D-ale travianiștilor: Tribul preferat vs cel mai bun trib

• Dragi jucători,

Care este tribul vostru preferat din Travian: dacii, romanii, barbarii, egiptenii sau hunii?

Cu care triburi ați jucat până acum și pe care-l alegeți cel mai des? În ce situații considerați că ați excela dacă ați juca cu un anumit trib?

Chiar dacă nu ați jucat cu un trib, ce lucruri pozitive sau negative ați auzit de la alți jucători despre acesta?

Postați răspunsul vostru în acest topic.

• Romanii!

Intr-adevar, este o rasa renumita pentru costurile in general costisitoare si lentitudinea in a instrui trupe fata de alte rase.

Totusi, este la fel sau mai renumita pentru un zid formidabil impreuna cu o putere de atac inegalabila.

• Cel mai mult am jucat romani si daci.As merge mai mult cu romanii pentru cavaleria lor.barbarii de loc.egiptenii in afara de economie nu stiu sa aibe ceva impresionant (ce-I drept am jucat ft putin cu ei) iar hunii nu-mi plac asa....fara motiv :))))

RO3 - Maximus

COM2 - Cold Blood

Qualification Tournament/2019 - Omu Paiangan

• Părerea mea este ca tribul preferat este mereu cel mai bun, personal. Statisticile spun per ansamblu care este realitatea la modul general.

Am jucat cu romanii, dacii, barbarii, egiptenii, hunii ... caci am fost si siter. In general joc defender.

Mi-au plăcut foarte mult egiptenii dar dacii sunt mai utili. Am găsit lucruri bune și la huni, pentru defense și atac (Tintasii) si comandamentul.

Integralist vorbind eu îmi doresc sa am posibilitatea de a cucerii sate de rase diferite și să pot folosii in toate satele tehnologiile tuturor raselor, cum ar fi:

- numărul de ordine de construcție minim 3 in fiecare sat (dar putand deveni 5 sau poate 10 - doar se plătește pentru ele);

- beciurile și temnițele dacilor (in temnite la nivelul 20 să apară ghilotina);

- zidul romanilor cu durabilitatea meterezelor barbarilor;

- casa de cultura impreuna cu beraria (calitățile adunandu-se si dublandu-se);

- calitățile trupelor de infanterie/cavalerie completandu-se putand crea trupe noi defensive/offensive avand calitatile si capacitatile marite (cum ar fi combinatia Tintas-Druidier-Fulger sau Scutier-Pretorian-Lancier);

- mai multe sloturi pentru clădiri in sate sau satele să aibă posibilitatea de dublarea/triplarea sloturilor de clădiri - dacă se dorește/vrea, contra cost - doar la activare;

- câmpurile de resurse sa fie nelimitat in toate satele;

- posibilitatea pe conturi pentru cercetarea de tehnologii/meserii (conform erelor);

- cu ajutorul meseriilor sa se poată produce diverse itemuri care pot fi folosite sau vandute (in funcție de trib sau amestecuri de triburi) - upgrade armura/harnasament cai;

- posibilitatea unor evenimente culturale in alianță sau diplomatice in sectoare;

- goldul sa aiba 1 buton general de gold care atunci cand este folosit sa actioneze pentru tot contul (de pildă "activează acum" 2 gold și îndeplinește 2/3 ordine de construcție in fiecare sat plus 2/3 ordine de cercetare in fiecare sat, plus cercetare tehnologii/meserii la nivelul contului întreg pe 2 sau 30 de sate cu același cost;

- modificarea de resurse să fie de 1 gold (nu de 3 gold in prezent). Schimburile comerciale sa poată avea o rata mai mare (1/5 - 1/10) și sa se poata cumpara/achizitiona și tehnologii/meserii sau influența politica/cultura (lobby) - la bonusuri;

- pentru aceleași costuri goldul cumparat sa fie triplu, minim;

- posibilitatea de activare semnal sonor de alarma care sa indice/arate atacul care vine;

- posibilitatea de alarma informativa prestabilita (ceas deșteptător pentru agenda de lucru);

- posibilitatea de afișare blazon/steag pentru cont individual/de alianță/de sector care poate fi creat pe cont/server sau uploadat;

- posibilitatea de mesaje sms pe telefon (contra cost evident);

- o oarecare animație la clădiri, ordine de constructie, trupe, cercetari, evenimente culturale/politice, mesaje cu opțiune off/on ar fi utilă;

- posibilitatea de siter/locțiitor doar in cadrul alianței din care face parte contul și doar pentru cadranul respectiv unde este contul;

...

cam asta mi-as dori eu in plus de la Travian ...

:D

...

Spor util sa avem !

• dacii:O

Sunt dacii tribul tau preferat?

Daca ii consideri cei mai buni, te rog argumenteaza. :) Am jucat si cu dacii, insa nu as spune ca acest trib m-a entuziasmat.

AA_SMOD_Sig.png

It never gets old, huh? Boom de yada, boom de yada...

• Am jucat cu toate triburile dar nici una nu e mai deosebita ca cealalta... Sunt ca si niste manusi de marimi diferite si trebuie sa o alegi pe cea potrivita. Barbari cer mult timp mai ales in mod ofensiv ca sa merite sa farmezi non-stop. Romanii cer cu un procent mai putin timp ca se dezvolta putin mai greu dar cu un minim de gold mai repede si sunt destul de buni atat off cat si deff, sunt chear foarte echilrate unitatile doar ca sunt scumpi fara minimul de gold. ( +25 la resurse ) Dacii sunt variata romani la o scara mai ieftina...

Si despre cele doua triburi noi, am jucat doar cu hunii par destul de buni la off dar cred ca-s cei mai slabi in aparare, au doae cavalerie buna ca si def. Si cu Egiptenii acum joc prima data. Deci tot ce conteaza e sa-ti alegi manusa sau papucii pe masura te! Scuzata analfabetismul :D

• Egiptenii sunt cei mai buni :D

resurse foarte multe in comparatie cu celelalte rase..datorita centrului de irigatii in plus au carele de razboi care sunt foarte bune si ashii sau poti juca semi si faci care de razboi cu khopes..asa ai si deff si off..dar cel mai mult jot pe capitala de egiptean si cu extins de hun/roman langa capitala...resurse multe cu trupe care se instruiesc relativ repede la hun..sau la romani sa faci off pe extinsa cu resursele egiptenilor este foarte avantajos.

in concluzie egiptenii sunt cei mai buni din punctul meu de vedere (avand resurse multe poti face trupe de orice rasa doresti pe un alt sat)