Galiya ya savunma diyoruz ama savunmada çok geri

• galiyanın savunma askeri iyi diyoruz ama oyun başı ve oyun sonu o kadar savunmasız ve yıkılmaya maili ki herkes saldırıracağı zaman hiç düşenmeden saldırabiliyor

• Galyalı başlangıçta savunma için çok iyi. İlk günlerde kimse yağmalamak için nüfuslu galyalıya saldırmaz.

Sonrası ise tamamen stratejine bağlı. Speed 3xte savunmacı galyalı bir hesabım var. Kralı girse çıkamaz, merkezdeki savunmayı geçebilmek için anca birlik olarak saldırmaları lazım. Tabi savunmacı hesap olduktan sonra ırk pek önemli değil. Her ırkın savunma askeri var sonuçta.

Özetle saçmalamışsın biraz..

• Galya savunma falan değil ya, şu oyun içerisinde yazan bilgiler baya yalan. Wow köyü için cermen hesabı gerekiyo, en yüksek duvar savunma bonusu roma'da. Galya'nın savunmaya dair hiç bi kozu yok nerdeyse. Phalanx var güzel savunma askeri, ama oyun başında hiç bi fonksiyonu yok. Sanırım Galya'nın tek olayı oyunun ilk 1 ayında kimsenin tuzakçılarla uğraşmak istemediği için saldırmaması. Daha sonra tuzakçı da baya tırtlaşıyo.

Galya oynayıp full phalanx ile defans basıcağıma roma oynarım, full lejyoner basarım, en azından yağmaya da çıkarım daha iyi. Çit zaten bütün surlar arasında muhtemelen en dandiği.

Bana sorarsan Galya'nın iyi yaptığı tek bi şey var, o da İngilizce oyun terminoljisinde "ghost hammer" diye tabir edilen hızlı hareket eden bi toytat saldırı ordusu. Bunun haricinde ne süper bi defansı var, ne süper bi wow ordusu basabilirsin. Yağma madalyası kasmayı seviyosan toytatlarla madalya da kovalayabilirsin, ama bana sorarsan madalya hiç bi şey ifade etmiyo, öyle millet daha aktif olsun, serverda savaş dönsün diye uydurulmuş saçma sapan bi konsept.

Galya ile yapması eğlenceli bi diğer şey de her köye 10 küsür tane seviye 20 tuzakçı koymak. Absürd miktarlarda nüfus kasabilirsin bu şekilde, savunma anlamında da çok sağlam durursun midgame'e kadar. Ama millet 100-200k ordu bastıktan sonra bu tuzakçılar da çok bi anlam ifade etmemeye başlıyo zaman içerisinde.

Oyunun bana sorarsan her anlamda açık ara en güçlü ırkı roma. Bu hep böyle oldu. Daha güçlü kahraman, savunma ve saldırı için acayip kaliteli askerler, koçbaşı çıkana kadar açık ara en sağlam duvar, çifte inşaat falan fişman. Romanın kötü olduğu sanırım bi tek pazarcıları var, altın kullanıp NPC yapan insanlar da en son ne zaman pazardan alışveriş yapmış allah bilir. =)

Galya baya zayıf genel olarak baktığın zaman. Eğer eğlenmek için oynamıyosan Roma ya da Cermen seçmek zorundasın. Hatta bana sorarsan multi hesap ile vaha temizleyip yağmasını kaldırma olayına girmeyeceksen oyun başında, Cermen'in de pek bi numarası yok. Yıllardır şunu dengeleyemediler gitti. Galya'nın online süresi düşük oyuncular için uygun olduğu yazıyo oyun yönergesinde, götümle gülüyorum. Hardcore bi defans hesabı yapmak istesem direk Roma seçerim. Hatta biraz daha ileri götürüp şunu bile rahat rahat söyleyebilirim, savunmacı cermen bile savunmacı galyadan iyidir. Mızrakçı ile Phalanx'ın fiyatları hemen hemen aynı, mızrakçı toplamda phalanx'dan daha fazla savunma veriyo. Toprak siper kolay kolay yıkılmıyo. Doldur köyüne full mızrakçı, her 10 mızrakçı başına 1 tane de paladin doldur biraz savunma puanını dengelemiş olursun, paladinleri de yağmaya gönderir boş köyleri temizlersin. Al sana daş gibi savunma.

Heduan diye bi asker var mesela Galya'da. Sanırım oyunun açık ara en tırt askeri. Saldırı için kullaniyim desen, doğru düzgün saldırı puanı yok muadilleriyle kıyaslayınca. Savunma için kullaniyim desen, fiyat performans olarak baya rezil. Ne işe yaradığını şahsen ben çözebilmiş değilim bunca yıldır, çözen varsa beni aydınlatsın. =)

Destan yazdım biraz, kıssadan hisse Galya ne yazık ki tırt.

• En yüksek sur bonusu Cermen sonra Roma en son Galya :) Ayrıca galyanın savunması kötü değil oynayabilene iyidir sizce sadece phalanx basarsanız işlevsiz kalır Phalanx + Druyid Blok Def olursa daha üstüne savunma askeri tanımam

311oqd0.gifdgj5ds.jpg

Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

TRX - Maranga28

TT Turnuva Maranga28 - Zürafa Kafası

• En yüksek sur bonusu Cermen sonra Roma en son Galya :) Ayrıca galyanın savunması kötü değil oynayabilene iyidir sizce sadece phalanx basarsanız işlevsiz kalır Phalanx + Druyid Blok Def olursa daha üstüne savunma askeri tanımam

En yüksek savunma bonusu önce sur, ardından çit ve en son toprak siper değil miydi? Koçbaşı tarafından da en zor yıkılma sırası da tam tersiydi sanki?

MiRoChİ wrote:

Asitten korksaydık kola içmezdik

Defans galya oynarken neden druid basiyim ki? Druid tahıl başına da üretim maliyeti başına da daha az defans puanı veriyo. Druid basmak yerine full phalanx basıp kahonun eline phalanx silahı vermeyi tercih ederim. Druid zırh geliştirmelerini de yapmakla uğraşmamış olurum vesileyle. Druid'in tek olayı hızlı olması, acil destek geremesi halinde çabuk adrese ulaşabilmesi. Onun dışında gereksiz ünite bana sorarsan.

Sur bonusu sıralaması da Tozama'nın de dediği gibi, bonus sıralaması büyükten küçüğe Roma-Galya-Cermen, sağlamlık sıralaması Cermen-Galya-Roma şeklinde.

• En yüksek savunma bonusu önce sur, ardından çit ve en son toprak siper değil miydi? Koçbaşı tarafından da en zor yıkılma sırası da tam tersiydi sanki?

Doğru bilgi burası. :)

Diğerleri tartışılır.. :)

En yüksek bonusu roma veriyor fakat çok çabuk yıkılıyor.. :)

WoW köylerinde cermen olma sebebi surun kolay düşmemesi. :) Mimar tılsımı ile birlikte baya zor bir hâl alıyor.. :)

46LIK GELDİK 46LIK GİDERİZ

3-5 DELİ ALAYINA YETERİZ...

• En yüksek savunma bonusu önce sur, ardından çit ve en son toprak siper değil miydi? Koçbaşı tarafından da en zor yıkılma sırası da tam tersiydi sanki?

Cermen diye biliyorum genelde en yüksek sonra sur sonra çit galyalı wow kuran görmedim nerdeyse

311oqd0.gifdgj5ds.jpg

Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

TRX - Maranga28

TT Turnuva Maranga28 - Zürafa Kafası

• Defans galya oynarken neden druid basiyim ki? Druid tahıl başına da üretim maliyeti başına da daha az defans puanı veriyo. Druid basmak yerine full phalanx basıp kahonun eline phalanx silahı vermeyi tercih ederim. Druid zırh geliştirmelerini de yapmakla uğraşmamış olurum vesileyle. Druid'in tek olayı hızlı olması, acil destek geremesi halinde çabuk adrese ulaşabilmesi. Onun dışında gereksiz ünite bana sorarsan.

Belli bir aşamadan sonra zırh geliştirmek sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca saldırı ordularında en büyük gücün yaya askeri olduğunu düşünürsen bence sırf phalanx basmak hatalı olur. Druyid'in yayaya karşı savunması 1 druyid = 3 phalanx'a çok yakın. Yani 3 tahıl tüketimi yerine 2 tahıl tüketimi daha cazip çünkü bir noktadan sonra tek sorun askerleri besleyebilmek haline geliyor.

• Belli bir aşamadan sonra zırh geliştirmek sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca saldırı ordularında en büyük gücün yaya askeri olduğunu düşünürsen bence sırf phalanx basmak hatalı olur. Druyid'in yayaya karşı savunması 1 druyid = 3 phalanx'a çok yakın. Yani 3 tahıl tüketimi yerine 2 tahıl tüketimi daha cazip çünkü bir noktadan sonra tek sorun askerleri besleyebilmek haline geliyor.

Defans galya oynarken neden druid basiyim ki? Druid tahıl başına da üretim maliyeti başına da daha az defans puanı veriyo. Druid basmak yerine full phalanx basıp kahonun eline phalanx silahı vermeyi tercih ederim. Druid zırh geliştirmelerini de yapmakla uğraşmamış olurum vesileyle. Druid'in tek olayı hızlı olması, acil destek geremesi halinde çabuk adrese ulaşabilmesi. Onun dışında gereksiz ünite bana sorarsan.

Sur bonusu sıralaması da Tozama'nın de dediği gibi, bonus sıralaması büyükten küçüğe Roma-Galya-Cermen, sağlamlık sıralaması Cermen-Galya-Roma şeklinde.

Ek olarak bizler speed oyuncusuyuz.. :)

Gride 2 saate kadar düşen savaşlar yaşanıyor.. Hız çok önemli. :) O yüzden druyid daha mantıklı.. Çift kışla asker basabilirsin fakat çift ahır basmak yağmasız imkansız.. :)

Asker oranları yüksek oranda yaya olduğu için druyid hayat kurtarır. :)

46LIK GELDİK 46LIK GİDERİZ

3-5 DELİ ALAYINA YETERİZ...

• Klasik bir Roma defansçısı olarak bu server Galya oynuyorum ama çok sevemedim. Yine de büyük avantajları var.

Druyid'in hızından bahsetmeye gerek yok. Pretoryan fiyat performans ürünü tamam da yer değiştirmesi en zor defans sonuçta. Wow savunması basmıyorsanız hareketli def olarak kullanılamıyor.

Ayrıca savunmaya tek atlı veya tek yaya olarak bakmamak gerekiyor. Vahalı tarlanız varsa bir süre sonra madde sorununuz kalmıyor. O zaman hem ahırdan hem de kışladan rahatlıkla çıkarılabilen Phalanx-Druyid ikilisi büyük değer kazanıyor.

Yine de Roma oynamak daha keyifli bence. Oynarsam Romadan devam edeceğim.

"I always have a plan."

• Eğer kahraman sol el eşya slotu olmasa size hak verirdim, ama ordunun tamamına etki eden bi kahraman silahı bence daha önemli. Ayrıca kişiden kişiye tercih değişse de genel olarak süvari piyadi oranı 1:3 oluyor. Cermen saldırı ordusundan örnek verirsek, 3 baltacı (180 piyade saldırı puanı) : 1 toyton (150 süvari saldırı puanı) şeklinde olucak ordu. Bu orduyu kahraman silah ile birlikte tamamı 45/55 veren bi phalanx ordusuyla savunmayı tercih ederim araya druid sıkıştırmaktansa. Druid maliyetinin 3 phalanxtan bile fazla olduğunu söylemiyorum bile. Yani oyun sonlarına doğru artık maliyet değil zaman kısıtlayan faktör oluyo, ama defans oynarken askerleri tek bi köyden basmak zorunda değilsin, o yüzden ahır/kışla aynı anda çalışmak zorunda diye bi kaide yok.

Aslında işin matematiğini şöyle ifade etmek lazım, galya defans hesabının kahramanının elinde, druid basmış olsun ya da olmasın, phalanx silahı olur. Çünkü phalanx sayısı çok daha fazla olucak orduda ister istemez. Aşağıya iki adet savaş simulasyonu koydum. Saldırı ordusu ikisinde de birebir aynı. Birisinde 1000 phalanx ile savundum, birisinde 500 phalanx 250 druid ile. İkisinde de kahraman silahını phalan şişi seçtim. İsterseniz ikinci rapordaki kahraman silahını druid asası olarak değiştirebilirsiniz, sonuç değişmeyecektir. Netice ortada. Üstelik bu ordunun piyadesi emperyan. Saldıran taraf 1:3 oranında baltacı/toyton olsaydı, fark daha da bariz olucaktı. Demek istediğim aslında bu. Eğer druidin hızına ihtiyacın yoksa çok bi anlamı yok. Üstelik 1 druid basıcağın maliyete 3 phalanx basabiliyosun, üstüne madden artıyo. Genelde savunmak istediğin saldırılar mancınık ile geldiği için phalanx da rahat rahat yetişebiliyor, mancınıksız gelen saldırıyı savunmamayı tercih ederim ben çoğu zaman.

Özetle phalanx kullanarak daha yüksek savunma panına daha az hammadde harcayarak ulaşmak mümkün. Yalnızca druid'in hızından feragat etmeniz gerekiyo, o da bana kalırsa çok büyük problem değil.

oXGl7Q.jpg

OvYOL3.jpg

• Eğer kahraman sol el eşya slotu olmasa size hak verirdim, ama ordunun tamamına etki eden bi kahraman silahı bence daha önemli. Ayrıca kişiden kişiye tercih değişse de genel olarak süvari piyadi oranı 1:3 oluyor. Cermen saldırı ordusundan örnek verirsek, 3 baltacı (180 piyade saldırı puanı) : 1 toyton (150 süvari saldırı puanı) şeklinde olucak ordu. Bu orduyu kahraman silah ile birlikte tamamı 45/55 veren bi phalanx ordusuyla savunmayı tercih ederim araya druid sıkıştırmaktansa. Druid maliyetinin 3 phalanxtan bile fazla olduğunu söylemiyorum bile. Yani oyun sonlarına doğru artık maliyet değil zaman kısıtlayan faktör oluyo, ama defans oynarken askerleri tek bi köyden basmak zorunda değilsin, o yüzden ahır/kışla aynı anda çalışmak zorunda diye bi kaide yok.

Aslında işin matematiğini şöyle ifade etmek lazım, galya defans hesabının kahramanının elinde, druid basmış olsun ya da olmasın, phalanx silahı olur. Çünkü phalanx sayısı çok daha fazla olucak orduda ister istemez. Aşağıya iki adet savaş simulasyonu koydum. Saldırı ordusu ikisinde de birebir aynı. Birisinde 1000 phalanx ile savundum, birisinde 500 phalanx 250 druid ile. İkisinde de kahraman silahını phalan şişi seçtim. İsterseniz ikinci rapordaki kahraman silahını druid asası olarak değiştirebilirsiniz, sonuç değişmeyecektir. Netice ortada. Üstelik bu ordunun piyadesi emperyan. Saldıran taraf 1:3 oranında baltacı/toyton olsaydı, fark daha da bariz olucaktı. Demek istediğim aslında bu. Eğer druidin hızına ihtiyacın yoksa çok bi anlamı yok. Üstelik 1 druid basıcağın maliyete 3 phalanx basabiliyosun, üstüne madden artıyo. Genelde savunmak istediğin saldırılar mancınık ile geldiği için phalanx da rahat rahat yetişebiliyor, mancınıksız gelen saldırıyı savunmamayı tercih ederim ben çoğu zaman.

Özetle phalanx kullanarak daha yüksek savunma panına daha az hammadde harcayarak ulaşmak mümkün. Yalnızca druid'in hızından feragat etmeniz gerekiyo, o da bana kalırsa çok büyük problem değil.

oXGl7Q.jpg

OvYOL3.jpg

Bunlar serverın, hesabın, birliğinin şartlarına göre değişebilir şeyler.

Sırf phalanx basmak serverın ilk zamanlarında mantıklı ama belli bir aşamadan sonra, hammadde problem olmaktan çıkınca iş değişiyor.

Mesela şu anda 3x'te savunmacı oynuyorum. Server benim açımdan durgun geçiyor. Ne destek isteyen var, nede saldıran.

Yan köylerden asker basmayı bıraktım. Sadece merkezin ahırı, kışlası 24 saat çalışıyor çünkü artık askeri beslemek problem olmaya başladı.

Ama savaş haline geçsek her köyden hem kışla hemde ahır çalıştırırım ki en kısa sürede en büyük savunma oluşsun.

Speed 3x de ahırın ve kışlan seviye 20 ise 1000 phalanx basmak 44000 saniye.

500 phalanx + 250 druyid basmak 27000 saniye. Savaş durumu varsa 1000 phalanx basarken niye aynı anda 407'de druyid basmayayım? Hammadde sorun değil artık..

Özetle bu hesapların hepsi o anki durumuna göre değişken. Kim ne strateji uygulasa kendince haklı yanları vardır.

• bi ordu basarken baktığım tek şey zamana kıyasla ne kadar def ya da off gücü verdiği olduğundan savunmada galya en iyi diyebilirim. eğer ham sıkıntısı çekmiyorsa bi hesap belli bi zamanda phalanx-hedu toplam def puanında ve atlıya karşı def puanında, phalanx-druyid yayaya karşı def puanında diğer kombinasyonlara göre en büyük def gücünü sağlar.

• Phalanx bence oyunun en iyi savunma askeridir. Tüm sümilatörlerde ve oyunda kendini ispatlamıştır. T3.6 da druidin falan esamesi okunmuodu..Hızlı defans falan pek bilinmiyordu.Ne zaman T4 ile birlikte uluslararası turnuvalar başladı ve ilk defa ruslar blok halinde 50k druidi(yanlış hatırlamıosam) kullandılar, o zsmaan bizim oyuncular; "aaaa bööle oluomuymuş" diye bir farkındalık yaşadılar. Druid kıymete bindi.

Bir de hammadde her zaman problemdir. Çünkü hammadde sonsuz değildir. Birim asker başına hammadde oluşma süresine bakarsanız 1 phalanx=315 toplam hammaddedir. 3 adet phalanx hammaddesi de( 3× 315=945) bundan daha fazla hammadde ihtiyacı olan druyid'den(1045 toplam hammadde) daha erken oluşur. 1 adet druidin oluşması için 100 hammaddeye ve süreye daha ihtiyaç kalır.Yani 3 phalanx kışlaya daha erken verilir yetiştirilmek üzere.

Hızlı hareket eden def ihtiyacı plansız/programsız yayılma ve dere geçerken at değiştirme gibi insani hatalardan kaynaklanır. Yoksa burnunun dibindeki adam sana mancıkıla geliosa druid de yetişemez. Turnuva yeri ile phalanxlar abartılı uzaklıklar haricinde serverin her yerine yetişebilir. Nihayetinde mancıkların hızı çok düşüktür.

Not: Kendi fikirlerim ve tecrübelerimdir.

Gepetto usta mıyım ki her ODUNDAN Pinokyo yapayım ??!!!!