hunové, egypťani

 • Egypťané jsou def národ

  Otrok (:egy01:) je výborná jednotka na úplném začátku serveru, tak do počtu 2k - 3k, je to asi jediná jednotka, která je schopná vytvořit v tak krátkém čase takou def sílu, aby reálně eliminovala nějakou armádu pálek v okolí. I po zbytek serveru je Otrok nejefektivnější def jednotka v poměru def/čas i def/cena, ale je ohromně neefektivní vůči spotřebě, proto velmi brzy defaři přechází na Ashovy strážce (:egy02:). Ti jsou prakticky jedinou reálnou alternativou Pretoriánů jakožto těžké pěchoty proti pěchotě a nutno říct, že povedenou, ta efektivita je v praxi docela slušná. Chopeš (:egy03:) je Egyptská off pěchota, která je ale zároveň ohromně silná (3.nejsilnější) v obraně proti pěchotě (50 síly, Ash má 55, Pret 65), což je sice fajn, jenže ta jednotka je kvůli tomu dost drahá a vychází nejdráže ze všech pěších jednotek, dokonce dražší než Imperián. Anhurův strážce (:egy05:) je o maličko horší Druid, má o chlup horší obranu, je o políčko pomalejší, ale má o něco vyšší útok a nosnost, což ve finále nemá moc význam, protože s nimi nikdo nefarmí, ani neútočí. Obvykle se nestaví v moc vesnicích, protože mají sice význam jako rychlý def, ale většina Egyptských stájí je zaneprázdněna tréninkem hlavní defenzivní síly, a tou je Rešepův vůz (:egy06:) což je asi nejlepší def jednotka ve hře. Je nejsilnější vůbec v defu proti pěchotě a druhá nejsilnější v defu proti jízdě, přičemž je o něco levnější, než první Haeduan. Jsou drazí (3. nejdražší jednotka ve hře), dlouho se trénují (2. nejdelší doba ve hře) a taky poměrně pomalí (na úrovni rytíře a EC), ale jejich přítomnost dokáže totálně změnit výsledek bitvy.


  Slabinou Egypta je teda off - Chopeš je sice poměrně silný, ale strašně drahý, Rešepův Vůz je zdaleka nejslabší těžká jízda v útoku a taky strašně drahá, takže efektivita Egyptské offky je jednoznačně nejslabší ze všech národů. A taky jsou poměrně slabí v obraně proti jízdě. Jediné, co stojí za zmínku, je Rešep, zbytek jednotek je protipěchotní, takže hlavně na začátku serveru jsou proti koním bezzubí.


  Velká potenciální síla spočívá ve Vodárně, která je schopná zvýšit produkci z oáz až na dvojnásobek, Egypťan tedy reálně může mít MC15 + 300%, Na 5x speedu udělal týpek produkci přes milion a to velmi brzy, snad ještě před arty. Na speciálech, kde se dá přebírat vesnice i s národem, tak samozřejmě spousta offařů dělala to, že buď začali jako Egypťani, založili kvalitní MC15 a pak obsadili nějakého Huna nebo Germána, nebo rovnou založili jako národ, za kterých chtějí stavět off a nějaký kamarád jim založil egyptské MC, které si pak přebrali.


  Jednoduše řečeno, Egypťani na většině serverech naprosto vytlačují Galy jakožto hlavní def sílu serveru, Falangové jsou v menšině, většina defu stojí na Ashích, nejen proto, že je protipěchotní, přičemž off síla z pěchoty bývá často vyšší, ale taky proto, že to je hlavní def jednotka Egypťanů, kteří nabízí oproti Galům velké ekonomické výhody - vodárnu a vyšší produkci hrdiny, díky čemuž je Egypťan schopný rychleji založit.


  Hunové jsou přesný opak, přiznám se, že jsem za ně nikdy nehrál, takže budu spíš mluvit z pohledu pozorovatele, než hráče

  Hunské armády bývají poměrně různorodé, v podstatě u pěchoty i u jízdy je několik variant, které stavět. Základní jednotkou je Žoldnéř (:hun01:), který je sice v útoku slabý, ale v poměru vůči ceně nebo doby tréninku není překvapivě o moc horší, než Lučištník (:hun02:). Ten je ale samozřejmě výhodnější vůči obilí, na druhou stranu je nepoužitelný v obraně, žoldnéř se jakžtakž použít dá. Ale viděl jsem offky postavené na obou. Stepní jezdec (:hun04:) je hodně silná jízdní jednotka, protože je velmi levná, velmi rychle se staví, je velmi rychlá a má hodně dobrou off sílu (120 - stejně jako EI, kteří jsou mnohem dražší). Hunové jsou díky nim schopni udělat velmi rychle silnou, rychlou jízdní offku a terorizovat okolí. Ostrostřelec (:hun05:) je solidní v útoku, ale ze všech hunských koní nejméně efektivní a jediná použitelná jízda do defu, takže se používá spíš jako def jednotka. Největší off síla je jednoznačně Nájezdník (:hun06:), má stejnou off sílu jako EC, ale je mnohem levnější a rychleji se staví (což teda platí jenom pokud Říman nemá napajedlo), navíc je podstatně rychlejší.


  Slabina je tedy pochopitelně def, nejsou úplně nuloví, ale jít vyloženě hrát jako def Hun je blbost, je to spíš z nouze. A zeď mají spíš jenom tak, aby se neřeklo, než že by měla nějaký efekt :D


  Velitelský stan, jakožto speciální budova Hunů, umožňuje Hunům v každé vesnici udělat 3 kecaly, vychází to výrazně levněji než Palác, ale až na pozdějších levelech. Např. lvl 10 se udělá levněji u Paláce, ale level 15 už je levnější u Stanu a na level 20 stojí Stan jen o něco víc, než Rezidence. Pokud má tedy hráč v plánu založit z vesnice jen jednu další vesnici, určitě se nevyplatí stavět Stan, pokud bude chtít založit/přebrat víc, už se Stan vyplatí.


  Hunové jsou tedy nová zajímavá volba pro offaře, dávají mnohem víc prostoru pro volbu jednotek, než Germáni nebo Římané, nicméně pokud bychom se podívali na ten úplně nejzákladnější atribut, tedy čas, bez přihlédnutí ke spotřebě, zůstává nejefektivnější kombinací Pálka + TT, i sekerník + TT, až za nimi jsou Žoldnéř + Nájezdník a Lučištník + Nájezdník.


  snad jsem pomohl :D

tg_TL-DQ4_970x250_181126.jpg