Rezultatele sondajului

• Dragi jucători, cu ceva timp în urmă am avut un sondaj global și a avut loc un sondaj la nivel global și am promis să publicăm rezultatele acestuia.

De asemenea, în timpul evenimentului Legends on Tour am discutat rezultatele cu reprezentații comunităților. Iată rezultatelor sondajului și un un rezumat al deciziilor luate.

Puteți citi versiunea completă în engleză aici.

Triburi noi în lumile de joc Travian: Legends

1_New-tribes-Distribution.png

După cum puteți vedea din voturi, majoritatea ați votat că ați dori să vedeți în joc cele 2 triburi noi, cât și diversitatea pe care o pot aduce acestea. Vom testa versiunea cu 5 triburi pe serverele de turneu, cu scopul de a le adăuga în noile lumi de joc undeva în 2020.

Sistemul de confederație în lumile de joc Travian: Legends

1_Confederacy-system-Distribution.png

50% dintre participanții la sondaj doresc ca noul sistem de confederație să fie introdus în lumile de joc Travian: Legends. O analiză mai profundă a voturilor a arătat că majoritatea jucătorilor care au jucat pe un server cu acest sistem au votat în favoarea schimbării (peste 80%).

Din moment ce această funcție a jocului nu a atins pragul de 75%, am colectat părerile participanților la evenimentul Legends on Tour 2019: cu toții au votat pentru implementarea acestei schimbări. Prin urmare, vom implementa acest sistem la nivel global, însă numai în lumile de joc noi (după restart).

Sistemul de cucerire în lumile de joc Travian: Legends

1_Conquering-system-Distribution.png

Mulți jucători au scris în comentarii că le place noul sistem de cucerire, însă doar în lumile de joc speciale, nu în cele normale. Sistemul de cucerire nu a atins pragul de 75% în sondaj și nici reprezentanții comunităților nu au fost de acord cu această modificare. Prin urmare, nu vom schimba mecanismul de cucerire în lumile de joc obișnuite Travian: Legends.

Redirecționarea și unirea trupelor în lumile de joc Travian: Legends

1_Troop-forwarding-and-merging-Distribution.png

O analiza adițională a arătat că, deși funcția de redirecționare a trupelor este pe placul jucătorilor, funcția de unire reprezintă un motiv de îngrijorare. Însă funcția de redirecționare fără cea de unire a trupelor va muta avantajul și mai tare pe partea defensivă. Prin urmare, nu vom implementa niciuna dintre aceste două caracteristici în lumile de joc obișnuite Travian: Legends.

Inversarea modificărilor aduse Arenei în lumile de joc Travian: Legends

1_Tournament-Square-Distribution.png

După ce am anunțat modificările de echilibrare din joc (verifică aici anunțul: Modificări de echilibrare în joc ), am primit feedback negativ despre modificările realizate pentru Arenă din mai multe comunități. De aceea am decis să întrebăm întreaga comunitate Travian. Rezultatele sunt afișate mai sus. Modificările realizate vor rămâne așa cum sunt în prezent.

Durata lumilor de joc

2_Gameworld-duration-Distribution.png

Nu există o preferință clară. Jumătate dintre jucători au votat că le-ar plăcea ca durata serverelor să fie redusă, 1/3 ar dori ca durata să rămână la fel ca până acum (220-250 zile pentru serverele 1x). Prin urmare, am decis să urmăm o cale de mijloc și să reducem „puțin” durata. Vom anunța pe viitor ce modificări vor urma.

Viteza 2x ca viteză normală în lumile de joc Travian: Legends

2_Server-speed-Distribution.png

Din moment ce vom reduce puțin durata serverelor și pentru că această întrebare nu a atins pragul de 75% voturi „da”, nu vom implementa viteza 2x ca viteză normală în joc.

Eliminarea Zonei Gri

2_Grey-zone-Distribution.png

Nu există o preferință clară. După ce am discutat cu reprezentanții Legends on Tour 2019, am decis să păstrăm Zona Gri pentru moment, însă vom realiza anumite modificări în viitor.

Modificarea momentului în care apar Minunile Lumii

2_Wonder-of-the-World-Distribution.png

Chiar dacă voturile „da” nu au atins pragul de 75%, această modificare a primit cele mai puține voturi „nu”. Aproape 1/3 din jucători nu au o preferință sau ar fi de acord cu oricare variantă. I-am întrebat pe reprezentanții Legends on Tour 2019 care este părerea lor. Aceștia au recomandat modificarea momentului în care apar Minunile Lumii. Deoarece vorbim despre modificare majoră, este foarte puțin probabil ca aceasta să aibă loc în 2019.