4.6 Sürümü- Çok Yakında

• Travian Benim İçin Bitmiştir ve Bir çok kişi içinde bitmiştir milleti kandırmaktan başka birşey yapmadınız buna yenilik demeyin farklı yollarlarla sizi daha iyi dolandıracaz demenin farklı yolu

• Oyundan keyif alan birisi olarak yenilikler her zaman beni heyecanlandırmıştır. NYS serverlarında da oynadığım için aslında buradaki anlatılan yeniliklerin bir çoğuna şahit oldum. İtiraf etmeliyim ki evet çok hoşuma giden özellikler de oldu. Fakat değinmek istediğim bir kaç konu var.

Köy ödevlerinde hammadde ve XP vereliyor. Hatta kahramanın seviyesine göre bu rakamlar artıyor. Dışardan bakınca güzel gibi görünüyor fakat bu çiftçilik yapan birinin de kahramanının her geçen gün güçlenmesi anlamına geliyor ki bu bana çok saçma geliyor.

Altın fiyatlarını sabitlemek döviz kurundan çok çeken bizim gibi ülkelere büyük haksızlık. Tamam amacınız altını sağa sola götürmek olabilir. Fakat 16,99€ ya 600 altın satın alan Almanya aslında 8-10 ekmek parasına altın alıyorken 158₺ ye 600 altın sattığınızda bir türk oyunca 100 ekmek parasına altın almış olacak ki bu çok yüksek bir rakam. Bu fiyatlar TR de oynayanlar için büyük dezavantaj oluşturuyor. Alman bir oyuncu ile türk bir oyuncu aynı serverda farklı değerlerde altın alacak. Alman oyuncu çok ucuza aldığı altını istediği gibi harcarken türk oyunca pahalıya aldığı altını harcayamayacak bu da oyunda büyük bir adaletsizlik doğuracak. Altınsız oynamayı saymıyorum bile.

Yerel serverların kaldırılmasının ise oyundaki en büyük problem olacağı kanaatindeyim.

• Öncelikli sorun oyuncuların çevrelerindeki köylerle iletişiminde yaşanacaktır. Google translatele ne savaştığımızdan ne kazandığımızdan birşey anlayacağız.
    • Farklı ülkelerden olmaktan dolayı oyuncular arasında oluşan arkadaşlık ortamı da kaybolacaktır.
    • Ülkelerin saat diliminden kaynaklanan problem olacaktır. Mesai saatleri gibi sorunlar yaşanacaktır. Türkiye ile ingiltere arasında 3, almanya arasında 2, yunanistan arasında 1 saat zaman farkı var. Çalışma saatleri, uyuma saatleri gibi durumlarda saat kavramı daha da etkili olacaktır. Bu durum da çok büyük sorun oluşturacaktır.
    • Özellikle dil sorunundan kaynaklanacak olan bir ırkçılık söz konusu olacak. Türk birlikleri alman birliklerine, alman birlikler, ingiliz birliklerine savaş açacak. Savaşlar sonucunda dostluk değil ırkçılık kazanacak. Diyebilirsiniz ki şuan zaten international serverlar ve böyle sorunlar yaşanmıyor. Evet şuan yaşanmıyor çünkü insanların yerel serverlarda oynamak gibi bir ihtimalleri var. Fakat yerel serverlar kalkarsa bu sorun artacaktır.
    • Aynı durum forumlar için de geçerli. Şuan türkler forumda birbirileri ile güzel bir sohbet ortamı yakalamış durumdalar. Bu çalışma forumun ölmesi anlamına geliyor.

Tüm bunların üzerine bir de haritanın küçülmesi durumu var ki akıllara ziyan. Zaten oyun içerisinde yeterince vaha olmaması ve tüm oyuncuların dip dibe olması gibi bir sorun varken bir de üzerine haritanın küçülmesi sorunun üzerine tuz biber ekti. 3-5 saatte en uzak mesafeden saldırılar gelmeye başlaması demek 7/24 oyunun başında olmak anlamına geliyor ki bu durum daha vahim. Zaman sorunu olan insanı bir anda oyundan uzaklaştıracak. Kısa süreden sebep destek alamayan oyuncular bir bir oyundan düşecektir. 3x, 5x veya 10x sunucular zaman sorunu olmayan oyuncular için ideal. Fakat zaman sorunu olan oyuncular imkanı yok bu oyuna ayak uyduramayacaktır.

Sonuç itibariyle oyunun geliştirilmesi çok güzel, oyuna yeniliklerin katılması çok güzel fakat oyuncuların sosyo ekonomik durumları ve demografik yapılarını göz ardı ederseniz ciddi bir oyuncu kaybı olacaktır.

Post was edited 1 time, last by Chico ().

• Güzel yorumlamissin tebrik ederim.

Bir konuyada ben degineyim

Verecekleri 130 altinla multi hesaplarinin cogalmasinada sebep olacaktirki zaten multi hesaplarin olmasi travianin istedigi bir olay.

Altinsiz oynayan oyuncularin acacagi multi hesap sayisi artacaktir

Ayrica bu yenilikler almanya forumunda bayram havasi yasatti. Almanlar gayet memnun cünkü altin sorunlari yok

100kp migferine cok rahat 1.000.000 gümüs verebiliyorlar

• Yabancı oyuncuların keyif alacağı,biz Türklerin altın fiyatları nedeniyle ezileceği bir yenilik olacak desenize.

Artık demir alma vakti gelmiş traviandan.

• 1 - Kasa her zaman kazanır

2 - Multi hesaplar oyun başında olmasa da sonrasında gene aktif olacak

3 - Multi hesaplara ellemeyecek kadar ve bunun bu şekilde artmasını sağlayacak kadar adil bir yönetim mevcut

4 - Altın fiyatları değişmediği sürece herkes 1 hesap açarken 4 kişi bir hesap açmaya başladı (YANİ OYUNCU KAYBEDİYORSUNUZ FARKINDA OLDUĞUNUZU VE OLACAK KADAR ZEKİ İNSANLARIN ÇALIŞTIĞINI ZANNETMİYORUM NOT:ZANNETMEMEK VARSAYIM MANASINDA DEĞİL KESİN KANAAT)

MULTİ İŞİNİ ÇÖZMEYİ BECEREBİLSENİZ 1000 DEĞİL 5BİN KİŞİ GELİR ESKİSİ GİBİ HER SERVER'A AMA NATO MERMER NATO KAFA :D

• köleyle ne alakası varmiş hadi bırak traviani sana göre değil.Oyunu altınsızda oynayabilirsin paran yoksa

Sana dayatılan her şeyi kabul mü ediyorsun sen böyle? Travian bugün bu seviyelere geldiyse bu oyuncular sayesinde geldi, bu oyuncuların istekleri göz ardı edilemez. Gerçi sen “Padişahım çok yaşa!” gillerden olduğun için normal karşılamak gerekiyor. :D

Durumun maddiyat ile ilgili olduğunu düşünmen de bu varsayımımın kanıtı niteliğinde zaten. :thumbsup1:

• Sana dayatılan her şeyi kabul mü ediyorsun sen böyle? Travian bugün bu seviyelere geldiyse bu oyuncular sayesinde geldi, bu oyuncuların istekleri göz ardı edilemez. Gerçi sen “Padişahım çok yaşa!” gillerden olduğun için normal karşılamak gerekiyor. :D

Durumun maddiyat ile ilgili olduğunu düşünmen de bu varsayımımın kanıtı niteliğinde zaten. :thumbsup1:

polemik yaratacak yer arıyorsun tum yerlere kafanı sokuyorsun ama zoruna gittiği için:)bana dayatılan bişey yok sana dayatılmışki paran yetmemiş pvp serverlarda oynuyormussun hatta oynama diyoruz bak ben diyorumki 100liralik altın alıyorum isterse 30altın versin önemli değil amaç zorlaşsınki altınla oynayan adamlara daha çok ders vereyim işine bak

• Sizin vizyonunuz 1x TR serverleri olduğu için 10x , 3x , 2x Avrupa ya da Turnuva, Final serverleri sizin için pvp olabilir ancak sana ufak bir bilgi vereyim o serverlerde altın fiyatları 2 kat daha pahalı. :wall:

İnsanın düşünmesi için sadece kafası olması yeterli değil, içinde beyin de olması lazım. :osd:

Polemik yaratan kişi de herkesin itiraz ettiği konu başlığının altına gelip “ Paranız yoksa oynamayın” diyerek IQ seviyenin ayakkabı numarandan düşük olduğunu kanıtlayan da sensin :D