[Soutěž] - Rozhodující bitva – 2. díl – Na okraji

• Vážení hráči!

Stín padl na okraj a to znamená, že je čas na další příběh! Vyřešte hádanku a pomozte najít hrdinovi cestu ven!

theherohasaproblem.gif

Ať už ten lístek o dveřích napsal kdokoli, rozhodně to byl nějaký vtipálek. Pokud je tohle bezpečná cesta, tak já jsem římský císař! Kruci!

Otec mi vždy říkal, že já rozhodně nezemřu stářím, a že mu připomínám dědečka mé matky, Marka Atilia. Od něj jsem podle otcova mínění zdědil svou vášeň pro dobrodružství a neomylnou schopnost dostávat se do riskantních situací. Vlastně to řekl trochu jinými slovy, ale jelikož chci tyhle poznámky jednou ukázat své sestřičce, neopovažuji se ho citovat doslova. Během chvíle, kdy jsem se ohmatával, jestli nemám něco zlomeného, jsem s ním naprosto souhlasil!

Fajn, dobré zprávy, vypadá to, že mé kosti jsou v lepším stavu než moje sebeúcta, kolena a dlaně. Ocitl jsem se na pokraji smrti. Stačilo skončit pár centimetrů víc vlevo a nikdo by mě tu už nikdy nenašel. Natož živého.

A kde jsem to vlastně skončil? Je to tmavý, docela velký a příšerně studený sklep, do něhož proudí slabé světlo malým okénkem nad otvorem, kterým jsem sem propadl a který se nacházel tři metry vysoko ve zdi. Dveře se zavřely a vsadil bych se, že knihovna se také vrátila na své obvyklé místo, což znamená, že by mě tady nikdo ani nehledal. Dopadnout o kousek dál od zdi, skončil bych v jámě, pravděpodobně docela hluboké. Alespoň myslím – nepodařilo se mi dohlédnout na dno. Našel jsem malý kamínek a hodil ho do jámy. Po několika nekonečných vteřinách se ozvalo slabé žuchnutí. Tohle opravdu nevypadalo jako možná cesta ven.

Vedle jámy byly dva dlouhé kusy dřeva. Asi tak před sto lety to nejspíš byl žebřík. Příčky byly ale polámané, takže i kdybych se dokázal po dřevě vyšplhat nahoru, nedokázal bych otevřít dveře aniž bych spadl. Cesta nahoru tudíž také nepřicházela v úvahu.

Posadil jsem se na okraj jámy a zahleděl se do temnoty. Jak si moje oči zvykly na přítmí, zahlédl jsem na protějším konci jámy něco, co vypadalo jako dveře. Ha! Další cesta ven! Teď jen zjistit, jak se tam dostat živý...

Úkol:

Jáma kolem dveří je široká 3 metry. Oba kusy dřeva jsou stejně dlouhé. Pomoz hrdinovi dostat se ke dveřím.

Obecné informace o soutěži:

Začátek soutěže: 05. března, 2019 10:00
    Konec soutěže: 11. března, 2019 10:00
    Vyhlášení vítězů: od 12. března, 2019
    Způsob vyhodnocení výherců: Ze správných odpovědi bude náhodně vylosováno 6 výherců
    Ceny: 50 Zlatek pro 6 výherců
    Poukazy na Zlaté platné pro: CZSK komunita
    Poukazy na Zlaté platné do: 31. prosince, 2020
    Podmínky účasti v soutěži: Napište svůj herní nick + svět, na kterém hrajete a připište správnou odpověď, jak se dostat ke dveřím.
  • Radimus

tx3.czsk.travian.com

1. kus dřeva se dá šikmo přes horní (spodní) pravý roh

2. kus dřeva v tuto chvíli je dost dlouhý aby se položil od středu této šikminy až k místu s exitem

Výpočet:

Uhlopříčka mezi exitem a horním (spodním) pravým rohem = sqrt (3*3 + 3*3) = 4.24m

Deska položená šikmo (symetricky) přes roh (do vzdálenosti 2.12m od rohu = 3*3 / 2*a*a) ubere až 1.5m, tím pádem 4.24m - 1.5m = 2.74m a na tuto vzdálenost stačí druhá 3m deska.

• Musí si jednu latu položiť diagonálne pod uhlom 45° a s druhou vojsť na prvu diagonalne položenú latu. Akonáhle bude v strede prvej laty položi druhu latu na prvú a druhý koniec dočiahne ku dverám

Zabi

CZ5

Files

• ukol 2.pdf

(3.18 kB, downloaded 2 times, last: )
  • Imperial, svet czsk6.

Jedno drevo je potrebne ulozit pod uhlom 45 stupňov do praveho horneho rohu miestnosti, aby vznikol rovnoramenny trojuholnik. Drevo vytvori preponu trojuholnika, zo stredu ktorej je mozne ulozit druhe drevo na pravy horny roh podlahy pri vychode.

• Může se dostat ke dveřím tak, že vezme jedno dřevo a dá ho přes roh z horní hrany na pravou hranu v úhlu 45°. Poté vezme druhé, vleze na ono položené dřevo a v úhlu 90° ho položí směrem k platformě s dveřmi, viz obrázek.

• Nick: TuFak

Herní svět: CZSK X (tx3.czsk)

Odpověď: Jedno prkno dám šikmo přes roh jámy a druhé prkno dám na střed prvního prkna a roh podlahy u dveří. Hrdina může bezpečně projít.

S pozdravem,

TuFak

• Může se dostat ke dveřím tak, že vezme jedno dřevo a dá ho přes roh z horní hrany na pravou hranu v úhlu 45°. Poté vezme druhé, vleze na ono položené dřevo a v úhlu 90° ho položí směrem k platformě s dveřmi, viz obrázek.

*** Již zde mám stejnou odpověď, zapomněl jsem na jméno a server a nejde mi ten první příspěvek editnout -> Secro, ts5

• Kergin

CZSK 3

Jedna kláda se položí přes roh, druhá pak na tu první, do jejího středu a na okraj plošiny.

_______\_____

\/ !

/ \ !

____ / \ !

! / \

/ !\

/! !

• Mr_Bob

CZSK 3

Ahoj, první dřevem přeložím jámu v pravém horním nebo dolním rohu v úhlu zhruba 45° tak, aby konce dřeva položené na dlažbě byly co nejkratší. Doprostřed prvního dřeva kolmo na něj potom položím jeden konec dřeva druhého, druhý konec druhého dřeva pak položím na dlažbu před dveřmi, po dřevech poté ke dveřím přelezu.

• První kus dřeva bych položil například přes pravý horní roh jámy tak, aby byl nad jámou, ale držel pevně (jako u šibenice to prkno přes roh :D stačí když bude zasahovat dost daleko, aby prostor mezí kusem dřeva a podlahou u dveří byl menší než 3m). Druhý Kus dřeva bych opřel o ten první kus a zároveň o podlahu u dveří, čímž se vytvoří most.

• Ahoj,

ptr

ts1.travian.cz

jeden kus dreva polozit sikmo pres pravy horni roh jamy tak, aby byla jeho co nejdelsi cast nad jamou. Nasledne druhy kus dreva pres +- stred jiz polozeneho kusu a prislusnym nejblizsim rohem u dveri.

Obdobne pro dolni roh. Urcite se to da spocitat, ja se spokojil se simluaci ve zmensenem meritku:)

:ptr

PS: Geometrie rika:

- vzdalenost mezi pravym hornim rohem ostruvku u dveri a pravym hornim rohem jamy je vlastne uhlopricka ctverce o strane 3m a cini priblizne 4,24 metru

- 1. kus dreva polozen dle popisu vyse => je-li prepona noveho mensiho ctverce cca 2,8 metru (= presah 10cm na obou stranach, aby kus dreva aspon neco i udrzel), pak vzdalenost mezi stredem klady a pravym hornim rohem jamy je necele 2 metry

- z toho vyplyva, ze vzdalenost mezi stredem 1. polozeneho kusu dreva a pravym hornim rohem ostruvku u dveri je par desetin nad 2,24 metru, coz nam s prehledem prekryje druhy 3m kus dreva