Öngörü Kitabı – Beşinci Bölüm – Neden Değişmeliyiz?

• book-of-wisdom5-800x400-1.png

Tekrar olmaz! O eski kütüphanedeki keyifli ihmalkârlığımın yüzlerce yılından, tüm o yıllardan sonra, birkaç aşağılık hırsız aniden sayfalarımdaki gizli bilgeliğin sırrı olmadan yaşayamayacaklarına karar verdi. Bunlar neden hep benim başıma gelir ki? Beni o eski zamanlara geri götürün!

"Eğlenceli Hikayeler", "Galya Savaşından Alıntılar" ve diğer ahbaplarımla mutlu bir şekilde yaşarken oldukça kaba bir biçimde uzaktaki raftan çekilip alındım ve merhemler, mahmuzlu bir çizme ve eski bir haritanın yanında bir de garip görünümlü bir su kovasına benzer bir şeyle birlikte kirli bir çuvala atıldım.

Çuvalın içindeki torbada at sırtında geçen birkaç gün neredeyse kilidime mâl oluyordu ve bana tam bir işkence gibi geldi. Tüm bunlara rağmen nihayetinde gideceğimiz yere varmış gibi görünüyorduk.

Sonunda vardığım odanın içine sadece birkaç mum ışık sağlıyordu. Benim açımdan görebildiğim kadarıyla tüm oda çeşitli eşyalarla tıka basa doluydu. Çeşitli silahlar, zırhlar, flamalar ve parşömenler boş bulunan her yere tıkıştırılmış gibi görünüyordu. Paha biçilmez gladyatör miğferleri nispeten ucuz merhemler ve kanun levhalarıyla üst üste duruyordu. Orada kimse yokmuş gibi göründüğü için karanlık köşeden gelen bir ses sırtımda bir ürperti oluşmasına neden oldu.

"Nihayet," konuşan kişinin ses tonunda korkutucu bir şey vardı, "Seni bekliyordum. Haberciler, herkesin dünyamızda neler olduğunu tartışabileceği ve insanların bir araya gelebileceği yeni buluşma yerini bildirdiler. Kalabalık içinde birinin seni tanıyabileceğinden endişeniyordum. Kitabı açtın mı?"

"Henüz değil," diyerek omuzlarını silkti hırsız, buna karşın kısık sesi sayesinde soğukkanlı bir görüntü veriyordu, "evet, gelen pek çok insan gördüm ama hiçbiri beni fark etmedi. Herşey plana uygun şekilde gitti. Üzerinde isim yazmayan, kilidinde kod yazan eski kitabı buldum"

"Mükemmel. Hadi açalım."

"Emin misin? Duydum ki bu kitapları okuduğunda senin kişiliğini değiştirebiliyorlarmış ve sonrasında da hemen ortadan kalkarlarmış. Bu tonlarca gümüşe mâl olmalı."

"Üzülme. Bu gerçekten o kitapsa yok olmayacaktır." Ses teşvik edici bir şekilde tınıyordu. "Dene bakalım. Ama kaybolsa bile bu zaten senin her zaman istediğin şey değil miydi? Kuvvetini topla ve şimdiye kadarki en iyi hırsız ol. Hiç de fena bir anlaşma değil."

Hırsız tekrar omuz silkti ama bir karara varmıştı.

"Neden olmasın?" Hızla kilidimi açtı ve kapağımı kaldırdı. "Hmm… Burada hiçbir şey görmüyorum. Bu boş."

"Nee?" İkinci kişi, eğri burunlu ve suratında kurnaz bir ifade olan yaşlı Galyalı nihayet ışığa doğru adım attı ve açık olan sayfama hızlıca bir göz attı. "Boş bir kitap nasıl olur da birinin kişiliğini değiştirebilir?"

"Bunun herhangi bir şeyi değiştirebileceğini sanmıyorum." Hırsızın kafası karışmış görünüyordu. "Değiştirmiş olsa bile yaptığımız şeyden, yeni köyümüzü geliştirmek için hammadde üretmekten oldukça memnunum. Neden değişelim ki? Tüm hayatım boyunca bir çiftçiydim."

"Haklısın." Galyalı kafasını kaşıdı. "Çiftliklerimize geri dönmemiz gerekiyor. Bu arada bu kitabı nereden aldığını söyledin sen?"

"Hatırlamıyorum. Ama okumamız gerektiğini sanmıyorum. Ve bu bize tonlarca gümüşe mâl olur!"

Aynı gün bir açık artırmada satıldım.

Görev: Açık artırma bilmecesini çöz.

Mp_211_TL_BookofWisdom5_Riddle_v5.png

Detaylı Bilgi

Başlangıç

25.05.2020 - 11:00 GMT+3

Bitiş

01.06.2020 – 11:00 GMT+3

Kazananlar ne zaman

02.06.2020

Kazananlar nasıl seçilir:

Doğru cevaplar arasından 6 rastgele kazanan seçeceğiz