stawianie osady na szarej strefie

 • Siemka.


  Chciałbym podzielić sie wiedzą z własnego doświadczenia jak przygotować osade na szarej ziemi aby ataki natarskie nam jej nie wyzerowały.


  Otóż, zazwyczaj jako stolice wybieramy drugą wioske i najchętniej są brane 15c lub 9c i na szarej strefie możemy zobaczyć ze jest ich zawsze sporo i to z fajnymi bonusami.

  bliskość do wroga i właśnie wspomniane oazy są cenione przez większość graczy, ale czym sie różni postawienie osady na ss a na reszcie mapy? Już wyjaśniam i pomagam.


  Gdy krasnale dotrą na miejsce wybrane jako nasza druga osada automatycznie pojawiają sie ataki ze strony NATARÓW. Jako że w większości gram na serwerach o prędkości x2 tak odniose sie do serwera tejże prędkości.

  widzimy że zbliża sie 14 ataków za 12h- pól na osadzie z zewnątrz i środku jest 29 a ataków 14 w każdym po 2 cele czyli 28, jeden budynek musi nam przetrwać. I teraz coś co może być kwestią sporno:

  katasy uderzają w budynki które mają pop a więc pola na 6 oraz kryjówki równiez 6 lvl (pozniej podam jakie budynki budowac) ALE zmieniając stolice (czyli nowa stolica to croop na szarej strefie) budujemy kamieniarza który zawsze jest niszczony jako ostatni budynek w osadzie a wiec pola nie musza byc na 6lvl. Od 2,5 roku stawiam w wiekszosci granych serwerów tam wioske i wiem ze jest to bezpieczne przenosząc stolice oraz budujac kamieniarza.


  Co jeszcze?


  Należy pamiętać aby regularnie wysyłać paczki z surowcami do nowej przyszłej stolicy aby utrzymać ciągłość budowania, w 12h można postawić wszystkie budynki bez używania monet.


  Co budujemy?


  Zaczynamy budować wszystkie pola z surowcami do 1 lvlu,

  w środku (jak robie Ja):

  stawiamy gb na 5

  magazyn 3

  spich 2-3

  rynek

  ambasada

  Pałac- po czym przenosimy stolice

  kamieniarz

  miejsce zbiórki

  1x kryjówka 10 lvl

  reszte pól w środku zakrywamy lasem kryjówek na 1 lvl.


  Tak oto mamy przygotowaną osade(stolice) na atak natarski.


  Aktualnie gram na serwerze ts4 gdzie postawiłem ekówke na ss, pola w stolicy były juz na ponad 10 wiec nie opłacało sie przenosic kolejny raz stolicy. Ekówke taką stawiałem pierwszy raz i tu już wiedziałem że każdy z budynków musi mieć POPa aby wioska przetrwała najazd.

  Na ekówke juz wydałem troche monet oraz musiałem mega pilnie dostarczac z innych wiosek surowce do budowy.


  Wszystkie budowle w srodku budowałem jak w stolicy prócz pałacu. ALE oczywiscie wszystkie kryjówki musiały byc juz na poziomie dającym popa (6lvl) podobnie jak pola zboża.

  Nie wiem czy czasowo bez monet dałbym rade postawic to wszystko w 12h. nie chce mi sie tego liczyc też :P


  Mimo to po ataku zostało mi pare budynków a nie jeden jak zakładałem, ale skoro nie byłem pewny to lepiej zeby ten zapas budynków z popem był. zostało 5 pól z surowcami, 4 kryjówki i gb.


  naprawde przesyłałem częste paczki z surką na wykończenie, dlatego wszystkich nowych chcących osiedlić sie tam uczulam że jest przy tym troche pracy.


  Na koniec jeszcze napisze o samym ataku natarskim który wygląda jak poniżej


  i jest to stała wartośc offa natarskiego który sie nie zmienia mimo upływającego czasu na serwerze, tak więc w późniejszym etapie gry można sobie ustawic deff na nich.


  wojska natarskie szły w ilości 14 fal, 3 fale w sekunde, tu równiez w pozniejszym etapie można sobie kliny robić.


  Mam nadzieje że chociaż troche pomogłem.

  Pozdrawiam Arek


 • nie wiem Arku w jakiego grasz traviana, ale wszystkich pól eko i na domki jest 40 a nie jak piszesz 29.

  stawiam czasem osadę na szarej i tak się składa, że też gram podobnie jak Ty na ts4 i mam cropa 15c na szarej.

  wystarczy, żeby jeden budynek dający popa przetrwał, a wiadomo, że jesli przenosimy stolicę, to jest to zazwyczaj kamieniarz.

  nie pamietam dokładnie ile i jakie budynki mi zostały po ataku natarów, ale był to oczywiście kamieniarz, gb, magazyn i kilka pól siana. o ile dobrze pamiętam, to gl i żel też przetrwały.

  generalnie Twój post dla nowych graczy może być przydatny, bo nie raz widziałem jak osadki założone na szarej znikały, nawet na tym ts4.

  pozdrawiam.

  Wojtek

 • Tak ten poradnik jest nie do konca udany. Ale napewno pomocny. Wole zapelnic wszystkie pola bo jak wiadomo lepiej jest zapobiegac niż leczyc :p

 • Aktualnie gram na serwerze ts4 gdzie postawiłem ekówke na ss, pola w stolicy były juz na ponad 10 wiec nie opłacało sie przenosic kolejny raz stolicy. Ekówke taką stawiałem pierwszy raz i tu już wiedziałem że każdy z budynków musi mieć POPa aby wioska przetrwała najazd.

  nie do końca jest to prawda. jeśli ataków natarskich jest 28 a wszystkie pola są zabudowane, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że w ekówce wszystkie pola dające popa będa zburzone. gorzej z cropem, bo 15 pól siana na 1 levie nie daje popa. ratunkiem tu jest kamieniarz.

  ekówke jest łatwiej wybronić niz cropa

 • Czepiasz sie :p


  Na ekowce tez musisz wypelnic 29 slotow z popem.

  Zalozmy ze stawiasz gl żel las 4x3 to 12. Zostaje 17 budynków z popem ktore musisz zapchac w srodku oczywiscie mowie o 6c nie stolicy.

  Załózmy:

  Mag.spich.gb.rynek.amba.akademia.koszary.WP.DB.

  9 budynków (wymienilem je bo na 1lvl sa w miare tanie) zostaje 8 slotów do zapchania. Co stawiasz Wojtku dalej?

  Gorzej z 15/9 gdzie albo robisz pola na 6 albo kryjowki na 6.

  Ogolnie poradnik i ta rozmowa mam nadzieje ze pomoze graczom ktorzy chcieli by tam sprobowac swoich sił.

 • katasy uderzają w budynki które mają pop a więc pola na 6 oraz kryjówki równiez 6 lvl

  Aby przetrwała osada MUSI mieć popa, chyba że jest to ostatnia osada gracza lub znajduje się w niej niepodniesiony artefakt (co na etapie zakładania osad na szarej raczej miejsca nie ma). Katasy uderzają we wszystko losowo - w budynki, które nie posiadają popa też. Burzą je tak samo jak budynki z popem. Różnica polega na tym, że jak polegną wszystkie ludziki i zostaną budynki bez popa to osada znika. Więc wystarczą poletka na 1 lvlu jako pusty cel do katapult.

  W momencie zakładania osady tam na starcie - wystarczy wyłącznie postawienie kamieniarza +28 budynków (18 eco + 10 infra lub większy las).

  W momencie zakładania osady później, gdy już nie przenosimy stolicy - stawianie pól na 6 poziom - moim zdaniem mija się trochę z celem. Nie trzeba stawiać budynków z popem, wystarczą puste cele dla katapult, które zmniejszają prawdopodobieństwo zniszczenia osady. Zamiast pól już lepiej porobić kryjówki na 6 lvl - są ponad 2-krotnie tańsze. Wiadomo, że na późniejszym etapie różnica pare kilo surki, które zaoszczędzimy na budynkach ma niewielkie znaczenie w porównaniu z kolejnym dniem opóźnienia gdy będziemy musieli proces powtarzać, ale nigdy jeszcze nie miałem takiego pecha, ze stracić osadkę na szarej w której miałem kryjówki i pola na 1 lvl + max 15 budynków z popem (ale ryzyko istnieje). Chciałem tylko podkreślić, że natarzy jak najbardziej walą w 'puste cele'.


  Tak czy siak hitem była sytuacja, jak w ok. 2 tygodniu gościu w massówce bronił osady na szarej pozbywając się 99% defa sojuszu. No ale był w top def przez jakiś kolejny miesiąc nie zagrożony cały czas sądząc, że to był jedyny możliwy i najlepszy ruch strategiczny.


  ALE oczywiscie wszystkie kryjówki musiały byc juz na poziomie dającym popa (6lvl) podobnie jak pola zboża.

  Nie wiem czy czasowo bez monet dałbym rade postawic to wszystko w 12h. nie chce mi sie tego liczyc też :P

  Pola 1 lvl wystarczają jako pusty cel.