KALPGÂH Birlikleri - Tanıtım ve Raporlar

• Kalpgâh Nedir?
    -----------------------------------
    Jeopolitikte bir kavram. Özyurt ve merkez bölge anlamına gelir. Kalpgâh; Avrasya'nın ortası, yani Volga Nehri'nden Sibirya'ya kadar olan bölgedir.

Jeopolitik olarak, dünyada kontrolünün temel olduğu, dolayısıyla kendini kontrol eden gücün ya da güçlerin dünya egemenliği kuracaklarını garanti eden bölgeyi tanımlar. Bu bölge, İngiltere için denizler olmuştur, dolayısıyla Sir Halford John Mackinder; İngiltere'nin denizler, Hindistan, Çin ve Güney Amerika ülkeleri üzerindeki iktisadî hâkimiyetine dayanarak bu bölgeyi Avrasya'nın özü olarak düşünmüştür. Daha sonraları Pasifik, Batı Avrupa, Atlantik kıyıları gibi farklı türevleri ortaya çıkmıştır, ama fikir aynıdır. Bu bölgeyi kontrol eden diğer -daha büyük- bölgeleri de etkisine alır. Nitekim der ki: " Kim Doğu Avrupa’ya hükmederse Kalpgâh’a -merkez bölgeye- hâkim olur, kim Kalpgâh'a hâkim olursa dünya adasına hükmeder ve kim dünya adasına hükmederse dünyaya hâkim olur. "

Kurallar
    -----------------------------------
    - Birliğe -şimdilik- sadece kuzeybatı (- I +) ve güneybatı (- I -) koordinatlarından alım yapılacaktır.
    - Henüz herhangi bir alım şartı (... nüfus üzeri + ... asker vb.) yoktur, aşağıdaki ittifak kurallarına uyacağını söyleyen her oyuncu birliğe gelebilir.
    - Yağma köyler, birliğe alınmayacaktır.
    - Birliğe sadece gelişen, oyunda aktif, güçlü ve kendi ayakları üzerinde durabilen oyuncular alınacaktır.
    - Birlik, kişisel savaşlara álet edilmeyecektir; durum çok önemli olmadığı sürece, her oyuncu kendi köylerinden kendisi sorumludur.
    - Toplu savaşlar, hammadde yardımı ve benzeri konularda, birlikçe alınan kararlara tüm üyeler uymak zorundadır.
    - Birliğimiz dáhilinde; alt, dost veya ateşkes hálindeki birliklere saldırmak yasaktır. Saldıran, saldırdığı oyuncuya verdiği hammadde vs. zararını karşılamazsa, birlikten atılır ve düşman ilán edilir.
    - Birlikteki herkes -rütbece- "üstüne" saygı göstermek ve verilen emirlere uymak zorundadır.
    - Eğer aynı vahayı gören iki merkez köy var ise çakışan vahalar öncelik sırası ile 15/9/7 esasına dayanarak paylaştırılır; eşit şartlar oluşması hâlinde vaha, ilk köy kuranın hakkıdır.
    - Eğer aynı vahayı gören iki yan köy var ise vaha, onu ilk önce alan oyuncunun hakkıdır.
    - Eğer aynı vahayı bir oyuncunun merkezi ve diğer oyuncunun yan köyü görüyor ise; vaha, merkez köyü gören oyuncunun hakkıdır.
    - Oyuncular arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde taraflardan herhangi biri konuyu genel yönetime taşıyabilir, bu durumda genel yönetimin kararına iki taraf da itiraz edemez, karar değişmez.
    - Herhangi bir birlik oyuncusunun 7x7 alanı içinde başka bir birlik oyuncusunun merkez veya yan köy kurması diğer oyuncunun rızasına bağlıdır.

• Kendimi tanıtmama gerek olmadığı için tanıtmadım, zira server hakkında biraz bile bilgisi olan herkes zaten muhtemelen tanıyordur. Ama senin gibi yeterince bilgi sahibi olmayanlar için kendimi tekrar tanıtayım, KALPGÂH Birlikleri Genel Başkanı kanbei.

SS 'ler için ise ayrıca teşekkür ederim, bir iltifat olarak alıyorum bunları. Bu görüntüler sayesinde forum ahalisi hem olgun ve onurlu, hem şerefli hem de akıllıca nasıl oyun oynanır onu öğrenmiş olur, yani daha sık atabilirsin. Gerçi zaten bunu benden ve bizlerden öğrenmeye pek çok kişinin ihtiyacı yoktur, ancak sen ve senin gibiler açısından faydalı olacaktır. Lütfen devam et. Böylelikle daha düzgün bir oyun oynama imkânı elde etmemizi sağlayacak olabilirsin, denemeye değer.

Umarım bu SS 'lerde yazanları bir daha bir daha okuyarak esas sen olgunlaşırsın ve tam da söylediğin gibi, rakiplerinle daha onurlu bir şekilde mücadele etmeyi öğrenirsin, foruma atmadan önce sen de tekrar ederek okumayı unutma lütfen.

---

Ayrıca bana diğer yazdıklarını da buraya atmayı unutma sakın. Oraya -yani T.C 'ye- girmeden önce bizim birlikteydin sen de ve oraya ilk katıldığında sen de casusluk yapmayı bana kendin teklif etmiştin. Ben ise sebepsiz yere ayrılan biri olduğun için sana kızmış ve reddetmiştim, tüm bağlarımızı da koparmıştım. Şimdi de korkudan zaten ayrılmak gibi bir şansın yok, sadık adam pozları kesiyorsun, çünkü biliyorsun ki olur da atılırsan sonun Xavi Espanol gibi olacak. Buraya da bu SS 'leri attın ya, artık sana inanırlar ve atmazlar herhalde, korkun iyice geçmiştir değil mi? :)

Senin de Xavi Espanol 'dan karakter olarak bir farkın yok ki, o adamı niye kötülüyorsun, sen de aynı şeyi yapacaktın? O zaman sana "Evet." deseydim, sen de onun gibi casusumuz olacaktın. Bir de şimdi gerçekten utanmadan Man of Honor rolüne girebiliyor musun? Çok enteresan, demek insanlarda gerçekten utanma olmuyor hiç.

Bize ihanet ettin ve sebepsiz yere ayrıldın, sebebini sorduklarında da "Canım sıkıldı." gibi bir cevap verdin sanki dalga geçer gibi ve biz de bu yüzden seni casus olarak bile kullanmak istemedik, senin gibi tuhaf insanlarla hiç muhatap olmasak daha iyi diye düşündük. "Ne hâli varsa görsün." dedik. Sana o SS 'lerde ters konuşma sebebim de budur zaten. Bir düzgün bir anormal konuşan birini terslemek, hakkıdır herhalde insanın? Sen ters konuşurken iyi, karşındaki konuşunca mı kötü? Nasıl konuşursan öyle karşılık alırsın.

Xavi Espanol da senin gibi biriydi ve bizden sebepsiz ayrıldı, o da casusluk yapmayı teklif etti. Aynısınız yani. Ama onunkini kabul ettik çünkü artık T.C senin zamanındaki gibi 25 kişilik bir birlik değildi ve oradan gelen istihbaratın bir önemi vardı. Sen de oraya katıldığında T.C şu anki gibi güçlü bir birlik olsa o zaman seni de casusumuz yapardık, biraz strateji bilen herkes bunu yapar.

Burada sorulması gereken soru şu : "Neden T.C Birliği Xavi Espanol ya da senin gibi oyuncuları bizden çalıyor ya da çalmayı deniyor, bu çok mu onurlu ve olgun bir davranış da bizim o oyuncuları casus olarak kullanmamız onursuzca? Madem öyle doğru düzgün oyun oynasın ve belki böylece casus da girmez? Kendi birliğine ihanet edip gelen adamdan hayır beklemek ne kadar olgun ve onurluca bir davranış?"

Size de ihanet eder işte böyle... Oyun bile olsa, ilâhi adalet de diyebiliriz buna.

Nitekim sen de az kalsın edecektin, biz istemedik de etmemiş bulundun.

Burada bile aslında o konuşmanın bir kısmı var attığın SS 'lerde, ama o kısmı çıkarmışsın, uyanık şey seni.

Ben orada sana "Bizden ayrılmayacağının garantisini veremeyeceğini söyledin, onlara nasıl oluyor da bunun garantisini veriyorsun, siz ekip misiniz?" dedim. Sen de bana "Ben kimseye onun garantisini veremem, yarın öbür gün buradan da çıkarım, ben kendi oyunuma bakarım." dedin. Niye SS 'lerde o kısmı çıkardın? Sadık, olgun ve onurlu şey seni? :)

Keyifli forumlar.

EDIT: Bu mesaj kingraptor26 isimli kullanıcının mesajına cevap olarak yazılmıştı ancak kendisi forumda da kural tanımayan biri olduğu için yazdığı mesaj kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle Super Moderator SlyCat tarafından silindi.

Post was edited 7 times, last by kanbei ().

• Hepsini yüklemeye izin vermiyor sistem daha bunun 5 katı rapor var aslında ama yavaş yavaş artık.

Aslında bunlar önemsiz şeyler tabii ancak oyunun bu aşamasında bu kadar oluyor, sabırlı olmak gerek.

Bu tarz raporların benzerleri hatta daha iyileri saldırıda da savunmada da var ancak bunlar taze diye koyalım dedik. :)

Arkadaşları da tebrik ederiz, oldukça iyi saldırılar çıktılar. Herkese başarılar.

• Yaw siz ne boş birlik çıktınız. Attıgınız raporların 5 katı fear yıkım raporları var elimizde. Utanmadan 2-3 çıtır ordu çakmıssınız onları atmıssınız. Neyse fazla soze gerek yok birazdan forum sorumlusu arkadasımız yıkım raporlarını atar.

• Yaw siz ne boş birlik çıktınız. Attıgınız raporların 5 katı fear yıkım raporları var elimizde. Utanmadan 2-3 çıtır ordu çakmıssınız onları atmıssınız. Neyse fazla soze gerek yok birazdan forum sorumlusu arkadasımız yıkım raporlarını atar.

Sifirlayamadiginiz yarım kalan raporlardan mı bahsediyorsun :)

O söylediğin şeyin sebebi saldıran oyuncuların mesafe olarak daha yakın olması, bu yüzden destekler gelene kadar yıkım yapıldı, doğrudur. Kaldı ki biz o arkadaşları da tebrik ettik, paylaştığım raporların üstünde de yazdım güzel saldırı çıktıklarını. Ne yapalım yani, rapor paylaşmayalım mı? Her birlik kendi forum sayfasında başarılarını paylaşır, siz de başarılı olduklarınızı elbette kendi sayfanızda paylaşmalısınız. Ne ki şimdi bu söylediğin şey? Boş birlik diyene bak, ettiği lâfların tümü bomboş...

Ayrıca burada gelmiş kendi birlik üyelerine farkında olmadan hakaret ediyorsun. Senin o 2-3 çıtır ordu dediğin şeye o saldıran oyuncuların kendileri "Şu ana dek basabildiğimiz tüm ordu bu." diyorlar. Eğer tüm ellerinden gelen "çıtır ordular" basmak ise git kendi birliğinin gücünü sorgula, bizimkini değil.

Madem çıtır, neden saldırılar kesildi? Neden sürekli 500 casus atıp sonra saldırmak yerine sadece bekliyorsunuz? Zaten çıtır çerez değil miydi o gelenler, gelseydiniz ya o hâlde gerçek ordular ile? Bize iyilik olsun diye mi neredeyse 20 saat öteden 500 mancınıklı çıtır ordular yolladınız? Ne kadar mantıklı birisin sen öyle.

---

Bu Kalpgâh Birlikleri şey değil mi ya hani merkeze gelmeye korkup yan köy yıkan birlik? ^^

Hayır o değil yanlışın var. Burada bahsi geçen KALPGÂH Birlikleri hem merkez hem yan köy aynı anda yıkıyor, hatta bunu yaparken aynı anda vahaları da yağmalıyor. Tek istisnası yan köy reislemek, ona da müsaade edin reisleyelim artık, bize de köy lâzım. Tabii bir de bol hammaddeli ise bazen yıkmak yerine yağma köy hâline getirebiliyoruz. Bu sebeple bulunduğun birlikten atılmış yaklaşık 20 kişi vardır, onlara da sorabilirsin. :)

Kısacası herhalde senin söylediğin başka bir KALPGÂH Birliği, lütfen taklitlerimizden sakınınız.

Son olarak, bulunduğun birlikten oyunculara sorarsan söylerler bir 15-20 kişi de yıktık öyle zira. Hatta birlik yönetiminizden 50 nüfusa kadar indirdiğimiz SalihDinler, STİLASLAN ve azarax gibi oyunculara da sorabilirsin.

• İnan çıtır ordularımızdı.esas ordularımız zaiyat almaması için 80 nufusa kadar indirdik bıraktık. toparlasın koyu yine yıkarız.bu arada tabiyki paylasın raporları ama kendi sayfanızda.bizim sayfamızda paylasmayın.paylasılacak bir sey varsa bizde kendi sayfamızda paylasırız.

• Hayır o değil yanlışın var. Burada bahsi geçen KALPGÂH Birlikleri hem merkez hem yan köy aynı anda yıkıyor, hatta bunu yaparken aynı anda vahaları da yağmalıyor. Tek istisnası yan köy reislemek, ona da müsaade edin reisleyelim artık, bize de köy lâzım. Tabii bir de bol hammaddeli ise bazen yıkmak yerine yağma köy hâline getirebiliyoruz. Bu sebeple bulunduğun birlikten atılmış yaklaşık 20 kişi vardır, onlara da sorabilirsin. :)

Kısacası herhalde senin söylediğin başka bir KALPGÂH Birliği, lütfen taklitlerimizden sakınınız.

Son olarak, bulunduğun birlikten oyunculara sorarsan söylerler bir 15-20 kişi de yıktık öyle zira. Hatta birlik yönetiminizden 50 nüfusa kadar indirdiğimiz SalihDinler, STİLASLAN ve azarax gibi oyunculara da sorabilirsin.

Sizin gibi merkeze gelmeden yan köy yıkan etik bilmeyen bir birliğin taklidi olamaz, o yüzden doğru birlikten bahsettiğimden senin korkak olmandan emin olduğum kadar eminim :)

• İnan çıtır ordularımızdı.esas ordularımız zaiyat almaması için 80 nufusa kadar indirdik bıraktık. toparlasın koyu yine yıkarız.bu arada tabiyki paylasın raporları ama kendi sayfanızda.bizim sayfamızda paylasmayın.paylasılacak bir sey varsa bizde kendi sayfamızda paylasırız.

Çıtır veya değil, başarı başarıdır. Ben sizleri tebrik ettim, senden de aynı olgunluğu beklerdim, sağlık olsun.

Ona bakarsan biz de oraya toplam defansımızın 1/10 'unu bile koymadık ki zaten. Sadece yakın oyunculardan destek istedim. Biz oraya gerçek defansımızı koysak düşüneceğimiz tek şey o orduya nasıl tahıl yetiştireceğimiz olur, "Acaba saldıran ordu, bu orduyu yenebilir mi?" diye düşünmeyiz bile. Saldırıda da iyiyiz evet ama savunmada aşırı güçlüyüz. Yani dediğin gibi esas ordular ile gelmediyseniz aslında çok akıllıca davranmışsınız, bu da bir başarıdır ve bundan dolayı da ikinci kez tebrik ederim sizi. Sonuçta tecrübeli bir birliksiniz, beklerim böyle şeyler. Demek ki casuslayıp casuslayıp gelmeme sebebiniz bu idi.

Diğer konu ile alakalı zaten orada da yazdım yanlış olduğunu, buradan bir kez daha özür dileriz. Elbette doğru olan herkesin kendi sayfasında rapor paylaşmasıdır, haklısın.

Ancak öte yandan bizden biri en azından size "boş birlik" ya da benzeri bir ifade ile hakaret etmedi, onu da hatırlatırım. Yani bunu şu anda maalesef sen söyleyebilecek bir durumda değilsin. Ama birliğinden özür dilerim.

---

Sizin gibi merkeze gelmeden yan köy yıkan etik bilmeyen bir birliğin taklidi olamaz, o yüzden doğru birlikten bahsettiğimden senin korkak olmandan emin olduğum kadar eminim :)

Hayır o değil yanlışın var. Burada bahsi geçen KALPGÂH Birlikleri hem merkez hem yan köy aynı anda yıkıyor, hatta bunu yaparken aynı anda vahaları da yağmalıyor. Tek istisnası yan köy reislemek, ona da müsaade edin reisleyelim artık, bize de köy lâzım. Tabii bir de bol hammaddeli ise bazen yıkmak yerine yağma köy hâline getirebiliyoruz. Bu sebeple bulunduğun birlikten atılmış yaklaşık 20 kişi vardır, onlara da sorabilirsin. :)

Sen ciddiye alınacak biri değilsin ki hangi konularda emin olduğuna veya olmadığına ciddiye atfedelim. :) Sen kendi kendine emin olmaya devam et.

Merkeze geldiğimizi zaten ifade ettim ama onun hâricinde sana sorsam "Hangi konuda etik değiliz?" diye ya da "Bu bir oyun alt tarafı ne diye bu kadar ciddiye alıyorsun, ne saçmalıyorsun sen, hangi korkaklığımı gördün ki?" diye desem verecek cevabın yok. Öyle ağzına geleni söylersin ancak. Çocuk gibi. :)

Post was edited 1 time, last by kanbei ().

• Boş laftan başka bir şey bilmiyorsun Kanbei, sen laf kalabalığı yapmaya devam et :)

Yine geldik aynı noktaya. Verecek cevap olmayınca da bunu söylerler hep. Aynen aynen sen müthiş dolu konuşuyorsun, herkes hayran sana. :)

Madem öyle ne diye geldin yazdın buraya, git kendi birliğinin altında yaz ne yazacaksan? Ben de burada devam edeyim senin dediğin gibi?

Gerçi benimki de soru mu... Yaptığın hangi iş mantıklı ki bu mantıklı olsun. :)

• En kısa zamanda bu karakterini düzeltirsin. Oyunu falan bir kenara bırak oyun bir araç bir eğlence. Karakter ise evlatlarımıza miras bırakacağımız çok önemli bir olgu. Neyse lafı daha fazla uzatmak istemiyorum. O kadar birleşme birliğiniz ve yan birlikleriniz var. Tek üzüldüğüm şey bir bütün elma olamamanız. Umarım daha güçlü bir şekilde toparlanır ve bize gereken cevabı oyunda verirsiniz. Kalpgah birliklerinde oynayan diğer oyunculara ise tek bir lafım var. Birlikte sıradan bir oyuncu ya da bir komutan olabilirsiniz bu hiç fark etmez. Birliğinize sahip çıkın, başkanınız da olsa ismini lekelemesine daha fazla müsade etmeyin.

Elimizde bu ve bunun gibi yüzlerce mesaj var. Lakin hepsini sırayla dizip paylaşsam bile mod kaldıracaktır o yüzden kendimi fazla yormuyorum. Günün anlam ve özetini çıkarmanız için bunu buraya bırakıp iyi geceler diliyorum. :)

Post was edited 1 time, last by Dark Blue: Özel mesaj paylaşımı yasaktır. ().

• Ne paylaştığını göremedim ama muhtemelen yine bir başka iftiradır. Sana yine bu mesajı yolluyorum ikinci kez, umarım okursun, eğer uzun yazı okuyacak kadar okuma alışkanlığın var ise tabii. :)

Dediğim gibi, insanda demek ki gerçekten hiç utanma olmuyor. Hâlâ sanki çok düzgün biriymişsin gibi konuşabiliyorsun. Hem de tüm bunları alt tarafı bir oyun için, seni de oradan atarlar da Xavi Espanol gibi olma korkusu ile yapıyorsun, gerçekten şaşırmamak elde değil. Nedir bu korku onu da anlamadım merak etme artık atmazlar seni oradan kaç hafta geçti. :) Baya garantici birisin anladığım kadarıyla.

Tekrar soruyorum, bu yukarıdaki davranışları yapan sen değil miydin? Evet sen yaptın. O zaman ne yüzle burada bu ahlaklı adam pozlarını kesebiliyorsun? Gerçekten hiç utanman yok mu? Riyakar biri olmanın kötü bir şey olduğunu sana öğretmediler mi? Neden ya olduğun gibi görünmeyi ya da göründüğün gibi olmayı seçmiyorsun da olmadığın biri gibi davranma konusunda bu kadar ısrarcısın? Evlâtlarına bunu mu miras bırakacaksın?

---

Bir bütün elma olamamamız teorisi tamamen senin yorumun, kaldı ki eğer bu teori gerçek olsa üzülmez, sevinirdin. Gerçek değil, gayet bütünüz ve bunu gerek yukarıda paylaştığımız gerekse ileride aşağıda paylaşacağımız raporlarda da görebilirsin. Buna da gerek yok, oyuna gir ve bizi izle, oradan da görürsün görmek istedikten sonra. Dolayısıyla evet, üzülebilirsin, çünkü üzülmekte haklısın.

Gereken cevabı zaten verdik ve veriyoruz, korkudan anlaşma yapmadığınız birlik kalmadı resmen serverda. Oyunda sizin kadar başka birliklerle ittifak yapma gayreti içerisinde olan bir başka birlik söyler misin? O birliklerden biri ile girdiğimiz savaşın raporları ise yukarıda, daha ne tür bir cevap istiyorsun ki? Gerçekten çok komik oluyorsun, yazdıkça daha da mantıksızlaşıyorsun.

Bunu da mı atılma korkusu ile yapıyorsun yoksa? Tamam korkma buradan da itiraf ediyorum o diğer casusumuz sen değilsin. T.C yönetimi, lütfen buna onu asla birlikten çıkarmayacağınızı söyleyin ki rahatlasın, sağa sola lâf atmayı ve iftira etmeyi kessin. Galiba ancak bu şekilde kesecek. Sizden rica ediyorum bunu. :)

KALPGÂH Birlikleri'nin oyuncularına söylediğin şey ile ilgili olarak ise şöyle söyleyeyim, emin ol seni hiç kimse ciddiye almıyor. Zaten o söylediğinin ciddiye alınacağını zannediyorsan artık sen komik değil, trajikomik bir vak'a hâline gelmişsin demektir. Bir, sen ciddiye alınacak türden bir adam değilsin. İki, eğer öyle olsaydın bile bu birliği sıfırdan kuran kişi zaten benim. O lekelendiğini iddia ettiğin ismi koyan da benim. Ama tabii bu kadar basit şeyleri bile akıl etmek için temel bir algılama yeteneği şart. O olmadı mı olmuyor maalesef. :)

Günü bilemem ama emin ol senin anlam ve özetini benim yazılarımı okuyan herkes epey çıkarıyor. İyi geceler.

Post was edited 1 time, last by kanbei ().