Co robić w stolicy?

• Cześć, zawsze mnie to nurtowało, ale przeważnie kończyłem grę zanim musiałem podjąć decyzję. Mianowicie co robić w stolicy 15c? Możliwości:

1. Nie robić żadnego wojska tylko podsyłać zboże do osad z ujemną produkcją zboża i sporym wojskiem. Ewentualnie trochę deffa

2. Robić pałkarzy (gram germanami) i farmić ( jednak od startówki stolica jest nie bardzo oddalona, ok. 20 pól, i niedługo farmy by się pokryły )

3. Robić offa endgame'owego

Zaznaczę, że gram na serwerze 2x i stolica 15c posiada potencjalny bonus z oaz 125% + gram na monetach, więc produkcja zboża będzie spora.

Jeśli ktoś byłby skłonny do odpowiedzi to bardzo bym też prosił o powód takiej a nie innej odpowiedzi. Z góry dzięki :)

• Zależy koleżko jak grasz (w sensie wszystko zależy od stylu gry i założeń na konto, bo opcji jest miliard, a nic o tym nie napisałeś), ale zaczynając od końca

3. Robić offa endgame'owego

Raczej totalna głupota robić cud-offa na stolicy - głównym założeniem takiego offa, tj. aby był jak największy - w stolicy nie odpalisz DK i DS co od razu eliminuje tę osadę jako potencjalną offówkę. Oczywiście zależy wszystko od serwera, pewnie i taki mierny off wyklinany na stolicy coś na cudzie na polskim serwerze rozwali - no ale po co marnować potencjał, skoro możemy mieć 2x tyle offa? :)

2. Robić pałkarzy (gram germanami) i farmić ( jednak od startówki stolica jest nie bardzo oddalona, ok. 20 pól, i niedługo farmy by się pokryły)

Po co robić samych pałkarzy? Na co ci później będą sami pałkarze na tej osadzie? Farmy mogą się pokrywać, zwiększa to efektywność farmienia, ale osada w której robisz tylko pałkarzy pod farmę jest bezsensu - nie twierdze, że nie da się tego wykorzystać i nie bedzie to opłacalne - ale po co to robić, ale po co to robić skoro można zdecydowanie lepiej wykorzystać wojsko - jak już szkolisz offa to razem z koniami (nimi też mozesz farmić) a wydatek na maszynki to pryszcz. Później możesz takim farmiącym offem wybiec i burzyć jak wyrośnie, a farmienie przerzucić na nową offówkę. Dodatkowo - po co robić to na stolicy? Tylko i wyłącznie blokujesz sobie miejsca w centrum.

1. Nie robić żadnego wojska tylko podsyłać zboże do osad z ujemną produkcją zboża i sporym wojskiem. Ewentualnie trochę deffa

Co to znaczy "Ewentualnie trochę deffa"? :D

• Trochę deffa mam na myśli to, że gram off ale przyda się trochę żeby dosłać sojusznikom. A dobrą opcją jest wogóle nie robić wojska na stolicy 15c ?

• Nie mam zielonego pojęcia o Twoim sposobie gry - czy już kiedyś coś próbowałeś grać, czy dopiero zaczynasz etc. Zwyczajowo raczej powiedzmy 'mniej ambitni' gracze robią offa czy tam jakies wojsko na stolicy - bo mają uniki. No ale jak grasz off i robisz jednoczescie te 5 czy więcej offó to jeden na unikach w tą czy inną stronę nie robi zadnej róznicy skoro i tak musisz wsyztskich offów pilnować. pytanie raczej musisz sobie zadać - jak chcesz grać - bo co z tego, że napisze ci co bedzie najlepsze (najbardziej opłacalne) skoro tego w żaden sposób nie wykorzystasz - wiec dla ciebie i twojego stylu inna opcja byłaby lepsza?

• Nie rób offa na stolicy, jeśli nie wymaga tego sytuacja, a na .pl raczej nie będzie takiej potrzeby.
    Nie rób deffa na stolicy. Najlepiej nie rób wcale deffa tylko max 1-2 wioski na kliny (dopiero jak to co chcesz szkolić idzie 24/7), a zaprzyjaźnij się z deffowcami w sojuszu. Najlepiej z galami, pretorianie to syf.

Czasami trzymałem trochę zwiadu na unikach w stolicy, ale to zależy od tego jak chcesz zagrać, bo np. przy stawianiu pól na 18lvl nie będzie miejsca na infre.

A jak szkolisz offa na offówce, a nie stolicy, to czasem nie parkuj go na oazie.

#DONTREGISTERNEXTSUMMER

• Moim zdaniem wszystko uzależnione jest od tego czy farmisz, ile farmisz i czy masz ewentualnie pushe od sojuszu. Jeśli opierasz swoją grę tylko o eko ze swojego konta, to nie stać cię będzie na nic innego jak off na stolicy. Duże koszary i duża stajnie już wymagają dodatkowych źródeł surowców. A robienie offa na offówce bez DK i DS mija się z celem i zawsze istanieje szansa że ktoś ci w nocy sprzątnie takiego offa bo nie będzie uników.

Robienie offa tylko opartego na piechocie to duży błąd.

• Możesz mi pokazać w takim razie takie konto na którym bez farmy i pushy robisz offa na offówce z DK i DS i wszystko jest zakolejkowane na przynajmniej 24h do przedu non stop, włącznie z warsztatem? Przy czym oczywiście rozwijasz dalej ekonomicznie swoje konto, robisz święta itd. Chętnie zobaczę sobie takie konto, może się czegoś nauczę.

• Aske what?
    Da się zakolejkować offa K,S,W + DK z produkcji stolicy c15 125% z 16lvlami. O czym ty piszesz?
    Robienie offa który ma więcej ataku jest błędem? Do tego pałki skalują się z bronią boha, a najpopularniejszy deff to falanga (na rzymków można po prostu nie latać, prety i tak nie dolecą na obrone u kogoś innego, a jd na .pl nie jest tak popularne jak na MS).
    Robienie offa na DS traci sens, bo koszt wzrasta o 70%, a atak o 1/4. W takim wypadku, jeśli nie masz praktycznie nieograniczonych surowców dzięki masie kont grających jako prywatne farmy, albo nie szkolisz cudoffa, większość ludzi odpali kolejną offówkę, nawet bez DK.

Wtedy po stracie dużego offa z DK można (dzięki uwolnieniu cropa) odpalić DK na małym offie i szybko doprowadzić go do sensownych rozmiarów. Chyba lepsza alternatywa do latania offem stolicznym i odbudowy offa z offówki (znaczy o ile w twojej wersji można mieć więcej niż jednego offa).

#DONTREGISTERNEXTSUMMER

• Koszt offa na DK i DS u germana bez bonusów, na x2 to: 183 269

15c na 150% i 18 lvlach daje:252 000

:thumbsup:

I o tyle też zgadzam się z tezą, że lepiej wiecej offów, niż jeden duży - tj. lepiej odpalić 4 offy na zwykłych niż 1 na dk i ds --> lepiej szkolic offa na co 2 osadzie i jakos przebolec koszty badańi budynków, ale nie bac sie stracic offa i nimi biegać, bo ciągle coś szkolić ciągle masz ioffy do graby ciągle masz zasoby, nic nie kisisz tylko działasz - a o to w tej grze chodzi.

• No może nie przesadzałbym z szkoleniem na co 2 osadzie, bo to będzie rozdrabnianie, ale jeśli jest sura na szkolenie offa K,S,W 20lvle 24/7 to jak najbardziej szkolić i pilnować tych kolejek, żeby rzeczywiście szły 24/7.
    Przykład co jest złego w pseudo 'offowcach'. Szkolą jednego offa, który jest dla nich święty, a jak się wtopi to problem. Nie ma rotacji taranówek. Nie ma planu na przyszłość.

Gorsi są tylko deffowcy, którzy próbują szkolić offa, ale nie mają pojęcia ile to kosztuje, a przez to nie ma ani offa ani deffa.

#DONTREGISTERNEXTSUMMER

• Serwer: x2
    Nacja: German
    Infra: koszary, stajnia, warsztat, dk, ds
    Bonusy: hełmy 15% (zakładamy okres blisko artkowy, przy pełnym, 24/7, dk/ds), bez bonusów sojuszowych

Koszt szkolenia woja przez 24h: 5 599 763 (5,6kk) na co nam potrzeba 233 323/h (taką ilość surowca potrzebujemy produkować przez godzinę by w teorii móc utrzymać kolejki pełne 24/dobe)

15c +125%
    17 lvl - 184800/h
    18 lvl - 231000/h (zakładając klepanie czegoś jednego a konkretnego bo i dk/ds, więc "zadupie", 18 bardzo wskazane przed artami)

Jedno eko, bez podpiętych oaz 16k/h (+-) gdzie na "zadupiu" raczej szukasz pulchnych ekówek.

Tak więc "skończony" crop (w okresie przedartkowym) z 1 ekówką umożliwia Ci trzymanie kolejki 24/dobę. Zanim skończysz cropa (w teorii 88 dni, dane nie sprawdzone), zanim odpalisz infrę masz takowych ekówek odpowiednio więcej. Myślę, że liczba 10-15 osad w czasie wejścia artów to wynik optymalny a to już produkcja rzędu 375k/h, zakładając wszystko powyżej.

• Kurcze, ale nie wiem czy do końca macie rację z tym kolejkowaniem tylko DK, koszty są niewspółmierne do siły ataku. I to jeszcze przy założeniu że deff będzie oparty o falangi, a nie pretki albo jd.

http://travian.kirilloid.ru/off_calc.php#b=20,20,20,0,20,0&p=0,100,0&r=2&t=730&s=1.44&po&art=100&w=1

http://travian.kirilloid.ru/of…730&s=1.44&po&art=100&w=1

(link nie uwzględnia maczugi w ręce trzeba ją zaznaczyć)

z tego co liczę zwiększasz koszty produkcji o 82% żeby zwiększyć siłę ataku o 46% (uwzględniąjąc że dotyczy to siły ataku piechoty). Warto?

The post was edited 1 time, last by Aske ().

• No koszt jest odrobine wyższy 5,730,820. Musisz wziąć jednak pod uwagę że zrobienie cropa 17-18 lvl to są ogromne koszty, a wciąż musisz też rozwijać konto, robić święta, no i pełną ciągłość kolejkowania osiągasz gdzieś w 48-50 dniu (przy edycji trwającej 116 dni) no to już nie jest takie kolorowe jak się wdaje.

• Zapomniałeś jeszcze o tym że w okresie przedartkowym masz już mniej więcej 80k pałek, 20k koni, 10k taranów tylko z kolejkowania koszar, stajni i warsztatu (serwer x2) czyli -170k surowców na wyżywienie, a 231k daje ci twój crop na 18 lvl co też musiałbym jeszcze sprawdzić czy to się da zrobić w te 45 dni kolejkując przecież non stop chociaż koszary, stajnie i warsztat.

Tak czy siak, żałuję że się tu wypowiedziałem i wdałem w dyskusję, bo część z was i tak jest najmądrzejsza i pozjadała wszystkie travianowe rozumy.

• Ja jak byłem w stolicy to poszłem se do Zoo popatrzeć i podotykać zwierzątka byłem w muzeum Powstania Warszawskiego przeszłem obok polskiego bigbena czyli Pałacu Kultury i ogulnie pochodziłem dużo łapiąc pokemony polecam przy okazji tą gre można poznać wielu przyjaciuł mi sie niestety nie udało

• Skoro "nie wiesz" to może nie minusuj wszystkim postów, bo tak ci się wydaje tylko sprawdź.
    GXnAbTk.png
    Większy off jest zawsze lepszy, pytanie ile ktoś jest w stanie na to poświęcić i dołożenie 86,6% sury w zamian za 48,5% więcej pkt off dla większości jest oczywiste.
    DS jest dyskusyjne, bo dołożenie kolejnych 68,3% sury za 26,8% pkt off zaczyna boleć po kieszeni.
    Idąc twoim tokiem myślenia nie warto odpalać zwykłej stajni, bo off bez GR i taranów ma 22,54 pkt off/100 surowców.

Wiem, że może to być dla ciebie ciężkie do pojęcia, ale pretorianin ma 6% więcej pkt deff przeciwko piechocie/surowce potrzebne do jego wyszkolenia. Jak chcesz mieć offa który będzie rozwalał prety to graj rzymkiem EC i płać więcej sury za słabszego offa, tylko żeby nie było płaczu jak wpadniesz w deffa z samej falangi. Oczywiście łatwiej było zignorować to co napisałem o pretach i jd.

No koszt jest odrobine wyższy 5,730,820. Musisz wziąć jednak pod uwagę że zrobienie cropa 17-18 lvl to są ogromne koszty, a wciąż musisz też rozwijać konto, robić święta, no i pełną ciągłość kolejkowania osiągasz gdzieś w 48-50 dniu (przy edycji trwającej 116 dni) no to już nie jest takie kolorowe jak się wdaje.

Nie bierz cropa na stolice, bo go zmarnujesz. Przecież to jest normalne, że stawia sie 17-18lvl przed artami. Teoretycznie da się zrobić 19lvl, ale to jest już większy problem, bo trzeba spichlerze wymienić na magazyny - jeszcze tego nie widziałem na żywo.

Zapomniałeś jeszcze o tym że w okresie przedartkowym masz już mniej więcej 80k pałek, 20k koni, 10k taranów tylko z kolejkowania koszar, stajni i warsztatu (serwer x2) czyli -170k surowców na wyżywienie, a 231k daje ci twój crop na 18 lvl co też musiałbym jeszcze sprawdzić czy to się da zrobić w te 45 dni kolejkując przecież non stop chociaż koszary, stajnie i warsztat.

Tak czy siak, żałuję że się tu wypowiedziałem i wdałem w dyskusję, bo część z was i tak jest najmądrzejsza i pozjadała wszystkie travianowe rozumy.

Chcesz piątego dnia mieć ponad 70k/h, żeby szkolić offa na ksw, ale narzekasz, że nie będzie sury na odpalenie dkds?
    Zrób coś dla świata i odinstaluj przeglądarkę.

#DONTREGISTERNEXTSUMMER

• Nie chce mi się czytać tych bzdetów do końca. I szczerze to nie mam też ochoty nawet odpisywać, bo wiem że każdy z was jest najmądrzejszy i nawet jak pokażę że coś co piszecie jest nieprawdą lub ma poważny błąd w kalkulacjach to albo polecą bluzgi albo wymyślacie kolejny bzdet który niby mam siedzieć i liczyć czy jest prawdziwy czy nie. Gram od dwóch lat lajtowo naprzemiennie eliminace i finał bez prywatnych farm i pushy sojuszowych i sprawdziłem że grając na eko dałbym radę kolejkować DK i DS dopiero w końcowych tygodniach edycji (rzymianie). I możesz zaprzeczać, aż będziesz siny, ale do momentu aż zaprosisz mnie na takie konto i to mi pokażesz czarno na białym jak na koncie opartym na własnym eko kolejkujesz DK i DS od wczesnych dni edycji to ci uwierzę. Do tego momentu traktuję te twoje bzdety jak bzdety innych napinaczy takich ja ty.

edit*

Aracoin na jakim koncie grałeś w finale 2018?