Travian Cermen Taktik; Yeni başlayanlar için Part2 (Merkez köy, Asker köyü, Kilit atma, Tılsımlar, ww) hk.

 • Dostlarım merhaba.


  İlk konun üstünden uzun bi süre geçti;

  Travian Cermen taktik. ( 0'dan başlayanlar için + Köy kurulum,Merkez köy taktikleri )

  Konusun'da uzun olan yazıyı daha uzatmamak için bi kaç konuya değinmeyip fırsat bulduğumda devamını yazacağımı söylemiştim.

  İzin günümde bu işi daha da uzatmadan tamamlayim dedim :)

  Açtığım ilk konunun devamı olarak görebilirsiniz, part2 olarak açıyorum bu tagı.

  Faydası olursa ne mutlu.


  Merkez köy taktiklerin de değinmediğim, zorlanacağınızı düşündüğüm diğer bir taktiği paylaşarak başlayalım.

  Daha önce bahsettiğim diğer taktikte merkezde tarlayı 15-16'ya çektikten sonra alt yapıyı bitirip tılsıma kadar en hızlı ordu nasıl çıkartılır üzerineydi kabaca.


  Şimdi anlatacağım diğer taktikte ise; 15tarla merkezinizden sadece tarla kasıp hiç asker basmadan, asker köyü üzerinden ordu basıp oynayacağınız başka bir anlatması kolay uygulaması zor bir sistem.

  Merkezi bypass edip asker köyü üzerinden basılacak ordu ile de tılsıma ordu çıkarmak ana mantığımız. Bunun avantajına değinirsek;

  Bu taktiği sorunsuz uygularsanız hem server'da en iyi tarla seviyesi olan hesaplardan biri olursunuz hemde depo tılsımı isterken dikkate alınacak kriterlerde isminiz en üst sıraya yazılıp depolarınızı erken kurmanıza olanak sağlar. Sizi zorlayabilecek olaya da değinirsek merkez attığınız yerin haritası zor ise merkezden asker basamayacağınız için büyük sıkıntı yaşabilirsiniz.

  Onun için Bölge hakimiyeti kurulu olunmayan bölgelerde yada haritada riskli bi konumdaysanız bu taktiği uygulamanızı tafsiye etmem.


  Bu taktiği uygulayabilmek için merkez'den asker basımını kafanızdan atmanız lazım öncelikle.

  Yani merkez köyünüzde kışla+ahır+t.yeri+tamirhane gibi yerleri hiç kurmayacağız. boşa düşecek yerlerde sadece tarla için istenilen depo seviyeleri baz alınırak depo kasmanız yeterli olacak. Tarlalarınızı bu şekilde depo sınırı yaşamadan rahatça seviye 18-19lara kadar çekebilirsiniz. Tılsımlara da merkez yerine asker köyünüzden bastığınız orduyla çıkabilirsiniz. Oyuncunun server ve bölge durumu gibi etkenleri bi kenara bırakırsak kendi beceresine göre en kötü ufak tılsıma yetecek orduyu rahat çıkartır.Oyuncunun beceresine kalmış yani tamamen. Kabaca bu taktiğe de değinip geçiyorum ana mantığı çözmüştür herkes. Bu sayesede diğer oyuncular tarla kasmak için depo tılsımı beklediği ortamda sizin yapılacak tek şeyiniz asker köyünüz de depo tılsımıyla depolarınızı büyültmek olacak.

  Hızlı tarla basmanın püf noktalarını ilk konuda paylaşmıştım burdada değişen bi mantık yok denklem yine tarla+npc+tarla şeklinde.  Asker köyü kurulum ve gelişim konusu;

  Şimdi 3.köyü kurduktan sonra hızlı bir şekilde önce ham. alanları tamamlayıp, ham. fabrikalarını kurup merkezi destekliyoruz belirli bi süre.

  Merkez attığınız yerin yağması iyi ise 3.köyünüzden de tokmak basıp yağma yapın. En kötü etrafınız da ki vahaları yağmalayın.

  Tılsıma merkez'den ordu çıkartacağım diyorsanız. Asker köyünün altyapısını tamamlamanız kesinlikle oyunun 100.gününü geçmesin bu günden önce ne kadar erken asker köyümüzün alt yapısını hazırlayıp asker basmaya başlarsanız o kadar iyidir.


  Asker köyün'ün alt yapısına ne zaman başlayalım derseniz, 4.köyünüzün üretim alanları fulledikten sonra yada 5.köyü attıktan sonra geçebilirsiniz.

  Asker köyüne ağırlık verdiğimizde; Kurduğumuz Köy içinde ki ham. fabrikalarını yıkıp depolar+ kışla+ahır+b.kışla+b.ahır+t.yeri+tamirhane+zırh vs yerlerini tamamlayana kadar asker basımına ağırlık vermeyin. Asker köyünüzde boş alan kalmadıktan sonra sıra-sıra yıkarsınız bahsettiğim yerleri.


  Sizin oyunda edindiğiniz şartlara göre şu zamanda asker basımına geç demek doğru olmayacağı için max. oyunun 80.gününde bu işi bitirmeye çalışın derim.

  Tılsıma 20 gün kala asker köyünüzden seri ordu basımına geçin merkezde bastığınız ordunun yanına asker köyünden de ufak tılsımlık bi ordu ile tılsımlara hazır bekleyin.

  Merkez köyünüzde büyük tılsıma yetecek ordu bastığınızı varsayarak. Merkezde ki ordu kalsın Asker köyünde ki orduyla ufak tılsım alim düşüncesine girmeyin.

  Olur da tılsım alamazsanız da merkez de ki askerinizi başka birliklerden tılsım çalmak için kullanın yada op'lar için hedef isteyin birliğinizden orduyu daha da büyütmeye çalışmayın.

  Zaten tahıl durumunuz buna engel olacaktır mutlaka.

  (Eğer multileriniz yada asker besleyecek yeriniz varsa devam edebilirsiniz, yada besleyecek yerim var ben 2 köyden ordu basarak devam edeceğim diyorsanız.)

  Yapacağınız işte İleride yaşayabileceğiniz olumsuzlukları düşünerek karar alın.

  Atıyorum bölge hakimiyeti kurulamayan bir bölgede tarla seviyenizi çok yüksek tutmaya çalışmayın.

  Verdiğiniz tüm emek bir sabah uyandığınız da gidebilir bazen.


  Önemli bir nokta.

  Koçbaşı ordusu basmayı düşünüyorsanız mutlaka içecek fabr. olsun ordu bastığınız köyde.


  Şimdi Merkezinden tılsıma çok büyük rakam çıkarmaya çalışmayın bana kalırsa eğer asker köyünden devam edecekseniz tılsımlardan sonra ordu basmaya.

  Ve Tılsım için hazırladığınız orduda ilk tercih Tokmak ordusu olsun. Nedeni sorarsanız basacağınız TS ordunuzla 2büyük 1küçüğe yetecek ordu sayısını yakalayabilirsiniz.

  BS'de ise kışla çıkış süresinin fazla olmasından dolayı max. 2 büyüğe yetecek ordu basılabilir(orta düzey oyuncuları baz alırsak).

  Bunun nedeni kışla çıkış süresinde ki farktır. Tokmağın ucuz ve çabuk çıkmasın da ki avantajı görebileceğimiz en iyi örnek tılsımlar için basılan ts ordularıdır.


  İlk açtığım konuda ki sistemle giderseniz tılsıma ortalama 40/10 bi ts ordusu çok rahat çıkarabilirsiniz. Balta tercih ederseniz 25/10 civarı.

  Ortalamının üstünde oyun bilgisinde ki oyuncular için bu rakam ts'de 50k'yı baltada 35k yı çok rahat bulabilir.

  Sistemli gidildiğinde ve Sabırlı olunduğunda rahat ulaşılan rakamlar bunlar. Uygulanıp onaylandı yani :)


  Şimdi Büyük tılsım almak için cermen üzerinden bi ordu sayısı verirsek ortalama 15/5 gibi bi rakamla köyde 20 seviye hazine ile,

  Ufak tılsım içinde 7/3 gibi bi rakamla hazine seviye 10 olması şartıyla alınır. Bu sayıyı verirken zırh seviyelerini tamamlanıldığını düşünüyorum.

  Yanına 400/700 arası manco yeterli olur. Önemli diğer konu; Tılsıma çıkarken mancoyu tek atış atın.

  Diğer bir ek;Koç eklemenize gerek yok tılsım saldırısına (Natar özelinde)


  Şimdi tılsımlar çıktıktan sonra toplanılan tılsımlar içinde ilk kullanılması gereken tılsım depo tılsımıdır.

  Merkez ve asker köyünün depolarını ne kadar erken kurabilirseniz kafanız o kadar rahat oyun oynayabilirsiniz.

  Birliklerin Tılsım sıralaması yaparken dikkat edeceği 3 nokta vardır

  ( Yapılması ve Bakılması gereken şartlar. Normal bir birlikte )

  Tarla seviyesi+ Asker durumu + Altın durumu. Liste sıralaması bu şartlar ile belirlenir yani kimin önce kimin sonra bu tılsımı alacağı.

  Birliğiniz de Depo tılsımı, sayısına göre kaç gün kalacağı belirlenir oyuncular da örnek; Tılsım aktif olunduktan itibaren 48 saat gibi.

  2. şansı çok geç yakalayacağınız için aldığınız zaman altınla bekleme yapmadan hızlı bir şekilde depolarınızı geliştirmeniz lazım altın yoksa eğer boşa almanızı tafsiye etmem.

  Tılsım alınmadan önce de mutlaka tüm depolarınızı doldurupta alın.

  Depo basarken tahıl deposunu da 1m ve üzeri tutun mutlaka. Geri kalanı oyun aklınıza kalıyor.

  Bu konuda tıkandığınız bir yer olursa birlik arkadaşlarınıza yazın ayıbı yok bu işin çekinmeyin.


  Asker köyü özelinde söylediğim yada bildiğiniz Hangi merkez köy taktiği ile oynarsanız oynayın yapılması gereken en önemli iştir.

  Daha doğrusu oyundan tam anlamıyla keyif almak isteyenler için olmazsa olmaz diyelim.

  Atladığım yada aklınıza takılan bir şey olursa söyleyebilirsiniz bu konuda.


  Diğer konu;

  Kilit Nedir? Nasıl Atılır.

  Şimdi kilit dediğimiz olay size yapılan bi saldırının dönüşünü hesaplayıp atlı askerlerinizle yada kahramanınızla hesapladığınız dönüş saatinin 1-2 saniye arkasına saldırı çıkabilmedir.

  Bunu yapabilmek için matematiğe gerek yok. Belirli sitelerde bunu hesaplayan araçlar üzerinden bunu yapabilirsiniz.

  Ben kullandığım siteyi ve youtube'da nasıl yapabileceğinizi anlatan bi video'u paylaşayacağım.


  http://travian.kirilloid.ru/di…pd=7&art=1&boots=0&left=0  Oyun'da en keyif aldığım şey kilit atma işidir benim :)

  Psiklojik açıdan da bu işi yapmak önemlidir. Köyünüzde kaho yada atlı yoksa bile o an 1 askerle bile kilit atarsanız vereceğiniz mesaj net anlaşılır :)

  ...


  Şimdi;

  Bir önce açtığım tag'da atladığım bi kaç yer olmuş onlara bi ek yapmam gerekirse.

  Yağma listesi taktiği verirken atlı asker için her hangi bişeyden bahsetmemişim.

  Atlı askerleri mümkün olduğunca uzak yerleri yağmalamak için yollayın dostlar.

  Asker durumuna göre +100 sektörün üzerine çıkmaktan çekinmeyin.


  Tılsımlar hakkında ; Kısaca bilmeyen dostlar için anlatırsak.

  Büyük tılsımlar hesap etkilidir ve hazine kullanabilmek için 20lk hazine gerekir.

  Ufak tılsımlar köy etkilidir. 10'luk hazine ile alınıp kullanılabilir.


  İlk etapta depo ve asker yetiştirme tılsımı üzerine yoğunlaşsanız yeter. Birlikte sürekli devir dayım yapılıp döndürülen bu 2 tılsımdır.

  Diğer tılsımların sadece özelliklerini bilin yeter ilk aşamada. İlerde elinize düşen farklı tılsımları kullanarak tecrübe edersiniz.


  Depo tılsımı alıp depolarınızı büyültmeden, Asker yet. tılsımını istemeyin, kullanmayın mecbur kalmadıkça.

  Birliğinizde büyük depo yoksa eğer küçük depoyla merkez yerine önce asker köyünüzde ki depoları geliştirin.

  Tılsım için çok fazla kafa patlatacak bi durum yok anlayacağınız.

  Bazı püf noktaları bilmeniz yeterli olur.


  WoW konusun'da forumda çok konu göremezsiniz. Bu işin hem yazılması hem oynanması kolay değildir.

  Kabaca üstü kapalı bi kaç bilgi verim.

  WW köyünde ki natar askeri kaç askerle temizlenir derseniz; Cermeni baz alırsak 75-100klık bi ts ordusu yeterli olur. Örnek 85/20 gibi.

  WW köyü nasıl alınır; WW köyleride normal köyler gibi reislenerek alınır bunun için özenle yapılacak bi op'la min. 7 reis kullanılması gerekir.

  Bi kaç server önce 100k ts ile temizlemiştim elde de yanlış hatırlamıyorsam 20k ya yakın bi ordu da kalmıştı.


  Npc köylerine gelirsek;

  Normalde ww alınmadan önce, ww hesabından oynayan oyuncu ww köyüne 1 sektör de olan yerleri alıp alt yapısını tamamlamaya çalışır.

  Dolu olması durumunda ya reisler yada 0lanıp alır. Npc köylerinin ww'a 1 sektör olması son derece önemlidir.

  ww içinde ki tahılı döndürebilmenin tek yolu npc köylerin de kurduğunuz alt yapı ve yağmedan,pazardan gelen hammadde ile ww köyünde ki ham. ihtiyacı karşılanır.

  Ww alındıktan sonra yapılması gereken ilk iş depoları büyültmektir.

  Ww köyü kurulurken de farklı taktikler kullanılır bu tamamen ww'cunun daha önce edindiği tecrübeyle alakalı bi durumdur.

  +bi ek ww köyü içerisinde depo tılsımı alınmadan büyük depo basılabilir.


  Ww için birliğiniz ww etrafına köy atmanızı ister bunun nedeni ww'a atılacak def. askerlerini beslemek için npc köyünden basılan askerle yağma yapılıp,

  gelen hammaddelerle npc yapılıp ww köyünü beslemek içindir.


  Ww seviyesini 100 yapmak için 2tane inşaa planı lazım eğer yoksa seviye basılamaz.

  Bir Diğer bilgi inşaa planları aktif olunup seviye basılmaya başlanıldıktan sonra ww köyünde tahıl yarı yarıya düşer. örnek; 1m tahıl yemesi gereken askerler 500k tahıl yer.


  Ne kadar altın yer konusuna değinmek istemiyorum :)

  Zor ve çok meşakatli bir iştir ww bakıp-kasmak niyet eden varsa bulaşmasın hiç :)

  Bu konuda oyuncuları bir çoğunun bi fikri olmadığından değinmek istedim.

  Detayına inip kafınızı karıştırmayim.


  Yeni başlayan yada belirli bi seviyede oynayan dostlara yardımcı olur umarım konu.

  Eksik yada yanlış gördüğünüz bi yer olursa çekinmeden yazabilirsiniz.


  Saygılar.

  ÇEKO


  Açılmamış Kanatların Büyüklüğü Bilinmez.  2007 / 20∞

  Post was edited 7 times, last by Apocalypto ().

 • Devlet dairesi gibi. herkes herkesten her şeyi rica ediyor :osd:

  Zekanı test etmek için BURAYA tıkla.

  gPEWlb.gif

  Каждый советский гражданин wrote:

  мой адрес ни дом,ни улица,мой адрес советский саюза.

 • Rica etsem ilk konunun linkini paylaşır mısınız ?

  Travian Cermen taktik. ( 0'dan başlayanlar için + Köy kurulum,Merkez köy taktikleri )


  Topluluk Klavuzları & Takım Bilgisi'inde ilk konu oraya alınmıştı.

  Yeni konu ya kapalı olduğu için açamadım o sayfada :D

  Devlet dairesi gibi. herkes herkesten her şeyi rica ediyor :osd:

  Bizim bi farkımız olsun rafığım değilmi herkese aynı olmamak gerek :)

  ÇEKO


  Açılmamış Kanatların Büyüklüğü Bilinmez.  2007 / 20∞