Bătălia Finală – Episodul 4 - Întâlnirea

• Informații generale despre concurs:

Dată/oră de începere:

21 mai 2019 – 11:00

Dată/oră de încheiere:

27 mai 2019 – 11:00

Câștigătorii se anunță pe:

28 mai 2019

Câștigători:

6 câștigători selectați aleatoriu

Premii:

50 Aur x 6 câștigători

Voucherele de Aur valabile în:

comunitatea RO

Voucherele de Aur valabile până la:

31 decembrie 2020

Pentru a fi luat în considerare la câștig:

Menționează nick-ul și serverul pe care joci. Fiecare jucător poate participa doar într-o singură comunitate.

yaenera.png

Post was edited 2 times, last by Yaenara ().

• tub4_themeeting.jpg

Bătălia Finală – Episodul 4: Întâlnirea

Capitala m-a lăsat fără cuvinte. Fiind un sătean întreaga mea viață, n-am mai fost niciodată într-un loc atât de minunat. Clădiri solide cu pereți de piatră, fântâni, pavaje din mozaic, vitralii – am fost literalmente surprins de fiecare detaliu ... și o mulțime de oameni în jur.

Deodată, mi-am văzut maistrul dintr-o altă perspectivă. Hainele ostentative, pe care le consideram înainte ca fiind parte integrantă a unei persoane bogate și aristocratice, la fel ca și toate bijuteriile pe care și le-a pus înainte de a ajunge în capitală, dezvăluiau nu numai stilul său țipător, ci și nesiguranța față de viitor. Aceste caracteristici contrastau atât cu hainele simple și elegante ale cetățenilor locali, cât și cu expresia sumbră de pe fața lui. Acum nu mai eram sigur dacă călătoria noastră spre capitală ar fi fost una de succes. Și aveam dreptate.

„Ai adus pergamentul pe care i l-ai promis Împăratului?” Un senator în vârstă, îmbrăcat într-o tunică albă decorată cu o singură bandă purpurie, ne-a aruncat o privire rece la intrare. Gheața din vocea lui era atât de reală încât stăpânul meu s-a cutremurat.

„Încă nu. Am nevoie de mai mult timp să găsesc acel pergament. Sunt sigur că familia mea încă îl mai are...”, mormăi maistrul meu cu o voce ciudată, total diferită de cea pe care o auzeam eu de obicei. Unde a dispărut aroganța sa obișnuită?

„Atunci nu poți intra.”, i-a răspuns senatorul cu o expresie de om plictisit pe față, pierzându-și imediat interesul pentru noi. Audiența s-a încheiat.

Ce rapid a fost. Acum maistrul meu stă în taverna din apropiere și se lasă consolat de băutură, pe când eu am fost lăsat pe cont propriu. Ei bine, asta e șansa mea să aflu mai multe! În timp ce mă întorceam la palat, am auzit conversații pe ici-colo despre evenimentul uriaș care are loc chiar acum. Oamenii vorbeau cu entuziasm despre reprezentanții mai multor ținuturi care s-au adunat aici pentru a discuta despre viitorul Imperiului.

Erau 8 în total:

· Doamna din ținuturile barbare, care reprezenta regiunea sa pentru a doua oară consecutiv.

· Faimosul lider de alianță, al cărui nume este la fel de tare ca materialul din care e făurită arma sa.

· Atacatorul care a venit de peste hotare și este renumit pentru interesul său în colectarea de informații despre războaiele din trecut.

· Un artizan remarcabil - producător de instrumente utile care îi ajută pe călători să calculeze timpul de deplasare.

· O tânără dintr-o regiune barbară îndepărtată, care a luat numele unui urs exotic.

· Liderul din ținuturile galice, al cărui nume dezvăluie fascinația sa pentru istoria Greciei.

· Liderul roman care a venit aici pentru a vorbi despre modalități eficiente de a pregăti noi războinici.

· Celebrul co-lider al unui grup mare de alianțe, ale cărui unități preferate sunt măciucarii.

Cu cât auzeam mai multe despre ei, cu atât mai mult voiam să fiu acolo, ceea ce ar fi fost dificil fără invitație. Dar numele meu nu înseamnă nimic? Umbra nu poate fi oprită! M-am furișat aproape de ușă și am observat cum au ajuns reprezentanții la palat. Și, la scurt timp, am aflat cum pot intra.

Misiune: Toți reprezentanții ținuturilor poartă un semn special - similar, dar unic pentru fiecare persoană - care le-a oferit acces la palat. Află ce semn trebuie să poarte Umbra pentru a putea intra.

Indiciu suplimentar: Reprezentanții pe care i-a văzut Umbra au prototipuri reale, strâns legate de comunitatea Travian și de un eveniment recent. Vei putea să le recunoști pe toate numai cu ajutorul descrierilor?

tub4_riddle.png

Ai ratat episoadele anterioare? Le poți găsi aici:

- Bătălia Finală – Episodul 1 – Umbra

- Bătălia Finală – Episodul 2 – La margine

- Bătălia Finală – Episodul 3 - Pergamentul ascuns

• Dragi jucători,

vă mulțumim pentru participare!

Soluția corectă este:

tub4_riddle_iamsmart.png

Câștigătorii acestui concurs sunt:

TheGam3

TeoMatei

msk

Stropi

rarry

Tribalia

Felicitări! Verificați-vă mesageria privată pe forum pentru premii.

Spor la joc și vă așteptăm cu drag și la viitoarele concursuri!