kaybolurdu Oyuncularımız, Şimdi İse Bir Hurra Havasındayız Finallerde Neymiş Edasındayız Bu Mantıkla Hiç Bir Zaman Özlenen Başarı Gelmeyecek. Ki Final Serveri Artık Eski Gücünde Değil, Korumaların Arkasından Server Reset Anına Kadar Hiç Durmayan Organize Operasyonlar Yok. Geçmişteki Dominat Kadrolar Artık Katılmıyor. Eskisi Gibi 60 Hedefe 40 Noktadan Maksimum 5 saniye Farkla Yıkım Atakları Yapılmıyor. TR Kadroları İlk Önce Şunu Kavraması Lazım Final Sw'i Travian ın Mirvana Sw'si Buda Şunu Getiriyor, Beğenirsiniz veya Beğenmezsiniz. Tüm Diğer Katılımcı Ülkelerin O Sw İçin En Müsait Olan Gerek Zaman Gerekse Ekonomik Olarak Sadece Kalbur Üstü Oyuncuları Katılmakta, "Hadi Bir Final Oynayayım " İle Katılmıyor Dominat Kadrolar. Bunu Göz Ardı Etmeden Her Katılımcı Ekibin Hayalleri Değil, Yapabilecekleri İle Sorumluluk Paylaştığı Bir Düzen Olmalı. Bu Zamana Kadar Kazanmış Ekiplerin Yaptığı Basit Olarak Bu.

S-6)Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

C-6) Şu An İsmi ROA olarak Adlandırlan Sürümün İlk Public Versiyonu Biz Oynamıştık. Değerli Komutanımız " badboys" Rakip Oyuncunun Atağını Kısmen Karşılayı Kahramanının Ölmemesini Sağlayarak Rakip Ordu Dönüş Yolundayken 0 dan 40Dk da Mancınık Üretip 2 Mancınık ve Defans Askeri İle Antik Kent Almasıdır.

S-7)International grubu neden tercih ediyorsunuz ?

C-7)Sistem Tek Sw den Gruplara Dönüştüğünde. Grup Liderliği KavramıylaDoğdu. Buda İster İstemez Bazen Mikro Bazen Makro Düzeyde " MİLLİYETÇİ" Kavramları Tetikliyor. Comx ' Karma Veya Lider Ülkeye Atfdilmediğinden Saçma Sw de Saçma Temelsiz Milliyetçi Akımlarla Muhatap Kalmazsınız.Kadrolar İçin Aslolan Performanstır. Bunun Üzerinden Ederiniz Değerlendirilir. Ön Yargı Oluşmaz. Ayrıca , Yeni Katılımcılar Duyum Esaslı İştirak Ettiğinden Ulusal Sw lerinde Oynarlar. İnternasyonel de İlk Kez Oynayan Oyuncu Yoktur , Yaş Ortalaması Gruplara Göre Çok Yüksektir.Idari Kadrolarıda Gruplardan Çok Daha Tecrübelidir. Comx te Sadece Oyun Konuşur Oyun Hariç Gereksiz Mevzular Oluşmaz.

S-8)Ekibiniz finalde ne gibi bir misyonu üstlenebilir ?

C-8) Ekip Olarak Finallerde Tam Kadro Bulunmuyoruz. Eleme Sonrası Süreçlerde Henüz Tam Bir Konsensus Sağlandığı Olmadı, Bu Sebeplede Kısmen Dar Kadrolu Oynadık. Ekip Olarak Yetki / Sorumluluk Dengesi Doğru Olan. Genele Hitap Etmese Dahi Sonuç Odaklı Her Konsessusta Her Göreve Uygunuz. Genel Kadronuz Kalabalık Tarafımıza Atfedilen İş Yükü Doğrultusunda Ekibi Dizayn Edebiliriz.Temel Perspektifimiz. Oyunun Gereklerinin Gerçekleştirilmesi, Bu Süreçte Diğerleri Üzerinden Kurgulanmış Stratejiler İle Değil Özgün Strateji Ortaya Koyabilecek Kadrolar İle Olmak Düşüncesindeyiz.Kısaca Şu Böyle Yaparsa, Bu Öyle Yaparsa, Şunlar Şöyle Yapacak Perspektifi İle Oluşturulmuş Sürdürülemez Bir Strateji İçinde Olmıyacağız.Day One' den The End e Detaylıca Diğerlerinden Değil " BİZ" Üzerine Dizayn Edilmilş Stratejiye Sahip Bir Oluşum Olur, Ekibede Lütfedip Görev Adlederse Üzerimize Düşeni Yaparız.

S-9)Eleme final organizasyonlarında ne gibi şeyler değişmeli ?

Sorunuzu Tam Algılayamadım Onun İçin İki Taraflı Yanıtlıyayım:

A-) İdari:TR Yönetimin Kadrolarının Daha Empatik Olması, Dejenere Olmadan En Azından Lider veya Kadim Oyuncular İle Doğru İletişimde Kalmaları Taraların Kişisel Çıkar veya Menfatlerinden Değil Genelin( TG ve Katılımcılar) Ortak Menfatleri Çervesinde Konulara Yaklaşılmalı.Ve Çok Bariz Olan " MİLLİYETÇİLİK" Kavramını Yatsımadan En Azından Diğer İdari Kadrolar Kadar TR Katılımcılarına Destelerini Esirgememeleri.

B-) TR Katılımcıları: Öncelik İle Eleme ve Final Kültürüne , Mantelitesine Daha Fazla Hakim Olmaya Çaba Sarf Edilmeli.Final Serveri Bütün Olduğuna Göre Gruplarıda Bütün Görüp Sadece C Üzerinde Yoğunlaşmadan Bütünü Planlamak. Eleme Sunucusunun Kattılım Hakkından Öte Bir Misyonu Olduğunu Unutmamak.Elemede Gereksiz Yükseltilen Stresin Finallere Taşınmasına Meyl Etmemek. Final Sunucusunda İse Eldeki İmkan Çerçevesinde Başarılabilecek Hedefin Koyulduğu Görev - Yetki / Sorumlulukların Ekiplerin Kimyasına Uygun Olarak Dağıltığı Bir İş Yükü İle Performan Verilmesi.Hadi WoW Kuruyoruz Doğru Değil, Belki 2-3 Sunucu WoW Kurmak Değil Doğru Kadroların İdeal Senkronizasyonu için Oynanmalı. WoW Hedefiyle Hiç Bir Realite Hazır Olmadan Sw e Gidildiğinde Sonuçlar Ortada.

S-10)Değişen altın fiyatlarını, nasıl yorumluyorsunuz ?

C-10)TG Profesyonel Bir İşletme. Gelir/ Gider Dengesi Kurumun Realitesi Buna Yorum Yapmayı Doğru Bulmuyorum.Arz/Talep Çerçevesinde Değerlendirilmeli, Bedel Bu Alıp Almamak Bireyin Özgürlüğüdür. TG'nin Revize İhtiyacı Doğduğunda Reel Ekonomiye Maksimum Hassasiyet Göstermesini İstemek Dışında Bir Temennim Yok. Sonuçta Profesyonel Bir Hizmet Sunuluyor Bunun Bir Maliyet Bedeli ve Yapılması İçin Gelir Sağlaması Gereki.Katılımcı Taraftan Fiyatların Dengede Kalması veya Birim Fiyatların İğleştirilmesi Adına Yoğunluğun Artırılmasına Çaba Sarf Edilmeli.ARZ Giderleri Sabit Kalemler , Karlılıkta Sabit Oran. Katılımcı Çoğalırsa Birim Fiyat Düşer, Diğer Türlü Hep Yükselme Eğiliminde Olacak. Yeter Talep Olmadığında da ARZ Son Bulacak.

S-11)Final serveri için bu sene bir planınız var mı ?

C-11)Özel Bir Planlamamız Yok, Sonuç Odaklı, Hüsnüniyet' li Bir Oluşum Gerçekleşir ve Bizlere de Görev Addedilir İse Gereğini Cümrümüzce İfa Etmeye Çalışırız.

S-12)Sizin merkezini oluşturacağınız bir oluşum düşünülebilir mi ?

C-12)Final Serverini En Eski Oynayan Sayılı Oyunculardanım . En Başından Beri Böyle Bir Ne Hevesim Nede Talebim Oluştu. Final sw.'i Bir Bireyin Liderliği veya Yöneticiliği İle İfa Edilebilecek Bİr Server Değil. Final Sw' de Farklı Menşey ve Alt Kimlikli Oyuncu Grupları Var. Bunların Tek Elden Sevk ve İdaresi İMKANSIZ' dır. Final Sw.' i Bir Konsorsiyum Modelinde Sevk ve İdare Edilebilir. Bunun Örnekleri Zaten Geçmiş sw. de İspatlı. Yıllarca Sw.' i Domine Eden RUS Kadroları Tekil Bir Yönetsel Anlayış İle Organize Olmadılar, Katılımcı Ekipler Kendi DNA' larına Uygun Görev Sorumluk Bilincinde Paylaşımda Bulunup Kendi Özgün Sevk ve İdari Kadroları İle Performans Verdiler. Aynı Vizyonda, Farklı Misyonlar Üstlendiler. Hedef Birliği İçinde Çalıştılar ve Her Zaman İstedikleri Sonuca Ulaştılar. İşin En İronik Yanı TR Katılımcılarının Birlik Marka Değeri Saplantısı ile Bir Çok Spesifik Konunun Çözümsüzlüğe İtilerek " Olması Gereken Birliktelik" Sağlanamazken, Finali Sayısızca Kazanan Ekiplerde Ne Gariptir ki, Marka Değerli Birlik Anılmaz. Kazanan Her Zaman Katılımcı Ülke Adıyla Anılır. Bu Realiteyi Bile Kabul Ettiremezsiniz TR Katılımcısına Ben ve Gönüldaşlarım Lider Olma Arzusunda Değiliz, Keza Şartların Bunu Zorlamaması İçinde Çaba Sarf Ederiz ( En Basiti Kadro Büyütmemek için Uğraşmamız). İlkeleri Belirlenmiş,Çalışma Prensipleri Hazırlanmış, Yetki / Görev Sorumluğunda Dengeli, Hüsnüniyet Olan Her Yapılanmaya Varız. Bizim Omurga Olma Hevesimiz Yok. Bu Konuda Kesin Kararlıyız.

S-13)Yabancı ekiplerden kimleri finalde etkin görüyorsunuz ?

C-13)Platformun Kan Kaybı Sadece TR İle Sınırlı Değil Aktif Tüm Ülkelerde Erime Var. Geçmiş Sw' lerde RUS ekipleri Dominat Güçtü, Yeni Dönemde Klasik RUS Kadrolarının Sw' e İştirak Etmediğini Görüyoruz. Bu Yıl Sanırım Yine Romen Kadroların Ağırlığını İzleyeceğiz, TR Haricindeki Diğer Ülkeler Gerek Katılımcı Sayılarından Gerekse Platforma Bakış Açılarından Dolayı Bireysel Olarak Kalmazlar, RUS- ROMEN- TÜRK Dominat Yapılardan Her Hangi Biri İle Ortaklık Yaparlar. Stratejik Ortaklıklarını İyi Yapan En Az Oyuncu Kaybeden Kadro Sw'i Kazanacaktır.

S-14)Türklerin wow organizasyonları sayın Cihat Zergere göre nasıldır ? Artık yeni şeyler görmek istiyor mu ?

Soruyu Genel Değil Final Sw'i Adına Cevaplıyayım; TR Katılımcılarında WoW Değil Organizasyonu, Kültür' ü Dahi Yok ki .:( Özünde, WOW Bir Matematiksel Denklem, TR Katılımcılarında İse Bir HEVES ! , Tüm Katılımcılar Sözde WOW İçin Oynar Özde %5 'i Bulmaz. WOW Bir Sistematik, Gerek İç İnşası, Gerek Savunma Üretim ve Bakımı, Gerekse İnşası İçin Gerekli Olan Tılsım. Bunlar Bir Bütün. TR Katılımcıları Olayları Yönetmekten Ziyade Olayların Yönettiği Oyunculardan Oluşur. Şöyle ki; WOW Sorumluluğu Alan Hesap Dahil Olmak Üzere Start'dan Finish'e Bir Planlama Yapılmaz. Şartların İtmesi Yani Olayların Yönetmesi İle Süreç Devam Eder. Ben TR Katılımcılarından Hiç Bir Zaman Bir WOW Sistematiği ne Duydum nede Gördüm. Hiç Bir WOW Yüklenicisinin Kendi Özgün Ekibiyle İlk KP lerinden İtibaren WOW Tandanslı Oyun Oynadığına Şahit Olan Var mı ? En az Üç Reel Birliğin İlk KP'den İtibaren Hedef WOW Çevresinde Konuşlanıp, Sw' Evrelerine Göre Yerleşimlerini Tamamlayıp Üretime Geçmeleri ve Aralıksız Reset e Kadar Devam Etmeleri Gerekli. Bunu TR de Yapacak veya Yaptıracağınız Ekip Zor Bulursunuz. Oyuna Başladığım İlk Yıllarda Yabancı Kadrolarla Oynuyordum ve Server Last Time Yoktu WOW Kurulmadan Reset Olmazdı, İlk Günden Her Ekibin Bir Görevi Olur ve Reset e Kadar Bunu İfa Ederdi, TR de İse Yoğun Kulisler Sonrasında Oyunun Gereklerinden Ziyade " Hamili Kart Yakinımdır" Felsefesi İle Belirlenen X Hesap WOW cu Olur Bir Şekilde Köy Alınır ve Bitmek Tükenmek Bilmeyen "WOW ALLY" leri Başlar !!!!. WOW Oyunun Nihai Hedefi İse "Tümden Gelim" İle Planlanıp, "Tüme Varım" İlkesiyle Çalışılarak Gerçekleşir, Diğer Bir Detay İse WOW Hesabı Yönetici Kimlikli veya Kadim Lider yada Lider Oyuncu Olmamalı, Bu Kimlikler Yasamayı Temsil Eder Zaman İçinde KAMU ile Karşılıklı Kalmıştır, Bizler Duygusal Milletiz Pire İçin Yorgan Yakmaktan Sakınmayız, WOW un Benimsenmesi Adına Bu Tarz Taytıllı Hesaplarda Olmaması Daha Avantajlıdır.

Henüz Olması Gerekeni Göremediğimden Yeni Bir Hayalim Oluşmuyor.

S-15)Final de neden Cof birliği ile oynamayacaksınız Cihat Bey ?

C-15) Böyle Bir Beyanım Olmadı, Sanırım TR Travian ın Yine Malum Kulis Haberleri. İki Sw' dir Koşulsuz Katılım Sağladık, Sonuç Ortada, İlk Sezon Yerleşimde DOST Birliklerimiz( DİRİLİŞ & MARAZ) İle Sırt Sırta Olmayı İstedik, FELSEFE: Hep " Öküz Altında Buzağa Aramak" Olduğu İçin İ hali E Hali Ö Haline Alışık Olduğumuz Kadrolar İle 70-100 Sektör Açıklıkta Konuşlanıp GRI de Yanlız Kaldık. 20-24 Saat den GRI İçine Ordu Kaldırıp Operasyon Yaptık. Ekibin Tüm İstemsizliğine Hatta Farklı Katılımlar İçin İstendiğimiz Geçen Yılda Yine Koşulsuz Devam Ettik. Eleme Sw'inden Getirilen Polonya Düşmanlığı, Planlanmış Yerleşim Düzenine Uyulmaması vs vs Sebepler İle Önceki Yılda Olduğu Gibi Yine Yanlız Kaldık, En Büyük Hatamız İse Yerleşim Planına Uymak Adına Mesafeli Konuşlanmak Oldu, Ekip Kendi Düzeninde Konuşlanmış Olsaydı Daha Efektif Oynardı. İki Sezonluk Koşulsuz Katılım Sonrasında ( Adımız COF'cu Anılacak Kadar ) Bu Yıl Evet Duyumunuz Doğru COF ve COF'un Dahil Olduğu Bir Organizasyonda Bulunmayacağız. TR Normal Sw' lerinin En Dominat Ekibi, Bize Zaten İhtiyaçları Yok. Biz Kapasitesi Sınırlı Butik Bir Ekibiz. Kendilerine Başarılar Dilerim.

S-16)Cihat Zerger bir servere gitse yanına alacağı üç oyuncu kimdir ?

C-16) Travian Ben ve Gönüldaşlarım İçin Her Daim Bir Hoş Sohbet Aracıdır. Hiç Bir Zaman Amaç Olmadı. Bizler Kendimizi Köy Sayımız, Bastığımız Asker Sayısı, Yaptığımız Operasyonlar İle İfa Eden Yada İspatlamaya Meilli Şahıslar Değiliz. Bu Sebeple Üç Oyuncu Mümkün Değil Gidersek Ailece Gideriz. Bizim Oyun Grubumuzda Yükselebilmenin Temel Kriterleri " SAYGI ve ÖZVERİDİR" Diğer Sayısal Değerleri Okumayız. Bir OTTOMANS Ata Sözü Şöyle Der; Mecburen SAYGI, Tercihen SEVGİ .......

S-17)Cihat Zergere göre final/eleme de aktif olan kişileri/birlikleri yorumlamasını isteyebiliriz ?

C-17) Her Hangi Bir Sebeple Polemik Konusu Olsun İstemem, Genel Olarak Yapılan Hata Final Tecrübeli Kadroların, Yeni Kadrolarca Doğru Değerlendirilemesinin Sorunlarını Yaşıyoruz. İMZA & TUĞRA & MARAZ & DİRİLİŞ Gibi Omurgası Sabit Amiyane Tabiri İle Final Gediklisi Kadroların Bir Adım Önde Olmaları Daha Efektif Sonuçlar Verecektir, Yeni Kadrolarında Bu Ekiplerin Eksiklerini Örtüp Tecrübelerinden Faydalanmaları İle Daha İyi Sonuçlar Alınır, Kanaatindeyim. Speed veya Namı Değer ANİMALS İçin Bir Parantez Açacak Olursak, ANİMALS Daha Temkinli ve Tartarak Finale İştirak Etti, Öncelikle Duyumları ve Dışarıdan İzlediklerini Pilot Olarak Reel e Geçirdiler, Bu Çok Doğru Bir Yaklaşımdı, Bu Yıl Tecrübeleri İle Çok Daha Geniş Kadro ve Harita İle Katılacaklarını Düşünüyorum. Şayet ANİMALS Organizasyonu Katılımcı Elemesini Doğru Yapabilir İse Yani ELİT Final Kadrosu İle Başlar Ve İlerleyen Süreçte Gerek Fiyat Güncellemesi Gerek İse Server Uzunluğu Sebebiyle Kadro Erimesi Yaşamazsa Bu Yıl İçin Şampiyonluğa Çok Rahat Yarışır. Sw Eski Gücünde Değil Gruplardaki Hesap Sayıları Ortada ANİMALS ı Ve Kadrolarını Çok Zorlayacak Organizasyonlar Olacağını Sanıyorum. Geçmiş Romen Galibiyeti Ardına Patron Biziz Diye Dominat RUS kadroları Sw' e Girerse İşte O Zaman Sıkıntılı Geçer. Kişisel Olarak Gönlümden Geçen ve TR Kadroları İçin Hem Bir Soluk Hemde İyi Bir Çimento Olacağına İnandığım, Değerli Kardeşimiz Sayın Ersan ULUSAN ' ın Aramıza Katılmasıdır. Şayet Ersan Başkan İkna Edilir ve Sw'e Başlarsa TG Bugüne Kadar Göremediği Bir TR Organizasyonuna Şahit Olur ..........

S-18)Travian size bu güne kadar neler kattığını ve sizden neler götürdüğünü düşünüyorsunuz ?

C-18) Hiç Bir Metayla Ölçülemeyecek Sayısız İnanılmaz DOST'lar En Büyük Kazanımıdır, Aile Bağları Oluşmuş Sayısız Dostluklar......... Kişisel Olarak İnsan a Dair Bir Çok Deneyim. Travian Benden Bir Şey Götürme Şansı Yok !. Şayet Bu Platform Benim Reel Yaşamıma Zarar Veriyorsa Bu Platformda Zaten Bulunmam Bu Bireyin Otokontrolündedir. Travian Götüremez, Birey Gitmesine İzin Verir. Ben Hiç İzin Verenlerden Olmadım. Etkilediğini Gördüğüm Anda Uzaklaşırım.

S-19)Travian ile ilgili pişmanlıklarınız neler?Neleri yapmayı isterdiniz veya neleri yapmamış olmayı dilerdiniz?

C-19) Genel Bir Pişmanlığım Yok İyi Yada Kötü Adlandırılacak Her Süreç Sonuç Olarak Bir Tecrübe Oluşturuyor Dolayısıyla Pişmanlık Olarak Adlandırmak Yaşanmışlığa Saygısızlık Olur. Keşke Diyebileceğim Tek Konu S1 Sunucusunda Kurulan İlk AYAZ Organizasyonunda Yönetim Anlamında Aktif Rol Almamak Olabilir, O Süreçte Yönetici Olarak Aktif Olsaydım TR serverlerinin En İdeal Organizasyonu Doğabilirdi.

S-20)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

C-20) Sanırım En Eski Üyelerindenim Ben Aşırı Çenesi Düşük Olduğum İçin Foruma İlgim Fazladır, Gerek Forum Gerek Blog Maksimum Takip Etmeye Özen Gösteririm.Değişen Oyuncu Profilleri Dolayısıyla Bizlerin Eskiden Yüzlerce Kişiyle Atışmalar Yaptığımız Forum Yok Artık. Geçmişte SW Rekabeti Kadar Forum Rekabetininde Değeri Vardı, Nasreddin Hoca Tadında Harika Diyaloglar Olurdu, Rakibi Hicv Eden, Şimdi Diyaloglar Ego ve Duyum Tandanslı Geçmişte Bilmeyen Yazmazdı Duyum Kaile Alınmazdı Ego İse Hep Ar Sayılıp Mümkün Mertebe Saklanırdı. Buhattin İsimli Bir Arkadaşımız vardı 100 Gün Ban cezası aldı, 100 Gün Sonra Tüm Mesajlara Tek Tek Cevap Verdi, Ben Dahil Şimdi Bu Derece Forumdarlar Malesef Yok. Paranteze Gelir İsek, Kanımca Yasama/ Yürütme Olarak, Kamu Oyuyla Aşırı Yakınlaşma Söz Konusu Bununda Dönemin TREND Hastalığı " Dediki , Demiş ki " Lerden Dolayı Sorunlar Yarattığını Düşünüyorum. Forum İçin Diğer Bir Düşüncem Sayın ODİN Transfer edildiğinde Çok Sevinmiştim Model Değişecek Diye, TR Katılımcıları İçin En İdeal Format; KİNGSDOM Forum Modeli Oyun Üzerinden Login Olup Oyun Nikname İle Yazılması, Bu Model Çok Daha Efektif Olacaktır.

S-21)Bir tecrübeniz var Cihat Bey, Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

C-21) Yeni Başlamış Her Oyuncunun Mutlaka Kendi Kültürel Alt Yapısına Uygun Ekipler İle Devam Etmeleri, Mutlaka AHİ Ocağı Tadında Usta/ Çırak İlişkileri Kurmaları Duyduklarıyla Değil, Tecrübe Edilmiş Bilinenlere Odaklanmaları. Ve En Önemlisi "ONU İSTİYORUM" Mantığıyla Hareketlenmek ten Kaçınmaları, "ONDAN İSTİYORUM" Mantığıyla Kendi İmkanları Sonucunda "ONA" Ulaşmalarıdır. Betimlediğiniz ve Hayal Ettiğiniz Sonuç Sizin İmkanlarınıza Uygun Olmaya Bilir, Doğru Analiz İle Süreci Yaşamak. Hatta Üşenmeden Şayet Amaç MARKA Oyuncu Olmaksa Oturup SWOT Analiz Yapmalarıdır.

Ve son olarak @Jeanne dArc ve ben, @Cihat ZERGER_TR e bu güzel röportaj için bize vakit ayırdığından teşekkür ediyoruz!

Ona ve ekibine Eleme&Finalde bol şans diliyoruz.

• Merhaba Arkadaşlar!

Hall of Fame kapsamında bugünki konuğumuz @ultrAslan . @Jeanne dArc ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz

S-1) Merhaba, hoşgeldiniz öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

C-1)Merhaba hoşbuldum , adım Fırat, Karaman'da ikamet etmekte olan Adana doğumlu birisiyim. 27 Yaşındayım. Okuduğum üniversiteden mezun olduğum gün trafik kazası geçirip 2 yıl kadar süren bir tedavimin ardından sonra okuduğum bölümle alakalı bir iş yerine baba mesleğime yöneldim. 4 nesildir kebapçıyız ve bende 4. jenerasyondan bu işi yürütmekteyim.

S-2)Traviana nasıl ve ne zaman başladınız? O dönemler nasıldı, biraz bahseder misiniz ?

C-2)Lise 2 dönemlerimde Cs çok popüler bir oyundu, o dönemden olanlar bilirler biz de sürekli olarak ilk 4 ders saatinde eğer çekilmeyecek bir ders varsa okula gitmeyip internet kafelere gider,cs oynardık. O yıllarda bir arkadaşım bunu oynuyordu köy geliştiriyorsun demişti, üstüne düşmedim. Bir kaç gün sonra işyerimizin bulunduğu işhanında bir fotoğrafçı dükkanına ziyarete gittiğimde ordaki elemanda bu oyunu oynuyordu. Yine sorduğumda para kazanıyorsun felan diyince ben de mi başlasam diye bir düşündüm ama yine olmadı. En sonunda 3-4 gün sonra aynı fotoğrafçıya ziyarete gelen 40lı yaşlarındaki bir abi dizüstü bilgisayarından oyun raporlarını gösteriyordu fotoğrafçıya. Bende bir kafamı uzattım adam heyecan içinde anlatıyordu bunun zırhı var bu yüzden güçlü bu böyle kombine edilir felan. Bunu anlattığı kişi fotoğrafçı 16 yaşlarında ben de 14 ya da 15 yaşındayım. Bize bu şekilde anlatınca o gün bende oynamaya karar verdim ve ilk serverime o gün başladım.Başladığım zamanda Türkiyede toplam 4 server vardı yanlış hatırlamıyorsam. ben de 1 en iyisidir diyip server 1 e üye olmuştum. Lakin inanılmaz yavaş ve sıkıcı geçiyordu bir işlemi yapıp beklemek o
    zamanlar hiç paramız yok altın yükleyelim inanılmaz zor oluyordu. Lisedeki arkadaşım speed serverinde oynuyormuş bu benim multi hesabım al bunu oyna diye bir hesap verdi bana. 3 köylü bir hesap ismi supermage idi.Slow serverdan speed e gelince herşey inanılmaz hızlı olmuştu daha fazla internete gidiyor daha fazla aktif olmaya çalışıyordum. Dem, Dhs birliklerinin ilk yıllarıydı ve inanılmaz çekişmeli bir server oluyordu. Oyunu tam anlamı ile kavrayamadığımdan sürekli hatalar silsilesi ile oynuyordum.Romalıydım ve ahırı açınca Legati den 40, İmperatorisden 6 tane basabileceğimi anlayınca aman 40 daha fazla asker deyip sürekli legati bastığım zamanlar oluyordu. Birliğim Enigma, birlik başkanım Enigma3x isimli bir oyuncuydu ve -2/-215 tarzında bir koordinata yerleşimiştim. İlk uzun soluklu serverim olduğu için inanılmaz keyifli geçiyordu benim için, evden kaçıp internet kafeye gider bir şeyler yapardım ama hiç düzgün bir askere sahip olamamıştım. Çünkü sadece gelişim tarzlı oyuna yöneliyordu o dönemlerde oyuncular.

S-3)Fırat nasıl bir oyuncudur ?

C-3)İnsanları kendilerine karşı pozisyona düşürmesini seven, inanılmaz agresif, yeri geldiğinde kafasını eğebilen, yerine göre egolu, yerine göre daha fazla egolu bir oyuncu diyebilirim.İnsanları birbirine düşürmeyi sevmem ama bunu göz göre göre isteyen birini gördüğüm zamanı da asla boş geçmem. Ayağıma oturdu gol attım derim.

S-4)Uzun yıllardır oynayan biri olarak travian oyuncularının kalitesi geçmişteki oyunculara göre şu anda nasıl ?

C-4)Travian bir zamanlar inanılmaz popülerleşti. Bir kaç ödül aldıktan sonra facebook'ta yayınladıkları reklamlardan sonra oyuncu sayısı 3'e katlandı. Vasıf bakımından ise kaliteli oyuncular gelmedi ve olan oyuncularda azalmaya başladı. Travianın en çok üyesi olan ikinci ülke bizdik bir zamanlar öncü araplardı resmi rakamlara göre 1 milyon civarı oyuncu sözkonusuydu. ( 1 sıfırı fazla anımsıyor olabilirim : P ) Her açılan servera 35-40 bin üye oluyordu. Burdaki kalabalığın çoğu hesabını 75 nüfusa getirerek 20 altın almayı isteyenler tabii ki. O zamanlar bot hesaplarda yoktu 35 binin tamamı gerçek ve aktif oyuncu idi. En son server17 nin açıldığını hatırlıyorum daha sonra ise travianın mobilde aktif olamaması sebebi ile inanılmaz düşüşe geçti. Zaten elde kaliteli oyunu bilen oyuncu sayısı azdı, arkadan gelen jenerasyonun da hızla azalarak bitmesi oyunculuğu tamamen yerlere sürükledi.Aktif olan kaliteli oyuncular yıllanmış şaraba döndü artık. Yıllar geçtikçe güzelleşiyor ama alttan yenisi gelmiyor. Sürekli aynı kişiler ve aynı taktikler. Uzun yıllardır yeni taktik uygulayamadık. Oysa ki 2011 turnuva elemesinde rakip birliğin 300 sektörden gelerek casus tılsımını kahraman + 50 mancınık tarzı bir askerle çalması gibi muazzam güzellikte bir stratejiyi geliştirebilecek oyuncu kalmadı. Şimdiki stratejiler çok basit oldu çok fazla fake saldırı yollayalım, rakip şaşırsın defans yapamasın tarzında. Strateji geliştirebilmek ve bunu uygulatabilmek bu oyunun en kaliteli oyuncusunu gösterme yolu bence.

S-5)Travianda uzun zamandır oynuyorsunuz ilginç ve güzel anılarınız illaki olmuştur bunları bizimle paylaşabilir misiniz ?

C-5)Bir kaç server oynadıktan sonra oyun başlangıcında multihunter hesabının ilk 30 40 dakika kilitli olmadığını hatırlamaz kimse. Bende bunu kullanmıştım. O zamanlar tarla 3 yap görevi, peşine kışla kur 2 asker bas( madde bittiiii :DD )))) Hemen multihunter'a saldırıp, askerler yoldayken MH hesabını kilitlerdi. tabi saldırı yapar 120 hammadde yağmalayıp geri dönmüştüm. ve hiç unutmam o gün abartısız 3000 e yakın mesaj almıştım "Abi nasıl yaptın?" "Abi heryer kapalı nasıl o yağmayı aldın?" tarzında 3000 belki daha da fazla. Bir çoğuna cevap vermemiştim ama o server profile koydugum burdan üye ol, 200 yağma ile oyuna başla tarzında bir davet linki sayesinde 10.000 e yakın altın kazanmıştım. : D : D : D
    İlk başladığım serverda oynarken reis saldırısı yapmayı bilmediğimden sürekli reisi tek başına yollamıştım. Yaklaşık 6 reis öldükten sonra Nerede hata yaptığımı öğrenmeye çalışmıştım Çok acemice yav.(gülerek) çok komik şeyler oldu tabii ki, çok eğlendiğim anlar. Mesela tarihini tam hatırlamıyorum ama 2010 olabilir server9 da "BeyazKarizma" nicki ile Faruk diye bir abimle ortak oynuyorduk. O dönemler oyun 4 farklı birlikçe yönetiliyordu ismen. Ama 2 bölgeye karşı 2 bölge şeklindeydi. Rakip bölgenin birlik başkanı bana saldırı attı sohbete geçtik. Daha sonra kız olduğunu öğrendim ve telefonlaşmalardan sonra sevgili olmuştuk. İzmirliydi ve izmire gitmiştim. İçerden bilgi alma dedikleri bu olsa gerek. Niyetim bu değildi tabii. Kendisi ile hala irtibarımız var, andıkça gülüyoruz o günleri.Lisede iken, Üniversitede bu oyunu oynayan birisiyle tanışmıştım. Kendisi oyunu iphone ile oynuyordu, benim de iştahımı kabartıp iphone 3ü ilk o zaman almıştım lise 3 idim sanırım. İnanılmaz kaliteli ve aktif bir oyuncuydu. Öğrenciydi ve altın alamıyordu lakin davet linki sayesinde oynadığı her serverda en az 6000 altın kazanabiliyordu. Benim için örnek teşkil edenlerden bir tanesi de bu kardeşimdi.Üniversite 2 yılımdandı bu da sanırım; Travian oynamıyordum o zamanlar turnuva vardı üyelik açıp oynamayı denedim ama herkes 7 8 köylüydü bu yüzden çok zor oluyordu ben daha 100 asker basamıyorken bana 3000 askerlerle geliyorlardı bende server'ın ilk 50sine mesaj attım "hesabınız satılıksa alacagım" diye. Halbuki param da yok neden mesaj atmıştım ki. En sonunda "LSTANBUL" nickli Dark üyesi bir hesap geri dönüş yapmıştı. 200 Tl ye o hesabı satın almıştım. Hesabın durumu çok iyiydi ben 15 gün kadar oynadım. Foruma girdiğimde ise "komutannn" nickli birisi ile tartışmaya başladık. Ters bölgedeydik o yüzden ancak lafta kabadayıydık. Bir gün evime yine traviandan tanıdığım bir arkadaşım nicki Amele_cermen Ahmet gelmişti. O konyalıydı, ben de konyada okuyordum. Arkadaşının hesabına baktığını söyledi ve oturdu bilgisayara turnuva serverine girdi ve açtığı hesap "komutannn" dı. Bunun yaşanma ihtimali yok sanırım ama oldu. Hatta şifresi komutan2010 muydu neydi. Hesabına bir müdahale etmemiştim ama çok garip bir andı. Daha sonra hesabımı 20 25 gün kadar oynadıktan sonra 800 TL karşılığında satmıştım. 3 Haftada 600 Tl neredeyse asgar ücret ayarındaydı. Güzel hızlı garip bir serveri 25 gün kadar oynadım:) Bir kaç sefer denedikten sonra yabancı serverda wow kurmayı deneyen bir Türk ekibini kurmuş ve başarıya götürmüş ilk kişiyim bu yüzden de çok gururluyum. Birliğimizde 30-40 kadar türk 50 kadar yabancı oyuncuyu barındırmıştım lise ayarı ingilizcem ile.
    Bir başkası benim için efsane olansa 2015 yılında travian turnuvasında ilk kez karma eleme düzenlenmişti. ( 4 ülke 1 grupta şeklinde ) Rakiplerimizden vietnamlılar inanılmaz ciddi oyun oynuyorlardı, gerçekten ilk defa böyle direnişe şahit oluyorduk 10 ordu gönderip 1 tanesi geri dönebiliyordu şeklinde saldırılardan sonra bir haftasonu tüm Türk birlikleri başkanlarını raidcall grubuma davet edip vietnamlıların düzen aldığı wowu reisleme fikriyle herkesi şaşırtmıştım. Kabul edildikten sonra plan proje yapıp reisleme gecesine geldik, gece 1de raidcall da 150 kadar kişi wowu almamı bekliyordu ve kimseye tam saatini söylememiştim 1 diye yuvarlamıştım. saldırı 01:02:00 a varıyordu ve 2 dakika boyunca bile insanlar ne oldu?Alamadık mı?Tam saati söyleyecek misiniz diye heyecanla bekliyordu. Tabi bu esnada hemen hemen her oyuncu 2 veya 3 vietnamlının profilini kendi bilgisayarında açmış, online olup olmamasına, kahramanını savaş düzenine alıp almadığına bakıyorlardı. yine 8 10 kişi vietnam formunda online kısmında geziyordu nasıl duyacaklar, bir anda hepsi uyanacak birbirine haber edecek foruma üşüşecekler mi diye bekliyorlardı. En nihayetinde wow köyünü reisledik ve ilk 15 dakika hayatımda travianda yaşadığım en güzel anlardı. Hızlı gelsin diye gönderilen toytonlar , cesarisler. Raidcallda edilen sohbet herkesin ağzının kulaklarına vardığı anlar. Bu anı iddia ediyorum travian tarihinde hiç kimse yaşamamıştır. Tabi operasyon ve plan başarılı olup vietnamlıları oyundan soğutup oyunu kazanmıştık ve o tarihi imzayı da wow köyüne yazıştık. "GOOD MORNİNG VİETNAM ;)"
    Eskilerden yine,iş yüzünden oyunu askıya aldığım yıllar arkadaşım bana telefon açıp "saldırı geliyor, saldırı askerlerini köyden kaçır" demişti. Bende saldırı askerlerinin tamamını wow köyüne göndermiştim dikkat etmeyerek. Tabii wow köyünü reislemeye gelmişler gitti askerler, çok da güzel bir ordu vardı 1 hafta beni aradı telefonlarını açmadım :)
    2017 finallerinde, 13 wow inşaa planını ruslar almıştı ve biz Türkler adına wow kurma girişimindeydik. 3-4 gün plan çalma denelemeri başarısız olunca hatta 1 tane plan için 13 milyon tahıl yiyenlik ordular gömüp yinede alamadıktan sonra, rus oyuncunun dibine köy kurup inşa planını çaldığım gün yine benim için çok anlamlı bir gündü.Yaptığım ve yediğim saldırılardan da inanın güzel anılar var ama yazıp da kimseyi yormak istemiyorum.

S-6)Yabancı server dediniz biraz bahseder misiniz ?

C-6)Bir gün forumda gezerken bir Türk oyuncunun muazzam güzel raporlarını gördüm. Harika bir oyun oynayıp çok iyi raporlar sunmuştu. Bunu ben de yapacağım dedikten sonra ilk önüme gelen yabancı servera üye oldum estonya 3x idi. Altın almam biraz zor olsada üç beş bir şeyler alıp çok iyi bir hesap oluşturdum. Aktif sürem yetmediği için forumdan da bir kaç ortak almıştım. Taa ki bir gün hiç bir şey yokken hesabıma giremeyinceye kadar. Gerçekten ne multi vardı, ne hile ama sorgusuz geri sayımsız bir gün hesabıma giriş yapamadım. İçime de oturmuştu hiç bir şey yapmadığım ama direkt silik yediğim bir oyun oluyordu. Taa ki sonradan öğrendim oyuna ortak diye aldığım forumdan arkadaşlar admine multiye her dilde küfür etmişler. Bu yarım kalmayacak dedim bir sonrakine tekrar üye oldum. yine harika bir oyun çıkarıyordum tılsım günü 1 sektörüme 1/2 yetiştirme tılsımı gelmişti. Sadece 10 dakika idi. Attım saldırıyı tılsımı alamadım, herşey tam idi ama olmadı. Tekrar attım kahramanı yine alamadım raporlarla birlikte multihunter'a yazdım oyunda hata olduğunu tekrar tekrar denememi söylemişti. 8-10 denemeden sonra aldım o tılsımı ve harika oyun oynayıp saldırı da 3.bitirerek oyunu bitirdim. İnanılmaz keyif aldığım bir server olduğu için 3 4 farklı kez daha bu şekilde yabancı serverlarda oynadım. Bir gün denk geldiğim de hindistan speed i açılmıştı 3 gün sonra üye oldum ve sınıra gittim. Sınırın hemen yanında da Şafak birliği oyuncuları vardı. Onlarla iletişime geçtikten sonra ipleri ele alıp herkesi ve heryeri koordine ederek wow alıp, wow kurmuştum.wowun adına Şafak Türkiye adını vermiştik yanlış hatırlamıyorsam ve gurur aldığım bir oyun olmuştu. Bundan feyz alıp bir sonraki servera daha kalabalık gittik Türkler olarak. Ve ortak bir karar alıp gelen oyun oyuncu "Pokemon" ismi alacaktı. Yaklaşık 80 Pokemon isimli o serverda ilk 8 haftayı muazzam oynadıktan sonra 3 bölgenin bize karşı birleşmesinden ötürü oyunu kaybettik wow zamanı.Türklerin bir oyunu bu noktaya getirebileceğini gördükten sonra bir çok Türk oyuncu yabancı serverlarda oyun oynamaya başladı. Sanırım bunun öncüsü benim. Benim de öncüm forumda gördüğüm o cermen oyuncusu. En son yabancı serverda saldırı 1'inciliği düşünüp bir oyun oynadık. Baltık speed serveri denk geldi, 3 ortak ülkenin serveri. Yabancı server ortağım (Burak 'Romulus' Canel) ile saldırıda 2nciyi ikiye katlayıp ağızlarına vura vura saldırı 1'incisi olduğumuz serverda da gayet çok büyük keyif aldım. Tüm bunların forum konuları ve youtube videoları da mevcut işin aslında. Özelden soran olursa paylaşabilirim.

S-7)Yabancı serverlarda anlaşmalar nasıl oluyor? Wow kazanmak uzun ve diplomasi gerektiren bir işti neticede. Dil problemi multihunter sorunu hiç yaşadınız mı ?

C-7)Bu kısım hep eğlenceli geçmiştir. Eğer rakip birliğin yöneticisi bir bayansa raidcall a davet edip are you kola falan deyip geleneksel Türk insanını tanıtıyorum ( gülerek ) şaka yav, ingilizcem zaten var süper olmasada kendimi ifade edecek kadar ve karşıyı anlayıp Türkçeye çevirecek kadar biliyorum. Çok fazla karmaşık olduğu zamanlarda da ortağım Romulus bu işi görüyor zaten geçmişten kalan dostluklar var genelde aynı serverlarda oynadığımız için bir iz bırakıyoruz. En son Birleşik krallık speedi olması gerekiyordu İtalyanlarla bir serüvenimiz olmuştu Cio adında bir kadın vardı sürekli bizim raidcall daydı fena eğleniyorduk. Oyunla alakalı konuştuğumuz hiçbir şey olmamasına rağmen acayip güzel bir server olmuştu.
    Baltık speedinde ise yöneticimiz yine Gabriela isminde bir kızdı 27 yaşındaydı ve sürekli bizimle iletişime geçme çabasındaydı hem hesabımızın servera yön verecek pozisyonda olması hem de sohbetimizin açıcı olması skype'da sürekli sohbete götürüyordu bizi. O da iyi derecede ingilizce bilmiyordu ama yine de anlaşabiliyorduk. Wow kazandığımızda ise Türkler olarak büyük yükü kaldırmıştık zaten, sadece tılsımları yabancılara verip alma gibi basit, wow sonuna doğru desteklenecek wowun bizim olmasında karar verdirtmemiz gibi uzun süreçte Romulustan faydalandık. Multi ile hiç problemimiz olmadı kendisi de istediğimizde ingilizce ile konuşarak sorunlarımızı çözdü. Pek multihunter'lık işimiz olmamıştı açıkçası.

S-8)En son hangi serverda oynadınız? Şu an hangi serverda oynuyorsunuz ?

C-8)Sene başında açılan speed servera başlamıştım. Hile ve hurda o kadar fazlalaşıp bir de utanmadan alenileştirilmeye çalışlıyordu ki travian bu değil deyip oyunu yarıda bırakmıştım.Başkalarının para ile yaptığını ben hile ile yapıyorum diye bir de umarsızca açıklamalar tamamen beni travian legendsten soğuttu. Çok da güzel ordularım olmasına rağmen inanın bir kez bile merak edip girmedim günde 10 11 saat bilgisayara yakın olmama rağmen. Daha sonra Travian kingdoms ile tanışıp oraya geçmeye karar verdim. Kararımdan pişman değilim, Travian legends bu kalitede devam ettiği sürece 5-6 yıl içinde açabileceği toplam server sayısı 3 ü geçmeyecek.

S-9)Oyunun gelişimi sizce ne durumda ?

C-9)Tarlayı 3 yap ve büyük ödülü al ( 400er hammdde) görevi, büyük orduyu bekle ( 1 tane sıçan) görevi daha sonra farklılaşan görevler ve ödüller sistemi, üstüne eklenen askeri - hammadde görevleri oyunu güzelleştirdi. Sürekli sabit kalmayıp yeniden revize edilmesi bana göre gayet güzeldi. Lakin hızla gelişen mobil uygulamalarına bir katkı veremeyen travian bi o kadar hızlı düştü.Travian benzeri onlarca oyun var ve hem tarayıcı hem de mobil sürümleri olduğu için travian gölgede kaldı diyebilirim. Buna karşın travian ise görüntü olarak, yapı olarak yepyeni bir travian sürdü bizlere ( travian t4) Bir nebze olsa farklılığıyla sadeliği geride bırakıp göze hitap eden renkli bir oyun ve değişik kahraman kombineleriyle gelse de yinede bu yetersiz kaldı.Bana göre 13 14 yıllık bir travian kullanıcısı olarak oyunun uzun zamandır düşüşe geçtiğini ve ileriki yıllarda daha da düşeceğini söyleyebilirim. Altın fiyatları da ekonomimize uyumlu olarak arttığından ötürü altın almakta süper cep yakıyorken bir çok oyuncu kitlesi ne yapacak merak ediyorum.

S-10)Travianda en çok özlediğiniz şey nedir ?

C-10)Eskiden wow köyleri hazır değildi. Oyunda belli bir günden sonra rastgele bir koordinata çıkıyor ve oyuncular göçmenlerle hazır bekleyip hızlıca o wow köyünü sarıp sarmalamaya çalışıyordu.Bu enfes güzellikte bir süreçti. Eskiden bir oyun serverinde çok fazla aktif ve farklı birlik oluyordu şimdi ise bu tekelleşmiş durumda. serverda epi topu 20 tane büyük birlik var ve 12 13ü aynı safta yer alıyor. Bu kadar kalitesiz oyun dünyası olur mu? oynuyor, para harcıyorsun ama kime karşı kazanıyorsun bunu düşünmüyorlar hiç. Eskisi gibi 10 15 farklı ve irili ufaklı birlik olduğu için ortalama her 2 yada 3 birlik aynı wowa talip oluyor ve göçmen atıyorlardı düşünsenize sanki oyun yeniden başlamış ama kimi göçmenler geri dönüyor, kimi 7x7 haritada 3 farklı büyük birlik var.Anlatırken bile ağzım sulandı benim o dönemleri oynamış birileri özlemez mi? Hatta wow köylerine destek gönderimi açık idi. Saldıran ekip kendi saldırısından önce wow köyüne destek atıyordu böyle garip ve güzel anlar varken, şimdiyi tercih edenler gerçekten keyif alıyorlar mıdır? Bence hayır. 2 Tane asker cermen askeri basıp hemen saldırıya 2 askerle başlayan kim kaldı şimdikiler elle de o işi görmüyorlar. ama 2 askerle bu işe başlayanlar bilir bu saldırının yağmanın özel ve güzel olduğunu. Özlenmez mi böyle kalite kokan zamanlar?

S-11)Oyunun size kattığı artı ve eksiler oldu mu hayatınızda ?

C-11)Üniversite yıllarımda 2009 / 2013 arasında dönem notlarım 4 üzerinden 3 civarlarında geziyordu. Bir dönemi kapsayan travian yönetici pozisyonundaki serüvenimde dönem notum 1.47 gelmişti. (gülerek) bunu eskiden sayabiliriz sanırım. Bir çok insanla tanıştım bir çoğuyla aktif görüşüyorum Karamanda yaşayan bir çok travian oyuncusu ile tanışık oldum. Tanıştık sohbet ettik, pikniğe, balığa gittik.Bir insanın komşu ilişkisi bile kuramadığı şu yıllarda benim bir çok tanıdığım arkadaşım oldu gayette memnunum bu yüzden.

S-12)Travianda keşke yapmasaydım dediğiniz anlar oldu mu ?

C-12)Verdiğim kararlar hiç bir zaman anlık olmaz. sinirle olmaz öfkeyle yönetmem. Çoğunlukla işime yarayacak kararları verme konusunda çekinirim çünkü benim işime yarayacak olan yöntem mutlaka enaz 5 kişiyi benimle karşı karşıya getirir. Orta yolu bulma konusunda kararlar veririm işime yaramayacakta olsa. Bu yüzden verdiğim hiç bir karardan pişman değilim. Hepsini düşünerek ve tartarak yapmışımdır. Olduysa da şu anda hatırlamıyorum.

S-13)Oyunda hangi birliklerde oynadınız? Hangisi en iyiydi diyebilirsiniz ?

C-13)İlk başladığım yılda Enigma isimli birlikte oynadım bu birlik benim için her zaman bir numaralı birlik olmuştur. sonraki serverlarda Dark, Hzz, Andolu, Son, Sur, Turkey, Şafak, Marka, Gülenyüzler ve belki anımsayamadığım bir kaç birlik daha.

S-14)Travian oyuncularına ve yeni başlayacak olanlara tavsiyeniz var mı ?

C-14)Yeni başlayacak olanlara tavsiyem oyun gerçekten zevkli ve tavsiye ederim. Az vakit ayıracaksanız slow servera, günde fazlaca bilgisayara girecekseniz speed servera üye olun. Az miktar altın yükleyip altının farkını yaşayın ve birlik başkanlarınıza itimat edin. Aktif oyunculara ne hacet söz söylemeye onlar lolün faker'i, csnin taz'ı. hepsi birer profesyonel. Başarılarının devamlarını diliyorum. İçlerinden biraz daha az profesyoneller var onlarda lütfen çoğunluğun kararına saygı duyup ona göre oynasınlar.

S-15)Formumuzu takip ediyor musunuz? Yeterince yararlı buluyor musunuz ?

C-15)Çok uzun yıllardır aktif forum üyesiyim. Milattan önce diye adlandırdığımız çöken forumda da yüzlerce mesajım, eski forumda binlerce mesajım mevcut ve bir çoğu da yardım konularında yazılmış mesajlar. Şimdiki forumu pek aktif ve kaliteli bulmuyorum. Sözlüğün, tasarımcıların, katiplerin olduğu o meşhur forum çok daha güzeldi. Şimdiki bana göre çok fazla kurumsal. Eski tarzda yararlı bulmuyorum. Sadece bir kaç tane konu ve üye aktif. Yıllar önce forumda görev yapmam için teklif gelmişti. Kabul etmemiştim. Son zamanlarda Ben görev yapmak için teklif verdim. Kabul edilmedi. Bu da böyle bir anımdır.

S-16)Kendinizi başarılı görebiliyor musunuz? Başarı merdivenindeki yeriniz nedir ?

C-16)Kendimi başarılı buluyorum. Bastığım askerler, yabancı serverda kurdugum wow ve saldırı sıralamaları, t3.6 zamanından kazandığım ve t4 te kazandığım toplamı 10 15 olmuştur. Oyundaki birinciliklerim t4 te Tırsın Ulan hesabı ile, t3.6 da Twice hesabı ile. Lakin başarı merdiveni sıralamasında elbette benim de bir yerim vardır ama bu sıralamayı oluşturmak benim görevim değil.Ronaldinho'da futbolda dünyaca ünlü kaliteli bir futbolcu. Veya Eto'o veya diğer adını saymadıklarım hepsi zirveyi yaşamış oyuncular lakin sorsanız şimdi Ronaldinho 2'inci ligde oynuyor Eto'o Türkiyede bilmem hangi kulüpte oynuyor diye yermeye çalışırlar. Varmaya çalıştığım konu görmek istedikleri yerde oyuncuyu görürler. İyi de olsa kötü de olsa.

S-17)Peki sizin örnek aldığınız oyuncu var mı ?

C-17)Bir çok oyuncuyu örnek alırdım oyuncu olarak karakterlerini bilmiyorum. Mesela juGGER, sXe, cihanburhan, TIRSIN ULAN, sevda_yolu ve whocares.
    Jugger ve sxe hangi serverda oynasam top10 u benimle yarıştıran 2 isimdi. Onlar 1 2 oluyorken ben 3 oluyordum, veya tam tersi sıralama sürekli bu üçlü arasında değişiyordu. Hatta bir seferinde jugger wowunun adını "sacrifice" yapıp tüm ciddi saldırıları absorbe ederek, birliğindeki hiç kimsenin şans bile vermediği adama oyunu kazandırmıştı. Aslında wow adından ne olduğu belliydi ama yine de rakipleri yemişti.
    Tırsın Ulan sonradan oynadığım hesap lakin ben o hesaba gelene kadar yaptıkları travian mazilerinde duruyor hala çok ciddi ve markalaşmış bir hesap. keza sevda_yolu da beraber oynadığım gıpta ettiğim bir insandı. Sürekli birinci ben gireceğim en çok ben keseceğim diye agresif oynayıp bir o kadarda güzel strajiler yapan bir insan.

Cihanburhan ise( adını belki tam hatırlamadım) server6 da 4 tane wowu birden alıp sükse yapmıştı. İnanılmaz keyifle izlediğim bir serverdi. Whocares'i bilen bilir bilmeyen kendi bilir desem yanlış olmaz. Yunanlılara Türkün gücünü gösterdiği o yunan speedini unutmak ne mümkün? Adam 1 milyon üstünde tokmak bastı yahu! ( Ve ortakları)

S-18)Ortaklarınız kimler ne kadar zamandır beraber oynuyorsunuz? Tartışma, sohbet, karar mekanizması nasıl ?

C-18)Çoğunlukla TR serverlarında Fatih(mezarSoyucu), yabancı serverlarda ise Burak(Romulus) ile oynarız. ikisi ilede 10 yıla yakın belki daha fazla bir dönemde oynadık. Ama asla 3ümüz aynı hesapta olmadık. Çünkü uymadık. İrili ufaklı bir çok arkadaş ile de kah 1 hafta kah 1 server süren beraberliğimiz oldu. Orjinal birlikteliğimiz ise üstte saydığım oyuncular.Fatihle her serverda her zaman tartışırız. Ben tarla basarken niye asker basmıyorsun der.Ben asker basarken niye tarla basmıyorsun der. sürekli bu tarz sürtüşmelerimiz olur. Burak ile yabancıyı oynarken burak genelde yabancıları dize getirir ben hesabı oynarım. Fatihle oynarken saldırıları ben, Burakla oynarken saldırıları burak yollar. Kararları da %90 ben veriyorum. Çünkü üstte de dediğim gibi. Bana uymasa da orta yollu kararı bulma eşiğindeyim.

S-19)Favori ırkınız hangisi ve neden ?

C-19)Agresif oynamayı sevdiğim için cermen seviyorum. Ama son yıllarda büyük düşüşteyiz cermen ırkı severler derneği kurup cermen ırkına özel yenilikler getirtmeyi talep etmeliyiz sanırım.%50sini oluşturuyorken serverlerin şimdi %30unu zor dolduruyoruz. Aktif oynadığım oyunda Romalılar ‭‭34‬%‬ Cermenler ‭‭23‬%‬ Galyalılar ‭‭44‬%‬

S-20)Sizce eleme/final serverinin son durumu nedir? Hedefleriniz nelerdir? Ve bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz? Kısaca diğer birlikleri ve ülkeleri değerlendirir misiniz?

C-20)Ciddi bir şekilde gelene dek(2015) 2 kez final oynadım ve başarılı olamadım orta halli hesaplar ile kaldım. Son finallerde ve elemelerde çok ciddi miktarda hile söz konusu. Dostçul saldırı yapmaktan ötürü ceza yiyen birisi olarak ben( Türkiye serverinde bu cezayı yedim) Final serverinde göz göre göre milyonların yağmalandığını görünce çifte standarta gülüyorum. Daha fazla adam getiren dövüşü kazanır diyorum. Son oynadığımızda wow kazanma ümidi ile bu işi bıraktım. Yeni arkadaşları yönlendiriyorum lakin şansımızı çok düşük düzeyde görüyorum. Aktif incelemediğim için ülkeleri ve birlikleri bilmiyorum fakat Avrupa da bir başarı gelecekse bu başarının COF önderliğinde geleceğine inanıyorum.

S-21)Aktif turnuvada yoksunuz anladığım kadarıyla takip ediyor musunuz ?

C-21)Evet oynamıyorum sadece serveri izlediğim söylenebilir. Hesaba girip durum neymiş kim ne yapabiliyor diye seyrediyorum ama durum pek iç açıcı değil. Şunu öğrendim sevgili mod; ne zaman bu karma turnuva başladı azınlık grubun en iyisi gerçekten insanüstü bir oyun sergilemek zorunda kaldı. İlk turnuvada Vietnam, sonrakinde Polonya, bu sefer ise Çekya. Zaten eğer insanüstü bir oyun sergilemezseler sadece lokma olurlar bunun farkındalar ve direnişleri muazzam. Türklere gelirsek zaten hali hazırda en oynayan en kötü ekip bile gerçekten kaliteli oyunculara sahip.

S-22)Bu yıl finalde sizce neler olabilir? Bizi ne bekliyor ?

C-22)Yıllar önce benim de başarısız sayıldığımı söylediğim zamanda 4-5 Büyük birlik vardı. Ayyıldız, Çahra, Rest, Turkey ve Çt gibi ekiplerin oldugu yıl. Bu ekipler birbiri ile anlaşmak yerine 4 bölgeye birden yayıldı. Tabii Toplam 2 birlik çıkartamayan bu ekipler tabi diğer oyuncuların kolay lokması oldu. Azınlıktılar ve insanüstü direniş göstermediler.(Elemelerde rakip ülkelerin bizlere yaptığı gibi) Bu yıl aslında sonraki yılların habercisi oldu oynanan her server aynı rezillikle devam etti. Bir kaç yöneticinin ahkam kesmesi ve ekibini farklı bir kutuba götürmesi Türklerin başarısızlığının en büyük sebebi. Kimi güneydoğuda kim kuzeybatı da. Bölgelerine gelen her ülke her seferinde tam kadro ile geliyor ve maalesef direniş çabasız kalıyor. O yıldaki eşleştirmeyi tam hatırlamıyorum ama şöyle örnek vereyim, Ayyıldız İtalyanlar ile, Rest sırbistanlılar ile, Turkey Almanlar ile sürekli sıcak savaş halindeydi. Bu perdenin sonunda ise gülen ekip hiç biz olmadık.Çünkü hep 2 birliğimiz varken 7 8 birliği olan ülkeler ile çarpıştık. Ayyıldızlıların bölgesine toplanıp tüm Türk ekipler İtalyanlar ile savaş verseydi sizce savaşın sonu nasıl olurdu? Bu açıdan kimse bakmıyor herkes vahasının, 15 tarlalısının derdinde maalesef. Çapsızı da 15li istiyor, hayatında 20k tokmak basmamış adam da 15li istiyor. Bu yüzden yöneticiler ekiplerini servera serpiştiriyor ve kayıp kaçınılmaz oluyor.
    En son Wow kurmayı denediğimiz yıl Cof lideri, İstiklal lideri, Türkiye lideri ve adını unuttuğum 4. bölgenin birlik lideri sayesinde ilk kez tek bölgeye geldik. İlk kez ciddi bir şekilde bireysel ve birliksel anlamda iş başardık. Bu da başarılı olmadı ama ilerisi için umut vermişti. (Umudu maalesef Türkler alamamış sonraki serverda net bir şekilde gördük). Eğer yine birlikler farklı noktalara göç edip farklı noktalarda mücadele vermeye uğraşırsalar yine sonuç hüsran olur.

S-23)Turnuvada oynayan Türk birlikleri için neler söyleyebilirsiniz ?

C-23)Farklı ve güçlü ekip bu sene göremedim, her zamanki gibi çok iyi bir cof var, geldiği zamandan beri ciddi şekilde oynayan adamus var, tuğra ekibinden daha önce bir başarı görmedim ve bu serverda da beklememiştim buna uygun oynayan bir tuğra var. Yıllardır avrupaya açılan tek birliğimiz zaman zaman iyi, zaman zaman kötü olan bir Türkiye ekibi var. Testere birliği maalesef 3x kadrolu olan kaliteli ekipden ziyade, 3'üncü sınıf bir oyun oynayan ekip var. Kb ekibi laylaylom oynuyorlar ama finalde ne kadar ciddi olduklarını geçen sene gösterdiler. Kaale almıyorlar turnuvayı, finalde yine çok iş yapabilecekler rahatça diyebilirim.

Sıralama yapabilirsem Cof>Turkey>KB>Adamus>Tuğra>Testere şeklinde belirtebilirim.

S-24)Sohbet için teşekkür ederim söyleyeceğiniz bir şey var mıydı Fırat Bey ?

C-24)Bene teşekkür ederim güzel ve keyifli oldu.

Ve son olarak @Jeanne dArc ve ben, @ultrAslan a bu güzel röportaj için bize vakit ayırdığından teşekkür ediyoruz!

• Merhaba Arkadaşlar!

Hall of Fame kapsamında bugünki konuğumuz BATMAN. @Jeanne dArc ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz

Bu röportaj hakkındaki yorum ve tartışmaları buradaki tartışma konumuzda yapabilirsiniz.

S-1) Merhaba, hoşgeldiniz öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

C-1)Merhaba ben oyuncuların Batman nicki ile tanıdığı Senior Multihunterım.Görevim dolayısı ile bu konuda daha fazla bilgi veremiyorum.

S-2)Senior dediniz eminim bir çok oyuncu Senior Multihunterın ne olduğunu merak ediyor bu konuyu biraz açabilir misiniz ?

C-2)Tabiki,Senior Multihunterın tüm serverlara ve support bölümlerine giriş yetkisi vardır.Multihunterlar ise sadece görevlendirildikleri serverlara erişim sağlayabilirler.

S-3)Traviana nasıl ve ne zaman başladınız? Oyuna başladıktan ne kadar zaman sonra destek ekibine katıldınız ?

C-3)2007 senesinde beri bu oyun dünyasındayım. Travian Team üyesi olarak bir senedir çalışıyorum.

S-4)Batman nasıl bir multihunterdır ?

C-4)Bu konuda aslında oyunculardan çok farklı yorumlar alıyorum. Benim en önemli özelliğim sanırım titiz çalışmam ve adil olabilmek adına aşırı efor sarfetmem.Ana fikrim kurallara uyarak oynayan dürüst oyuncuyu korumaktır. Burdan yola çıkarak çalışıyorum.

S-5)Travianda uzun zamandır oynuyorsunuz 1 yıldır da yöneticisiniz ilginç ve güzel anılarınız illaki olmuştur bunları bizimle paylaşabilir misiniz ?

C-5)Güzel anılarım da var kötü anılarım da...
    Düğünlerine davet eden oyuncular oldu.Özel dertlerini paylaşanlar oldu.Sanırım şablon mesajları pek kullanmamam, zaman zaman cevaplarıma espri katmam sebebiyle samimiyetime paralel olarak gelen davranışlar bunlar.Tabiki samimiyetimi kötüye kullananlar da çıktı.

S-6)Hangi ırk favoriniz ve neden ?

C-6)Hep roma oynadım, neden bilmiyorum, seviyorum roma ırkını.

S-7)Travian TR serverlarına baktığımızda son 1 yıldır bot hesapları ve multi sayısında ciddi bir düşüş görüyoruz bunun sebebi nedir?

C-7)Temiz serverler yaratmayı hedef edindik ve bu doğrultuda çok çalışıyoruz.Aynı zamanda mesajlara dönüş süresi ortalamasını da çok düşürdük.Eskiden bir günde cevap alamayan oyuncular en geç 1-2 saatte cevap alıyorlar.3 saate çıkarsa geciktiniz diyorlar :)

S-8)Kural ihlali yapan oyuncular genellikle nasıl tepki veriyorlar?

C-8)Maalesef büyük bir çoğunluğu kural ihlali yapan ama henüz bir şekilde yakalanmamış olan hesapların yada ihlal yaptiğini zannettikleri hesaplarin ceza almayıp kendilerinin neden aldığıyla ilgili isyan ediyorlar. Fakat şu noktayı önemle vurgulamak istiyorum. Bir başkasının suç işleyip, henüz yakalanmamış olması, sizin de bu konuda serbest olduğunuz anlamına gelmez.

Ki bizim asli amacımız, hile yapmayan oyuncunun hakkını korumaktır. Bu sebeple yakaladığımız her ihlal, bu oyuncunun hakkını korumak adına önemli bir adımdır.Tabiki ulaşmak istediğimiz nokta tüm ihlal yapanların hemen yakalandığı bir ortam yaratmaktır. Bu sebeple elimizden geldiğince çok çalışıyoruz.

S-9)Aynı zamanda son bir senede oyuncuların kitlenme ve ceza alma oranı da arttı oyuncular yoğun şekilde isyan ediyorlar bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

C-9)Kural ihlali olmadan kitlenme olmaz.Hesabını kitleyen aslında oyuncunun kendisidir.Onun yapmış olduğu kural ihlali hesabını kitlemiştir.Bizim işimiz sadece bunun düzelmesini sağlamak ve diğer oyunculara karşı elde edilen haksız kazancı minimuma indirmektir.

Eminim yakın zamanda bu kitlenmelerin oranı da azalacaktır.Yapılan hatanın cezasız kalmadığını gören oyuncuların bu hataları tekrarlamayacaklarını düşünüyorum.

S-10)Yakın zamanda elemede pek çok Türk hesabı kilitlendi ve yabancı hesapların pek kilitlenmediği ile ilgili de şikayetler oldu. Sadece Türk oyuncular mı hile yapıyor? Yoksa burada Türk hesaplarına özel bir ayrımcılık mı yapılıyor?

C-10)Öncelikle şikayetlerin yukarıdaki soruda yer alan konuyla ilişkili olduğunu görmek lazım. Yani şikayet edilen "Ben ihlal yapmadım" değil, "Ama onlar da yaptı" idi. Ayrıca şikayet eden oyuncularımızın sorunuzdaki zannının hatalı olduğunu söylemem gerekiyor. Yani maalesef bizim oyuncularimiz içerisinde kural ihlali yapma oranı, gruptaki diğer ülkelere kıyasla çok daha yüksek: oyuncu sayımızın fazlalığından çok daha yüksek bir oranda.

Sonuç olarak tabiki hiçbir ülke oyuncusuna pozitif yada negatif ayrım yapılmıyor. Hangi hesapta ihlal tespit edilirse o hesaplar cezalandırılıyor.

Bu süreçte şikayet edilen bir başka noktayı daha aydınlığa kavuşturmak isterim. "Kanıt yoktu" argümanı: yine oyun kurallarında görülebileceği üzere neyin kanıt olarak sayılabilecegi insiyatifi Travian Games çalışanına bırakılmıştır. Hesaplarin kilitlenmesi için aynı IP vs. gibi zorunluluklar yoktur. Yani kilitlenmemenin yolu, yakalanmamak için önlem geliştirmek değil, ihlal yapmamaktır. Çünkü hile yapan oyuncular önlem geliştirdikçe, biz de yakalamak için kendimizi geliştireceğiz.

S-11)Multihunterlerın yaptıkları iş karşılığında maddi kazançları var mı, serverlarda rahatça oyun oynayabiliyorlar mı ?

C-11)Multihunterlar bu iş karşılığında maddi kazanç elde etmiyorlar.Tamamen gönüllü çalışıyorlar.Ayrıca multihunterların gönüllü olarak çalıştıkları sunucuda hesap açmaları yasaktır.Bu nedenle görevli oldukları sunucularda oynamıyorlar.

S-12)Hesapların neye dayanarak kilitlendiği oyuncularla paylaşiliyor mu yada böyle bir mecburiyet var mi?

C-12)Hayır paylaşılmıyor. O oyuncu yada onun paylaşabileceği diğer oyuncuların, bu bilgiyi suistimal edip, yakalanmayı önlemek için kendini geliştirmemesi için bunlar paylaşılmaz. Oyun kurallarında da destek ekibinin bu sebeple herhangi bir sebep belirtme mecburiyeti olmadigi yer almaktadir. Fakat yapılan işlemde bir hata olduğunu düşündükleri durumda önce admin'e sonrasinda oyun genel merkezine şikayet edebilirler.

S-13)Çalışma sisteminiz nasıl serverda multi avına mı çıkıyorsunuz ?

C-13)Tüm sunucuları düzenli olarak denetliyoruz. Tabiki bu denetlemeyi genellikle kural ihlali yapma ihtimali en yüksek olan hesaplari önce inceleyecek şekilde filtreleyerek yapıyoruz. Ayrica şikayet üzerine de inceleme yapıyoruz. Ancak herhangi bir sebep olmadan gönderilen, "Bunları inceleyin" şeklinde, herhangi ekstra bilgi içermeyen biletler bizim ihlal yapan oyunculari bulmak için harcayacagimiz vakiti maalesef azaltiyor. Bu sebeple gelen şikayetlerin, gerçekten bir dayanağının olması, bizim sunucuları kendimiz incelemeye daha çok vakit ayırmamız açısından çok önemli.

S-14)Peki multihunter ekibinin lideri olarak hedefleriniz neler?

C-14)Bu sene içerisinde neye ulaştığımızla birlikte bahsetmek isterim.

• Her bilete ortalama yanıt süremizi 15 saatten, 3 saate düşürdük. Daha da düşürmek istiyoruz.
    • Biletlere verilen cevaplardan oyuncuların memnun olma oranını yükselttik. Bu memnuniyeti daha da yükseltmek istiyoruz.
    • Oyun dünyalarındaki bot hesap oranini %80'den %5'e düşürdük. Bu rakam diğer tüm dünya ülkelerinden çok çok daha iyidir. Kayıtlara kapatılan sunucularda bu orani neredeyse sıfırladık. Kayıtlara açık olan sunucularda da bu orani sıfıra daha da yaklaştırmak için, hergün açılan bot hesaplari açılır açılmaz siliyoruz.
    • Bot/script yoluyla kendine avantaj sağlayan, yağma yapan veya sadece saldırı uyarısı olarak kullanan hesaplara artık çok daha fazla vakit ayırabiliyoruz ve yakaladığımız tüm hesaplara ağır cezalar veriyoruz. Amacımız bu gibi yasak yardımcı program kullanımını tamamen sıfırlamak.
    • Yağmalamak, savunma hesabı olarak kullanmak veya herhangi bir sebeple açılan multi hesaplara da botlarin temizlenmesiyle birlikte çok daha fazla zaman ayırabiliyoruz. Amacımız yine çoklu hesap kullanımını da sıfırlamak. Unutmayın, yakalanmamak için temsilcilik, farkli ip vs. gibi akliniza gelebilecek herhangi bir önlemi almaniz yakalanmanıza engel değildir, yakalandığınızda mazeret olarak da kabul edilmez. Bu sebeple yakalanmamanın yolu ihlal yapmamaktır.

S-15)Multihunterlarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?

C-15)Online süresinin yüksek olması,gizliliği yüzde yüz sağlayabilecek olması,dürüst ve tarafsız yaklaşım gibi özelliklere dikkat ediyoruz.

S-16)Destek ekibine katılmak istersek ne yapmalıyız?

C-16)admin@travian.com.tr adresine mail yazarak başvurabilirsiniz.Kendileri ve TG geçmişleri hakkında ve neden multihunter olmak istediğinizi yazabilirsiniz.

S-17)Kural ihlali yapan bir arkadaşınız veya travian team üyesiyse ne yapıyorsunuz ?

C-17)Bu konuda kurallar çok net gereken işlem yapılıyor ve bu takım üyesi birden fazla kez bu tarz ceza alırsa görevine dahi son verilebiliyor.

S-18)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

C-18)Eskiden sıkı takipçisiydim. Şimdi çok zaman bulamasam da arada girip serverlarda neler oluyormuş okuyorum.

S-19)Bir yönetici olarak traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

C-19)Kuralları okumalarını ve bunlara uymalarını , takıldıkları noktalarda support ekibine veya multihunterlara hiç çekinmeden danışmalarını tavsiye ediyorum.

Bu röportaj hakkındaki yorum ve tartışmaları buradaki tartışma konumuzda yapabilirsiniz.

Ve son olarak @Jeanne dArc ve ben, BATMAN a bu güzel röportaj için bize vakit ayırdığından teşekkür ediyoruz!

The post was edited 3 times, last by Odin ().

• Merhaba Arkadaşlar!

Hall of Fame kapsamında bugünki konuğumuz @Odin. Bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyorum

1-Odin foruma geldiğinde kendi insiyatifi ile üyelere bir çok özgürlük tanımıştı , ne değişti de bu özgürlükler artık tanınmıyor?

Aslında bunun sebebini az çok kural güncelleme konumuzda açıklamaya çalıştım. Daha öncesinde yalnızca Topluluk Yöneticisi olarak görev yaparken, bu konuda herhangi bir yetkim olmadığını bilen bazı üyelerimiz, sonrasında Oyun Destek ekibinde de göreve başlamamdan sonra, artık yetkili olduğumu bilerek, forumu bu minvalde bir şikayet platformuna dönüştürdüler.

Zaten yukarıda da söylediğim gibi, bunları özellikle bazı üyelerimiz suistimal edip ilgili ilgilisiz her konuda yalnızca eleştirmek için eleştirerek bu özgürlüğün foruma zarar vermesine yol açtılar. Sadece kural ihlalleriyle ilgili değil, pek çok forum konusunda, ilgisiz veya diğer üyeleri tahrik edici fakat hakaret içermeyen mesajlar göndererek yine üyelerimizin forum ortamından soğumasına yol açıyorlardı.

Yani açıkçası bu gibi azınlık üyelere özel kurallar getiremediğimiz için ve bu sınırsız özgürlüğü kötüye kullanıp bu ortama zarar verdiği için kaldırılmıştır. Tüm dünya forumlarında kullanılan “Genel Kurallar”a geçilmiştir. Umarım gelecekte kendim de savunucusu olduğum bu sınırsız özgürlüğe yeniden dönecebileceğimiz, herkesin kendi kendine bu sınırı kendisine koyabileceği bir ortam ortaya yeniden çıkar.

2-Bir çok oyuncu elemelerde Türklerin bir çok hesabının kitlenip Çeklerden o kadar hesap kitlenmemesini merak ediyor , bu konuyu biraz açıklar mısınız?

Bu konu yakın zamanda yaptığımız sesli toplantının da aslında en kritik, en önem verilen sorusuydu. Orada bu konuyu ilk defa oyuncularımıza açıklıkla anlatma şansımız oldu. Oradaki açıklamalarımı, toplantıya katılamamış oyuncularımız için tekrar etmek isterim.

Öncelikle size hem elemede hem de diğer tüm sunucularda işlerin nasıl işlediğine dair bilgi vereyim. Yönetici paneli bize hile yapma olasılığı daha yüksek olan hesapları önce gösterecek şekilde bir sıralama yapma imkanı tanıyor. Biz de sistemin bize sunduğu bu sıralamada, en tepeden başlayarak hesapları kontrol ediyoruz. Bu sıralamada tahmin edebileceğiniz gibi belli bir ülkeyi incelemiyoruz.

Elemede de daha önce olan budur. Peki o zaman neden genellikle Türkler kilitlendi? Çünkü Türkler’de diğerlerinden cok daha fazla sayıda hesap(oransal olarak) hile yapıyordu. Tabi bu söylediğim, multihesap ve şifre paylaşımı ihlalleri için geçerli. Bot tespitini zaten multihunter değil, sistem otomatik yapar. Yani ona bizim müdahale şansımız yok.

3-Odin ve takımının finalde tutumu nasıl olacak?

Finallerde de olacak olan da elemede olanın aynısıdır. Biz aynen elemede oldugu gibi tüm ülke hesaplarını, eskiden olduğundan çok daha sıkı şekilde takip edeceğiz. Türk, Rus, Alman hiçbir ülke seçilmeden, bütün ihlal bulunan hesaplar kilitlenecektir.

4-Altın fiyatlarına güncelleme gelecek mi?

Açıkçası bu konuda bize ulaşan kesin bir bilgi yok. Yani şuan için ancak “belirsiz” diyebilirim. Ancak son zamanlarda Türk Lira’sında yaşanan değer kaybını dikkate alırsak, sürpriz olmazdı diye düşünüyorum.

5-Bot(satıcı) hesapları hakkındaki son durum nedir ne tarz önlemler aldınız?

Bu yıl başında göreve başladığımdan beri üzerinde en çok durduğumuz ve en çok çaba gösterdiğimiz konu bu oldu. Oyun deneyimine ve oyun içi adalete en çok zarar veren unsur olan bu bot hesaplar ve satıcıların engellenmesi için aylardır uğraşıyoruz. Peki neler yapıyoruz?

• Öncelikle bot tespit sistemi eskisinden çok daha iyi şekilde bu bot hesapları tespit ediyor. Tespit edilen tüm bu bot hesaplar önce kilitleniyor, sonrasında da siliniyor. Sistemin tespitinden kaçan azınlık bot hesaplar da bizim tarafımızdan siliniyor. Yeni açılan bot hesaplar, herhangi bir madde alışverişine fırsat vermeyecek şekilde, büyüyemeden siliniyor.
    • Şuanda kayıtlara açık olan TR5 ve TR19 oyun dünyasında bot hesap oranı %10’un altındadır. Bu bahsettiğim dilime giren bot hesaplar ise, günlük periyodik silimi bekleyen bot hesaplardır. Yani herhangi birşey satamayacak olan hesaplardır.
    • Kayıtlara kapalı olan oyun dünyalarında ise bot hesap oranı sıfıra yakındır.

6-Serverlara kayıtlar erken kapanmaya başladı bu neye göre belirleniyor?

Aynı özellikte daha yeni bir oyun dünyası mevcutsa, bir önceki oyun dünyasını kayıtlara kapatıyoruz. Örneğin, 31 Ekim’de TR2 kayıtlara açıldığında, TR5 kayıtlara kapatılacaktır. Böylece bot hesaplar da kayıt olamıyor ve bu oranı sıfıra daha da yaklaştırıyoruz.

7-Foruma mod oyuna multihunter alırken nelere dikkkat ediyorsunuz?

Tabiki herkesin aklına gelebilecek kriterler bizim için en önemliler arasında yer alıyor: oyun bilgisi, tecrübesi. Fakat bunlardan daha önemli bir nokta var: güvenilirlik. Eğitim süreci uzun sürebilir, bu bir sorun değil, ancak bu takımda kendi özel amaçları için deneyim kazanmaya gelmek isteyen kimseye yer yok.

8-Çok merak edilen bir soru diğer eleme gruplarında 500k üzerinde ordular çıktı bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası diğer gruplara erişim yetkimiz olmadığından ve bu konuda diğer ülke yöneticileri ile görüşmediğimdem neler olduğunu bilmiyorum. Yani diğer ülke gruplarında hile yapma oranı ne durumdadır, kestiremiyorum. Ancak bizim ekibimizin görevli olduğu ve olacağı(final) tüm sunucularda, bu ihlalleri tamamen bitirmek için elimizden geleni yapacağız.

9-Favori ırkınız nedir?

Favori ırkım, 3 ırk var iken Romaydı. Çünkü hem gelişim hızı(nüfus ve üretim olarak) hem de askerlerinin sahip olduğu tahıl başına saldırı/savunma puanının diğer ırklarından daha iyi olmasından ötürü favorimdi. Ancak son Beta Pandora sunucusunda deneyimledikten sonra Mısır-Roma arasında gidip geliyorum. Eğer başka ırkların köyünü reisleyebiliyorsak(pandorada olduğu gibi) o zaman Mısır favorim olurdu, fakat bu özellik yok ise, Roma hala favorimdir diyebilirim.

10-Oyundaki ve forumdaki rütbeniz tam olarak nedir? Travian TR nin en tepesinde Odin mi vardır?

Travian TR’nin tepesi olarak tanımlayabileceğimiz bir görev aslıdna bulunmuyor. Her oyun için, her ülkede 2 en üst yönetim şapkası bulunuyor.

• CM - Community Manager - Topluluk Yöneticisi
    • CSR - Customer Service Representative - Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Travian Games firmasının sahip olduğu pek çok farklı oyun var. Odin ise 2 oyun için yukarıdaki iki görevi de yürütüyor. Görevli olduğum oyunlar: Travian Legends ve Travian Kingdoms

11-Geçen cumartesi bir toplantı düzenlendi bundan sonra da bu tarz etkinlikler düzenlenecek mi?Düzenlenecekse ne sıklıkta olur?

Geçtiğimiz etkinliğin faydalı geçtiği kanaatindeyim. Bu gibi görüşmeleri bundan sonra yeniden yapabiliriz. Sesli görüşme, hem söylemek istediklerimizi daha iyi aktarmamızı, hem de daha hızlı ve interaktif bir görüşme ortamı sağlıyor. Sizden yani oyuncularımızdan gelen isteklere göre bunun sıklığını belirleyebiliriz.

12- Şuanda aktif olarak bir oyun dünyasında oynuyor musunuz?

Yakın zamana kadar Pandora Beta sunucusunda tüm ekip olarak(hem multihunter hem de forum ekibi) başladığımız sunucuda oynuyordum. Birliğimizin adı, United Kebab.

Fakat bu illete bir kere bulaşınca o kadar ilgileniyorumki, başka hiçbir şey yapamıyordum. Bu sebeple hesabıma bir Danimarkalı arkadaşı dual olarak aldım. Son zamanlarda da büyük oranda o götürüyor. Bundan sonra oynadığımda da kesinlikle bir dual ile oynayacağım. Yada farklı uyku düzenine sahip güvenilir bir temsilci J

Hesaba onu almadan önceki son hali bu idi;

13-Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız takım arkadaşınız?

Batman ve Thor. Ayrım yapamam.

Ayrı bir kısımda Cihat Bey’in sorularını yanıtlamak istiyorum. Kendisine ilgisi için gerçekten teşekkür ederim.

1-) Şu An Görevli ODİN Forum Revizyonu Öncesinde Kingdoms Forum dan Transfer Olan Kişi İle Aynı Şahıs mı ?

Evet, 10 nolu soruda cevapladığım üzere aynı şahıs bunlar.

2-) Münih Merkez Ofis Sözleşmeli Personelimisiniz? ( TG Bu ve Benzeri Görevlerde Münih İkameli Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel İstihdam Ediyor)

Travian Games personeliyim. Freelance olarak çalışıyorum, ki İstanbul’da yaşıyorum. Yani aslında bu benim için bir iş değil, yarı iş yarı hobi.

3-) ODİN Göreve Başladığı Tarihten Bu Zamana TR Legends Sw lerde Yaşanan Kullanıcı Kayıpları Hakkında Ne Düşünüyor Bu Erimeniyi Önlemek İçin Düşünceleri Neler?

Sanırım oyun dünyalarındaki hesap sayısındaki azalmadan ötürü böyle bir izlenime kapıldınız. Doğrudur. Önceden 20-30bin olan hesap sayısı, oyun dünyası yaşına göre değişmekle birlikte şuanda 2-6bin aralığına düşmüştür. Fakat bunun hesap sebebi oyuncu sayısındaki azalma değil, botların temizlenmesidir. J

“Sorunuzdaki göreve başladıktan sonra” kısmının açıklaması bu şekilde ancak şu bir gerçekçi yıldan yıla gerçek oyuncu sayısı tabiki azaldı. Bu konuda bizim yapabileceğimiz şey, CSR olarak bu oyunu daha adaletli hale getirip, daha iyi ve hızlı ekipler oluşturmak ve CM olarak da oyuncularımızın ideal bir forum ortamında olmasını sağlamak. Bunu özetlememin sebebi, tam olarak da bunun için uğraşıyor olmamız.

Fakat tabiki bu sadece bizim yapabileceğimiz. Asıl etki ise, bu eksikler giderildikten sonra pazarlama ile olabilir. Ki bu da oyun merkezinin bileceği bir iş.

4-) TG Merkez Ofis Tüm Departmanları İle Şeffaf İken Yani Kullanıcılar İle Sayısız Face to Face Eventler Düzenleyip Her Fırsatta Hatta Günlerce Süren Birliktelikler Yaşarken TR Ekibinin MİSTİK/ GİZEM Gerekçesi Nedir? ( Gerekçe Suistimal ise En Azından Yapmayacak Olan, Kadim Liderlerden Çeşitli Zamanlarda Bu Eventler Neden Gerçekleştirilmez)

Aslında aynı kültür içerisinde yaşadığımız için bu sorunun yanıtını herkes kolayca verebilecektir, sizin de söylediğiniz gibi suistimal. Maalesef kadim liderlerin kadimliğine nasıl karar verebileceğimiz konusu da ayrı bir sorun. Bu sebeple maalesef TR özelinde böyle bir toplantı düşünülmüyor.

5-) ODİN ve Ekibinin Ülke Sunucularında Yaşanan Madde Satışı Ve benzeri İhlaleler ile Teknik Savaşı Ne Aşamada ? ( Bu Camia İranlıdan Kurtulacak mı ?)

Yukarıdaki 5 nolu cevabıma göz atmanızı rica ediyorum. Görevli olduğumuz her sunucu botlardan kurtulacak.

6-) TG nin Bu Ürünler Arasında Geliştirme Olan Özel Bir Tercih Göstermezken, Daha Efektif'te LEGENDS 'ler Olabilmesi İçin ODİN ve Ekibinin Önerileri Oldumu? Örnek Verebilirmisiniz?

Cümlenizin ilk kısmını anlayamadım. Ancak ikinci kısmına yanıt vermem gerekirse bunun en önemli yanıtı botla mücadeledir. Bu mücadele buradan başlamıştır. Bunu diğer sunucuları gezerek, kayıt olarak görebilirsiniz.

7-) Benzer Temalı Hatta LEGENS Üst Versiyonu Diyebileceğimiz KINGDOMS 'un Aplikasyonu var. LEGENDS için Bir Çalışma Var mı

Bu konudaki soru oyun yönetimine ilk Ask Travian videosu ile soruldu ve yanıtı “Oyun ilk geliştirilirken verilen kararlardan ve oyunun geliştirme şeklinden dolayı, oyunun mobil versiyonunu yapmak pek kolay değil.” Yani muhtemelen Legends için bir mobil uygulama geliştirilmeyecektir. Videoya ve yanıta aşağıdaki linkten erişebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?…v4&feature=youtu.be&t=419

8-) Siz Ve Ekibinizin Oyunculuk Kariyerleri Nasıl ?

Benim oyun geçmişim 2010 yılına dayanıyor. Oyunun en popüler olduğu dönemlerde, çoğu insan gibi uyku düzenimizi mahvederek oynamıştık. O zamandan beri pekçok tur oynadım. Ekibimden kastınız tam olarak hangi taraf bilmiyorum fakat, oyun destek olarak 15 kişi ve forum ekibi olarak 5 kişiyiz. Arkadaşlarımın birçoğunun oyun tecrübesi oldukça fazla.

9-) Malum TR Katılımcıların Son Yıllarda Ana Gündemi TURNUVA SERVER' i Bu Sunucuda Lider Ülke Personelleri Birlikte Görev Yapmaktalar, Kısmen de Olsa Her Yönetici İstemli veya İstemsiz Milliyetçilik Duygularından Arınmadan Görev Yapmakta ( Buna Bizzat Şahidim TR uzantılı e-mailler ile Değil Uzak Masa Üstü Erişimle Oynadığım .CA - COM.AZ ve .AZ Net 1 e1 Yaşadım)

TR Kadrosu ve Yönetimi Olarak Bu Sunucu Hakkındaki Düşünceleriniz, Katılımcılarımızın Platformun Realitesine Adaptasyonu İçin Düşünceleriniz, Gerek WILCARD Sürecinde Gerekse SW Süresinde Katılımcılar İçin " KURALLAR ÇERÇEVESİNDE" Nasıl Yardımcı Olmayı Planladınız?

Aslında bu soruya genel olarak 2 ve 3 nolu sorularda yanıt verdim. Fakat eklemek istediğim bir husus var. Şahsi olarak konuşmam gerekirse; milliyetçilik duygularım, bir Türk’e ihlal yaptığı için göz yummayı yada görevimi ihmal etmeyi kapsamıyor. Dediğim gibi Turnuva’da milliyet ayırt etmeden, kural ihlali yapmadan oynayan oyuncunun hakkını bir nebze daha iyi koruyabilmek için, bulabildiğimiz kadar çok ihlal bulup, bu konuda iyi çalışacağız.

Fakat tabiki eleme oyuncularının da ilk defa karşılaştığı üzere, ihlallere yönelik bu yoğun çaba bol bilet alınmasını engelledi. Bu konuyla ilgili sesli toplantıda da bahsettiğim üzere oyun yönetimiyle konuşup, bol bol bilet almaya çalışacağım.

Ve son olarak @Odin e bu güzel röportaj için bana vakit ayırdığından teşekkür ediyorum!

• Merhaba arkadaşlar ,

Hall Of Fame kapsamında bugünki konuğumuz @Turkish Power. Bu güzel röportajı sizlerle paylaşıyoruz :)

Röportaj hakkındaki tartışmaları buradan yapabilirsiniz .

Merhaba,ilk olarak kendinizi tanıtabilir misiniz? Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

Merhaba ,ben Eren 21 yaşındayım ve İstanbulda öğrenciyim.Traviana 11 yaşlarında sınıf arkadaşım tarafından başlatıldım.O dönem oyunu çözmeye bol bol köy atmaya çalışıyordum bir hesapta bana yardım etmişti gerçek niyetini bir sabah tüm köylerimi reislediğini görene kadar anlayamamıştım.İlerleyen senelerde ara ara oynayıp bıraktım ama ciddi olarak başlamam sanırım 2013teydi Romulus ile birlikte inxte oynamıştık.Daha sonra yabancı speedler,trx derken en son kendimi turnuvada buldum.Kısmet olursa bu finalde de animals çatısı altında oynayacağım.

Hangi ırk favoriniz ve neden?

Aslında her ırkın güzel tarafları var ama benim favorim cermen sebebi ise bir çok konuda diğer ırklardan üstün olması.Özellikle içecek fabrikası bu farkın daha da açılmasını sağlıyor.

Birliğinizi tanıtabilir misiniz ?

Birliğimiz uzun süre 3xte oynamış genç bir takım çevresinde kurulmuş bir birlik.Herhangi bir başkanımız yok birlikte herkes eşit.Oyun stilimiz ise tamamen mantıklı hamleyi yapmaya yöneliktir.Çok fazla duygusal karar vermeyiz.

Animals ın final hazırlıkları ne durumda? Hedefleriniz nelerdir? Bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Final hazırlıkları şu an için iyi durumda güçlü ekiplerle güzel bir ittifak oluşturduğumuzu düşünüyorum.Fakat ittifakın TR ayağındaki ekiplerin elemede oyna(ya)mamasından dolayı fazlaca bilet eksiğimiz var.Eğer bu eksiği kapatırsak iyi işler yapacağımıza inancım tam.

2017 finallerinde 2 plan alıp zoru başarmıştınız fakat sonra planları dacia birliğine vermeniz çok konuşuldu.Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Planları Dacia ya vermemiz tamamen oylama ile alınmış bir karardır.Sanırım o dönem iki tane türk wowu vardı fakat bu wowlarda bize göre yeterli defans yoktu hatta birinde mimar tılsımıda yoktu diye hatırlamaktayım.Planları versek bile wowun kurulma şansı düşük gördük bu doğrultuda planları dacia ekibine verme kararı aldık.

Peki sizce, Türkiye için final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

Bir çok yanlışımız var ama en temel olanları sayacağım.
    -Diplomasi sırasında yabancı ekiplere yapabileceğimizden büyük vaadler veriyoruz.
    -En ufak bir saldırıda veya vaha mevzusunda olayı büyütüyoruz.Kimse fedakarlık yapmıyor.
    -Oyuncularımızda aşırı ego var.Çoğu oyuncu hiç bir hesaplama yapmadan 9-15 tarla iyidir mantığı ile belirlenen yerleşim planına uymuyor ve dağınık olan ekiplerimiz kolay parçalanıyor.
    -Bizde tılsımı kim alırsa tılsım onundur mantığı var bu sebepten kavgalar çıkıyor ve tılsımlar etkin kullanılamıyor.
    -Takım oyunu düşük herkes birlik yöneticilerine isyan ediyor kendi sorunu çözülsün istiyor.Oyuncularımız biraz sağduyulu olmalı ve empati yapmalı.
    -Eski serverlardan gelen savaşı finalde devam ettirmemiz.

Başıma bir çok ilginç olay gelmiştir.(Koç ordusunu destek atanlar,göçmenle köy resilemeye çalışanlar,serverın en büyük ordusu ile wowda orman vuranlar)
    Ama ben basit bir tanesini anlatayım.Belki okuyanların ilgisini çekmez ama bizim ekipte bunun çok dalgası geçilmişti.
    Hababam birlikleri ile K&B olarak gride savaşırken bir gece rakip yine operasyona başladı.Bizde de her yere yetecek defans yoktu.Önem sırasına göre köylere defansı atmayı düşünüyorduk.Sonra ben bizim köye gelen 20-25 sıralının arka arakaya kalan 10-15 sıralınında 40 saniye arkasına geldiğini farkettim.Tabi hemen hesaplamalara başladım rakipteki ordular şu olsa ben ilk dalgada köyü sıfırlatmazsam arada köye ham çekip bina basarım asker köyü ayakta kalır diye düşünüyorum.Daha sonra bu planı uygulamaya koyduk.Saldırılar girdi her şey istediğimiz gibi bina basma zamanı bina basamıyoruz çünkü tahıl sürekli sıfırlanıyor.Tabi biz dalgınlıktan 100k+ tokmağın olduğu ordunun tahıl giderini hesaplayamamışız.Raidde tüm ortaklar ve birlik arkadaşları olarak köyün gözümüzün önünde yok oluşunu izledik.Tılsıma 1 hafta kala birliğin en büyük ordusunu kaybetmek her ne kadar içimize otursa da yılmayıp yan köyün birinden sıfırdan başlayarak yeni wow ordusu basmıştık.Sanırım o da 500k tokmak 100k toytondan fazlaydı.

Yabancı ekiplerden kimleri finalde etkin görüyorsunuz ?

Finaldeki en iyi ekip tartışmasız ruslardır.Onlardan sonra da Dacia gelir.Zaten bu iki ekip dışında finalde wow kurabilen başka bir ekip yok.

Değişen altın fiyatlarını, nasıl yorumluyorsunuz ?

Döviz her geçen gün yükseliyor.Bunun yansıması elbet olacak ama altın fiyatları bizim için çok zorlayıcı olmaya başladı.

Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

Oyun forumunu etkin kullanıyorum.Raporları ve yorumları takip etmek hoşuma gidiyor.

Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Kendilerini ön plana çıkarmaya çalışmasınlar.Takım oyuncusu olsunlar çünkü bu oyun birlikçe oynanır.

• Merhaba arkadaşlar ,

Hall Of Fame kapsamında bugünki konuğumuz @Cicek. Bu güzel röportajı sizlerle paylaşıyoruz

Röportaj hakkındaki tartışmaları buradan yapabilirsiniz .

Merhaba,ilk olarak kendinizi tanıtabilir misiniz?Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

Merhabalar ,
    Ben Deniz 24 yaşındayım , bilgisayar müh. ve fizik müh. terk'im şuanda Almanyada yaşıyorum...
    Traviana 2008'de ilk 3x serverında başladım.

Hangi ırk favoriniz ve neden?

Favori ırkım cermen çünkü gerek saldırı gerekte koruma açısından(sur'un daha zor yıkılmasından dolayı) cermen diğer ırkların her daim 1 adım önündedir.

Animals ın final hazırlıkları ne durumda? Hedefleriniz nelerdir? Bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Final hazırlıklarımız tam gaz devam ediyor bir çok diplomasi çalışmalarımız bitti, geriye sadece bilet sorununu çözmemiz kaldı. Hedefimiz öncelikle gelecek tüm oyuncuların oyundan zevk alması,eğlenmesini sağlamak ve tabiki wow kurmak...
    Hedefe ulaşma şansımızın tamamen alabileceğimiz bilet sayısına bağlı olduğunu düşünüyorum , yeterince veyahut idare edebileceğimiz rakamda bilet temin edebilirsek bu sene "hiç olmadığı kadar" wow kurmaya yakın olacağımızın garantisini verebilirim..

2017 finallerinde 2 plan alıp zoru başarmıştınız fakat sonra planları dacia birliğine vermeniz çok konuşuldu.Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Geçen final daha başlamadan önce forumda biz "hiçbir türk birliğine destek olmayacağız fakat köstekte olmayacağız" diye açıklama yapmıştık, final boyunca tr ekiplerinin diplomasisi olan hiçbir ekibe hiçbir koşulda saldırı çıkmadık, köstek olmadık.
    Fakat başından itibaren belirttiğimiz gibi "kimseye destek" de olmadık. Ne söylediysek onu yaptık , ne daha fazlası nede daha azı.. Ve kesinlikle pişman değiliz bir daha olsa bir daha veririm..

Peki sizce, Türkiye için final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

Öncelikle yapılan yanlışlıkların temeli çeşitli birlik başkanlarının "ego çatışması" yüzündendir.. Genel olarak birlik başkanı dediğimiz kişiler bu oyunda oyuncular arası sorunları çözmekten öte oyun adına pek iyi bir bilgi birikimine sahip değiller. dolasıyla bu insanlar kendi "komutanlarına" , operasyon ekiplerine sormadan,danışman ego'suyla hareket edip stratejik kararlar verince ortaya her daim başarısızlık çıkacaktır..
    Düşünsenize bir askeri hareketı, askerlerin nerede konuşlanacağından hangi muimmatı nasıl kullanacağına kadar hayatı boyunca hiçbir çatışmaya girmemiş olaydan bi haber bir ülkenin başbakanı karar veriyor? bu askeri operasyonun başarılı olma ihtimali nedir?

Travian'da yaşadığım en ilginç olay Emreyy'in ahmet(Eşşek tepen-Aga) yı yıkmasıdır.

Yabancı ekiplerden kimleri finalde etkin görüyorsunuz ?

Finalde yabancı ekiplerden rusları ve dacia'yı ve polonyalıları aktif görüyorum, geriye kalan ekipler biraz daha pasif kalıyor bu ekiplere oranla...

Değişen altın fiyatlarını nasıl yorumluyorsunuz ?

Kurları göz önünde bulundursakta şirketin kısa vaadeden çok uzun vaadeli düşünüp oyuncu kaybetmemeye yönelik adım atması gerektiğini düşünüyorum...

Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

Oyun forumunu propaganda ve bilgi almak amaçlı kullanıyorum,haricinde pek aktif kullandığım söylenemez...

Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Traviana yeni başlayanlara tavsiyem kimsenin sizi kullanmasına izin vermeyin, yıkılmaktan korkmayın daha hızlı öğreneceksiniz..

• Merhaba Arkadaşlar!

Hall of Fame kapsamında bugünki konuğumuz ZAHARYA_TR . Justice4All ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyorum smiley711.png

S-1)Merhaba,ilk olarak kendinizi tanıtabilir misiniz?Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

Adım ismail 1978 Sivas dogumluyum. 5 yaşımdan beri İstanbulda yaşıyorum. 2 oğlum var.Özel bir şirkette yöneticiyim.Traviana ilk s2 server açıldığında başladım. Atro briliğindeydim. Sonradan Cof u kurunca COF ile devam ettik.

S-2)Nickinizin anlamı var mıdır?Varsa nedir?

Bir anlamı yok, İlk oyuna başladığımda bu nick ile oynayan bir arkadaşım vardı. Askere giderken hesabıma bak dedi bana verdi ben de travian ile böyle tanıştım. Sonra o bıraktı ben de bu isimle devam ettim. Anlamı olmaması daha iyi, önemli olan anlamsız bir şeye sizin ne kadr anlam kattığınız!

S-3)Zaharya nasıl bir oyuncudur?Oyun anlayışı nedir?

Planlıdır, Öğrendim demez, her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye çalışır, Sistematik olmayı sever. Ekip çalışma onun için önemlidir. Herkes ona güvenir. Ordusunu boşa harcamayacağını bilirler. Agresif bir oyun anlayışı vardır. Savaşta önce en büyük hedeflere gidecek kadar cesaretlidir. Akla gelmeyecek veya tahmin edilemeyecek taktikleri dener. Yıkıldığında değil vazgeçtiğinde yenileceğini bilir.

S-4)Hangi ırk favoriniz ve neden?

Galya ırkını çok severim. Reislerinin hızlı olması, Toytatlarının neredeyse ses hızında olmasıJ ve savunma gücü nedeniyle. Son oynadığım elemede uzaktan toytat basıp 30-40 dk dan gri bölgede çıkan inşa planlarının savunmasını kesmiş ve planları almıştık.

S-5)Birliğinizi tanıtabilir misiniz?

MÜFREZE, COF birliğinden ayrıldıktan sonra hangi birlik isminde devam edeceğimizi tartışırken bu isim geldi aklımıza. Zamanında COF ile MÜFREZE isimli birlikle savaşmıştık. Çok onurlu ve sağlam duruşu olan bir birlikti ve ismi de hoşumuza gitmişti.

S-6)Cof birliği ve Kemal Başerle aranızda ne geçti bu konuyu bizlere anlatabilir misiniz?

Oyuna ilk başladığımda bana destek olan 3 kişiden birisiydi. O dönem kuruluş sancıları içerisinde yöneticiye ihtiyaç vardı ve bende oyuna çok fazla vakit ayırdığımdan, meraklı ve öğrenmeye hevesli olduğumdam birlikte beni yönetici yapıp askeri konularda öne çıkarmıştı. Sonra COF un kurulması benim orada askeri ve operasyonel olarak iyi bir ekibe iyi bir lider olmam ile COF’un büyümesi ve COF isminin anlamının kazanılmasında büyük rol oynamışımdır. Çok hırslı ve başkanlığı iyi yapan birisi, ama tabi ki fikir ayrılıklarımız vardı, hem hayata bakış açımız hem de bazı dönemlerde oyuna ilgi seviyelerimizin farklı olması sonrasında bir çatışmaya dönüştü. Ben de daha fazla bu stresi yaşamak istemediğim ve ekibin de zarar görmemesi için operasyon ekibimin de onayı ile ayrılma kararı aldık.

S-7)Müfreze ve -+daki diğer ekipler için final nasıl gidiyor? Finaldeki Türk birliklerini kısaca değerlendirebilir misin?Hedefleriniz nelerdir? Bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Bizim amacımız sınır bölgede diğer Türk birliklerine zaman kazandırmak için aktif savaşmak. Türk birlikleri bu sene daha organize, bireysellikten uzak ve kendileri için belirlenen misyona uygun hareket ediyorlar. 2 farklı oluşum olmasını doğru bulmuyorum. Artık Türkler kendi öz benlikleriyle tek birlik olarak hareket edebilecek seviyedeyken ayrı iki oluşumda yer almamalı. Burada yöneticilerin egolarını, liderlik ve güç hırslarından vazgeçip bir defa bu şansı Türklere vermeleri gerekir. Genç ve organize olan ekiplere şans tanınmalı. -+ Bölgesinde Türkler gücünü göstermek için savaşacaklar. Bu ileride diplomatik dengelere yansır. COF un olduğu bölgede geniş bir oluşum var ve wow için yarışacaklardır ama gün geçtikçe iç sorunlar, fikir ayrılıkları çıkma ve büyük oluşumlarının dağılma riski olabilir. Bu süreci iyi yönetirlerse yarışta olurlar.

S-8)Rusların tüm inşa planlarını topladığı sene güneydoğuya iki inşa planı baştan gelseydi Zaharyaya göre şansımız var mıydı, ne kadardı?

Şansımız olabilirdi, %51 en az şansımız olurdu. Hatta Ruslar dışındaki tüm ekipler bizim wowu desteklerdi, Rus wowuna kısa aralıklarla ufak seviyedeyken çok fazla ordu gidecekti ve çok zaman kaybedeceklrdi. Araplar gerçekten iyi savunma basmışlardı o sene ve biz de tecrübesizliğimizin kurbanı olduk. Bize iyi bir deneyim oldu.

S-9)Yabancı ekiplerden kimleri finalde etkin görüyorsunuz?

Ben Polonyalıların oyun tarzını beğeniyorum, iyi bir ekip ve çok iyi organize oluyorlar. Elemede daha önce aynı gruba düşmüştük ve savaştık.

S-10)Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

COF ile oynarken buluşmalarımız olurdu. Farklı illerden arkadaşlarımız gelirdi. Bir gün Kadıköyde buluştuk. Beyin Cerrahı (Gökhan-Jebel) bir arkadaşımızın iyi askeri vardı. Asker köyüne saldırı çıkılmıştı. Buluşmada yemek yiyorduk , asker köyüme saldırı var 3 tane dedi, saldırının birisi gridi vatan sevgisi düştü biraz neyse Allahtan aynı kişi dedi saldıran reisleyemezler köyü dedi, ben de saldırılar farklı köylerden mi dedim. Yok aynı dedi. Yemeğimizi yedik tam kalkıyorduk, Gökhan benim bir köy eksilmiş deyince şok olmuştuk. Sonradan anladık ki saldıran aynı kişi ama köyleri farklı ama köy isimleri aynıymış. Bizim arkadaşımız koordinatlara baksa köyü reislenmeyecekti. Şok olmuştuk ama giden gitmişti kahkaha atmaya başladık sonraki buluşmalrda hatırladıkça gülüyoruz…

S-11)Travian ile ilgili pişmanlıklarınız neler?Neleri yapmayı isterdiniz veya neleri yapmamış olmayı dilerdiniz?

Sadece askeri konularda lider olduğum için diplomaside çok fazla etkin olamadım. Bu alanda daha etkin olsaydım Finallerde Türkler için daha doğru işler yapabilirdim.

S-12)Travian size bu güne kadar neler kattığını ve sizden neler götürdüğünü düşünüyorsunuz?

Zevk almak , Kendinizi bazı noktalarda keşfetmek, Yeni insanlar tanımak (Doktor,eczacı,mühendis her alanda bir çok arkadaşım oldu, özelden görüşüyorum ve uzmanlıklarından destek alıyorum), Bazen yerinde saymak iyi olmuyor, daha üst seviyelere çıkamamak bir şeyler götürüyor.

S-13)Zaharya bir servere gitse yanına alacağı üç oyuncu kimdir?

Çağatay ve Ferhat ortağım olduğu için onların dışında Cesaret, cypruslee ve Karaca.s Hesaplarını alırdım yanıma.

S-14)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

Oyunda etkin olduğumda forumu mutlaka takip ederim. Forum bir nevi gazete gibi, sosyal medya gibi , rakiplerinizi de takip edebiliyorsunuz.

S-15)Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

İyi bir ekip ile başlasınlar ve sabırlı olup zevk almaya baksınlar.

Ve son olarak ZAHARYA_TR ya bu güzel röportaj için bana vakit ayırdığından teşekkür ediyorum!