Citate preferate despre război, diplomație, victorie și infrângere

• Dragi jucători,

cred că fiecare dintre noi are un citat preferat (sau poate chiar mai multe), indiferent de subiect, care ne inspiră și ne motivează în viața de zi cu zi.

Ținând cont că Travian: Legends este un joc de război, sunt curioasă dacă aveți citate preferate despre război, diplomație, victorie și înfrângere, care vă inspiră, vă motivează și vă ajută în lumea Travian. Vă invit să scrieți și câteva cuvinte sau să povestiți o experiență din joc care corespunde cu citatul ales.

Voi adăuga eu câteva exemple de citate:

⚔️ „Sunt victorii care duc la un impas, tot aşa cum sunt înfrângeri care deschid căi noi.” - Pascal Bruckner

⚔️ „Strategia fără tactică este cel mai lung drum spre victorie. Tactica fără strategie este zgomotul de dinaintea înfrângerii.” - Laozi

⚔️ „Războiul este ca apa. Se schimbă permanent tot aşa cum şi apa îşi adaptează forma la pământul pe care îl străbate. Va reuşi să învingă cel care-şi poate schimba tactica faţă de inamic sau adversar.” - Sun Tzu în Arta războiului

Așadar, consider că este important să ai o strategie pentru fiecare acțiune: fie în atac, fie în apărare. A acționa fără un plan presupune un risc foarte mare, sau chiar eșec.

De exemplu, dacă ataci jucători fără să-i spionezi și să le urmărești evoluția timp de câteva zile, dacă vrei să cucerești sau să catapultezi sate fără să coordonezi atacurile sau fără a cere ajutor de la colegii de alianță, atunci inamicul va găsi metode să se apere și să-ți creeze pagube (să-ți omoare trupele, să te atace el ulterior, sau chiar întreaga sa alianță etc.)

De asemenea, e important să folosești strategii și tactici pentru fiecare situație în parte. Ce a mers la un jucător, poate nu va funcționa la altul. Testați „apa”, vedeți care plan e mai bun și puneți-l în aplicare.

Aștept cu nerăbdare citatele voastre preferate, și poate ne veți împărtăși câteva experiențe din joc. 🛡️

• I am your leader!

And I see a whole army of my countrymen here in defiance of tyranny.

You have come to fight as free men, and free men you are. What would you do without freedom? Will you fight?

Fight? Against that? No, we will run; and we will live.

Aye, fight and you may die. Run and you'll live -- at least a while.

And dying in your beds many years from now,

would you be willing to trade all the days from this day to that for one chance, just one chance to come back here and tell our enemies that

they may take our lives, but they'll never take... our freedom!
  • Am doua citate preferate

VIOLENTA ESTE ULTIMUL REFUGIU AL INCOMPETENTEI....Salvor Hardin, Fundatia, Isaac Asimov

EU SUNT ARMA SAU ARMA SUNT EU!... LEAH, Artele Martiale Moderne, Alexandru ungureanu

• Si vis pacem, para bellum. (dicton latin - multiple users)

Traducere: Dacă vrei pace, pregătește-te de război.

O perspectivă este că aici în Travian poate nici măcar aliații nu ar trebui să te lase să nu te pregătești.

• "Fii politicos; scrie intr-o maniera diplomatica; chiar si intr-o declaratie de razboi se observa daca sunt respectate regulile de politete."

Otto von Bismarck

• “The more civilized a nation, the more conformed its population, until that civilization's last age arrives, when multiplicity wages war with conformity. The former grows ever wilder, ever more dysfunctional in its extremities; whilst the latter seeks to increase its measure of control, until such efforts acquire diabolical tyranny. - Dassem Ultor”

Steven Erikson, Toll the Hounds

“I've come to understand that the truth isn't really what's important...what really matters is what people agree is the truth. - Greymane”

Ian C. Esslemont, Stonewielder

• Suntem animale de pradă, de aceea parea este întotdeauna relativă iar războiul este în permanență iminent!

Nu este un citat din clasici ci o părere personală.

Toate cele bune și pacea fie cu voi!

• "Nu merge înaintea mea, s-ar putea să nu te urmez; nu merge în spatele meu, s-ar putea să nu te conduc bine; mergi alături de mine şi fii prietenul meu." (Albert Camus)