4.6 Sürümü- Çok Yakında

 • 15 Mart'tan itibaren başlayan bütün yeni oyun dünyalarında

  Version4.6.png


  Mart Ortası…


  En şanlı Roma komutanının bıçaklanarak öldürülmesiyle Roma Cumhuriyeti'nin çöküşüne ve Roma İmparatorluğu'nun kurulmasına yol açan, Roma tarihindeki bir dönüm noktası...

  Duyurmaktan heyecan duyduğumuz, Travian: Legends tarihindeki bir dönüm noktası – Travian: Legends 4.6 geliyor!


 • Sevgili oyuncular,


  Bekleyiş nihayet sona erdi! Bir yıllık zorlu bir çalışmadan sonra destansı bir kilometre taşını ortaya çıkarmaya hazırız: Travian: Legends 4.6 Sürümü.


  Büyük haber, öyle değil mi? Şu noktada muhtemelen tüm bunların neyle ilgili olduğunu ve ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyorsunuz. Ne zaman sorusuyla başlayalım. Bu yeni sürüm, 15 Mart 2021'den itibaren başlayan tüm yeni oyun dünyalarında etkin olacak! Bu değişikliğin, topluluğun oyunla etkileşim kurma yöntemleriyle ilgili olumlu bir etkisi olacak. Yeni arkadaşlarla tanışmak çok daha kolay olacak ve genel olarak bu sürüm, Travian: Legends deneyimini daha da eğlenceli hale getirecek!  separator.png

  YENİ TEKNOLOJİ

  PTR ve 7 günlük sunucularda denedikten sonra, özellikleri uygulama, ölçeklendirme ve yeni oyun dünyalarını yönetme söz konusu olduğunda geliştirici ekibi daha esnek kılacak arkaplanda çalışan yeni bir teknolojiyi eklemeye hazırız. Sonuç olarak oyun hiç olmadığı kadar istikrarlı olacak.


  separator.png  BÖLGELER & HALKLAR

  Yerel sunuculara veda zamanı. Birkaç yıl süren testlerin ardından bölgesel bir yaklaşıma geçmeye karar verdik. 15 Marttan itibaren sunucular 5 bölge olarak düzenlenecek: 3 halklı Amerika, Asya, Arap ve Avrupa – Muhteşem Dörtlü olarak anılır – ve 5 halklı uluslararası sunucu.


  01_regions.png


  Bazılarınızın yerel sunuculara bağlılığının farkında olduğumuz için 15 Şubat'tan itibaren her yerel sunucuda ilave bir 1x sunucu turu başlatmaya karar verdik. Bütün başlangıç tarihlerini Topluluk Takvimi'nde bulabilirsiniz.


  Bu değişikliği desteklemek için ayrıca kayıt ve giriş sayfalarını da güncelleyeceğiz; böylece daha iyi bir genel görünüm elde edecek ve oynamak için gözde bölgenizi seçebileceksiniz.
  separator.png


  HARİTA BOYUTU

  4.6 Sürümü ile birlikte tüm oyun dünyaları – uluslararası olanlar da dahil – küçük haritamızı içerecek (boyutlar: 401 kare x 401 kare). Bir dakika, telaşa kapılmayın! Küçük harita ile ilgili en büyük endişenizin hoş tahıl alanlarının mevcudiyeti olduğunun farkındayız. Merak etmeyin, bunun üstesinden geldik! Rahatça yerleşebilmeniz için 15 ve 9 tahıllık alanların mevcudiyetini artırdık. Tabii daha sonra fethedilmek üzere...


  02_map.png

  separator.png

  ARAYÜZ DİLİ

  15 Mart'tan itibaren her yeni oyun dünyasının oyun arayüzü tercih ettiğiniz dilde kullanılabilir olacak! Kullanıcı arayüzündeki bina tanımları veya başka bir şey için artık Google Translate kullanmanız gerekmeyecek.


  03_language.png


  Bununla birlikte her yeni bölgesel oyun dünyasında Müşteri Temsilcilerine tercih ettiğiniz dilde ulaşabileceğinizi de söylemeye gerek yok.  separator.png

  SUNUCU DÖNGÜSÜ

  Bölgesel bir düzene geçmemizin arkasında yatan hedef, yıllardır topluluk tarafından dillendirilen genel oyun dünyası nüfusu ve oyun dünyası başlangıç sıklığı gibi birkaç endişenin üstesinden gelmektir.


  Bu değişiklik aynı anda iki konunun da üstesinden gelecek. Ancak hepsinin ötesinde, oyun dünyası hızı söz konusu olduğunda daha fazla çeşitlilik de sunabileceğiz.


  Standart olarak her bölge, şu hızlardaki oyun dünyalarına sahip olacak: 1x, 3x, 5x, 10x.


  Sunucu döngüsü alttaki gibi olacak:

  • 1x Amerika, Arap, Asya, Avrupa (5 haftalık döngü)
  • 1x uluslararası (4 haftalık döngü)
  • 5x – 10x Amerika, Arap, Asya, Avrupa (32 haftalık döngü)
  • 3x Amerika, Arap, Asya, Avrupa (16 haftalık döngü)
  • 3x uluslararası (8 haftalık döngü)
  • 5x – 10x uluslararası (32 haftalık döngü)


  Açıklamak gerekirse, 5 haftalık döngü ne demektir?  04_calendar.png


  Tıpkı mutfak duvarınızda asılı duran bir takvim düşünün. Ayın ilk haftasında bir 1x Amerika sunucusunun başladığını göreceksiniz; ikinci haftasında bir 1x Asya'nın başladığını görecek ve bu böyle gidecek. İzleyen ayın ilk haftasında – yani aslında 5'inci haftada – "Muhteşem Dörtlü" bölgede bir başlangıç olmayacak. Buna karşın 6'ncı haftada "Muhteşem Dörtlü"nün döngüsü bir kez daha başlayacak. Bu biraz anlamlı kıldı mı?


  Eğer dikkatle okuduysanız belki 3x uluslararası bölgenin, alışıldık 16 haftalık döngü yerine 8 haftalık bir döngü ile ilerlediğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu da uluslararası bölgede koşut olarak çalışan iki adet 3x speed oyun dünyası olduğu anlamına gelir.


  Özetle döngü mekanizması bu şekilde. İlk başta kafa karıştırıcı gelebilir ama oyun dünyalarının başlangıç tarihleri belli olduğunda bunları Topluluk Takviminde yayınlayacağız ve her şey çok daha açık bir hale gelecek.
  separator.png

  ATEŞKESLER

  Ateşkesin hassas bir konu başlı olduğunu biliyoruz ve tabii ki bu bölgesel yaklaşıma geçmenin buna gözle görülür bir etkisi olacak. Yerel kutlama ve tatillerin önemine değer vermekle birlikte, ayda bir ateşkes yapmanın da önüne geçmemiz gerekiyor. Tam da bu yüzden olası yanlış anlamaları en başından önlemek ve hangi bölgede hangi ateşkeslerin gerçekleşeceğini baştan söylemek istiyoruz. Altta güzel bir açıklama tablosu bulabilirsiniz.


  05_truces.png


  Nihayet SADECE bu yeni bölgesel oyun dünyalarına uygulanacak olan oynanış değişikliklerinden bahsetme zamanı geldi. Biliyoruz, sabırsızlıkla beklediğiniz an geldi.  separator.png

  YENİ GÖREV SİSTEMİ

  Bazı denemeler ve birkaç ayarlamadan sonra yeni görev sistemini dünyanın her yerinde resmi olarak yayınlamanın vakti geldi.


  06_tasksystem.png  Eğer buna alışık değilseniz, yeni görev sistemi şimdiki gibi sadece oyunun başında değil, oyun boyunca tamamlanabilecek pek çok farklı görev içeriyor. Tüm hesap için genel görevler olduğu gibi ayrıca her köyün de tamamlanacak görevleri bulunuyor. Her görevin yapılabilecek birden çok seviyesi bulunuyor.


  Örneğin bir oyuncunun 1'inci seviye merkez bina inşa etmesi; sonra bunu 3'üncü seviyeye, sonra da 7'nci seviyeye geliştirmesi ve bunun böyle devam etmesi gerekebilir.


  Eski görev sistemine göre ödüller basitleştirildi. Tamamlanmış bir görevin ödülü her zaman belirli bir miktar hammadde (her tür hammaddeden aynı miktarda) ve kahraman deneyimidir. Ödülün miktarı sadece birkaç unsura bağlıdır:


  • Her görev türü kendine ait bir ödül çarpanına sahiptir
  • Birbirini izleyen aynı türden her bir görev daha büyük bir ödül verir
  • Kahraman seviyeleri tüm ödüllere ilave bir katkı sağlar


  Test oyun dünyalarından ve yeni yıl özel sunucusundan topladığımız geri bildirimler bizi, sistemde bazı sağlam değişiklikler yapmaya itti; bu değişiklikler de Mısırlıların oyun başındaki büyük gücünü düşürmekle, "belediye binası odaklı strateji" dediğimiz şeyi zayıflatmakla ve daha sağlıklı üretim odaklı bir yaklaşımı güçlendirmekle sonuçlandı.


  Görevlerle ilgili alttaki değişiklikleri görmeyi bekleyebilirsiniz:
  Ödev

  Eski Seviyeler

  Yeni Seviyeler

  Tüm oduncular

  Seviye 2 (4, 7, 10)

  Seviye 2, 3, 5, 8, 10

  Tüm tuğla ocakları

  Seviye 2 (4, 7, 10)

  Seviye 2, 3, 5, 8, 10

  Tüm tarlalar

  Seviye 2 (4, 7, 10)

  Seviye 2, 3, 5, 8, 10

  Tüm demir madenleri

  Seviye 2 (4, 7, 10)

  Seviye 2, 3, 5, 8, 10

  Belediye

  Seviye 1, 3, 7, 12, 20

  Seviye 1, 10, 20
  Mısırlı yerleşimcilerin masrafları alttaki şekilde değiştirildi:


  Maliyet

  Eski maliyet

  Yeni maliyet

  Odun

  4,560

  5,040

  Tuğla

  5,890

  6,510

  Demir

  4,370

  4,830

  Tahıl

  4,180

  4,620  Oyundaki zayıflatmalar çok az gibi mi geldi? Pekâlâ, yerleşimci eğitmek için Mısırlıların artık eskisine göre bir de ilave bir depoya ihtiyacı olacak. Bu da oyunun erken aşamalarında çekişmeler söz konusu olduğunda tahıl avcıları için tüm halkları tam olarak denk bir hale getirecek.


  Yeni görev sistemiyle ilgili ilave bilgi burada bulunabilir. [Yeni Görev Sistemi]


  Bu tabii ki %100 bitmiş hali değil. Sonraki zamanlarda daha fazla görev ekleyip bunları geliştireceğiz. En son anketten bazı güzel fikirler topladık ve ayrıca, yeni görev sistemine sahip birkaç oyun dünyası başladıktan sonra daha başka verileri de incelemek istiyoruz. Bu değişiklikler Mart ayında değil, yılın daha sonraki zamanlarında gerçekleşecek.
  separator.png

  OYUNUN ERKEN SAFHALARINDAKİ VAHA DEĞİŞİKLİKLERİ

  Oyunun ilk zamanları önemli bir dönemdir; imparatorluğunuzun gelecekteki halinin temelini oluşturur. Yıllar geçtikçe arkadaşların (hadi biz onlara böyle diyelim), oyuna başlangıcını hızlandırmak için pek de adil olmayan tekniklerin sayısında bir artış gördük.  07_oasis.png


  Elçi grubunun yardımı ve yoğun çalışması sayesinde, olağan oynanışı etkilemeyecek ama topluluğun büyük bir kesimince haksız olarak görülen bu tip davranışları sona erdirecek güzel bir çözüm bulduğumuza inanıyoruz.


  Vahaların etrafında dönen şu anki durumu inceleyelim:


  • Oyun dünyasının başında vahalarda çeşitli hammaddeler bulunuyor.
  • Her vaha, bir doğa birliği "ortaya çıkma dizisine" sahiptir.


  Neyi değiştireceğiz?


  • Vahalar hiçbir hammadde olmadan oluşturulur.
  • Bir doğa askeri öldürüldüğünde, doğa askerinin mevcuduna bağlı olarak belirli miktardaki bir ganimet kahramanın heybesine eklenir.
  • İlave ganimet, yağma/saldırı raporunda açıkça gösterilir.
  • Vahaların hammadde üretimi, ilk başta vahada ortaya çıkan bütün hayvanlar –öldürülerek veya yakalanarak– vahadan çıkartıldığında başlar.
  • Not: Kahramanın çarpışmada yer alması gerekmez. Saldıran tüm askerler –kahraman da dahil– öldürülse bile ödül verilir.
  separator.png


  BİNALARIN YERİNİ DEĞİŞTİRME

  Evet, evet, evet! Biliyoruz ki diğer oyuncuların köylerini fethetmeyi seviyorsunuz ancak bazen fethettiğiniz köyün sahibinin bina yerleştirme zevkinden hoşlanmadığınızın da farkındayız. Bundan böyle her şey değişecek! 20 Altın karşılığında her köydeki bütün binaların yerini bir kereliğine değiştirme imkanınız olacak. Acele etmeyin ve nerede olmalarını istiyorsanız binaları oraya yerleştirin. Altın, yeni köy görünümünü kaydettiğinizde hesabınızdan kesilecek.


  08_rearrange.gif  separator.png

  TATİL KİPİ DEĞİŞİKLİKLERİ

  Bu da elçi grubu ile baştan sona eksiksiz tartışılan başka bir ihtilaflı konu. Biz tatil kipinin gerekliliğine inanmakla birlikte, bu özelliğin diğer oyuncuların normal bir şekilde oyunlarını oynamasına engel olmak için kolayca kötüye kullanılabileceğini de kabul ediyoruz. Topluluğun, elçilerin ve geliştiricilerin yardımı sayesinde şu anda mevcut olanlara ek olarak bazı kısıtlamalar getirmeye karar verdik.


  09_vacation.png


  4.6 Sürümü ile alttaki kısıtlamalar eklenecek:


  • Tatil başladıktan sonraki "iptal" eylemine 12 saatlik bir bekleme süresi eklendi.
  • Tatil bittikten (olağan süresi dolarak veya iptal edilerek) sonraki "tatil başlat" eylemine 12 saatlik bir bekleme süresi eklendi.
  • Tatil günlerinin sayısı, sunucunun hızına bölünerek 15'e düşürüldü.
  • Tatil sırasında birlik bağış sayfasına girmek oyuncuyu "tatil kipini iptal et" sayfasına götürüyor (tıpkı tüm diğer onay sayfaları gibi).
  • Son 48 saat içinde bir vaha ilhak etmek, oyuncunun tatil kipine girmesini engeller. Oyuncu ancak vahanın ilhak edilmesi üzerinden 48 saat geçtikten sonra veya vahayı tekrar kaybettiğinde tatil kipine girebilir.


  15 Mart'tan önce başlamış olan 4.5 Sürümündeki oyun dünyaları bu değişikliklerden etkilenmeyecek.
  separator.png

  YENİ BİNA: HASTANE

  10_hospital.png


  Önkoşullar: Akademi seviye 15, Merkez Bina seviye 10.


  Hastane, yaralanmış askerlerinizi iyileştirmenizi sağlar; böylece tekrar ordunuzun bir parçası olabilirler. Bu, büyük savaşlardan sonra kayıpların hızlıca yerine konmasını sağlar. İyileştirmek ucuz bir şey değil, maliyetleri yeni birim eğitmekle aynıdır. Buna karşın yaralı askeri birimlerin iyileşme süresi, yeni bir askeri birim eğitmenin yarısı kadardır.


  "Yaralı" askeri birlik ne demek?

  • Hastaneye sahip olan bir köyden olan askeri birimler bir çarpışmaya katıldığında, kayıplarının %40'ı köye yaralı olarak döner.
  • Askerler saldırı da yapsa, savunma da yapsa veya başka bir çarpışmada destek görevi de görseler bu, bütün çarpışmalarda geçerlidir.
  • Sargı bezi (kahraman eşyası) kullanmak bunu etkilemez. Örneğin ordunun 100 kaybı varsa ve kahraman 33 sargı bezi kullandıysa 33 asker iyileşirken 40 asker yaralı olacaktır.
  • Kuşatma silahları, yerleşimciler ve şehir idarecileri yaralı kurtulamaz. Kahraman da hastanede iyileştirilemez.
  • Tuzaklardan kaçarken öldürülen askerler de yaralı kurtarılamaz.
  • Sadece çarpışma sırasında hastaneye sahip bir köyden olan askerler yaralı kurtulabilir. Bu koşullar yoksa, olması gerektiği gibi ölürler.
  • Yaralı askeri birimler savaşamaz, buna karşın tahıl da tüketmezler.


  Yaralı askeri birimleri nasıl iyileştirebilirsin?


  Hastanenin, aynı kışla ve ahırdaki eğitim kuyruğu gibi iş gören bir iyileştirme kuyruğu bulunmaktadır. Bir askeri birimi iyileştirmek, aynı türdeki bir askeri birimi eğitmekle aynı maliyete sahiptir. İyileştirme süresi hastanenin seviyesine bağlıdır ve eğitimden iki kat daha hızlıdır. Örneğin 5'inci seviyedeki bir hastane, yeni birim eğitecek 5'inci seviyedeki bir kışlanın/ahırın yarısı kadar sürede bir askeri iyileştirir.


  Buna karşın eğitim süresini kısaltacak katkıların (kahraman eşyası, tılsım veya birlik katkısı gibi) hiçbiri hastaneye etki etmez. Hem piyadeler hem de süvariler aynı kuyrukta iyileşirler.


  Peki ya yaralı askeri iyileştirmezseniz ne olur?


  Her gün %10'u ölür. İyileştirme kuyruğuna herhangi bir birim eklediğinizde o birimin ölme riski ortadan kalkar.  İyileştirme süresi: Bir örnek


  ⦁ 20'nci seviye bir kışla, bir Kül Bekçisini 80 saniyede eğitir.

  ⦁ 20'nci seviye bir hastane yaralı bir Kül Bekçisini yarı sürede yani 40 saniyede iyileştirir.  separator.png

  ALTIN MAĞAZASINDAKİ YENİLİKLER NE

  Sizin de fark etmiş olabileceğiniz gibi yakın zamanda Altın Mağazasını güncelledik. Bölgesel oyun dünyalarının başlamasıyla birlikte altın sikkenin yanındaki bir uyarıyla promosyonlar duyurulacak. Ek olarak oyuna katıldıktan kısa bir süre sonra Altınlı bir başlangıç paketi de size sunulacak.  11_shopwarning.png  Bir diğer önemli değişiklik ise Altın paketi fiyatlarını standart bir hale sokacak olmamız. Bazılarınız farkı anlamayacak, öte yandan bazıları ise fiyatlardaki genel düşüşü görecek.

  goldprice_new.png  separator.png

  ALTIN AKTARMA BAĞLANTILARI

  Tüm oyun dünyalarındaki fiyatların standart hale getirilmesi, Altınlarınızı bölgeler arasında aktarmak istediğinizde size daha fazla esneklik sunabilmemizi sağlayacak. Artık Altın aktarım bağlantınızın belirli bir sunucuda kullanılabilir olup olmadığını bulmak için uğraşıp durmak yok. Daha fazla kafa karışıklığı yok. Tüm Altın aktarım bağlantıları, bütün bölgelerde bozdurulabilir olacak.


  12_goldtransfer.png


  Uzun vadedeki hedefimiz ise Altın aktarım bağlantılarını bozdurmayı kolaylaştırmak, belki de eposta gereksinimine ihtiyaç bile duymayız.  separator.png


  BAŞLANGIÇ ALTINI

  4.6 Sürümünde başlangıç Altını kayda değer ölçüde artırılacak. Şu anda – yeni görev sistemiyle – oyun dünyasına başlangıçta 10 Altın alıyorsunuz. Yeni sürümün ve bölgesel düzenin yayınlanmasıyla birlikte bu, 130 Altına çıkartılacak. Hayır yazım hatası yapmadık. Doğru okudunuz!


  13_startinggold.png  separator.png

  ALTIN ÜYELİK

  Altın Üyelik fiyatı 100 Altından 200 Altına çıkarılacak. Ama hayır, başlangıç altınını, Altın üyeliğin ilave maliyetinin üstünü örtmek için artırmadık. İkisi arasında bir bağlantı bulunmuyor. Bu değişiklik, hızı veya yaşı göz önüne alınmadan tüm oyun dünyalarına uygulanacak. Bu da, speed oyun dünyasında da olsanız, oyunun ortalarında olan bir oyun dünyasında da olsanız Altın Üyelik satın almanın maliyeti aynı olacak anlamına geliyor.


  goldclub.png  separator.png

  KÜRESEL DEĞİŞİKLİKLER

  Sanki bir oyun dünyasını başlatmayı unutmuşuz da onu düzeltiyormuşuz gibi değil. Tek bir değişiklik tüm dünyadaki sunuculara uygulanacak. Kapsamlı geri bildirileriniz sayesinde sanat ekibimiz, binaların nasıl görüneceğine dair işaret ettiğiniz iki ana konunun üstesinden gelmeyi başardı.


  Sanat ekibimiz bir yandan surlar ve çatılar arasındaki farkı geliştirmek için renk tonları üzerinde çalışırken bir yandan da farklı binaların tanınabilirliklerini artırmak için de bazı görüntüleri ve ayrıntıları yeniden tasarladı.


  Yakında, yeni güncellenmiş görseller, hem 4.6 Sürümü ile yeni başlayan oyun dünyalarına hem de 4.5 Sürümünde devam eden oyun dünyalarına eklenecek.  14_artchanges.png  separator.png

  YENİ 7 GÜNLÜK ETKİNLİK SUNUCUSU

  4.6 Sürümüne geçmeye hazır olduğumuzdan emin olmak için başka bir 7 günlük etkinlik sunucusunu 23 Şubat'ta başlatacağız. Bütün ayrıntılar yarın paylaşılacak, bizden ayrılmayın.  separator.png

  S&C CANLI YAYIN

  Sizin sorularınız, bizim cevaplarımız var! 17 Şubat Çarşamba günü canlı bir Soru&Cevap yayını için Martina – Topluluk İletişim Yöneticisi – ve Jake'e – Oyun Tasarımcısı – katılın.


  Düşüncelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!


  Travian: Legends Ekibiniz

 • yine kitlemek için birşeyler uydurdunuz gold hesap 50 altın şimdi 200 diyorsunuz yazıklar olsun sonrada fiyatlar düşecek diyorsun uz ne diyelim bu görev sistemi çok dandik ayrıca oyuncuları geri atıyor daha çok ama çok oyuncu kaybedeceksiniz tabi oyuncu kaldıysa server lerde

 • Quote

  Bir diğer önemli değişiklik ise Altın paketi fiyatlarını standart bir hale sokacak olmamız.


  Helal :D


  Bütün dünya bölgesel fiyatlamaya geçer/geçmeye çalışır. Bizimkilerin yenilik diye sunduğu şeye bak :D Valla oynamayalım diye elinizden geleni yapıyorsunuz.

 • Selam.


  Her oyun oynayan kişi oyun ile alakalı yenilik geldiğinde mutlu olur ama ne yazık ki Türk Travian oyun dünyalarında bu yaşanmıyor. Oyun ile alakalı fonksiyonel değişimler konusunda yorum yapmak istemiyorum, çünkü bu durumlar tartışmaya oyun içeriği bakımından açık olan konular. Daha çok oyuncu niteliğini göz önünde bulunduran konular hakkında düşüncelerimi dile getirmek isterim.


  Biz Türk oyuncular adına en önemli husus ülkemizdeki döviz kurunun diğer ülkelere nazaran farklı olması. Şu an bile Türk oyuncular altın fiyatlarından şikayetçiler ve yıllardır oyunu oynayan kişiler bu durumdan dolayı oyuna dahil olmuyorlar. Bu oyunu oynayan çoğu takım da oyuna altın fiyatlarına döviz kurunun etkisinden dolayı girmediklerini forumda duyurmuşlardı. Türkiye sunucuları şu an döviz fiyatlarının altında bir fiyatta altın satıyor olsa da biz oyuncular bunun yine de yüksek sayılar olduğunu eleştiriyoruz. Şimdi ise evrensel bir fiyatlandırma ile Türk oyunculara bunu sunuyorsunuz. Ne kadar oyuncu kaybedeceğinizin farkında mısınız? Bunu Türk oyun camiasına sunarken umarım aklınızda buradaki oyuncular adına farklı bir fiyatlandırma vardır.


  Yanlış mı anladım bilemiyorum ama tüm dünyadaki oyuncuları kıta bazında açılacak sunucularda mı toplayacaksınız? Evrensel bir oyunu herkes destekleyebilir ama bu konuda herkesin ortak bir dil kullanıyor olması lazım. Biz Türk oyuncular bazen kendi aramızda bile iletişim problemleri yaşıyor ve tartışma yaşıyorken farklı ülkelerin oyuncuları ile birlikler adına veya direkt oyun adına nasıl iletişim kuracağız bunu sorguladınız mı? Tüm ülkelerin bir arada bulunması demek bence bu oyunun giderek eriyen kullanıcı sayısı olduğu anlamına geliyor. Dil opsiyonunda "Google Translate" gibi bir örnek vermişsiniz ama bu oyunun içeriği bakımından bir rahatlatma yaşatacak, komşu köyüyle iletişimde yine translate kullanmak zorunda kalacak birçok oyuncu olacak, hem sadece İngilizce de konuşulmayacaktır. Ayrıca bu durum biz forum severlere nasıl yansıyacak? Forumdaki en aktif saha biz Türk oyunculara ait gördüğüm kadarıyla. Özellikle birliklerin rapor sayfaları, oyun adına stratejik diyaloglar, analizler gibi konuların hepsini burada Türkçe yazıyoruz. Uluslararası sahada bunu dile getiremeyecek bir sürü Türk oyuncu mevcut ki, bu da Türkiye'de oyuncu sayılarının düşmesine neden olacaktır.


  Kısaca anlatmak istediklerimi anlattığımı düşünüyorum. Benim gibi düşünen birçok oyuncunun da oyundan düşeceğini görmeniz gerekir. "Herkes alışır" politikasından vazgeçmeniz gerekiyor. Yenilikleri okurken morali bozulan bir oyuncu olarak düşüncelerimi dile getirdim.


  Translate konusundaki zorluğu umarım siz de bu yazdıklarımı çevirirken çekmezsiniz.


  Ameno  Minke Orome

  Bir şeyin kurallara uygun yapılması ayrı, etik olup olmaması ayrı bir durum. Kurallara uygun yürütülen çalışmalar, ulaşmak istenilen amaca başarıyla ulaştırır fakat bu onun etik olduğu anlamına gelmez. Bu tıpkı Joseph Goebbels' in başarılı bir propaganda süreci yürütmesi gibi. Hem başarılı hem etik hem insancıl olabilmek zor zanaat.

 • 100 altin olan altin üyeligi 200 yaptiniz

  Aradaki fark 100 altin.

  130 siz veriyorsunuz sözde aradaki farki kapatiyorsunuz 30 euro kardayiz öylemi

  Peki 50 olan hizli serverdeki üylelige bakarsak sonucta -20 kaydiriyorsunuz

  Orome ne güzelde ballandira ballandira atilan kazigi anlatiyorsun.seni ayakta alkisliyoruz bravo size

 • Ahahahahaha insanları salak yerine koymaya devam ettikçe daha çok oyuncu kaybediceksiniz son zamdan sonra ekibin yarısından çoğu bıraktık oyunu gelmedik bu 3x

  belki bir seyler değişir dedik ama aynı tas aynı hamam.

  Post was edited 1 time, last by oxxo ().

 • Yenilik diye sunulan özellikleri geliştiren fikirleri üreten vizyonsuz beceriksizlere dünyanın maaşı ödenirken, koyun gibi para harcamamızı beklemek ancak travian yönetiminden beklenir. Her geçen gün yenilik adı altında yaptıklarıyla travianı sıfır noktasına yaklaştırıyorlar.

  Bir Nar Klasiğidir "Colonel"


 • Oyunu ne oynayan azalıyor ne de altın alan, talep olmazsa artış da olmaz, sadece burada mesajlar yazılır ve kalır...

  since 2oo8 / imgham - GNR - KoMuTaN - N'Golo Kanté - Cruciate - Ja qoob
  sakaryaspor-0810107.jpg

 • oyunu birakin diyo yaptiginiz yenikler bos 30 euro olan altini 30 tl yapin bunlardan 10 kat daha oyuncu toplarsiniz ev kirasi oder gibi altin mi satilir

 • Orome Altınlar her sunucuda aktarılabılır olacaksa ve bir almanya sunucusuna nazaran mıllı asgarı ucrete bakılmadan yapılan fahiş ucretlendırmeler gordugumuz TR sunucusunda sıze gore 'ucuz' olan altınlar europe aktarılacak dıyorsunuz . Bunun tek acıklaması TR'ye bır zam daha eklıyoruz 30 euro olan altını 300 tl yapıyoruz kı boylece altınlar kur farkına bakılmadan ucretlendırılsın her serverdan her servera aktarılabılınsın . Ama dususu biz de görecekmişiz hadi bakalım :) Hangı ekıbe yazsam son serverımız dıyıp duruyor galıba TG bunu ıstıyor turkıye sunucusunu ortadan kaldırmak