Hratelnost

 • Tak jsem se zamyslel nad plusy a minusy jednotlivých národů a zdají se mi velmi nevyvážené. Galové například mají jako unikátní budovu pasti, které jsou vesměs použitelné pouze na začátku hry a i tehdy je výhodnější raději investovat do úkrytů případně falangů, než zvyšovat level pastí a neustále je obnovovat. Čím déle člověk hraje, tím jsou pasti zbytečnější. A na speedu jsou pasti o to méně využitelné, protože počet jednotek oproti serverům s klasickou rychlostí je vyšší, zatímco počet pastí zůstává stejný. Galové můžou hrát ofenzivně jen velmi neefektivně. Germáni mají nejrychlejší kasárny, římané nejrychlejší stáje. Oproti EC a Teutonským koním je haeduán velice drahý a jeho cena vůbec neodpovídá tomu, jakou off sílu nabízí. Nabízejí samozřejmě i určitou defku, nicméně v porovnání s falangami, jednou z nejlevnějších jednotek, je tato síla vykoupena nesrovnatelně více surovinami. O to těžší samozřejmě je dělat je ve velkých stájích.

  Návrhy:

  Zvýšit off sílu haeduánů ze 140 na 160.

  Zvýšit kapacitu pastí pro normální servery (800) a pro speedy (1600) nebo zavést jinou unikátní budovu.  Co se týče Římanů, nechápu, proč mají víceméně 2 podobné typy jednotek - EI a EC. EC nabízí za stejný čas lepší off sílu, ale zase je pomalejší a dražší. Pokud si vybere offař EI, více nafarmí a stále jim EI nabízejí lepší útočnou sílu za stejný čas než mají Teutoni nebo Haeduáni. Nemusí tedy řešit to dilema jako Galové, kteří se ve prospěch farmingu musejí úplně vzdát off síly. Využitelnost legionářů je také velice slabá. Kdo staví defku, vybere si pretoriány, jenž jsou v podstatě stejně drazí a nabízejí lepší defku za stejný čas. Kdo chce jet offku, vybere si imperiány. Římanům také chybí defenzivní kůň, což jim v podstatě znemožňuje tvorbu non-stop defky v jedné vesnici.

  Návrhy:

  Zrušit legionáře. Místo nich zavést defenzivního koně na obranu proti kavalerii: Att 40, DEF 50 DEF 100, s napajedlem lvl 10 by žrali stejně jako Legati - jen 1 obili!

  Snížit ofenzivní sílu EI ze 120 na 100.


  Germáni mají v podstatě zbytečné sekerníky. Pálkaři jsou levnější, nabízejí rychlejší offku, jsou rychlejší a mají větší nosnost. Defka sekerníků v podstatě hráče nezajímá, protože s nimi stejně nebrání a tak jedinou jejich relevantní výhodou je menší spotřeba obilí, což ale zdaleka nevykompenzuje všechny ty nevýhody oproti pálkařům. Problém vidím i v rytířech. Tam je sice zajímavá ta jejich nosnost a možnost farmení i s def jednotkou, nicméně ty jeho def schopnosti jsou v porovnání s druidy chabé.

  Návrhy:

  Zvednout útočnou sílu sekerníků ze 60 na 70 - z hlediska času by se vyrovnala jejich off síla pálkařům.

  Zvednout atributy rytíře na 55(55) 110(100) a 40(40)


  Pak jsem ještě přemýšlel nad artefakty. Art na úkryty v podstatě nikdo nechce. Co ho takhle vyměnit za art pro lepší produkci? Malý art by přidával k produkci ve vesnici 50%, velký art by přidával ve všech vesnicích 25% a unikátní ve všech vesnicích 50%.

 • V podstate jsi vyjmenoval vyhody a nevyhody jednotlivych narodu. To vsak neni nevyvazenost, ale vlastnost narodu. Je na hraci pro ktery narod se rozhodne a prizpusobi hru jeho moznostem.

 • Hlavne by sa mohlo zaviesť zlučovanie jednotiek na normálnych serveroch prípade možnosť stavať velké kasárne a stajne v hlavnej. Prinieslo by to podľa mňa viac bojov a akcie. Takto kto stavá offku v hlavnej je opatrní a armádu šetrí na koniec servera, stačí mu pár krát dostať malý ares a vie naklikať frontu do konca servera a ďalšiu offku väčšinou už nemôže uživiť a potom už nemá moc čo robiť. Ten kto stavia armádu vo vedľajšej je viac zraniteľný nakoľko nemá úhyb a človek z druhého konca mapy ho s botami a s aktuálnym silnejším turnajkom môže jazdou prekvapiť za pár hodín a musí brániť dve dediny.


  Čo sa týka jednotiek tak súhlasím, že my sa mali urobiť nejaké zmeny, nakoľko do roka majú byť na normálne serveri priadaný egypťania a húni a potom už rimanov a galov moc ľudí hrať nebude.

 • Návrhy vypadají zajímavě a prakticky všechno mi připadá celkem rozumné, i když museli by se zanalyzovat přesné dopady. Nicméně by bylo fajn, kdyby travian games dělali pravidelně balanční změny a měnili metu hry, která se hrozně opakuje. Místo pastí bych dal úplně jinou budovu a pasti bych zrušil. Napadá mě třeba budova, kde by se dal vyrábět kouzelný lektvar a zvedal by def sílu jednotkám vyrobeným v dané vesnici (něco jako pivovar na def).


  OFF by se měla nějak bufnout celkově, protože se útočí všeobecně hrozně málo a hrozně dlouho trvá vystavět offku, se kterou se dá rozumně útočit. Nejjednodušší mi připadá snížit čas výroby v dílnách.

 • To s tými sekerníkmi mi príde dosť nefér voči rimanom. Takto by bol sekerník rovnako silný ako imperián a germán za deň urobí 592 sekerníkov plus môže mať 20% off bonus a riman vyrobí 371 imperiánov. A ešte by si snížil off silu imperatorisov takže by bolo treba buď zvýšiť silu imperiánov alebo cézarisov.

 • Jednotky presli minimalnou zmenou prakticky od zaciatku existencie travianu a je pravda ze ja som sa k travianu vratil len vdaka tomu ze predstavili nove narody, nove jednotky.


  Balance, zmeny v statistikach jednotiek by boli ovela zaujimavejsie ako experimenty s obchodnou kancelariou a turnajkom co tu v poslednej dobe vidime. Ako pise lopik, hodila by sa daka obmena dlhorocnej mety, nieco co by ozivlo hru a prilakalo naspat aj starych hracov, ktory by to urcite prisli vyskusat.

 • Tak jsem rad ze se tu naclo toto tema, ktere me trapi po poslednim updatu (naboosteni jeste vice Germanu)

  Ja vidim puvodni orginalni trojku narodu dobre vymyslenou. K novym narodum se nebudu ani vyjadrovat, je to jen nedoreseny koncept rozsireni hry hozeny do placu a zbytecne to kazi pozitek ze hry.

  To co pise abdulek temer s nicim nesouhlasim jak EI/EC tak palka/sekera ma sve opodstatneni.
  Zaroven nemyslim ze by German potreboval upgradovat a po poslednim upgradu je smutne ze Teuton je na sile EC coz je chlouba Rimskeho narodu..... taktez TH beru jen boost Germanu kdy zlepseni TH prida nejvice pomalym jednotkam cili palkam nikoliv jizde pri farmu.
  Zvysovat rytirum deff aby se vyrovnali druidum to je myslim asi jak proc pretorian nema obranu proti jizde jako ostep uplne zcestne. Rytir je jen balanc k ostepu ne nejaka counter jednotka proti druidovi. Taktez riman nepotrebuje jednotku na def maji silne pretoriany a prave to ze kazdy narod nema jak jednotky proti jizde tak pechote je smyslem spoluprace a hry lidi spolecne. Kdyby se to udelalo jak chce abdulek blizili bychom se ke hre DK, kde je jen jeden narod a vseci maji stejne jednotky.
  Takze za me je German a Riman skvele vymysleni a jen bych vratil update pred zvysenim pivovaru a dal ho zpet na 10%.

  Jedine s cim bych trochu souhlasil je Gal jako off. Hae beru jak jsou maji slabsi utok ale jsou i dobri na obranu ale blesci?
  Puvodni koncept blesku beru jako nejrychlejsi jednotka kdy na serveru hralo x-krat vice lidi, byl puvodni styl hrdinu a hlavne neexistovaly zadne zvirata v klecich. Takze se kazdy German bal rychlych vypadu techto ac slabych velmi rychlych jednotek. V soucasne dobe to uz takhle nefunguje a ta jednotka je opravdu jiz prehistoricka zalezitost.
  Ja bych navrhoval v Galu jen zvednout blesku utok z 90 na 100-110. Neni to zadne extra zlepseni ani prekonani EI ale hodne by to tomu narodu pomohlo a z atraktivnilo jinak si myslim ze veskere ostatni jednotky maji v rovnovaze se hrou a ostatnimi narody.

  Neveril jsem ze se nekdy dockam abych souhlasil s lopikem ale to jak vidi lopik pasti a nahradu ja rikam uz 2 roky.
  V travianu neni zbytecnejsi budova jak pasti. Nikdo ji nestavi a i kdyby nahodou nekdo jo nez ji postavi na max na normalu cimz si odrovna produkci a zpomaly cely ucet behaji uz Germani s 10k palkama...
  Jak Rimane tak Germani maji budovu ktera pomaha pri off hre po celou dobu serveru ale Gal nema nic... Gal je neustale pasovan jako def narod ale kazdy hrac vi ze jedina permice co se bere dokud je je jen pretorian a ostep. Fal se nikdy moc dobrovolne nebere a jen se s nim lepi diry. Gal je proste takova nechtena de*ka v ali po ktere kazdy sahne az je nejhur.
  Vidim to podobne jak lopik budovu co by treba na zaklade jednotek z vesnice u hrace zvedala obranu o nejake %. Napriklad ze kazdych 10k falu by dostalo + 5% obrany treba do 20%. Aby lide meli vyhodne pouzivat faly a byla po nich poptavka.

  Takhle Gal nema ani off a narozdil od Germanu a Rimanu kteri i v defu maji odbyt Gal ma vse vzdycky doma a ceka na vyuziti.
  Gal se mi jevi jen pro fajnsmejkry kterym se libi druidi a nebo v offu radi hraji malo hrane styly.

 • Tradiční národy jsou naopak velmi dobře vymyšlené a vybalancované jsou skvěle. Uvědom si, že každý národ musí mít nějaké zaměření - a v určitém stylu hry by měl tedy vynikat. Zároveň však nabízí pro zkušené hráče pestrou paletou jednotek a tím i možnosti jak kombinovat vícero herním stylů. V ten moment je nutné přijmout, že za všetranější použití vlastností jednotlivého národa ztracíš možnost být maximálně efektivní v tom, pro co je daný národ určený. Snad by sis nepřál, aby se lišili národy jenom barvou ne?


  Heduán je tak drahý proto, že poskytuje skvělou obranu proti jízdě a je to nejrychlejší těžká jízda. V kombinaci s druidy je to nejrychlejší podpora v travianu pri krizových situacích a nemá v tom konkurenci - rychlost vykoupená za velikou cenu - fabií se taky dopravíš v Německu z Mnichova do Berlína - ale pokud neřešíš zdroje, pojedeš pětkovým BMV s 300 konmi a budeš tam o mnoho hodin dříve..myslím, že ti tady hodně unikl význam heduánů a jejich všestranné použítí oproti jiné jízdě (EC není, opakuji není, dobrá def jendotka, nikdy nesrovnávát! sekerník je lepší "def" než EC)


  Souhlasím pouze s tím, že pasti ztrácí smysl na speed serverech, to je dobrá připomínka - jinak pasti fungují pro poklidný start hry pro gala - kdy je díky nim v relativním bezpečí i méně zkušený a a méně aktivní hráč


  Římská jízda - opět každá jendotka se hodí pro jiného hráče a umožnuje Římanovi hrát dva odlišné offenzivní styly - velmi podobná je situace u gala s blesky a heduány - jen tam je rozdíl mezi jednotkami větší - více farmy za méně off síly


  legionář je určitě využitelná def jednotka, bez ní nemá Říman obranu proti jízdě - díky němu je soběstačný s obranou. Kdyby byl lepší? Cheš dát jendomu národu nejelpší obrannou jednotku proti pěchotě a ještě jízdě či jak? To je právě ten balanc. Jako utočnou ji skutečně nemá význam používat


  Zbyteční sekerníci? Sekerník je druhá nejlepší pěší jednotka ze všech hned po pálkařovi! Zbytečný tedy rozhodně není, protože zkus si živit 120 tisíc pálek nebo 80 tisíc sekerníků - to je rozdíl skoro milion obilí denně ! Navíc ty pálky žerou to obilí průběžně a likvidují tedy spotřebu a produkci velkou rychlostí. V druhé polovině je spotřeba obilí a rychlost výroby off síly to hlavní, co tě zajímá, takže ta nižší spotřeba velmi vyvažuje sekerníkovi slabší vlastnosti oproti pálce. Rytíř vs. druid, to je zase BMW proti škodovce. Nesrovnatelné a navíc germán může být skvělý defař díky zvědům (na podpory kvůli spotřebě) a oštěpařům. Kdyby byl rytíř dobrý jak druid, dostaneš se přesně do situace, kdy národy NEbudou vybalancované a germán bude nejlepší defař i offař. Defenzivní germán naplno vyrábějící oštěpy a rytíře je v součtu vyrobené def za den jenom o něco málo horší než gal, takže posílení rytíře by z něj udělalo jedničku = nonsense.


  Nápad s úpravou vlastností artefaktu na úkryty kvituji, je fakt, že tento art je oproti ostatním téměr nevyužitelný - mimo unikát