S6 Analiz Defterim

 • Merhaba, bu oyun dünyasında oynadığım ekip dışında herhangi bir kullanıcıyı tanımadığımı belirtmek isterim. Oyun ile alakalı analiz yapmayı, görsel ve istatistik yorumlamayı sevdiğim için bu konu başlığı altında S6 birliklerinin gidişatı ile ilgili yorumlarımı toplayacağım. Oyun oynayışı konusunda hiçbir iddiam yok, tamamen salt düşüncelerimle belirtmek istediğim anekdotlar olduğu için böyle bir konu başlığı açma ihtiyacı duydum. Ayrıca yeterince hareketsiz olduğunu düşündüğüm S6 için belki bir hareket olur. Haftada belki 1 veya 2 defa analiz düşeceğimi de belirtmek isterim. Siz de isterseniz kendi analizlerinizi bu konunun altına düşebilirsiniz.


  Lütfen bu konu başlığı altında kişisel tartışmaya mahal verecek cümleler kullanmayın, atışmayın, yarışmayın, kavga etmeyin.


  02.12.2020


  Kuzeybatı Bölgesi (-|+)
  Kuzeybatı bölgesinde CEPHE birliğinin ağırlığı söz konusu. Tüm ailesiyle merkeze konuşlanmış durumdalar, bazı üyeleri uzak noktalara köylerini atmış olsalar da genel olarak gri bölgenin çevresinde toplanmışlar. Bölgenin tek hakimi olarak görünseler de bu büyük kuvvetlerinin yanında NEFES birliği de bulunmakta. NEFES birliğinin ekip olarak geldiklerini düşünüyorum çünkü birlikte bulunan tüm köyler sistem tarafından hilal şeklinde dağılmış durumda. CEPHE an itibariyle saldırı ve yağmalama konusunda ilk sırada yer alıyor, temasta bulunduğu birlikler arasında K.K, AKINCILAR ve AYAZ gibi büyük birlikler olsa da, genel anlamda tüm oyun dünyasında savaşları mevcut. Ayrıca CEPHE' nin kendileri haricinde kimseyle diplomasisi bulunmuyor. Bölgelerinde tek başına olmanın gelişim bakımından yararını da görüyorlar diyebiliriz, ilk haftada altın madalyaları toplamışlar.  Güneybatı Bölgesi (-|-)  Güneybatı bölgesinde bilinmesi gereken en mühim konu iki büyük birliğin de bölgede hakimiyeti kendi ellerinde tuttuğu, bu demek oluyor ki bu bölge hakkında konuşulabilecek çok durum var. Mesela ilerleyen günlerde bu iki birlik bir araya gelerek WOW' a yürürlerse serverin mutlak gücü haline gelebilirler.

  K.K birliğinin genel dağılımında ailenin en büyük üyesi bölgenin uç noktalarına dağılım göstermiş olsa da merkezde de gücünü koruyor. Ailenin diğer üyeleri ise bölgenin kuzeyinde ve doğusunda kolonileşerek kendi aralarında defansif bir güç elde etmeye çalıştıklarını düşünüyorum. İhtimaller içerisinde birlik ailesi oluşturulurken eklenen üyeler bir süre sonra konumlarının kararlılığına göre eşleştirilmiş, bu da K.K. birliğinin yönetim sisteminin gayet iyi olduğunu bizlere gösteriyor. An itibariyle K.K çok değişkenlik gösterebilecek nüfus gelişim sıralamasında birinci sırada. Server'ın diğer birliklere nazaran TOP10 listelerinde sadece ana birlik birlik bulunmaktayken, savunmada da kardeş birliği K.K.™ görünüyor, bölgenin kuzeyinde bir arada bulunmanın verdiği avantajla savunmadaki listelerini almışlar.

  Bölgenin diğer büyük gücü AN-AS ve ailesi gri bölgeye yakın oynayarak bölgenin dışına çıkmamaya özen göstermiş, merkeze yakın bir dağılım gösteriyor. Merkezi bölgenin tamamına yayılmış konumlarda yer alan üyeleri çoğunlukta olsa da diğer bölgelerde yer alan ve merkezden uzak olan üyeleri de mevcut. Merkezde toplanmanın aslında tüm oyun dünyasıyla etkileşimde olabileceğini düşünecek olsak da diplomatik olarak müttefikleri olan AKINCILAR kendi bölgelerinde merkezde toplanmak yerine, bölgenin diğer uçlarına dağılmış durumdalar. AN-AS için müttefik konumu bu durumda ne kadar yararlı bilinmez, ilerleyen günlerde göreceğiz. Bunun yanında saldırmazlık anlaşması olarak belirlenen ve güneydoğu bölgesinin sayılır dört birliğinden birisi olan GÖKTÜRKLER var. AN-AS için bu anlaşmanın değeri, anlaşma yapılan birliğin güneybatı bölgesinin alt bölümünde çoğalmasından kaynaklı olsa gerek. AN-AS bölgede aile olarak nüfusça diğer birliklere göre daha fazla. Serverin başı çeken ve saldırgan bir ekip olduklarını aile üyelerinin TOP10 daki sıralamalarda yer almasıyla görebiliyoruz, savunmada ise sıralamaya girememişler.  Güneydoğu Bölgesi (+|-)
  Güneydoğu bölgesinin en ilginç tarafı AKINCI ailesinin de bir kolunun bulunması, hem de nüfuslu bir şekilde, AKINCI_. Aile üyelerinin diğerlerine nazaran başarılı bir ekip olarak nüfus ve yağmalamada da TOP10 listesinde yer alıyor. Bunun sebebi bölgesinde ve karşı bölgede tamamen düşman birliklerinin varlığının bulunması olabilir. Güneydoğu bölgesine diğer bölgelerin birliklerinden bölgenin kuzey ve batı yakasına bulaşmalar da bulunduğu için savaş etkileşimi ve yağma etkileşimi fazla bir bölge.

  Bölgenin diğer büyük birliği GÖKTÜRK birliği gelişimlerini merkeze yakın olmaktan yana kullanmışlar. Bölge içerisinde beş farklı koloni gözlemlemek mümkün olsa da merkezi olarak bölgenin genelinde gözlemleniyorlar. AN-AS ve AKINCI birlikleri yapılan diplomatik anlaşmaların sonucunda kendi bölgesinde de bir liderliği söz konusu gibi görünüyor. Merkezi bir konum izledikleri için de kuzeyden ve batıdan gelecek saldırılarda aday olacak büyük rakiplerinden AYAZ ve K.K diyebiliriz. Kendi içlerinde server başında kurulmuş iki farklı ekibin topluluğu olan birlik TOP10 listelerinde yağmalamada ve saldırıda gayet agresif rol oynayarak yerini almış, genel nüfus ortalamasında da 260 nüfus ortalamasıyla kendi bölgesinde AKINCI_ dan sonra ikinci sırada.

  KUŞATMA da bölgenin hatırı sayılır güçlü ekiplerinden. Diğer bölgelerde de bulunduğu gibi ekip olarak gelindiği ve aynı anda girişlerin sağlandığı aşikar. Bölgenin merkezi kısmında olsalar da en dış bölümünde hilal şeklinde bir dağılıma sahipler. Bu durumu bölge içinde avantaja çevirme imkanları var mı bilinmez.

  VURKIR ekibi nüfusuyla dikkatleri çekmese de yüksek yağmalama ve saldırı sıralaması ile bölgede agresif bir birlik olarak yer alıyor.  Kuzeydoğu Bölgesi (+|+)
  AKINCI merkezi bir ilerleme ile ikinci köylerini atsa da doğu bölgesinin içerisinde de üyeleri bulunmakta. Yaptıkları AN-AS anlaşması ile gri bölgenin çevresinde bir bütünlük sağlamayı planlıyor olabilir. Görünen o ki bu iki güçlü görünen müttefik için oyun gri bölgenin çevresinde ilerleyecek, tabi arada uzak bölgelere köy atmış oyuncuları da mevcut.

  AYAZ ve ailesi kuzeydoğu bölgesinin dışına çıkmadan oyunu sürdürmekte. İkinci köy tercihleri kuzeydoğunun merkeze uzak noktaları olmuş görünüyor. Bölgenin nüfus ortalamasında iki büyükten birisi olan AYAZ'ın da aynı AKINCI gibi ortalaması 305, tabi bu çok değişken.

  Bölgede üçlü anlaşma söz konusu AYAZ, DOST ve KAOS.

  CAPITAL birliğinin yeni köyleri kuzeydoğunun en uç noktalarında yer alıyor. Muhakkak diğer kendi içlerinde bir stratejileri bulunmakta ama görünen o ki uzakta kolonileşerek serverin ilk zamanlarında oluşacak savaşlardan uzakta durarak gelişmek istemişler, savunmadaki puanları bunu gösteriyor. Bölgenin dışında da güneybatı bölgesinde oyuncuları bulunmakta.

  Hala aynı düşüncedeyim, KAOS ve kaos1 birlikleri bölgenin ilk köylerde en organize ekip olarak göze çarpıyor veya üyelerini sürekli etrafından ve düzenle topluyor. Üyelerinin tamamı bölgenin en dışında serverin tanımladığı noktalarda yay halinde resmen. Bu ekiplerin askeri anlamda sağlam olduklarını düşünüyorum.


  Görüşmek üzere.


  Bölüm 2 (05.12.2020): #8

  Bölüm 3 (09.12.2020): #14 Ekstra:#22

  Bölüm 4 (12.12.2020): #27

  Başkanlar ile Röportaj (16.12.2020): #45

  Bölüm 5 (17.12.2020): #52

  Başkanlar ile Röportaj (18.12.2020): #65

  Bölüm 6 (19.12.2020): #71

  Başkanlar ile Röportaj (21.12.2020): #75

  Bölüm 7 (23.12.2020): #76

  Başkanlar ile Röportaj (24.12.2020): #84

  Bölüm 8 (26.12.2020): #87

  Bölüm 9 (31.12.2020): #92

  Anket 1 (01.01.2021): #99

  Başkanlar ile Röportaj (06.01.2021): #102

  Bölüm 10 (11.01.2021): #112

  Bölüm 11 (24.01.2021): #114

  Bölüm 12 (31.01.2021): #119

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

  Post was edited 20 times, last by Triquetra: Yeni yazılan bölüm eklemesi. ().

 • Okumadım, üşendim ama eline sağlık.:S

  OtNgib.jpg                                                                                                 wo7PJ2.jpg                                                                                                     y2fWf5.jpg

  .............................Yüce Roma İmparatoru Caessar'ın Önünde Diz Çökün............................

  S6 - AYAZ

 • Zevkle okudum, devamını daima bekleyeceğim. Birliğimden birkaç arkadaşımda okudu. Eline emeğine sağlık.


  Bu arada fikirlerde yazabilirsin, bence sen şuan objektif bakabilen bir yazar modundasın :)

  Beyinlerimiz savaşsın isterim;ama görüyorumki silahsızsınız bayım.
  BARUTYÜZBAŞI :evil:
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 • güzel bir analiz karşılıklı oplar başlayınca analiz ve yorumlar daha heyecanlı olacaktır :)

  nam-ı diğer "zeppelin"

 • Merhabalar. Böylelikle server hakkında ikinci konuşmamı da TOP10 listeleri üzerinden ilerleteceğim, her çarşamba ve her cumartesi buraya not düşmeyi planlıyorum. Böyle konuların eski forumcu iştahımızı yerine kazandıracağından şüphem yok. Çarşamba günleri birliklerin nüfusları ve bölgeler üzerinde ilerledikleri strateji ile ilgili konuşup diplomasilerinin ileriye dönük onları nereye getirebileceğini tahminde bulunan konulardan bahsedeceğim. Cumartesi günleri de TOP10 listesine girmiş birliklerin bununla alakalı başarılarının nedenlerini konuşmayı planlıyorum. Aralarda da birlik liderleri ile röportajlar ekleyebilirim, onlara sormak istediğiniz sorular varsa başlık altına düşebilirsiniz(Lütfen oyunun mantığı içeriğinde sorular sorun). Hadi başlayalım.


  #dünyakadınhaklarıgünükutluolsun


  05.12.2020


  11:30 an itibariyle Haftanın En iyileri
  Güneydoğu Bölgesi (+|-)
  Haftanın sonuna yaklaşırken iki güneydoğu takımının kıyası mücadelesini gözlemliyoruz. VURKIR ekibi server başından beri kendi içinde oluşum içerisinde bir ekip ve bünyesinde ilk 20 de yer alan oyunculara sahip. GÖKTÜRK ekibi de güneydoğunun iki kalabalık ekibi arasında. Saldırıda bildiğiniz üzere en iyiler listesine girebilmek için yaptığınız saldırılarda asker yok etmeniz gerekmekte. Açıkçası ilk ikide yer alan takımın aynı bölgede yer alması güneydoğu bölgesinde geçirdiğimiz bu haftada çok fazla asker kesildiğine işaret. Gerçi bu doğrultuda baktığımız zaman iki ekibinde savunmada da yer alması gerektiğini düşünsek de, savunma sıralamalarında güneydoğudan sadece P!RANA(39. sıra - 9 üye) ve AKINCI ! ekipleri bulunmakta. Bu da demek oluyor ki ya vahalar üzerinden ilerleyen bir politika mevcut ya da diğer bölgelerde bulunan ekiplere saldırı geliyor ya da iki ekibin de sağlam ofansif güçleri varken defansa yatırım yapmamış olmaları birbirleri ile savaşıyorlar, bu bana "en iyi savunma, saldırıdır" sözlerini hatırlattı.

  AKINCI_ ekibi nüfus sıralamasında da başarılı listeye girmiş görünüyor, kendi içlerinde askeriye dışında ikinci köyleri attıktan sonra da nüfus konusunda bir gelişim göstermiş olsalar da, belli vurgunlar yapmamış olsalar yağmala listesinde de yerlerini almazlardı. Diğer birliklerin yağmalamada gerisinde kalsalar da birlik olarak iyi bir yağmalama sistemi kurdukları aşikar. Bu durumu güneydoğuda savunma anlayışının olmamasına ve yağmalamanın da bu yüzden fazla olmasına bağlıyorum.

  AKINCI ailesi öncelikle kuzeydoğu üzerinde üssünü yerleştirmiş olsa da ailenin diğer üyeleri doğu üzerinde üyelere sahip. Burada belli ekiplerle de birleşme yapılmış olduğunu düşünebiliriz. Kuzeydoğunun içlerinde kalmış köyleri görsek de oyunun bu döneminde şu an için halen daha ikinci köylerden yağma kolay kolay atılamıyorum ve AKINCI ! birliği güneydoğuda da belli bir kitleye sahip olduğundan dolayı, güneydoğunun saldırı yükünü savunmada ilk sırayı alarak üzerinde hissediyor olabilir.  Kuzeybatı Bölgesi (-|+)  Bu hafta Trakya'da isimler değişmiş durumda. CEPHE ailesi Edirneli kızanlarla büyük bir dostluk ve başta adaşlık kurmuş olsa da E-22 olarak isim değişikliğine gidildi. Diplomatik konularda herhangi bir değişiklik olmasa da Edirneli arkadaşların bu isim değişikliği sebebi merak edilebilecek bir konu. Kuzeybatı ekiplerinin kendi bölgelerinde onlara tehdit oluşturabilecek bir düşmanları olmadıkları için bölge sınırlarında bulunan güçlü arkadaşları diğer bölgeler üzerinde saldırgan bir tavırla yaklaşıyor olabilir. İkinci köylerin de uzağa atılmasıyla vahalara saldırıların yoğunlaşmış olunmasını, bu hafta rakipsiz bölgelerde veya savunma sıralamalarında bölge içerisinden herhangi bir birliğin sıralamaya girememiş olmasından anlayabiliriz. Ekiplerden Gannicus7 ve SiyahBeyaz TOP10 Saldırı oyuncu sıralamalarında iki cermen olarak yer alıyor.  Güneybatı Bölgesi (-|-)  AN-AS ailesinin iki birliği de bu haftanın sonuna yaklaşırken saldırı sıralamalarında yerlerini aldılar. Birisi bölgenin merkez iç yükünde ve diğeri de merkez dış yükünde bulunarak bölgenin saldırı konusunda hakimiyetini sağlamış durumdalar. K.K. ailesinin en büyük birliği bu kollarında altında kalsa da saldırı gücü bakımından güçlü orduların bu bölgede çarpıştığına şahit oluyoruz. Çünkü AN-AS ailesinin en büyüğü ve bir diğer kolu savunma sıralamasında hatırı sayılır puanlarla sıralamada yerini almış durumda. K.K.™ ekibinin bölge dışında aynı zamanda kuzeyden gelen saldırıları da karşılayarak puan kazandığını konumlarından dolayı çıkarabiliriz. AN-AS birliği de bölgenin kuzeyinde kolonileşerek büyüdüğünü söylersek, onlar da kuzeyde yer alan CEPHE ve E-22 ekiplerinden bolca saldırı görüyorlardır ve bununla beraber bölgesel dışı savaşların da savunma tablosunda AN-AS ekibine puan kazandırıyor. AN-AS ekibinin iki kadim üyesi ERDIMAH ve elimsende haftanın açık ara yağmalamada liste başını çekiyorlar.

  K.K ekinin bu haftanın en başarılılarında listenin başını çekmesinin temel nedeni, birlik üyelerinin köylerini arkası arkasıya uzak noktalara kurmasıyla nitelendirebiliriz. Uzak noktalarda kendilerinden başka yaban hayatının olması onların nüfus konusunda hızla gelişmelerine neden olmakta. Aynı zamanda uzakta olan köylerin varlığı, kahramanların da ilk köylerden uzaklaşmış olduğu anlamına geliyor, bu nedenle saldırıda yer almamalarını çıkarabiliriz. Altınlı bir oyun geçirdiklerini varsayarsak da tüccarlarının hepsi ikinci köylerine saatler süren yol katediyorlar. Nufüs başarımı ilerleyen dönemlerde yüksek sayılı orduları kısa sürede yaratmayı da sağlayacaktır.

  AN-AS ekibi küçük çaplı sık saldırılarla server başında belirlediği köylerinden yağma sürekliliğini arttırmış olsa gerek ki, yağmalamada da ilk beşte, kaynak varlığı bakımından K.K. ekibinden daha iyi olsalar da bunu anladığımız kadarıyla askeri güce yatırıyorlar.  Kuzeydoğu Bölgesi (+|+)  Kuzeydoğu bölgesinde büyük birliklerin varlığından bahsedecek olsa da aslında nüfusun ve ailenin varlığı değil, ekibin varlığının önemli olduğunu gözlemleyebiliyoruz. CAPITAL bu konuda hem saldırıda, hem de savunmada listelerde yerini almış konumda. Kendilerinde başka bir birlikle anlaşmaları bulunmayan ve ilk 20 de yer almayan CAPITAL, bölge içinde uzak noktalara köylerini atmış olsalar da sıcak savaştan kopmamış durumdalar. Ama bu başarının bir süre sonra azalacağını da düşünmüyor değilim, umarım bölgede rekabete sürekli katılırlar.

  AKINCI birliği ve AYAZ birliği geniş ailelerinin başını çekerek saldırı konusunda kuzeydoğuda iddialarını sürdürmekteler. İkisi de birbiri için dişli rakipler olduklarını saldırı listesinde yerlerini alarak gösteriyorlar. AKINCI'nın böyle bir ortamda daha sağlıklı adımlar attığını savunma listesindeki konumuyla söyleyebiliriz, görünen o ki bölge içinde birçok birlikten karşılıklı savaşlar çıksa da AKINCI ailesi kendi arasındaki savunma stratejisiyle savunmada da başarı sağlamış durumdalar. Gerçi AKINCI ! birliğinin tüm doğu üzerinde bir yayılımı olduğundan dolayı batı bölgesiyle de etkileşimi söz konusu olsa da genel olarak savunmada iyiler.

  Bu haftanın gidişatı kuzeydoğu bölgesi için nüfus oldu, yeni köylerini aynı dönem içerisinde atan tüm birlikler için nüfus patlaması yaşanılan bölge kuzeydoğu diyebiliriz. AKINCI yağmalama listesinde ikincisi, hammadde yükünü askere yatırdıkları da gözlemlenebilir, özellikle savunmaya. Bu da sık sık bölge içinden ve içinde rakip bulundurmayan kuzeybatı bölgesinden saldırı aldıklarını da gösteriyor.

  Tecrübesi yüksek oyuncular için ayırt edici ve stratejik haftalara girmekteyiz. Bundan sonra hammadde dağılımı doğru kontrol eden ve askeri nüfusunu oyunun başından bu zamana kadar koruyan oyuncular için daha avantajlı bir dönem olacak gibi duruyor. Herkese iyi haftalar.


  Görüşmek üzere.

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

  Post was edited 3 times, last by Triquetra: Resim düzenlemesi ve bölge isimlendirmesi. ().

 • Bu kez okudum. Eline sağlık tekrardan. :)

  OtNgib.jpg                                                                                                 wo7PJ2.jpg                                                                                                     y2fWf5.jpg

  .............................Yüce Roma İmparatoru Caessar'ın Önünde Diz Çökün............................

  S6 - AYAZ

 • Tamamını okudum, güzel analiz. Çarşambayı bekliyoruz.

  Beyinlerimiz savaşsın isterim;ama görüyorumki silahsızsınız bayım.
  BARUTYÜZBAŞI :evil:
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 • VURKIR birlikleri için yaptığın güzel analiz için teşekkür ederiz. 15-20 kişilik kemik bir kadromuz var bundan sonra da birliğimize yeni üyeler ekleyerek yola devam edeceğiz.

 • İlerleyen günlerde birlik kurucularının özel analizleri adı altında röportaj kıvamında konuşmalar da gerçekleştiririz umarım. :thumbup:

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

 • Sunucu 6, oyuncuların üçüncü köylerini yavaş yavaş kurmaya başladığı bir dönemin içerisindeyken, harita ve nüfus analiziyle, dağılımları, diplomasileri biraz konuşmak istedim...  09.12.2020


  Kuzeybatı Bölgesi (-|+)  CEPHE birliği kendi ailesi dışında server içerisinde birinciliğe erişmiş durumda da olsa bölgedeki geçen haftaya göre baz aldığımız diplomatik durumlar tamamen bozulmuş gibi görünüyor. Çünkü E-22 ailesi ile kendi içlerinde başta isim değişikliği ve sonrasında gözle gözlemlenebilen diplomatik sıkıntılar olduğu aşikar, tabi spekülasyon yaratmamakta fayda var.

  İkili CEPHE ve E-22 birliklerinin dışında aynı aileler içerisinde kopup yeni bir oluşum halinde ilerleyen ANADOLU ailesini de gözlemleyebiliyoruz. Bölgede tek taraflı ilerleme mevcutken sıralamalar ve nüfuslar ne olursa olsun, 3 farklı güç oluşmuş durumda. CEPHE ailesi baskınlığını koruyarak -100|100 içerisinde yer alsa da aynı konumlarda E-22'nin de yer aldığını söylemekte yarar var. E-22 birliği tek bir birlik olarak yoluna devam etmeye başlamış durumda ve bölgenin merkez kanadında doğu ve güney kesimlerinde yoğunluğunu korumakta. Bölgenin merkezi iç kısımlar ise ANADOLU ve CEPHE birliğinin yoğunluğunu görebiliyoruz. ANADOLU' nun birlik ara yüzünde CEPHE ve E-22 adına dair açıklamaları "CEPHE ve E22 birlikleriyle dostluğumuz devam etmektedir. Onlar aksini söyleyene kadar duruşumuz budur." şeklinde olması dikkat çekici. Server başında birleşmiş iki gücün yüksek ihtimal yönetimlerinde belli anlaşmazlıklar üyeleri kızdırmış olacak ki bu durum içlerindeki saygıyı aşmadan ayrılma noktasına getirmiş. Bu açıklamayla pek de ayrılmış halde görülmeseler de aynı gücün adı altında ilerlemediklerini görüyoruz ve hatta biraz da bu durum güçlerin gölgesi altında oluşum yaratmaya da benziyor. Bölgedeki güçlü 2 ekibin de saldırı sıralamalarında ilk beşte olduğunu hatırlatmak isterim. Eklemeyi unuttuğum bölgenin güney kesiminde yer alan ve bir arada bulunan FATALITY ekibi bulunmakta.  Güneybatı Bölgesi (-|-)  Bölgenin iki ana ailesi K.K. ve AN-AS birliklerinin de 4 üyesi bulunmakta ve görüldüğü üzere bölgede nüfus patlaması yaşanmakta. K.K. Birlikleri nüfus sıralaması olarak serverda ilk sırayı alıyor olsa da AN-AS ailesi de kendi içerisindeki sistemle bölgede varlığını sürdürüyor. Bölgede de 100 birimkarenin dışına en fazla K.K. birlikleri çıkmış olsa da bölgenin içindeki yoğunluktan çok bölge dışında da bulunan üyeler bulunmakta.

  K.K ailesinin üyeleri bölgenin kuzey ve güneydoğu kısımlarında yoğunlaşmış durumdalar, aynı zaman ilk sırada bulunan birliğin de bölgenin uç noktalarında yer alarak nüfus gelişimini rahatlıkla yaptığını söyleyebiliriz.

  AN-AS ailesinin AN-AS JK kolu şu an ailenin en yüksek nüfusuna sahip birliği. Saldırıda ve haftanın başarılılar listesinde de ilk 10'da yer alıyorlar.

  AN-AS'ın en çok göze çarpan özelliği bölge dışından da üye barındırıyor olup, aynı zamanda bölge dışında diplomasilerinin bulunması. Yeteri kadar büyük bir aile olmasının getirisi olsa gerek ki güneydoğudan da GÖKTÜRK ile kuzeydoğudan da AKINCI ile beyaz güvercin uçurdular.

  Bölgedeki en çarpıcı birlikler ise güneyin doğu kısmından batı kısmına göç hareketinde bulunup -70|-50 kesiminde kolonileşen KUŞATMA ve DİKKAT birlikleri. K.K. ile savaş ilanlarını da birlik tanımlarında vermiş olmaları, kendi içlerinde organize ve tanışan bir ekipler olduklarını anlamamızda yardımcı oluyor. Güneyduğunun en doğusundan kalkıp, güneybatıda kolonileşmenin verdiği cesaret midir yoksa strateji midir ilerleyen günlerde göreceğiz.  Güneydoğu Bölgesi (-|+)  Emin adımlarla ilerlediklerini vurgulayan VURKIR ekibi artık aile olarak güneydoğuda boy gösteriyor. Geçtiğimiz hafta ilk 20'de bulunmayan ekip an itibariyle ilk 10 duvarına gelmiş durumda. Bölge içerisinde GÖKTÜRK ekibi ile nüfusta denk konuma gelen VURKIR ailesi server genelinde de TOP10 sıralarında hep agresif hem de defansif sıralamalarını koruyor. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere birliğin sıcak savaş ile teması yoğun. Bunu VURKIR ekibi ile yaşadıklarını düşünebiliriz.

  GÖKTÜRK ekibi nüfus yoğunluğunu merkez konumlu yapmakta. AKINCI_ birliği ile iç içe seyreden bir düzen söz konusu da olsa, detaylı gözlemlediğimiz zaman birliklerin kendi aralarındaki bağlantıları homojen bir görünümün dışında, ufak kolonilerle gözlemleniyor.

  VURKIR ekibi bölgenin dış kesiminde ve ne kadar 100 birim kare içerisinde de kalsa, yoğunluğunu kendisi yaratmış durumda. DİKKAT ve KUŞATMA ekipleriyle temasları bulunsa da iki ekibin VURKIR ekibine karşı verdikleri mücadele dışında, güneybatıya göç etmiş olmaları daha dikkat çekici bir durum.  Kuzeydoğu Bölgesi (+|+)  Şöyle bir bakınca sonbaharın yaşandığı, en canlı bölge diyebiliyoruz kesinlikle. Bölgenin içerisinde yer alan birliklerin birçoğu organize ve daha önceden birbirleriyle tanışan ekipler. AYAZ ve AKINCI birliklerinin nüfus çoğunluğundan ziyade ekipler içerisinde bulunan DOST, KAOS, CAPITAL gibi birliklerin de sıralamalarda yükseldiğini ve mücadele içerisinde kalabalık yüzünden sıralamalarda yer alamadıklarını görebiliyoruz. Burada tam anlamıyla bir mücadele yaşandığı gözlemleniyor. Güneydoğunun saldırgan ruhunu, burada alan kapma ve alanında kolonileşme olarak nitelendirebilir miyiz bilemiyorum, bir yandan uzak noktalara atılmış köylerin varlığı, savaşların ve yıkımların başladığının göstergesi.

  AYAZ ailesi, server sıralamalarında ilk beşte 2 bireyini ağırlıyor. Nüfus organizasyonlarının ve kitlesel olarak son dönemde yaptıkları nüfuslu oyuncularla bu kazancı elde etmiş durumdalar. Aynı zaman DOST ve KAOS gibi server başından beri organize olmuş iki ekiple de müttefik olmaları hedef noktanın en büyük rekabeti verdikleri AKINCI ailesi olduğunu gösteriyor. Elbette bölgenin dış kesimlerinde de üyelerin varlıklarını gözlemliyor olsak da bölge sınırlarında bulunan oyuncuların dış birliklerden saldırı aldığını da göz önünde bulundurmalıyız.

  AYAZ ailesi yeni köylerinin çoğunluğunu 100 birimkarenin dışında bulundurmakla beraber, bölgenin kuzeyindeki noktalarda yer alıyorlar. Kuzey kesimlerde AYAZ K ekibi yer almakta. AYAZ'ın ana kolu da bölgenin dış orta konumlarında yeni köylerini atmış durumda.

  AKINCI ailesinin güney kesimlerde yer alması, güneydoğu ile de bağlantılarını güçlendirmiş olsa gerek ki, güneydoğunun içinde de bir kolonileşme söz konusu. Merkeze konuma hitap eden köy varlıklarının yanında güneyde de varlıklarını arttırmaktalar. Genel sıralamada 4. sırada yer alan güçlü ekip yağmalama ve saldırı gibi top10 listelerinde de üst sıralarda. Nüfus yoğunluğu rekabet ettikleri diğer birliklerin de görünse, güçlü askeri kimliklerini sıralamalardan görebiliyoruz. Büyük ailesinin yanında bölgelerin güçlü ekipleriyle de diplomasi içerisinde bulunmaları, ilerleyen aylarda karşımıza çıkacak iyi mücadelelerin ve farklı oluşumların da habercisi. Çünkü kuzeybatı haricinde, diğer 3 bölge için de bu anlaşma bölgeler arası köprü kurmuş vaziyette.

  DOST birlikleri, bölgenin merkezinde bulunan kesiminde 100 birimkare içerisinde çoğalarak büyüyen ve aile konumunda ikinci oluşumunu da kurmuş bir birlik. Olağan AYAZ ve KAOS müttefikliği ile bölgenin içinde ileriye dönük adımlar atılmış gibi görünüyor.

  KAOS ailesi ilk köylerinde stratejik bir hareketle bir konumda bulunsalar da ikinci köyler konusunda giderek dağılan bir izlenim yarattıklarını görüyoruz.

  CAPİTAL birliği de bölgede yer alan birlikler arasında olsa da DOST ve KAOS a nazaran kendi içindeki organize iletişimiyle savunma sıralamalarında 2 hafta art arda madalyasını tanımına asmış bir birlik olarak karşımızda. İkinci köyler kurulduktan sonra nüfus sıralamasında geriye düşmüş olmalarının yanında aldıkları yoğun saldırı sonucu da nüfusta ilerleyemiyor olmaları çok normal. Hiçbir birlikle anlaşmaları bulunmayan CAPITAL'in şu anki konumda bölge dışında da üyeler ve konumlar ediniyor olması ne kadar sağlıklı bilinmez.

  Bölgede bu oluşumların dışında YIKIM, tARAF gibi ekiplerde bulunmakta.


  Genel olarak...

  Kuzeybatıda diplomatik süreçler ilerlediğini görebiliyoruz. Varsayımım hiyerarşik konularla alakalı yönetimlerin böyle kararlar alması veya server başında yazılmış kuralların çiğnenmesi ile alakalı bir konu. Bana kalırsa bu tür patlaklar server sonuna kadar gider ama yine de dostluk kazanmalı.

  Güneybatıda K.K. birlikleri otoriter ve ağır kanlı bir çizgide ilerlediğini hissettiriyor. Karşısındaki AN-AS da adeta diplomasi trafiği yaşıyor gibi ama bu konuları geçip asıl olanın içteki yapılanma ile gerçekleşmesi gerektiğini bilmeleri gerekiyor, zaten öyle de oluyordur.

  Güneydoğu bölgesinde VURKIR ekinin ne dengi güçlü kalacağı aşikar, ekipleri sadece bir güç kurtarabilir mi? Travian gibi toplu oynanan oyunlar için zor gibi görünüyor. Aynı zamanda AKINCI ve GÖKTÜRK diplomasisi VURKIR'ı zorlayacaktır. Bu barajı VURKIR aşarsa ekip kendini kendine kanıtlamış olur. Eğer aşamazlarsa AKINCI, GÖKTÜRK, AN-AS ittifakı server için güçlü bir müttefik olur. Tabi bu ne kadar uzun sürer muamma.

  Kuzeydoğudaki canlılık, müttefik birliklerin nüfus varlığı ve oluşum varlığı ilerleyen zamanlarda da sürer gibime geliyor. Herkes halinden memnun, Herkesin 2 rekabet ettiği nokta olması, vahalar ve birbirleri, gayet bölgenin işine geliyor ki, zamanı geldiğinde de ekipler bunun ekmeğini yiyecektir.


  Görüşürüz.

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

  Post was edited 1 time, last by Triquetra ().

 • Triquetra


  Emek verilmiş bir çalışma elinize kolunuza sağlık keyifle okudum.

  İlerleyen günlerde daha güçlü mancınık orduları bölge hakimiyetinin seyrini ufaktan belirleyecektir.


  Siz de olmasanız forumda bir canlılık olmayacak ^^

 • ZAMPARA Gönül ister ki tüm sunucu 6 burada forumda olsa ve kendi fikirlerini ve analizlerini sunsa. Böyle iletişimler çok önemli ve keyifli oluyor :)

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

 • ignoro Ne demek. Sizin de katkılarınızı okumak konuya daha da keyif verecektir.

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

 • Yapıyorsun bu sporu :)

  İnsanın öğrendiklerini geliştirebildikçe bir değeri vardır. Seviliyorsun dostum :)

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.