Bilgelik Kitabı – 1'inci Bölüm – Sabırsızlanan Komşular

 • Hırsız yetenekliydi. Bu güvenli bölgeye fark edilmeden bir giriş yolu bulmak için gözetleme ve plan yaparak günler geçirdi. Şimdi içeride, son ziyaretçinin de ayrılmasını sessizce bekliyor. Ardından gelmesine neden olan şeyi alacaktı. Bu hareketsiz bekleyiş onu rahatsız etmedi. Tam da bu nedenle imparatorluktaki sadece en riskli ve çetrefil görevleri alan, en yüksek ücretlerle çalışan hırsız oydu. Bu tür işlere alışıktı. Kütüphaneden çalması için talimat aldığı bu eski yazma parçalarının bu kadar değerli olmasını gerektiren şeyin ne olduğunu ve müşterisinin neden bunun için bu kadar büyük bir miktarda para ödemeye hazır olduğunu tahmin etmeye çalışarak kendini oyaladı.

 • Book_of_Wisdom_Crop.png


  "Bu komşulara daha ne kadar dayanabiliriz? Evet, birlikte yaşadık. Evet, oldukça huzurlu bir yaşamdı. Ama herkesin sabrının bir sınırı vardır. Ayrıca dikkatinizi çekti mi? Onların tarafındaki çimler her zaman daha yeşil. Hem sınır çitlerini yanlış şekilde boyuyorlar. Atalarımız bize ne öğretmişti? İlk önce siyah şeritleri, sonrasında da beyaz olanları boyamak gerek! Peki bizim komşularımız nasıl boyuyor? Önce beyaz, sonra siyah! Eğer farkı biliyorsanız sonrasında aynı şekilde görünmelerinin bir önemi yok! Şimdi onlara, kimin geleneklerinin daha iyi olduğunu gösterme vakti. Ve bu dünyadaki en güçlü kişinin kim olduğunu..."


  Bunlar, bir süredir her köydeki her handa yapılan gündelik konuşmalardandı ve her iyi komutan, bu konuşmaların ne anlama geldiğini bilirdi. Kadim imparatorluk için zamanın kum taneleri azalıyor, savaş yaklaşıyordu. Ve tam da bunlar yetmezmiş gibi, güneydeki ve doğudaki yeni ama iyi bilinen güçler – Mısırlılar ve Hunlar – günbegün eski toprakları işgal etmeye devam ediyorlardı. İnsanların kendilerini bildiklerinden beri üç eski halkın yaşadığı topraklar. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca bereketli topraklar iyi mahsul vermiş, madenler hiç olmadığı kadar fazla demir üretmiş, kil ocakları inşaat malzemesi çıkaran işçilerle dolup taşmış ve ağaçlar hiç olmadıkları kadar kalınlaşıp büyümüşlerdi. Köylüler eskiye göre beş kat daha hızlı hammadde elde etmeyi başarmış ve bu da hayatın tüm diğer alanlarında etkisini göstermişti. Ve tabii bu etki insanların düşüncelerine de yansımıştı. En iyi şekilde donatılan askerler her zamankinden daha hızlı seyahat ediyorlardı. Ordular daha fazla güçlenmişti ve Dünya Harikası savaşı nefes kesen bir hızda yaklaşıyordu.


  Herkesin yanıt bulmaya çalıştığı cevaplanmamış bir soru vardı: Bu toprakların yegane önderi kim olacak?


  Buna karşın bu soruya kendi çıkarımıza uygun şekilde cevap vermek kolay bir iş olmayacaktı. Çok uzun zamandır üç halk, birbirlerine çok yakın bir şekilde yaşıyorlardı. Birbirimizin sırlarını biliyorduk, tüm komşularımızın güçlü ve zayıf yanlarını öğrenmiştik, onlar da bizimkileri öğrenmişti. Bu acımasız savaşta galip gelmek için farklı bir şeye ihtiyacımız vardı. Komşularımızın henüz farkına varmadığı yeni bir şeye. Veya... üzerinden hatırlanmayacak kadar çok zaman geçmiş çok eski bir şeye. Ve dünyada bu ilmi bulabileceğimiz sadece tek bir yer var. Şimdiye kadarki tüm savaş hazırlıklarında ihmal edilmiş bir yer.


  Eski kütüphane.


  Görev: Hırsızı bul


  İsimsiz bir ihbara göre harekete geçen Pretoryan Nöbetçi, ünlü bir hırsızı tutuklamak için bir eve baskın yaptı. Nöbetçi aradığı kişinin görünüşüyle ilgili bir şey bilmiyordu ancak adının Titus olduğunu ve evin içinde olduğunu biliyordu. Nöbetçi evin içine girdikten sonra bir kütüphaneci, bir şifacı, bir çiftçi ve bir mimarla karşılaştı. Nöbetçi hiç tereddüt etmeden ve hiçbir şey konuşmadan anında mimarı tutukladı. Peki mimarın aradığı kişi olduğunu nasıl anladı?


  İpucu: Hırsızın adının Titus olduğunu ve bu dört kişiden birinin hırsız olduğunu kesinlikle biliyoruz.

 • Genel Bilgi:

  Başlangıç

  Ocak 20, 2020 – 12:00 (UTC+3)

  Bitiş

  Ocak 27, 2020 – 12:00 (UTC+3)

  Sonuçlar açıklanır

  Ocak 28, 2020

  Kazananlar nasıl seçilir

  Doğru cevaplar arasından 6 rastgele kazanan

  Ödüller

  50 Altın x 6 kazanan

  Altın ödülleri nerede geçerli

  TR Topluluğu

  Altın ödülleri ne zamana kadar geçerli

  Aralık 31, 2020

  Kazanmak için;

  Cevabınızla birlikte oynadığınız oyun dünyasını ve hesap ismini paylaşın. Her üye yalnızca bir toplulukta yarışmaya katılabilir

 • Tam da bu nedenle imparatorluktaki sadece en riskli ve çetrefil görevleri alan, en yüksek ücretlerle çalışan hırsız oydu


  burda en yuksek maaşı alan ve en çetrefil görevleri alan mimardır digerleri bu kadar üst düzey degil

 • Tr 4 tijra

  Resimde odun ve tuğla almış çizimde görüldüğü üzere herkese göre farklı tasarlamaya çalışmış bu nedenle mimar olduğunu anladı.  Onların tarafındaki çimler her zaman daha yeşil. Hem sınır çitlerini yanlış şekilde boyuyorlar. Atalarımız bize ne öğretmişti? İlk önce siyah şeritleri, sonrasında da beyaz olanları boyamak gerek! Peki bizim komşularımız nasıl boyuyor? Önce beyaz, sonra siyah! Eğer farkı biliyorsanız sonrasında aynı şekilde görünmelerinin bir önemi yok!  Bu cümleden yola çıkarak

 • Her meslegin kendine özgü görünüşü vardir. Kıyafeti, durusu tavrı. Bir hırsız hırsızdır, ne kadar iyi olursa olun gervek bir mimar fibi olamaz. Mimarın duruşunda tavrinda olamaz. Nöbetçi muhtemeldir ki iceridekilerden kutuphaneciyi biliyordu. Şifacı yi duymus ve çiftçiyi hal tavir ve kiyafetiyle tanımıştı. Ama mimar olan kişi ehil bir adam olarak bilinen olmalıdır nöbetçi bu farkı anlamış olmalı.


  Gölgehan_06

  Tr3

 • heryeri daha iyi bilen inşaat planlarına en çok ihtiyaç duyan kişi mimar olduğu için anladı ve mimar olduğundan sebep ünlü bir hırsız olması mantıklı bir sebaptir


  TR4 McA

 • Çünkü titus eskiden romada görevli bir generaldi ve romada ki yanardağ patlamalarında halka ve şehire yardım etmiştir(kütüphanenin yenilenmesi de dair) . Asker de onu hiç görmemiş olmasına rağmen kütüphaneyi ondan daha iyi kimsenin bilemeyeceğini anladı. Çünkü bir mimar kütüphanenin en gizli yerlerini bilebilir di.

 • yaklaşan dünya harikası insaatının yapılabilmesi için eski yazma parçalarının planlarının alınması gerekiyor.yüksek ücret alması ve müşterisinin bu planlara verdigi önem dogrultusunda bunu yapanın kesinlikle bu mimar oldugunu anlamıştır.


  TR3 Gondor26

 • Titus bir Romalı ismidir. Pretoryan nöbetçi Roma' daki bütün mimarları tanır bu yüzden Titus un gerçek bir mimar olmadığını bir bakışta anlar.