History Quizz: XV

 • historyquiz_image.png


  Sevgili oyuncularımız,


  Travian: Codex Victoria, oyunumuzun 15'inci yıldönümü ile yakın bir bağlantıya sahip. Bununla ilgili gizli ipucunu farkettiniz mi? Evet doğru. CODEX VICTORIA ismi, adında XV içerir!


  Bugün, sizi bu sayıya adanmış olan başka bir küçük tarih yarışmasına katılmaya davet ediyoruz.


  İşte Antik Avrupa tarihinin 5 gerçeği. Hepsinin XV numarası ile bağlantısı var. Bu bağlantıyı bulun ve bu konu başlığında açıklayın.


  I. Bu imparatorun yönetimi genellikle tiranlıkla anılır ve günümüzde adı bazen kişisel zulümün eş anlamlısı olarak görülmektedir. Roma'nın en ünlü yangını saltanatı sırasında oldu ve bazı tarihçiler bunu başlatan kişinin kendisi olduğuna inanıyor.


  II. Acımasız ama etkili bir lider, Roma para basma geçmişinde reform gerçekleştirdi ve çeşitli bölgelerden gelen yarışmacıların, sporcuların, hakemlerin, komedyenlerin, sihirbazların, tarihçilerin çeşitli etkinliklere katıldığı Yunan Olimpiyat Oyunları'nın benzeri olan yeni Capitoline Oyunları'nı(Capitoline Games) kurdu. Saltanatı, Roma İmparatorluğu'nun barışçıl ikinci yüzyılı için iyi bir temel oluşturdu.


  III. Çok ünlü bir Roma diktatörü, savaş komutanı ve yer aldığı kampanyalarla ilgili notların(örneğin, Galya Savaşı üzerine yorumlar - Commentaries on the Gallic War) zamanının en önemli birincil kaynaklarından biri olarak hizmet ettiği bir tarihçi.


  IV. Kendisi asla imparator olmamasına rağmen, bir Alman Komutanı(Commander of Germania), bir İmparatorun yeğeni, erkek kardeşi, babası ve dedesi idi. Mısır'da 33 yaşında ani ölümü, Roma vatandaşları arasında amcasının kıskançlıktan verdiği emirle öldürüldüğünden şüphelenilen birçok spekülasyona yol açtı.


  V. Aynı adla bilinen türünden 3 kişi vardı. Bunlardan biri Sezar İç Savaşlarında(Caesar’s Civil Wars) yer aldı ve M.Ö 49’da Kuzey Afrika’da sonuyla tanıştı, ikincisi Actium Muharebesi’nde(Battle of Actium) savaştı ve şanlı ikinci ismini burada kazandı ve üçüncüsü Frizlere karşı savaşlarda yer aldı ve Batayan İsyanı(Batavian Rebelion) sırasında kuşatıldı.


  Önemli - bu yarışmaya katılmak için, açıklanan olayın, kişinin vb. İle tam olarak XV numarasına nasıl bağlandığını açıklamanız gerekir.

 • Genel Bilgi:

  Başlangıç

  Ağustos, 20, 2019 – 11:00 am (GMT+3)

  Bitiş

  Ağustos 26, 2019 – 11:00 am (GMT+3)

  Kazananlar ne zaman duyurulur

  Ağustos 27, 2019

  Kazananlar nasıl seçilir

  Doğru cevaplar arasından 6 rastgele kazanan

  Ödüller

  50 Altın x 6 kazanan

  Altın kodları nerede geçerli

  TR Topluluğu

  Altın kodları ne zamana kadar geçerli

  Aralık 31, 2020

  Kazanmak için

  Cevabınızla birlikte kullandığınız avatar ismini ve oyun dünyanızı paylaşın. Her kullanıcı yalnızca bir toplulukta yarışmaya katılabilir.

 • erlendur, TR5


  İmparator Nero - Doğum günü 15 Aralık'ta

  Marcus Furius Camillus - Capitoline Oyunları 15 Ekim'de başlayıp 16 gün sürüyor.


  Julius Caesar - 15 Mart'ta suikastla birlikte öldü.


  Germanicus - 24 Mayıs 15 M.Ö doğdu. ve MS. 15'te Tiberius İmparator oluşunu kabul etti.


  Octavian, Castra Vetera, , --- Augustus 15 anlamına geliyor.

 • Soru 1 İmparator Neron 15 Aralık doğumludur

  Soru 2 Marcus furius Camillus / Etrusk Ligi 15 şehir devletinden oluşan bu bölgeleri işgale gitmiştir diktatör ünvanı verilip savaşı bitirmesi istenmiştir.

  Soru 3 Gaius Caesar 15 Mart Tarihinde 23 yerinden bıçaklanarak suikaste uğramıştır. Ayrıca yazdığı Commentaries on the Gallic War orjinal adı ile Commentarii de bello gallico tahmini 15.000 kelimeden oluştugu söylenir.

  Soru 4 Germanicus 24 May 15 Mö doğum tarihidir

  Soru 5 Gaius Julius Civilis / Gaius Julius Caesar Octavianus / Gaius Julius Ceaser


  Krischnak xL Tr X

 • Bilindiği üzere XV bir ROMA RAKAMIDIR.

  I-II-III ve IV. Sorularda "ROMA RAKAMI"nın ROMA kelimesi geçmiş ve V. Soruda da Jullius Cesar adlı imparator bir ROMA imparatotudur. Burda geçen ROMA kelimeleri ROMA RAKAMLARIndan alınmıştır.  avatar adım guepardo

  Oynadığım server s5

 • Sancar06,TR2


  I-Neron, Nero Cladius Divi Claudius filius Caesar Augustus Germanicus

  II-Titus Flavius Domitianus

  III-Gaius Julius Caesar
  IV-Germanicus,Germanicus Julius Caesar Claudianus,
  V-Pompeius.Gnaeus Pompeius Magnus

  DREAM TEAM
  ''Cesaretiniz varsa tüm rüyalarınız gerçek olabilir.''

 • Cevap: III. Alexandros (Büyük İskender)


  Büyük İskender M.O. 356-323 yılları arasında yaşamış 33 yaşında ölmüş.


  XV in anlamı: X savaş, V zafer anlamında


  X çift kılıç işareti yani war

  V zafer işareti


  Kullanıcı Adı: truva17

  Oyun dünyası: TT Qualification 2019 Group A

 • DREAM TEAM
  ''Cesaretiniz varsa tüm rüyalarınız gerçek olabilir.''

 • Öncelikle böyle araştırmaya teşvik edici bir soru sorduğunuz için teşekkür ederim. Böyle bir soru-ödül yöntemiyle hem oyuncular olarak araştırırken hem de ödüllendirilmiş oluyoruz. Buyrun cevabım :

  1. Soru : İmparator Neron tahta geçmeden önce ve de geçtikten sonra ailesine, çevresine ve halkına karşı acımasızca davranmıştır. Bu yüzden Roma’yı Neron yakmıştır. Ve imparator neron M.S. 15 Aralık 37’de doğmuştur.

  2. Soru : Marcus Furius Camillus tarafından Jupiter capitolinus un onuruna Capitoline Oyunları kurulmuştur. 15 Ekim’de oyunlar başlamıştır.

  3.Soru : Commentaries on the Gallic War, Julius Caesar tarafından ilk elden kaleme alınmış bir eserdir. Ve Julius Caesar M.Ö.15 Mart 44 yıllarında Gaius Cassius Longinus, Marcus Junius Brutus ve Decimus Junius Brutus tarafından yönetilen bir grup asi tarafından öldürüldü.

  4. Soru : İmparator olmamasına rağmen bir İmparatorun yeğeni, erkek kardeşi, babası ve dedesi olan Germanicus Julius Caesar, M.S. 24 Mayıs 15’de doğdu.

  5. Soru : 1.kişi : Sezar iç savaşlarına katılan Julius Caesar, M.Ö. 15 Mart 44 tarihinde başlarında başlarında Brutus ile Cassius olan bir grup aristokrat tarafından suikastle öldürüldü.

  2. Kişi : Caius Julius Caesar Octavianus Augustus, Gaius Julius Caesar’ın M.Ö. 15 Mart 44 tarihindeki ölümünden sonra Roma’ya geldi. Manevi babasının (Caius Julius Ceasar Octavianus) ismini aldı.

  3. Kişi : Bahsi geçen 3. Kişi Roma imparatoru Vitellius ise M.S. 24 Eylül 15 Roma, İtalya’da doğdu.

  Teşekkürler.

  Nick : Arcadian

  Oyun dünyası : TRX3

 • 1-imparator neron 15 aralıkta doğmuştur

  2-Capitoline Games 15 ekimde kuruldu

  3-jül sezar 15 martta ölmüştür

  4-Caesarion Ptolemy XV

  5.jül sezar,augustus ve cesarion ölümleri arasında 15 yıl var


  juggernaut tr5

 • Merhaba


  Oyunumuzun 15. yıldönümü ile ilgili bu yarışmamızın doğru cevapları aşağıdaki gibidir :


  1 Nero, 15 Aralıkta doğmuştur, MS 37


  2 Domitian, neredeyse 15 yıl hüküm sürdü (14 Eylül 81 - 18 Eylül 96)


  3 Sezar, Mart ayının ortasında öldürüldü (MÖ 15 Mart, 44)


  4 Germanicus, M.Ö. 15 doğumlu


  5 Legio XV (sonuç olarak 3 tanesi aynı sayıdaydı)  Maalesef tam doğru cevabı veren yarışmacımız yok. Katılımcılardan kısmen de olsa doğru cevap verenler arasından seçtiğimiz kazananlar şöyle :


  juggernaut24_TR  

  arcadian  

  krischnak xl  

  erlendur_TR  


  tebrikler. Kazanan arkadaşlarımız lütfen özel mesaj yoluyla Odin e oynadığınız serverı ve nickinizi bildiriniz. İyi forumlar.