Travian E-Spor

 • Merhaba,


  Travian oyunu aralıklarla uzun yıllardır takip etmekteyim. Oyunun bilinirliliği çok yüksek ve şuan sabit bir kitlesi de var.


  Başka arkadaşların forumda oyun içi muhabbetlerde ilettiği gibi müzayede sistemi ile birlikte zaten önemli olan altının önemini iyice arttırdı.


  Oyunun strateji değil pay to win olduğunu adminlerde kabul ediyorlar artık. Bu konuyla ilgili daha önce açtığım konuda herhangi bir itiraz gelmemişti.


  Peki günümüzde e-spor gibi alanlar yaygınlaşırken, travian ticari başarısının borçlu olduğu küçük bir grubun yüksek altınlar alarak serverı göğüslemesini kabul ediyor.


  Yani travian kısıtlı kaynakların (3000 hammade ve merkez binası seviye 1) kimin hangi strateji ve zamanla kullanacağı ile şekillenmesi gerekiyor.


  Fakat kısıtlı kaynaklardan birisi meta olan altın değil, ve burada da stratejik değil meta üzerinden bir eşitsizlik sağlanıyor.


  Eminim hiç altın kullanmayan bir hesap ile altını sınırsız varsaydığımız bir hesabın gelişim hızı aynı olmayacaktır. Teorik olarak bir hesabın altın sınırı bulunmuyor.


  Eğer travian kendini online strateji oyunu olarak tanıtıyorsa, Bütün kaynakların(bunun içerisinde altının da eşit dağılması gerkiyor.)


  Peki bu nasıl sağlanacak?


  İşte Cevap burada saklı; Abonelik Sistemi


  Oyun abonelik sistemi üzerinde para kazanmaya devam edecek fakat mücadele eşit olduğu için, ilgi çekiciliği ve saygınlığı artacak ve Travian bir e-spor olabilecek.


  Abonelik sistemi nasıl?


  Oyuna kayıt olunurken çok cüzi bir giriş parası olacak. Yani 1 haftalık server içindeki hesap X tl gibi bir paraya açılabilecek. Bu bir hafta ödüllerle beraber gelen 30 altın haricinde bize Y altın verecek. Böylece kaynak eşitliği net bir şekilde sağlanacak strateji konuşacak.


  Server bize 1 haftanın sonunda oyuna devam etmek isteyip istemediğimizi soracak; biz bir haftadan başlayarak bunu server sonuna kadar seçebileceğiz. Uzun seçimli abonelikler kısa seçimli aboneliklere göre daha ucuz olacak. Tıpkı şuan daha çok altın alırken indirim olduğu gibi.


  normal serverlar yaklaşık olarak 57 hafta sürüyor yaklaşık 400 gün.


  her hafta abonelik bitmeden önce oyun bize uyarı verecek, buna göre aboneliği uzatacağız. Ve abonelik sonlandırılmazsa her hesap eşit altınla server boyunca mücadele edecek.


  Mesela ilk haftanın altınlarını kullanmak ne zaman mantıklı gibi bir strateji doğacak.


  Oyun her türlü para kazanmak zorunda fakat bunu adil yollarla yaparsa, bu güzel oyun bir e-spor olabilir ve gelecek kuşaklara aktarılır.


  Saygılarımla


  Sizce de Travian T6'nın zamanı gelmedi mi?


  Travian E-spor olabilecek kadar kaliteli bir oyun değil mi?


  2003 yılının tüketici dinamiği ile 2018 yılının tüketici dinamiği değişiyor, O yıllarda satın alma kültürü için yüksekken artık abonelik sistemleri genişliyor.


  Müzik, film, dizi, ve pek çok şey için abonelik platformları oluşuyor.


  Travian için de DEĞİŞİM zamanı gelmedi mi?


  ABONELİK zamanı???

  :rom05: + :rom06:     :rep02:     :teu01:


  Tokmaktan Büyük Tokmak Avcısı Var.

 • Benzer duruma yüzeysel olarak değinenler olmuştu.


  burada 2. ve 3. yorum (yeni sunucu istekleri konusu) bahseden arkadaşlar olmuş mantıklı duruyor.


  Hatta bir arkadaşımız bir boyut daha kazandırmış, hesap başına bir ücret ödenerek girilirse multi sayısı da azalacaktır diyerek. O açıdan da mantıklı.


  Finallerin de bu şekilde olması gerekli asıl orada altın fiyatlarında ülkelerin ekonomik durumları çok etkili oluyor. Türkler olarak o açıdan da rekabet edemiyoruz.


  Bu çok köklü bir değişiklik olur ama en azından kısa süreli bi 5x sunucuda deneseler çok iyi olur.


  Şu an böyle istekleri iletiyorum. Yazdıklarınızı özetleyip yönetime iletebilirim.

  Legends on Tour 2019 Summit Temsilciniz

  blog-image.jpg?w=956&ssl=1

 • pay to win ve e-sport. Bol şans. Travian ciddiye alınarak oynanacak bir oyun olmaktan çıkalı çok oldu. Bol multisi olan, iyi hile yapan kazanıyor. Rekabet eşit fırsatlarda olur, travian'dan anca evcilik olur bu haliyle.

  Pay to win işin içinden tamamen çıkmadan, hile işine adam akıllı bi çözüm bulunmadan gerçek bi rekabetten bahsetmek mümkün değil. Gümüş/eşya/açık arttırma yine olsun. Altın ile kazanılan avantajlar yine olsun, fakat altının tek gelir kaynağı macerlardan gelen gümüşler olsun. Sunucuya kayıt olmak için hesap başına 50 lira/100 lira gibi bi ücret olsun. Hem multi sorunu hem de pay to win sorunu tamamen çözülür. Ama bunu yapmaya niyetleri olduğuna dair en ufak bi emare yok.

  Gelinen noktada ne yazık ki Travian'ı yöneten kurumun dinin imanı para. Oyunu daha iyi bi hale getirmek için en ufak bir girişimleri yok. Pay to win modeline sıkı sıkıya sarılmışlar, yıllardır süren multi/bot/script sorununa çözüm getirmekten acizler. Ciddi herhangi bi esport'ta herhangi bir hile/istismar yıllarca yapılamaz. Bi kaç hafta içerisinde problem neyse fixlenir, düzeltilir. Travian'ın bazı temel problemleri neredeyse 5 yıldan fazla zamandır var ve düzeleceğe benzemiyor.

  Travian'ın değişmesi ve saygıdeğer bi oyun olması için oyunu yöneten tiplerin değişmesi lazım. Mevcut kadronun oyundan beklentisi oyunun önümüzdeki yıllarda da hayatta kalması, daha kaliteli ve daha büyük bi hale gelmesi değil. Önümüzdeki bi kaç senelik kalan ömründe sağabilecekleri kadar para sağmak. Ha, çok bi şey kalmadı, orası da aynı. Yeni oyuncu gelmiyo Travian'a. Girin birliklerin whatsapp gruplarına bakın, 30-40 yaşında adamlar koca karı gibi hırsından lobi faaliyetleri yürütüyor. 15-20 yaşında çocuk görmek mümkün değil oyunda.

  Ya hepsini geçtim, oyunun Türkçe tercümesi bile falso. O kadar çok yanlış çeviri, çeviri hatası vs. var ki, sanırsın google translate'ten çevirmişler, kontekste hiç bakmamışlar.

  Travian'ın esport olayını ciddi ciddi konuşabilmesi için çözmesi gereken daha çok mesele var. Şu haliyle ciddiye alınack bi tarafı yok. Bence sen zahmet edip kimseye bi şey iletme, çünkü seni ciddiye alacak kimse bulamayacaksın ne yazık ki karşında. Sana da tavsiyem o temsilcilik rolünü fazla ciddiye almaman. "ya işte bakın community ile içli dışlı oluyoruz" imajı vermek için icat edilmiş pr ürünü bi rütbe. ;)