Bătălia Finală – Episodul 8 – Crainicul

• martina_roman2.png

A doua vizită la palat a fost într-un contrast puternic cu prima mea vizită aici. În sfârșit, am reușit să văd întregul loc! Pergamentul s-a dovedit a fi cu adevărat valoros și Signora Martina mi-a oferit recompensa: sau primesc niște Aur, sau devin crainic. Abia atunci mi-am dat seama că exact asta îmi doream să aud!

Crainic! Unii oameni, inclusiv tatăl meu, tind să se uite cu dispreț la ceea ce fac crainicii, însă eu am crezut întotdeauna că aceștia au ajutat la menținerea unui Imperiu unit. Crainicii călătoresc în fiecare colț îndepărtat, împărtășesc știri cu localnicii și apoi readuc la palat informații despre nevoile oamenilor. Femei și bărbați curajoși, care rar stau într-un singur loc, fiind întotdeauna în centrul evenimentelor, chiar și înainte ca evenimentele să fie considerate noutăți. Desigur, mi-ar fi plăcut să fiu crainic!

În acel moment, crainicii raportau că tot mai multe alianțe din ținuturile nou colonizate au convenit să lucreze împreună pe baze complet diferite. Acestea au format confederații puternice cu aliații apropiați, astfel încât ești obligat să fii membru pentru a primi întăriri în satul tău. Uimitor! Aceasta înseamnă că nu vor mai fi echipe întregi pierdute în sate abandonate, unde nimeni nu știe cine le-a eliminat.

Primele Minuni Tribale ale Lumii au început să apară în acele ținuturi unde cinci triburi se luptau pentru titlul de Campion. Bătălia epică dintre cele cinci triburi se apropia și o singură Minune a Lumii trebuia să stabilească cine va fi numit cel mai bun strateg în acest an.

Totuși, ținuturile îndepărtate din Codex Victoria încă mai erau un mister pentru mine. Puțini crainici au vizitat vreodată acele tărâmuri, care și-au dezvoltat propriul set de reguli; un loc unde legile obișnuite ale naturii funcționau diferit, unde artefactele ofereau puteri alianțelor care controlau anumite regiuni, unde aventurile nu se încheiau niciodată și unde nimeni nu a auzit despre Minunile Lumii.

Însă un lucru m-a supărat: nu aveam nicio veste de la sora mea. De îndată ce m-am acomodat în capitală și am început antrenamentul, am putut trimite un mesaj familiei mele prin intermediul unui crainic care călătorea în acea direcție. Mi-a promis că îmi va trimite înapoi o notă de la sora mea cât mai curând posibil. Săptămână după săptămână, am întâlnit toți mesagerii care veneau de acasă, însă niciunul dintre ei nu avea nicio notă pentru mine. Am început să mă îngrijorez. În cele din urmă, într-o zi mi s-a înmânat un mesaj. Cu toate acestea, fericirea mea s-a stins de îndată ce am văzut scrisul de mână neîngrijit al tatălui meu, în locul caligrafiei elegante a surorii mele. Nota era scurtă și pe un ton nervos:

„Am știut întotdeauna că ești o sămânță rea și că sângele bunicului tău era prea puternic în tine. Și, acum, i-ai transmis acest viciu surorii tale! Ea a fost copleșită când a auzit vestea despre moartea ta de la maistrul tău, care a fost suficient de decent încât să ne viziteze în persoană. Nu numai că nu i-a acordat niciun pic de respect, dar, în schimb, în noaptea următoare a plecat de acasă pe ascuns, fără să zică un cuvânt! Aici sunt bazaconiile pe care le-a scris pentru tine.” Nicio formă de salut, nicio semnătură. Tata, ca de obicei.

M-am uitat în plic. Acolo am găsit într-adevăr un alt bilet scurt. Scrisul surorii mele!

„În cazul în care ești în viață:

Dragul meu frate,

După tot ce s-a întâmplat, nu am mai putut rămâne acasă. Sper să ne întâlnim într-o zi în această lume sau în următoarea.

Cu drag, Marcela"

Mai era ceva în bilet. Un indiciu!

Misiune: Sora Umbrei a desenat niște semne ciudate pe cealaltă parte a biletului. Ce reprezintă acestea? Cum se numesc?

Ai ratat primele părți? Le poți citi aici: The Ultimate Battle

• Informații generale despre concurs:

Dată/oră de începere:

03 septembrie 2019 – 11:00

Dată/oră de încheiere:

09 septembrie 2019 – 11:00

Câștigătorii se anunță pe:

10 septembrie 2019

Câștigători:

Șase câștigători selectați aleatoriu (dintre participanții care au oferit răspunsul corect)

Premii:

50 Aur x 6 câștigători

Voucherele de Aur valabile în:

comunitatea RO

Voucherele de Aur valabile până la:

31 decembrie 2020

Pentru a fi luat în considerare la câștig:

Menționează nick-ul și serverul pe care joci. Fiecare jucător poate participa doar într-o singură comunitate.

• Indiciu: Folosiți harta versiunii speciale a jocului (Europa Antică) pentru soluționarea acestui codex.

Puteți găsi răspunsurile chiar în imaginea de mai jos (harta din partea dreaptă).

Pentru nume, vizitați pagina Answers.

• Răspunsul corect a fost postat de comisaru_RO. Felicitări!

Semnele desenate de sora Umbrei reprezintă regiuni din ținuturile Codex Victoria (unde există harta Europa Antică):
    Brundisium, Caralis, Castra Regina, Epidaurum, Ravenna și Syracusae.

comisaru_RO - verifică mesageria privată pe forum pentru premiu.

Sperăm ca la viitoarele episoade să participe mai mulți jucători. :)