Onur Listesi, TR6, Ekim 2019 (HALL OF FAME);

• Laurel_Wreath_Travian_3_tribes.png

Merhaba arkadaşlar !

Öncelikle sizlere Hall Of Fame başlığından bahsetmek istiyoruz. Hall of Fame oyuncularımızın ileriki dönemlerde geçmiş sunucular hakkında daha kolay bilgi edinmesi için düşünülmüş bir uygulama.

Bu başlık altında çeşitli konulara değinip sunucunun önemli anlarını kayıt altına almayı planladık.

İlk olarak

• Röportajlar(Belirlediğimiz kişiler ile sizlerden alacağımız soruları içeren röportajlar.)
    • Server analizleri (Başarı sıralamaları, Dünya harikası seviyeleri)

gibi temel konuları paylaşacağız.

• TS6--Kiminle röportaj yapmamızı istersiniz? 254

1. Jacques Mesrine (99) 39%
    2. Alakazamv7 (86) 34%
    3. xx_delis (59) 23%
    4. Marlboro01 (10) 4%

Merhaba,

Hall Of Fame kapsamında röportaj yapacağımız kişileri artık sizler belirliyorsunuz.
    Röportaj için adaylarımız aşağıdadır. Sizlerde sorularınızı iletmek istediğiniz kişiye oy verebilirsiniz.
    Hall of Fame etkinliği hakkındaki görüşlerinizi buradan bizlere iletebilirsiniz.

-Oylar değiştirilemez.
    -Anket bitiş tarihi 18 Ekim 2019 21:00

Oyun içi duyuru geçildiğinden dolayı anket süremiz 1 gün uzatılmıştır.

• Merhaba cesur Travian savaşçıları;

Hall Of Fame kapsamında ilk kez oylama sonucu bir röportaj gerçekleştirdik.
    Bu ilk oylamamızın kazananı H Z Z birliği üyesi olan Jacques Mesrine ile yaptığımız röportajı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

1-) İlk olarak kendinizi ve birliğiniz olan H Z Z ekibini bizlere tanıtabilir misiniz?

Öncelikle kendimden başlayayım. Adım Mert, 27 yaşındayım. Doğma büyüme Tunceli olmakla birlikte lisansımı Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. Şu anda da Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde kamu hukuku alanında yüksek lisans yapmaktayım. Çocukluğum Türkiye'nin en küçük şehirlerinden birinde geçince kendime bulduğum en güzel uğraş kitaplarım, satranç tahtam ve bilgisayarımdaki strateji oyunlarım oldu. Travian da benim için bu strateji oyunlarının nirvanasıydı. Entrikalarıyla, yalanlarıyla uğraşmak ve gece gündüz susmayan telefonlar her ne kadar canımı sıksa da sanırım bir o kadar da hoşuma gidiyor. Oyundan kazandığım dostluklar da oynama isteğini pekiştiriyor.

Mevcut HZZ ekibiyle TS29'da tanıştım ve tanışma o tanışma. Eski Travian oyuncusu olduğumu öğrenen arkadaşımın zoruyla hesap açmıştım. Amacım oyunu 1 ay oynayıp etrafımdakilerini yıkıp hesabı silmekti ama işler benim planladığım gibi gelişmedi. "Birliğe üye olma" ödevini yapmaya çalışırken speed serverda oynadığım eski birliğim HZZ ismini gördüm. Oyunu ara vereli 7-8 sene olmuştu. Kimler var kimler yok kimler kaldı kimler gitti pek fikir sahibi değildim açıkçası. Birliğe üye olmak istedim ve Köksal Abi beni birliğe aldı. Kısa bir süre sonra da Musa Abi'yle beraber beni sevdiler herhalde ki birlikte yönetici yaptılar :)) Birliğimin whatsapp grubunda dönen sohbeti, muhabbeti, umursamazlığı ama en önemlisi tevazuyu ve hoşgörüyu çok sevdim ve bunlar beni bu birliğe bağladı, tabiri caizse hayatımın bir parçası oldu. Mesela muhteşem TS29'daki toplu şekilde yıkılmamız... hayatımın en eğlenceli gecelerinden biriydi sanırım :)) Birbirimize takılmaktan, birbirimizi korkutmaktan, birbirimizle dalga geçmekten hepimizin gözlerinden gülmekten yaş gelmişti :)) Sonra ailemiz, rakiplerimizin de bize katılmasıyla bugünlere geldi, iyi ki de geldi.

Özetle HZZ Birliği dostluğu ve kardeşliği şiar edinen, oyuna her seferinde bir başka üyenin hatrına başlayan, kazanma hırsı olmayan, sonuna kadar eğlenmek isteyenlerin birliğidir.

2-) Mesrine nasıl bir oyuncudur?

Bu soruyu cevaplandırmak benim için çok zor açıkçası. Çünkü her ne kadar yaptığım yanlış şeylerden sonra kendimi acımasızca eleştirebilsem de çıkarttığım iyi ve takdir görecek işleri anlatmaktan pek haz etmeyen biriyim. Bu soruya "pas" demek isterdim ama sanırım böyle bir hakkım yok. Mesrine, oyunu dostları ve birliği için oynayan, agresif oyun tarzını seven ama oyunun sadece bir oyun olduğunu hiç unutmayan ve elinden geldiğince oyun bilgisi en düşük oyuncudan oyunun en büyük duayenlerine kadar herkese saygı sınırları içinde yaklaşmaya çalışan "ortalama" bir oyuncudur.

3-) Travian serüvüneniz ne zaman ve nasıl başladı?

Travian serüvenim yaklaşık 2007-2008 yıllarında ve son derece amatör bir düzeyde başladı. Tam hatırlamamakla birlikte sürekli olarak gittiğimiz internet cafenin sahibinden görmüştük oyunu :)) Daha sonra hesap ortağım da olacak olan bir arkadaşla birlikte (şu an aramız limoni olduğu için ismini zikretmeyeceğim, rızasının olmamasına istinaden) bir serverda başladık. Benim ilk seçtiğim ırk galya idi. Neyse, yaz tatili için arkadaşla birlikte İzmir'e gittiğimizde arkadaşın amcasının bizim travian'dan bahsettiğimizi anladı ve "açın len şu köyünüzü" dedi ve biz de gururla seviye 6-7 tarlalı köylerimizi gösterdik :)) kafamıza vurdu "bu mu sizin o meşhur köyleriniz?" dedi ve bize kendi hesabını gösterdi :))) ikinci köyü nasıl atabileceğimizden bile emin değilken karşımıza bilmem kaç köylü bir hesap çıktı. Kafamda o şampiyonlar ligi müziği çalıyordu. Bizi işte o meşhur S10 1.si hesaba (KERUMARU) aldı ve ben oyunu S10'da ve devamındaki S5'te öğrendim. KERUMARU'dan sonra Zamazingo nicki ile S5'te ALTINORDU'da ve 3x'te HZZ&RA'da oynadım ve 7-8 sene aradan sonra tekrar travian'a başladım.

4-) Kendinizi en çok hangi Travian ırkına yakın hissediyorsunuz, sebebini açıklar mısınız?

Benim gibi agresif oyun tarzını seven kimseler için kesinlikle Cermen. Reklam gibi olacak ama ucuz ve hızlı çıkan askerin tek adresi. Yeni versiyonda içecek fabrikası seviyesinin 20'ye kadar çıkmasıyla birlikte Cermenler Roma'nın tahtını bence elinden aldı. İçecek fabrikasıyla birlikte balta "72", toyton "180" vuruş gücüne sahip. Bu sayılar cidden üretim hızına ve maliyetine oranla korkunç sayılar. Piyade çıkış hızının da güçlü Roma'dan neredeyse 2-3 kat hızlı olduğunu düşününce rakibi yormak için mükemmel bir tercih.

5-) TS6'ya başlarken belirlediğiniz hedefler nelerdi ne ölçüde başarı elde edebildiniz?

S6'ya başlarken amacımız önce eğlenmek ve sonrasında ise WW''u kurmaktı. Her ne kadar ben ve ekibim tılsım sonrası durağanlaşan ve sıkan oyunu pek sevmesek de kendi bölgesinin tek hakimi ve oyunun en iddialı birliği olarak WW için oynamıyoruz demek abesle iştigal olurdu, saçma olurdu. Zorlama bir WW isteği ile yola koyulduk ve devam ettik ama işler istediğimiz gibi gitmedi. Çok kaliteli oyuncularımız oyunu bırakması, server başında WW'cumuzu seçmemiş olmamız ve gönülsüz bir kardeşimizi WW'cu yapmamız, WW'la ilgilenebilecek aktif oyuncumuzun olmaması, diplomasi sonucu serverdaki diğer birliklerle aramızın açık olması ve WW'u savunabilecek pozisyonda olmamamız bizi bu amaçtan kopardı. Peki eğlendik mi? Fazlasıyla.

6-) Sizce TS6'nın kırılma noktası neresiydi?

Birçok kırılma noktası oldu elbette ama asıl kırılma noktası kesinlikle HZZ'nin GÖKTÜRK WW op. sırasında ÜÇOK'un HAN'a gitmemesi oldu. HAN WW'unda o sırada neredeyse hiç defans yoktu ve ÜÇOK rahatlıkla HAN WW'u ndirebilirdi. Maalesef bu fahiş hatada benim de payım var. GÖKTÜRK'ü bozguna uğratma hırsımın ağır basması ve eldeki orduların 5x'li GÖKTÜRK WW'unu kullanılmaz hale getireceğini kestiremediğimden böyle oldu. Simülatör sonuçları GÖKTÜRK WW'unun sıfırlanacağı ve 2-3 deposunun gideceğini gösteriyordu ama sonuç çok daha farklı oldu. HAN'ın WW yarışında GÖKTÜRK ile kafa kafaya gitmesinden rahatsız olan bazı GÖKTÜRK oyuncularının varlığından haberdar olduğumdan bu dostluğun bozulabileceğini düşünüyordum. GÖKTÜRK WW'u kullanılmaz hale gelince mimar ve defans HAN'a kaydı ve oyunu belki de en iddiasız ekip böylelikle kazanmış oldu.

7-) Şuanda aktif oynayan birlikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

S6'daki birlikler hakkında yorum yapmam hem doğru olmaz hem de hiç haddim değil açıkçası. Her biri ayrı ayrı iyi ekipler ve rakipler.

Speed efsanesi HZZ'nin ise sahalara geri dönmüş olması ve bana tekrardan kapılarını açması benim için son zamanların en güzel olayı. Bununla birlikte normal sunuculardan ise S4 kesinlikle ama kesinlikle takip edilmeli. Bu kadar iyi ekip istenilse bir araya getirilemezdi sanırım. S2'de yakından takip ettiğim, oyuncu kalitesi son derece yüksek ve forum sakinlerine görsel lezzeti fazlasıyla sunan RH ile köklü HANEDAN ekibi oyunu güzelleştiren iki ekip.

8-) TS6'nın etkili saldırı ve savunma oyuncuları sizce kimlerdi?

Sonradan hesap silen birlik üyemiz İlteriş benim gözümde çok ayrı bir oyuncuydu. Eğer hesap silmeseydi her şeyin sil baştan değişebileceğine inanıyorum.

Saldırı oyuncusundan benim anladığım sürekli sağa sola salça olan, ordusunu çakmaktan korkmayandır. Bu tanıma uyan oyuncu profilidir yazdıklarım.

Saldırı oyuncuları: Rizeli_53(gözümde MVP), BerkaosHZZ, HSNKC55, HZZ Akıncıbey, Poi, Rigel, Karaca, BlueKing, JoY-X, Mesut Güney, Mermi, Emre Çolakoğlu, Kappa, bf2662

Savunma oyuncuları: HZZ Mercy(bu çocuk daha ne yapsın), Daloglu1, HZZ İnvictus, HZZ Lotus, Naptın, Ironhide, teoman

9-) Sunucunun son günlerine yaklaştıkça birliklerin 2 blok şeklinde ayrıldığını görüyoruz, bu diplomatik kaosun iç yüzü ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu konuda tarafsız bir yorum yapabileceğimi sanmıyorum. Olayı kendi gözümden sizlere anlatmaya çalışacağım.

Olayın temelinde yatan asıl sebep serverın iki devinin eninde sonunda karşı karşıya gelecek olmasıdır. Elbette HZZ ve GÖKTÜRK'ten bahsediyorum.

Server başladığında güneybatı bölgesinde daha önceki rakibimiz, şimdi ise dostumuz MİZAH birliği yerini almıştı. Genel Başkanlar arasında geçmişe dayanan sohbet ve muhabbet sebebiyle iki birlik ittifak kurdu ve (-/-)inin favori ve güçlü birliği ÜÇOK'a karşı bir topyekün bir mücadeleye girildi. Devamında GÖKTÜRK'ün ÜÇOK'a def yardımı ile iki birlik arasında gönül bağı oluştu ve HZZ'nin de kuzeybatının azınlık birliği LODOS'a def yardımı ile ortalık biraz daha karıştı. MİZAH'ın erken havlu atmasıyla da serverı takip eden taraflı, tarafsız kimselerin yorumlarına istinaden söylüyorum, serverın ağır favorisi HZZ iki bölgeye karşı büyük çok oranda yalnız ve zor durumda kaldı. Serverda favori olmamız bizim dezavantajımız oldu. Rahat bırakılmamız durumunda ipi göğüsleyeceğimiz her yerde sürekli olarak dillendirildiğinden her birlik için potansiyel rakip olduk. Tabi bir de forumda yaratılan diğer kötü algılar var, onları saymıyorum bile. Bu algıyı iyi kullanan GÖKTÜRK, LODOS hariç tüm birlikler ile masaya oturdu ve kendi safına çekmeye çalıştı. Büyük oranda da başarılı oldu. Masaya oturmadığı LODOS dışında sadece KAOS Birliği ile mutabakata varamadı. Bize yakın dost birlik KAOS o dönemde tarafsız kalmayı tercih etti. Devam edecek olursak, diğer tüm bölgelerin hakim birlikeri HZZ'yi bitirme ve WW sürecine HZZ'siz gitme konusunda anlaştılar, ortak operasyonlara başladılar. Saldırı almayan neredeyse tek bir hesabımız bile yoktu. Telefonlar susmuyor, oyunda tansiyon fazla yüksek, forum kavga kıyamet... Rakip olan bu iki büyük birlik HZZ karşıtı koalisyon sonrası neredeyse husumetli iki birlik oldu. Savaş sonrası GÖKTÜRK-GF&HAN koalisyonu nispeten daha büyük zarar görse de bu süreçte WW köyünü kaybettik. Belki oyunu tadında bırakıp hesap silebilirdik ama rakip birlik üyelerinin forumdaki (elbette tüm birlik üyelerinden bahsedemem, içerisinde çok ama çok sevdiğim oyuncular da vardır) saygısızca tutumları, hakarete varan söylemleri ve aşağılamaları sebebiyle bizden taraf verilmesi gereken bir cevabın olması gerektiğine inandım, inandık ve ben şahsen, diğer birlikler ile tek tek masaya oturdum. Görüşmeler sonucunda ÜÇOK bize yardım etmeyi kabul edince GÖKTÜRK'ün hezimeti ağır oldu. Tek başına WW indirecek genel başkanlarının asker köyü uçtu. Tabi anlatmakla bitmez ama durum vaziyet özetle budur.

10-) Travian'da yaşadığınız ilginç olay ve durumlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Sadece Travian'da değil, genel olarak bir şeye kolaylıkla şaşırabilen bir insan değilim ama bir olay var ki beni fazlasıyla şaşırtmıştı. HZZ'de üst yöneteci olarak diğer birlik yetkilileri ile haliyle temas halindeyim. Birgün HAN başkanı tarafından entrika ile suçlandıktan sonra bu durumu hazmedemeyip, o sinir harbi ile kendisinin yaptıklarını GÖKTÜRK başkanına anlatmak için telefon açtığımda duyduklarım beni fazlasıyla şaşırtmış ve şoke etmişti. Abim gibi sevdiğim genel başkanımız Köksal Abi'yi yönetimden dışlayıp uzaklaştırdığımı, hiç söylemediğim şeylerin tarafımdan söylendiğini, iletişimde olduğum her birliğe ayrı söz verdiğimi, ÜÇOK'u eşsiz mimar ile ikna ettiğimi (ki üçok o saldırılarda mimarı almayı bile denememişti) çok sevdiğim Tasa ve Dr_HunteR ın aslında WW kurmasını hiç istemediğim, gibi gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi olmayan şeyleri duymuştum. Bu oyun böyle bir oyun. Entrikaların oyunu Travian... Sen A dersin, yankısı Z olur :))

11-) Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz ve ne sıklıkla takip edersiniz?

Kendi oynadığım serverı forumda fazlasıyla takip ediyorum. Bu konuda iyi bir takipçi olduğumu söyleyebilirim. Forumu genel olarak eğlenceli ve faydalı buluyorum ama eleştirmek istediğim bir iki husus var. Kendimden örnek vereyim, hakaret etmediğim halde hakaret etmişim gibi muameleme gördüm birkaç kez, forumda. Hazır fırsat verilmişken sizi kamuoyuna şikayet edeyim :)) Sert söylemle hakaretin birbirine karıştırılmaması gerektiği; İkinci husus ise küfre ve yüz kızartıcı sözlere yönelik yaptırımların biraz daha ağırlaşması gerektiğini kanaatindeyim.

12-) Oyuna yeni başlayan oyunculara ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?

Kesinlikle egolarını bırakarak, iletişim kanallarını hep açık tutarak oynamalarını tavsiye ederim. Sadece oyunda değil, hayatın hemen hemen her alanında usta-çırak ilişkisi vardır. Bugün çıraksın, yarın usta olacaksın. Bu sebeple çıraklığını da bileceksin. Eğer oyunda bir yere gelmek istiyorlarsa oyunda tecrübe sahibi olanı dinlesinler, bundan gocunmasınlar. Çocuğum yaşında adam bana oyun mu öğretecek triplerine girmesinler. Soru sorsunlar, sordukları sorulara verilen cevaplara tatmin olamadılarsa bir daha sorsunlar. Üyesine değer veren hiçbir birlik bu soruları yanıtsız bırakmaz.

Bununla birlikte birlik için oynasınlar. Hiçbir oyuncu birlikten daha değerli ve önemli değildir. Hiçbir oyuncu da istediği kadar iyi olsun, birliksiz bir anlam ifade etmez. Bu sebeple birlik yönetiminden çıkan kararı ne olursa olsun uygulasınlar. Yönetici, birliğinin bilerek ve isteyerek aleyhine bir şey yapmaz. Bir karar çıkmışsa bu kararda bir fayda görülmüştür, üye olarak kararı icra etsinler.

Jacques Mesrine'ye bu güzel ve detaylı röportajı için teşekkür ederiz.

• Laurel_Wreath_Travian_3_tribes.png

TR6

Server Bilgi

Oyun Dünyası Bitiş 25.10.19
    Oyun Süresi 240 Gün
    Hız 1x
    Travian Versiyon T4.4 Travian Legends
    Toplam Oyuncu 935

Halk İstatistikler

Halk Yüzde
    Roman_Icon_T4.pngROMA

‭‭41,5‬%‬

Teuton_Icon_T4.pngCERMEN

‭‭32,1‬%‬
    Gaul_Icon_T4.pngGALYA

‭‭26,4%‬

Dünya Harikası

World_Wonder_64x65.png Birlik Seviye Kurucu
    Roman_Numerals_1.png

GF&HAN

100
    ada & yaz

Roman_Numerals_2.png

dr_hunterr

94

KAOS

Roman_Numerals_3.png
    karasi

89

KAOS®

İlk 5 Oyuncu - Nüfus & Saldırı

Population_63x65.png Attacker_Defender_65x62.png
    Sıra Oyuncu Nüfus Sıra Oyuncu Puan
    #1 Amedli_21

50021

#1 BlueKing

1444461

#2 Rizeli_53

39723

HZZ Mesrine

1232603
    #3 CANDARBEY

33100

#3 Mesut Güney

1101336

teoman

31111

#4 GENÇOĞLU

1095873
    #5 HZZ Mesrine

27619

#5 BerkaosHZZ

770974

İlk 5 Oyuncu - Savunma & Kahraman

Attacker_Defender_65x62.png Hero_64x65.png
    Sıra Oyuncu Puan Sıra Oyuncu Tecrübe
    #1 daloglu1

1345164 #1 BlueKing

1823027

#2 HZZ Mercy

1229516 #2 HZZ Mesrine

1539843

#3 AFRASİA

1100507 #3 HZZ Mercy

1402827

#4 Bysamet

725718 #4 Mesut Güney

1277858

#5 teoman

698708 #5 daloglu1

1251066

Sevgili Travian oyuncuları,

g40_11-ltr.png

Her güzel şeyin olduğu gibi bu çağın da bir sonu bulunmakta. Bir zamanlar Solomon'a, üzerinde dünyanın tüm sevinçlerini veya kederlerini ortadan kaldırabileceğinin yazılı olduğu bir yüzük verildi, bu mesaj kabaca "bu da geçer" olarak çevrilebilir. Tüm Travian oyuncularına, bunun da geçip gittiğini duyurmak bizim hem sevincimiz hem de üzüntümüz! Umarız bizim size hizmet ederken keyif aldığımız kadar siz de bizimle keyifli vakit geçirmişsinizdir ve en sona kadar bizimle kaldığınız için teşekkürler!

Sonuçlar: Gün çoktan geceye karışmıştı, yine de 000 HAN&GF WOW köyünün işçileri soğuk kış ayları boyunca çalıştı; hem çalışmalarını yok etmek için üstlerine gelen sayısız orduya karşı ihtiyatlı, hem de özgür halkların şimdiye kadar karşılaştıkları en büyük tehlikeye ve zamana karşı yarıştıklarının farkında olarak. İşçilerin durmak bilmez çabaları sonrasında isimsiz bir işçinin nihai taşı yerine yerleştirmesiyle, Natarlar'ın düşüşünden beri sonsuza kadar tarihin en büyük ve en görkemli buluşu olarak bilinecek yapısı tamamlanarak 02:17 tarihinde meyvesini verdi.

Tarihin, kendisiyle ilgili pek çok şey yazacağı ve haklarındaki destanın dilden dile dolaşacağı Kahraman Yönetici ada & yaz, birliği GF&HAN, dostları ile birlikte yüz binlerce hammadde harcadı, savunma için yüz binlerce korkusuz askerini feda etti. Bu nedenle "bu çağın kazananı" unvanı "ada & yaz" adlı oyuncunun oldu!

Amedli_21 gün sonunda barış içinde, uzun yıllar hüküm sürecek krallığının başına geçebilme şansını elde etti. Savaşlarla dolu bu çağda cesaret ve başarılarıyla anılacak olan, ikinci ve üçüncülüğü elde eden Rizeli_53 ve CANDARBEY ise, hiç şüphesiz ki, Travian Halkı' nın hiç unutmayacağı isimlerden olacak...

Tartışmasız en büyük kahraman BlueKing, elbette tarih kitaplarında yerini alırken.

Dünya Harikası’nı kurmak için büyük çabalar harcayan korkusuz daloglu1 ve cesur birliklerinin yaptıkları yardımlar da unutulmazlığını koruyacak...

Sonsuz Saygılarımızla,

Travian Ekibiniz