Bătălia Finală – Ep. 7 – Codexul

• header_tub7.jpg

Lucrurile bune nu durează. Luna pe care am petrecut-o în spital pentru a-mi vindeca rana a trecut mult prea repede și, totuși, s-au schimbat multe.

În primul rând, imperiul s-a pregătit să sărbătorească a XV-a aniversare. Cu cincisprezece ani în urmă, primele trei triburi – romanii, dacii și barbarii – au venit în aceste ținuturi și s-au stabilit aici împreună. Oamenii și-au amintit timpuri glorioase, au rezolvat puzzle-uri, s-au felicitat unul pe altul și s-au pregătit pentru sărbătoarea tradițională. Apoi, ținuturi îndepărtate, unde nimeni nu văzuse vreodată Minunile Lumii, au fost înghițite de lupta pentru supremație. Alianțele au elaborat strategii pentru cucerirea regiunilor care le dădeau puteri neobișnuite. Crainicii au anunțat că satele nou fondate, în special primele trei, vor oferi cu mult mai multe resurse decât în mod obișnuit. Războiul urma să fie necruțător și, din această cauză, spitalul a decis să își schimbe locația, pentru a putea ajuta răniții din aceste ținuturi. Ținuturile Codex Victoria.

Ei bine, într-o notă pozitivă: acum sunt la fel de sănătos ca înainte, în timp ce ucigașii mei cred că sunt mort. Pe de altă parte, maistrul meu pare să creadă exact același lucru.

Desigur, nu am crezut că mă va căuta în tot acest timp, dar putea măcar să îmi păstreze hainele și lucrurile!

Primul semn că maistrul meu m-a lăsat aici singur a devenit clar atunci când m-am întors la tavernă. Un băiat îmbrăcat cu o cămașă foarte familiară, murdară acum de noroi, îngrijea un cal de război. Era aceeași cămașă pe care a brodat-o sora mea și mi-a oferit-o cadou înainte să plec de acasă. Un războinic cu o armură strălucitoare, care stătea în apropiere și urmărea agale întregul proces, mi-a stins repede dorința de a smulge cămașa de pe umerele băiatului, poate chiar la un loc cu pielea acestuia. La naiba!

Se pare că de acum înainte sunt Umbra Singuratică. M-am plimbat încet de jur împrejur, încercând să vin cu o idee despre ce să fac în continuare. În înțelepciunea lor și spre dezamăgirea mea, Zeii au decis că mi-ar fi luat partea, așa că au optat să nu îi trimită Umbrei Singuratice și Fără Adăpost nicio idee măreață. Și, de parcă această singurătate nu era de ajuns, a început să plouă torențial.

Să plec împreună cu spitalul? Dar ei au plecat deja și nu cred că i-aș putea ajunge din urmă pe jos.

Să găsesc un alt maistru? Serviciul meu scurt a dovedit că nu sunt cel mai bun la a fi un slujitor. Și cine în ziua de azi ar angaja un străin în această lume periculoasă?

Câteva ore mai târziu, Umbra Singuratică, Fără Adăpost, Flămândă, Plouată, În Pană de Idei și Disperată era gata să facă orice pentru ca să nu-i mai crească numele.

Și, în acest moment, lumea mea s-a întors din nou cu susul în jos. Am văzut-o pe… EA.

Se plimba de-a lungul străzii, în frumoasa ei tunică purpurie, cufundată în gânduri, fără să observe nimic.

Inima mi-a sărit în sus și în jos și a început să mă furnice. Am simțit imediat o legătură puternică cu ea. Chiar dacă eram ud leoarcă, am simțit cum sângele cald îmi pulsa prin vene. A fost cel mai frumos sentiment pe care l-am experimentat vreodată în viața mea. Speranța.

„Signora Martina”, am spus răgușit. Buzele mele erau albastre de frig. „Cred că am ceva ce căutați și sunt gata să vă ofer acest obiect dacă mă veți ajuta.” Doamna s-a oprit, ridicând sprânceana stângă. Părea intrigată: „Planul barbar pentru o Minune a Lumii!”

Ei bine, nu am văzut niciodată o astfel de uimire în viața mea!

Misiune: Recent, întregul imperiu a rămas nedumerit din cauza unui codex care a venit din est, împreună cu noile triburi. Rezolvă acest codex.

tub7_sudoku.png

P.S. Răspunsurile nu vor fi vizibile până la încheierea concursului. Răspunsurile pot fi postate ca imagini sau doar ca o grilă. Regulile sunt aceleași ca în cazul puzzle-ului sudoku obișnuit.

(Obiectivul este să completezi o grilă de 9 × 9 cu cifre, astfel încât fiecare coloană, fiecare rând și fiecare din cele nouă blocuri 3 × 3) să conțină toate cifrele de la 1 la 9.

---------------

Dacă ai ratat episoadele anterioare, le poți citi aici: The Ultimate Battle

• Informații generale despre concurs:

Dată/oră de începere:

06 august 2019 – 11:00

Dată/oră de încheiere:

12 august 2019 – 11:00

Câștigătorii se anunță pe:

13 august 2019

Câștigători:

6 câștigători selectați aleatoriu (dintre participanții care au oferit răspunsul corect)

Premii:

50 Aur x 6 câștigători

Voucherele de Aur valabile în:

comunitatea RO

Voucherele de Aur valabile până la:

31 decembrie 2020

Pentru a fi luat în considerare la câștig:

Menționează nick-ul și serverul pe care joci. Fiecare jucător poate participa doar într-o singură comunitate.

Dacă întâmpini dificultăți cu atașamentele pe forum, te rugăm să utilizezi unul dintre următoarele servicii de încărcare a imaginilor și să adaugi un link la răspuns:

https://imgur.com/upload

http://tinypic.com/

https://postimages.org/

https://imgbb.com/

https://ctrlq.org/images/

• Am rezolvat codexul atat cu cifre arabe cat si cu cifre romane, din moment ce nu era specificat in postare.

Nick-ul este: Taking Souls

Joc pe serverul: RO 4.

1 3 7 8 4 9 6 5 2

9 5 2 3 6 7 1 8 4

4 6 8 1 2 5 3 7 9

2 8 3 7 5 1 4 9 6

6 9 5 2 3 4 7 1 8

7 1 4 6 9 8 5 2 3

5 7 6 9 8 3 2 4 1

8 2 1 4 7 6 9 3 5

3 4 9 5 1 2 8 6 7

I III VII VIII IV IX VI V II

IX V II III VI VII I VIII IV

IV VI VIII I II V III VII IX

II VIII III VII V I IV IX VI

VI IX V II III IV VII I VIII

VII I IV VI IX VIII V II III

V VII VI IX VIII III II IV I

VIII II I IV VII VI IX III V

III IV IX V I II VIII VI VII

• Dragi jucători,

aceasta este soluția corectă:

Câștigătorii acestui concurs sunt:

(selecția a fost realizată aleatoriu - cu ajutorul site-ului random.org)

8 - detva

9 - CGA

7 - AlexLuther18

4 - jokerpd03

6 - pds810930

3 - msk

Verificați-vă mesageria privată aici pe forum pentru premiul câștigat.

Felicitări, și mulțumim tuturor participanților!

• Dragi jucători,

aceasta este soluția corectă:

Câștigătorii acestui concurs sunt:

detva

CGA

AlexLuther18

jokerpd03

pds810930

msk

(selecția a fost realizată aleatoriu - cu ajutorul site-ului random.org)

Verificați-vă mesageria privată aici pe forum pentru premiul câștigat.

Felicitări, și mulțumim tuturor participanților!

• Care e procedura de atribuire a numerelor? Ca mie imi da cu virgula...

Am crezut initial ca e numarul postului...merge logica asta pana la 5(peste care se sare din nu stiu ce motiv).

Apoi am crezut ca ai dat numere in functie de raspunsurile corecte, dar in ordinea raspunsurilor lipsesc 1,2,5(iarasi)

Pentru transparenta zic...

• Care e procedura de atribuire a numerelor? Ca mie imi da cu virgula...

Am crezut initial ca e numarul postului...merge logica asta pana la 5(peste care se sare din nu stiu ce motiv).

Apoi am crezut ca ai dat numere in functie de raspunsurile corecte, dar in ordinea raspunsurilor lipsesc 1,2,5(iarasi)

Pentru transparenta zic...

Salut! Am făcut o listă cu participanții și le-am atribuit un număr în funcție de ordinea postărilor. Apoi am introdus numărul minim și maxim pe site-ul random.org și acolo s-a realizat selecția numerelor.