Návrh o úpravách donate.

• Zdravím..když se tak dívám jakým směrem se ubírá travian tak jsem zklamaný.Z travianu se za ty léta co to hraju což je 10+let stala hra čistě o tom kdo dává větší donaty a kdo víc nakupuje zlatky aby měl ve hře úspěch.Dovoluji si říct že tvůrci a zřízenci této hry se stali chamtiví.Když hráč chce podpořit herní projekt tak by hra neměla dávat takové masivní výhody jako je zvýšení produkce surovin například protože to neskutečně ovlivňuje vývoj hry a ti co do toho strkají tisíce mají na vrh nad těmi co nejsou blázni aby do toho takové peníze strkali.Uvědomte si že v rámci ferplay by výhody za donating měli být malé jako například ten bonifácův klub ten nějak extrémně nenarušuje přirozený vývoj hry.Je spoustu online her co donating za extrémní výhody tu hru zničil a jsou o ničem.Proto bych byl rád aby tvůrčí team travianu upravil výhody za zlatky a dal hráčům rovnocenné šance v úspěchu/neúspěchu ve hře.Ten kdo má rád travian jistě hru podpoří finančně ikdyž tam nebudou takové masivní výhody.

• máš pravdu, já to začal hrát někdy v 2007 a tam se ten systém zlatek měl zastavit (plus,25% surek, npc, okamžitě dokončit).. pak se na to navalil bonifác a potom nasadili ty aukce, do který jsou ma*oři ochotní nacpat klidně tisícovku za item, i to jsem rozdýchal, protože to zase taková extra výhoda není a dá se hrát i bez toho. Ovšem ty nový vymoženosti jako kata vlny (jen na vesnici samozřejmě), možnost ukončit režim dovolený za úplatek, sloučení jednotek které bude za chvíli určitě všude (po kritice omezený na 50 zlatek za den .. haha), na codexu aktivace artefaktů atd. To je už na mě moc a působí to na mě dojmem, že z tý dojný krávy chtějí vydojit co nejvíc mléka než chcípne (stejně jako projekt Travianer). Chápu, že lidí co to hraje je čím dál méně, ale zvolit taktiku "nepotřebuji, aby si kupovali zlatky co nejvíce lidí, ale aby bylo několik účtů, co mi za ten server vydělají víc než zbytek serveru" je dosti krátkozraká a za chvíli na to dojedete! Sloučením malých serverů to začalo, za pár let bude sloučení kontinentů a pak co? Hlavní problém týhle hry je to, že většina hráčů už nechce něco budovat půl roku, chtějí to mít okamžitě.. speed server typu x10 a víc je dobrý krok vpřed a věřím, že TG na to časem příjde taky, ale těmi kapacitami skladů, sýpek, úkrytů to zase pohřbili kvůli svoji nenažranosti.. z tohohle důvodu se já osobně registruji na max 2x speed.

• Na Světě 5 už někteří lidé zakládají druhou vesnici a to server jede pár dní a proč? Protože si nakoupí helmy za 100 k + stříbrných která přidává produkci kulturních bodů + to zvýšení produkce o 25% surovin atd...o čem ta hra potom je?Vyhrávají ti co do toho cpou tisíce jak říkáš z té hry dělají dojnou krávu.Kdyby nastavili rozumné výhody v tom donatingu tak se jim lidi vrátí bude to hrát víc lidí protože je to zas začne bavit a budou vědět že mají stejné šance jako ostatní.Já vím že údržba serveru něco stojí ale řešit to takhle že vyhrávají jen ti co do toho strkají víc peněz je hodně špatné řešení.Je třeba si uvědomit že jsou lidi co musí živit i své rodiny a nemají peníze na to do toho strkat tisíce jako lidi co nemají žádné závazky.Myslím si že na zvýšení produkce surovin dobře poslouží hrdina takže hráč má možnost v jakém poměru mu hrdina bude dávat sílu nebo produkci surovin..

• Na Světě 5 už někteří lidé zakládají druhou vesnici a to server jede pár dní a proč? Protože si nakoupí helmy za 100 k + stříbrných která přidává produkci kulturních bodů + to zvýšení produkce o 25% surovin atd...o čem ta hra potom je?Vyhrávají ti co do toho cpou tisíce jak říkáš z té hry dělají dojnou krávu.Kdyby nastavili rozumné výhody v tom donatingu tak se jim lidi vrátí bude to hrát víc lidí protože je to zas začne bavit a budou vědět že mají stejné šance jako ostatní.Já vím že údržba serveru něco stojí ale řešit to takhle že vyhrávají jen ti co do toho strkají víc peněz je hodně špatné řešení.Je třeba si uvědomit že jsou lidi co musí živit i své rodiny a nemají peníze na to do toho strkat tisíce jako lidi co nemají žádné závazky.Myslím si že na zvýšení produkce surovin dobře poslouží hrdina takže hráč má možnost v jakém poměru mu hrdina bude dávat sílu nebo produkci surovin..

tak jako už 1000x řečeno - kupují itemy jen proto, že neumí založit rychleji.

(Ano, helma je pomoc to bezesporu, jen dobrý účet ji nepotřebuje k tomu aby založil jako 1. Na serveru)

Celkově se v aukci vyplatí utrácet jen za mastičky prvních pár dni, ale opět, 10000 stříbra za to dá jen účet který stejně nikdy nic moc nepředvede.

Stejně tak jako celý argument toho že tato hra je pay to win - jen pár jedinců na CZ/sk doméně kliká na takové úrovni, že potřebuje k životu zlatky.

zbytek lidi by udělal daleko líp kdyby koupil 500zlatek za kolo a konečně se naučil klikat.

kupování kata vln - nesmysl.

Stejně jako cely tento vybrek na forum - protože se absolutně nic nezmění a zlatky se budou vesele prodávat dal :)

• já nemluvím ale o zrušení prodeje zlatek bože..já mluvím o úpravě nabídky za donate..takže nesmysl je tvá poslední věta v tvé odpovědi

• já nemluvím ale o zrušení prodeje zlatek bože..já mluvím o úpravě nabídky za donate..takže nesmysl je tvá poslední věta v tvé odpovědi

Jenomže zrovna tu +25% produkci máš asi 1000000 % šanci, že nikdy nezruší, ani neupraví. To je zrovna věc, bez které většina hráčů hrát nebude (ze strany TG takový na první pohled nenásilný povinný subscription), narozdíl třeba od Bonifáce (Goldclubu) no a:

"Kapři si sami rybník nevypustí."

A o helmách a předmětech v aukci už psal Trable = bez věcí z aukce se hráč naprosto v pohodě obejde, pokud nemá v hlavě piliny.

A kdyby hráči, co zakládají podobná vlákna na Fóru jako ty, v hlavách ty piliny neměli, tak by třeba od začátku serveru prodávali všechny itemy do aukce, čímž by si pohodlně vydělali dostatek zlatek na ++ produkci do konce serveru. Jenže ejhle - vy ty mastičky, svitky a klece radši sežerete sami, tak čí je to problém :)

• To je zase pláč.

Utrácet zlaté za aukce má téměř nulový impact na hru.

++ Produkce byla na travianu odjakživa, proč je to problem teď?

Kata vlny - většina hráčů hraje z mobilu. Už to není jako dříve že to každý pařil z PC. Kata vlnu z mobilu neuděláš, to je právě dobrý krok od vývojářů.

Na normal serveru si kupuji balíček 600 zlatých a vystačí mě cca na 2 měsíce a jsou hráči kteří hrají za méně zlatek, mají daleko lepší účty než já a hrají plnohodnotně.

Jako wtf brečet tu kvůli 200-300 Kč za měsíc.

• Jenomže zrovna tu +25% produkci máš asi 1000000 % šanci, že nikdy nezruší, ani neupraví. To je zrovna věc, bez které většina hráčů hrát nebude (ze strany TG takový na první pohled nenásilný povinný subscription), narozdíl třeba od Bonifáce (Goldclubu) no a:

"Kapři si sami rybník nevypustí."

A o helmách a předmětech v aukci už psal Trable = bez věcí z aukce se hráč naprosto v pohodě obejde, pokud nemá v hlavě piliny.

A kdyby hráči, co zakládají podobná vlákna na Fóru jako ty, v hlavách ty piliny neměli, tak by třeba od začátku serveru prodávali všechny itemy do aukce, čímž by si pohodlně vydělali dostatek zlatek na ++ produkci do konce serveru. Jenže ejhle - vy ty mastičky, svitky a klece radši sežerete sami, tak čí je to problém :)

Koho tady urážíš ? Já nemám v hlavě žádné piliny Každý má svobodu se projevit a navíc já všechny tyhle kraviny prodávám.Už je dávno po pádu komunismu jestli sis nevšiml a já nejsem žádné 10 leté dítě aby si se mnou takhle mluvil..Jistě jsou na světě věci na které máš taky jiný názor nebo jiné návrhy a uráží tě snad někdo za ně??Pochybuji že si za 3 dny trvání serveru vyděláš prodejem na nějaký slušný item za který sou zlatkaři schopní dát statisíce..prodával sem úplně všechno co jsem měl z výprav a zdaleka se mi nepovedlo našetřit.Ano jistě se to dá hrát určitě líp bez zlatek než hráči hrají se zlatkami ale hráči co tomu travianu moc nedají a neumí to tak tak nemají šanci ani proti těm zlatkařům a to je důvod proč noví hráči nepřibývají ale ubývají.Navíc si vezmi ten poměr blázni co si koupí helmu hned na začátku na KB která jim dává 100 denně tak normálnímu člověku co nezlatí trvá než se na tu hodnotu 100KB denně dostane normálním způsobem..A hlavně vůbec si mě nepochopil já tu NEŘEŠÍM to že lidi co zlatí mají proti nezlatkařům potenciální výhodu to řešíš ty ale řeším tu že výhody které jsou poskytovány za zlatky nepřirozeně ovlivňují rychlost a infrastrukturu serveru a vývoj herního kola..Jestli hráči chtějí rychlejší průběh hry tak ať si jdou na speed servery ale server se standardní rychlostí by měl být furt standard a neměl by být ovlivňován..

Tímto s tvou maličkostí odmítám dál toto téma řešit protože očividně nesneseš odlišný názor na věc než máš ty.I můj syn dokáže lépe vyjádřit nesouhlas pokud má jiný názor aniž by do někoho rýpal a to je mu 10.Měj se

• Uvědomte si že v rámci ferplay by výhody za donating měli být malé jako například ten bonifácův klub ten nějak extrémně nenarušuje přirozený vývoj hry

bonifac povoluje farmlist, coz je jedna z nejvetsich vyhod pro vsechny aktivni hrace :-)

• Koho tady urážíš ? Já nemám v hlavě žádné piliny Každý má svobodu se projevit a navíc já všechny tyhle kraviny prodávám.Už je dávno po pádu komunismu jestli sis nevšiml a já nejsem žádné 10 leté dítě aby si se mnou takhle mluvil..Jistě jsou na světě věci na které máš taky jiný názor nebo jiné návrhy a uráží tě snad někdo za ně??Pochybuji že si za 3 dny trvání serveru vyděláš prodejem na nějaký slušný item za který sou zlatkaři schopní dát statisíce..prodával sem úplně všechno co jsem měl z výprav a zdaleka se mi nepovedlo našetřit.Ano jistě se to dá hrát určitě líp bez zlatek než hráči hrají se zlatkami ale hráči co tomu travianu moc nedají a neumí to tak tak nemají šanci ani proti těm zlatkařům a to je důvod proč noví hráči nepřibývají ale ubývají.Navíc si vezmi ten poměr blázni co si koupí helmu hned na začátku na KB která jim dává 100 denně tak normálnímu člověku co nezlatí trvá než se na tu hodnotu 100KB denně dostane normálním způsobem..A hlavně vůbec si mě nepochopil já tu NEŘEŠÍM to že lidi co zlatí mají proti nezlatkařům potenciální výhodu to řešíš ty ale řeším tu že výhody které jsou poskytovány za zlatky nepřirozeně ovlivňují rychlost a infrastrukturu serveru a vývoj herního kola..Jestli hráči chtějí rychlejší průběh hry tak ať si jdou na speed servery ale server se standardní rychlostí by měl být furt standard a neměl by být ovlivňován..

Tímto s tvou maličkostí odmítám dál toto téma řešit protože očividně nesneseš odlišný názor na věc než máš ty.I můj syn dokáže lépe vyjádřit nesouhlas pokud má jiný názor aniž by do někoho rýpal a to je mu 10.Měj se

u helmy na kb je jeden problém - musí být nasazená aby si ty kb dostával. Je fajn představa itemu co ti dá hned od začátku +100 a nezajímáš se, jenže ejhle. Pokud tedy víš co chceš klikat a rozhodl ses dl toho tolik investovat, tak ru kb budeš mít nasazenou jen prvních pár dní než vyšleš osadníky pro mc. Pak ta helma ztrácí větší význam. Protože pro tebe budou mít větší hodnotu bonusové XP, nebo % na rychlost tréninku jednotek, případně budeš ve volných chvílích nahrazovat za regeneraci hp ať ušetříš pár zlatek.

Bohužel travian není stavěny tak aby byl vyvážený, ale proto aby vydělával.

A osobně si nemyslím že vývojáře, nebo společnost bude nějaký pokles zajímat, protože zatím co ubývá nových hráčů, tak přibývá “skillerů” co do toho pumpují víc peněz, takže zisky budou mít pořád “stejné”.

• Stejně tak jako celý argument toho že tato hra je pay to win - jen pár jedinců na CZ/sk doméně kliká na takové úrovni, že potřebuje k životu zlatky.

Já nechápu, proč vždycky, když na to dojde řeč, tak vehementně odmítáš, že je ta hra pay-to-win, přičemž to dalšími tvrzeními vlastně naopak potvrzuješ. Argumentuješ tím, že ta hra není ptw, protože uděláš bez zlatek, nebo s minimem (nakoupených) zlatek top účet a že hodně zlatek nakupují jen méně kvalitní hráči, kteří to jinak neumí. A tohle přesně je, podle mě, definice pay-to-win. Přesně to, že méně kvalitní hráči nahrazují ten skill tím, že hodně zlatí, čímž dělají TOP účty. Ukaž mi, kdy naposledy vyhrál nějaký žebříček účet, který nakoupil za server méně, než 1000 zlatek. A prodejem itemů prostě nevyděláš tolik, abys celý server udržel plusko, plus produkci a ještě zvládal udržovat MC. Možná, že když budeš mít hodně velké štěstí a chytneš hned na začátku gladiátora, tak si vyděláš dost na to, abys mohl bez nakupování udržovat pluska na účtu bez MC. Nicméně ani tohle nepovažuji úplně za argument proti tomu, že je to pay-to-win, protože pořád spoléháš na nákup zlatek, byť ne svůj. Ale když si každý řekne, že sere na zlatky, a bude prodávat itemy, tak se itemy prodají za pár stříbrných, takže je to pořád využívání ptw, byť nepřímé.

Takže ano, tohle všechno platí:

• MŮŽEŠ udělat bez zlatek stejně dobrý, nebo i lepší, účet, než kdejaký zlatkař.
    • MŮŽEŠ vydělat spoustu zlatek prodejem itemů.
    • MŮŽEŠ založit první vesnici, aniž bys kupoval zlatky.

To všechno je pravda, ale nic z toho není ve finále argument, který by vyvracel, že je to ptw hra, spíš naopak. U prvního bodu nemůžeš porovnávat hráče s TOP skillem a naprostého začátečníka. Postav si vedle sebe dva hráče se srovnatelným skillem, nebo klidně nějakého středně nadprůměrného hráče s TOP hráčem, TOP hráči zakaž zlatky, druhém jich dej neomezeně a dej jim za cíl co nejlepší účet s nějakým stejným zaměřením a uvidíš, že i horší hráč se zlatkami prostě udělá ve finále lepší acc.

• Já nechápu, proč vždycky, když na to dojde řeč, tak vehementně odmítáš, že je ta hra pay-to-win, přičemž to dalšími tvrzeními vlastně naopak potvrzuješ. Argumentuješ tím, že ta hra není ptw, protože uděláš bez zlatek, nebo s minimem (nakoupených) zlatek top účet a že hodně zlatek nakupují jen méně kvalitní hráči, kteří to jinak neumí. A tohle přesně je, podle mě, definice pay-to-win. Přesně to, že méně kvalitní hráči nahrazují ten skill tím, že hodně zlatí, čímž dělají TOP účty. Ukaž mi, kdy naposledy vyhrál nějaký žebříček účet, který nakoupil za server méně, než 1000 zlatek. A prodejem itemů prostě nevyděláš tolik, abys celý server udržel plusko, plus produkci a ještě zvládal udržovat MC. Možná, že když budeš mít hodně velké štěstí a chytneš hned na začátku gladiátora, tak si vyděláš dost na to, abys mohl bez nakupování udržovat pluska na účtu bez MC. Nicméně ani tohle nepovažuji úplně za argument proti tomu, že je to pay-to-win, protože pořád spoléháš na nákup zlatek, byť ne svůj. Ale když si každý řekne, že sere na zlatky, a bude prodávat itemy, tak se itemy prodají za pár stříbrných, takže je to pořád využívání ptw, byť nepřímé.

Takže ano, tohle všechno platí:

• MŮŽEŠ udělat bez zlatek stejně dobrý, nebo i lepší, účet, než kdejaký zlatkař.
    • MŮŽEŠ vydělat spoustu zlatek prodejem itemů.
    • MŮŽEŠ založit první vesnici, aniž bys kupoval zlatky.

To všechno je pravda, ale nic z toho není ve finále argument, který by vyvracel, že je to ptw hra, spíš naopak. U prvního bodu nemůžeš porovnávat hráče s TOP skillem a naprostého začátečníka. Postav si vedle sebe dva hráče se srovnatelným skillem, nebo klidně nějakého středně nadprůměrného hráče s TOP hráčem, TOP hráči zakaž zlatky, druhém jich dej neomezeně a dej jim za cíl co nejlepší účet s nějakým stejným zaměřením a uvidíš, že i horší hráč se zlatkami prostě udělá ve finále lepší acc.

není pravda že horší hráč udělá lepší acc. Protože za 1. Nikdo nemá neomezeně zlata.
    2. schopnosti klikače jsou taky omezené. Za top acc můžeš porovnávat ledacos, protože není skoro žádné pořádné síto.

Vy si tu myslíte že top acc musí dat desetitisíce zlatek do hry. (Samotné nákupy za 1000 zlatek itemu na aukci to potvrzují).

jo, acc s tipm bude dobrý ale né top pokud ho budu porovnávat s ostatními top acc.

Např. Gorky, domdom, heparin atd. Klikají top acc a mají oproti ostatním minimální náklady (v porovnání s jinými 4-5k) když se to přežene tak do 10k zlata. (Jsou lidi na travianu co do toho daji 50k zlatek jedna dva)
    Kdysi Klára naklikala 1m oštěpů + 400k rytířů a divovku k tomu s koupi 1k zlata (když jsem se na to ptal)

• není pravda že horší hráč udělá lepší acc. Protože za 1. Nikdo nemá neomezeně zlata.
    2. schopnosti klikače jsou taky omezené. Za top acc můžeš porovnávat ledacos, protože není skoro žádné pořádné síto.

1. Nemá, ale tak spotřeba zlatek taky není neomezená, největší žrouti tam budou NPC a okamžité dokončení, přičemž tady Tě bude vždycky něco brzdit, minimálně množství surovin a jejich přesouvání. Ani s neomezeným množstvím zlata nebudeš nonstop klikat budovy. Jestli Tě tam irituje slovo neomezeně, dejme tam limit 10k zlatek na týden.

2) Tahle věta nedává smysl.

Vy si tu myslíte že top acc musí dat desetitisíce zlatek do hry. (Samotné nákupy za 1000 zlatek itemu na aukci to potvrzují).

Např. Gorky, domdom, heparin atd. Klikají top acc a mají oproti ostatním minimální náklady (v porovnání s jinými 4-5k) když se to přežene tak do 10k zlata. (Jsou lidi na travianu co do toho daji 50k zlatek jedna dva)

Kdysi Klára naklikala 1m oštěpů + 400k rytířů a divovku k tomu s koupi 1k zlata (když jsem se na to ptal)

Já nemluvím o desítkách tisíc zlatých, ale i o tisících. 4 - 5k zlatek je možná méně, než 50k, ale pořád je dost a pořád je to dost na to, aby se dalo říct, že je ta hra ptw.

Až mi ukážeš účet, který za posledních třeba 8 - 10 let cokoliv vyhrál, off rank, def rank, pop rank, nebo postavil alespoň 5. největší offku/celkově deffu na serveru, aniž by nakoupil jednu jedinou zlatku, tak přiznám, že ta hra není ptw.

• Ono ať chceš nebo ne, tak jsou neskutečné rozdíly mezi hráči. Někteří “nezlatí” (kupují měsíčně zlatky za 300kč a hrají celý rok, dva v kuse, mnohdy i více serveru najednou.

A pak si stěžují že ta hra je jen o penězích.

jsou lidi kteří místo toho aby si poslali suroviny z 10vesnic tak raději daji 10x npc a za dalších x hodin dají znovu npc protože jim končí někde fronty, nebo naopak tečou suroviny tak dají npc a kliknou jednotky a mají řady na 70hodin, někdo to bude považovat za “top”. A jiný co nemá moc s čím porovnávat tak taky řekne že to je top acc. I když udělá stejný počet jendotek za server 10x dráž jak nějaký jiný účet. a bude mu svítit ve statistikách 1. S největší obrannou silou.

Nebo jiný bude cely server klikat jednu offku kde dá 15k katů - bude to opět top ?

reálně i kdyby si měl neomezené množství zlata, tak bys nemusel naklikat to co ostatní (lidi co považuji za top) protože by tě začaly limitovat suroviny.

to že má člověk zlato je věc jedna, druhá věc je kolik času je ochoten investovat do hry, třetí jak umí klikat - nejde jen o to mít návod jak klikat mc, ale celkově jak hospodařit se surovinami, s určováním priorit,. (Což se dá naučit) a pak samozřejmě hraje roli okolí - jestli se rozhodneš jít do pustiny (“máš klid na klikáni”) nebo jít do šede jedno pole od enemy - bude tě to stát surky, zlatky a nervy navíc (nervy = větší riziko na chybu = větší náklady).

Proto odemě nikdy neuslyšíš že ta hra je pay to win.

Sám Hanz Kaufmann by o tom mohl vyprávět (na czx byl pár polí od nás, největší zlatkař na aukci,) a dopadlo to tak že kupoval def po aliancích za 2000 zlata. (Info co se ke mě dostalo.)

a samozřejmě, acc co jsme tou dobou klikali by mohlo být podle vynaloženého úsilí o něco lepší,.

• Ono ať chceš nebo ne, tak jsou neskutečné rozdíly mezi hráči. Někteří “nezlatí” (kupují měsíčně zlatky za 300kč a hrají celý rok, dva v kuse, mnohdy i více serveru najednou.

A pak si stěžují že ta hra je jen o penězích.

Tohle nijak nerozporuji, ale ono nejde jen o stěžování, ale o to samotné přiznání si toho faktu. Já si na to taky nestěžuji, prostě to tak beru. Podstatou není probírat kolik by někdo mohl dávat, kdyby hrál dva servery ročně, smyslem debaty je to, jak moc velkou výhodu by mu vyšší investice dala.

jsou lidi kteří místo toho aby si poslali suroviny z 10vesnic tak raději daji 10x npc a za dalších x hodin dají znovu npc protože jim končí někde fronty, nebo naopak tečou suroviny tak dají npc a kliknou jednotky a mají řady na 70hodin, někdo to bude považovat za “top”. A jiný co nemá moc s čím porovnávat tak taky řekne že to je top acc. I když udělá stejný počet jendotek za server 10x dráž jak nějaký jiný účet. a bude mu svítit ve statistikách 1. S největší obrannou silou.

Nebo jiný bude cely server klikat jednu offku kde dá 15k katů - bude to opět top ?

No tady ale úplně přesně popisuješ to, o čem je to ptw. Dva hráči udělají stejný počet jednotek, ale jeden skillem a druhý penězi. Je rozdíl mezi TOP hráčem a TOP účtem. TOP hráč je ten, kdo dokáže udělat TOP účet s žádnými, nebo minimálními náklady na zlatky, ale na TOP účtu může hrát klidně parta průměrných hráčů, co to budou tlačit zlatkami. TOP účet je, z individuálního hlediska, účet, který je v nějakém hledisku řekněme v TOP 5, TOP 10, záleží na počtu účtů na serveru.

reálně i kdyby si měl neomezené množství zlata, tak bys nemusel naklikato co ostatní (lidi co považuji za top) protože by tě začaly limitovat suroviny.

Tohle jsem v podstatě psal v předchozím příspěvku, viz hned první věta.

to že má člověk zlato je věc jedna, druhá věc je kolik času je ochoten investovat do hry, třetí jak umí klikat - nejde jen o to mít návod jak klikat mc, ale celkově jak hospodařit se surovinami, s určováním priorit,. (Což se dá naučit) a pak samozřejmě hraje roli okolí - jestli se rozhodneš jít do pustiny (“máš klid na klikáni”) nebo jít do šede jedno pole od enemy - bude tě to stát surky, zlatky a nervy navíc (nervy = větší riziko na chybu = větší náklady).

Tohle je samozřejmě pravda, zase opakuji, nikdy jsem neřekl, že jsou zlatky jediný parametr, záleží na hodně věcech a opět, jak už jsem psal, můžeš i s hromadou zlatek udělat naprosto tupý a k ničemu účet, když nebudeš vědět, co děláš. Ale zkus si zahrát účet naprosto bez kupování zlatek. Neříkám, že klesneš do poslední pětiny, jestli umíš klikat, budeš pořád někde nahoře, ale ten účet prostě nebude až tak dobrý, jako když ty zlatky mít budeš.

• sranda je že bereš “top” Acc podle toho kolik dal off/def bodů.

Opět nebereš do úvahy to jaké má hráč “schopnosti” v případě offaře pokud si dobře naplánuješ akce tak nemusíš mít off bodů ani na top 80. A při tom budeš schopný katovat každou noc 2vesnice.

Nebo naopak budeš dělat beranovačku, divovku, nebo někdo z alli posere akci a rozstřelíš to o beton = výsledek budeš mít “0” off bodů.

V případě defaře - budeš mít prostě “smůlu” většinou někdo určuje kam poslat def - a netrefí se - protože jakmile někdo začne blikat tak na něj jde “určitě” ostrý..

Tak ti bude opět dřepět někde 500k defu “zbytečné”.

Nebo budeš defovat sám a opět ...všechen def ti smahnou v jedné akci, zvlášť když ještě defař nebude zlatit hradby. Výsledek v jednom týdnu budeš v top, v celkovém pořadí na serveru to nebude nic moc. Protože na to aby jsi vyhrál def statistiky tak ti stačí narvat jednotky do ds. (Samozřejmě jich musí být dost, Nebo velký počet útočníků) např. Na kvaldě, finále, jsi tak schopen vytěžit z minimálními náklady maximální zisk.) zvlášť teď když vezmeš do úvahy, že def body se počítají podle spotřeby - největší spotřebu a nejlepší hodnoty získá def Egypťan s otroky. Pokud nebudeme řešit spotřebu - což je zase další věc kterou třeba brát do úvahy.

V případě kvaldy/finále je běžná praktika že si “honí” off/def body.

(Support acc útočí s malýM počtem jednotek do betonu - při jednom acc to moc “super” není ale když máš 10lidi co to na tebe takto bude hrát....) tak si reálně schopny vyhrát def rank bez zlatek. Ale opět - BUDE TOTO TOP ACC ? asi né že...

- to jen taková malá vsuvka k tomu top ofař, defař...

2. Věra nedává smysl - schopnosti klikače - co si pod tím představit.... no třeba to, že ať už máš zlatky nebo ne, tak v případě že stavíš víc offek 4 a víc tak tě to stojí dost stojí - nemyslím surky/ zlatky (což samozrějmě taky) ale hlavně čas co je kolem toho - většinou tam máš řady na 4hodiny, což znamená že musíš točit suroviny, hrdinu aby si je stále držel “on-line” plus k tomu většinou musíš farmit aby si to měl z čeho klikat.
    A když chceš potom přidat další offku, tak se ti to toho na tebe navalí ještě víc. Protože ti klesá stále rychleji a rychleji produkce na acc a příjmy ti nijak extrémně nerostou.
    Takže jal si řekl, mít neomezené množství zlatek nic nevyřěsí protože brzdou na acc začne být člověk.

> možnosti klikače -> někdo utáhne 4offky někdo 5-6 protože má zažitou tuto situaci a ví jak to klikat.
    hru zkrátka ovlivňuje víc faktorů na to aby se dalo říct “koupím 30k zlata a všem vám natrhnu prdel” - pay to win

• kdysi se dalo říct, že jsi kupoval za zlatky vesnice. (Díla - koupil jsi např. 10 a založil vesnici) teď už to je naštěstí omezené, takže pokud umíš klikat tak budeš zakládat stejně rychle jako ti co používají díla - jen opět tě to bude něco stát (surky), ale už to není tak velký rozdíl jako býval.

Co mám stále celou dobu na mysli je, že pokud bude slabší hráč klikat se zlatkami tak je dost možné že bude mít daleko horší výsledek jak někdo kdo umí lépe hrát.
    někdo ke stejnému výsledku bude potřebovat 20k zlatek, jiný 2... Oba udělají to stejně = pay to win ? neřekl bych..

ano samozřejmě => pokud budeš porovnávat acc někoho kdo dá 5-10k zlata s někým kdo dá 0 tak to bude vypadat jinak.
    Zase záleží na lidském faktoru, jen co říkám -> nepotřebuješ mít extrémní náklady na to abys měl top acc.

• Ono je smutné že nikdy nejde porovnat porovnat dva acc, na dvou odlišných serverech, protože toho je tolik co je jinak,.. že to je prostě neporovnatelné.

Jak jsem říkal že hodně lidi dává 300kč měsíčně na několika serverech, a stěžují si, že to je jen o zlatkách... tak ať zkusí rok nehrát a tu investici dát do jednoho acc a uvidí jak jsou na tom. :)

(Nejspíš přestanou říkat že to je o zlatkách a začnou říkat že všichni jsou botaři...)

• Uzavřel bych to asi tím, že spíš než rozdílný pohled na Travian máme rozdílný pohled na to, co je "pay to win" :D Já jako ptw vnímám i to, kdy vyšší finanční investice dává průměrnému hráči možnost mít účet na stejné, či dokonce vyšší, úrovni, než má hráč nadprůměrný, nepovažuji za ptw jenom to, kdy hromada peněz zaručuje umístění, ať už to budeme hodnotit podle čehokoliv, v nejlepší 5. Tak špatně na tom Travian díky bohu není, byť mám strach, že tím směrem trochu směřuje.

Jinak si samozřejmě uvědomuji, že off rank a def rank nejsou úplně všeříkající, Otroci jsou pro těžkou jízdu v podstatě off body zadarmo a zrovna loni se mi na jednom zahraničním serveru stalo, že mě v posledních dvou týdnech v def ranku přeskočilo asi 6 hráčů vítězné aliance, protože měli def u Divu, ale vsadil bych se, že v celkové postavené def síle, ubráněných no-natars jednotkách, nebo celkově zastavených armádách bych byl minimálně v první 3.

Ono se obecně hrozně těžko hledá kritérium, jak určitě kvalitu def účtu. Def síla je fajn parametr, ale na druhou stranu je, z toho týmového hlediska, pořád je to týmová hra, diskutabilní, jestli můžeme považovat za nejlepší def účet třeba takový, který sice postavil hromadu defu, ale reálně vlastně nic nebránil, a dejme tomu ani tím počtem nikoho od útoku neodradil.