Kłamstwa i Łasice ― odcinek 2 ― Słowa łasicze

 • TheWeasel_2_Header-1920x1080-2.png


  Słowa łasicze (weasel words)

  Słowa, których celem jest stworzenie pewnego wrażenia;

  ale w rzeczywistości są jedynie mglistym stwierdzeniem.

  Na przykład: "większość ludzi uważa", "wszyscy wiedzą"

  "to powszechne przekonanie".

  (Starożytny Glosariusz)  To powszechne przekonanie, że dzieci nie pamiętają niczego przed osiągnięciem 2 roku życia. A jednak Kasjusz Aeliusz pamiętał matkę. Oczywiście nie było to wyraźne wspomnienie, a raczej wrażenie ciepłych rąk, poczucie szczęścia, gdy słyszał, jak wchodziła do pokoju, jej miękki głos śpiewający kołysankę, sposób, w jaki zwykle poprawiała niesforny kosmyk włosów. Jedyne, czego ― pomimo największych chęci ― nie mógł sobie przypomnieć, to twarz matki.


  Pamiętał za to coś innego. Nieprzyjemny smród potu i wielu zdenerwowanych mężczyzn stłoczonych w pokoju. Ktoś gwałtownie podniósł go z kołyski ― brzydka twarz wgapiająca się w niego, zanim został wrzucony z powrotem do swego łóżeczka. Później całkowita ciemność.


  Miał nieco poniżej 2 lat, gdy jego matka zmarła. Zabójcy dopadli ją w odległej posiadłości, dokąd uciekła po otrzymaniu wiadomości o niedawnej śmierci męża na wojnie. Jej szwagier rozpoczął oczywiście dochodzenie, ale nic ono nie dało. Morderców nigdy nie złapano.


  Gdy Kasjusz nieco podrósł, stara służąca matki pokazała mu potajemnie kameę ze skarbca wuja. Arystokratycznie wyglądająca kobieta, w jej włosach gustownie upięty diadem, wysokie czoło, prosty nos, wyraźnie zarysowana szczęka i nieco dumna surowość. Ta kobieta uwielbiała rządzić, wydawać rozkazy i nie tolerowała nawet najmniejszego nieposłuszeństwa. Czy to naprawdę... jego matka?


  Niemal całe życie po śmierci matki Kasjusz Aeliusz spędził w posiadłości wuja. Jego dzieciństwa nie można by nazwać szczęśliwym, ale do pewnego momentu jego wuj zdawał się nie pamiętać o jego istnieniu. Jedyne, czego chciał, to dać mu klasyczne wykształcenie, ponieważ "byłoby hańbą, gdyby członek rodziny nie umiał czytać, pisać i wykonywać prostych obliczeń".


  Zatem Kasjusz zwykle rozpoczynał dzień od lekcji z nauczycielami. Po tym zwykle opuszczał posiadłość i spędzał czas na zewnątrz, wspinał się na drzewa w pobliskim lesie, budował domki na surowym nabrzeżu i strzelając do celu z własnoręcznie zrobionego łuku. Lub... zostawał w środku i potajemnie szukał odpowiedzi na pytanie, które nurtowało go całe życie: kto stał za śmiercią jego matki.


  W wieku 15 lat znał już wszystkie plotki na ten temat. Że została zamordowana na rozkaz wuja, za spiskowanie przeciwko niemu. Że była pechową ofiarą nieznanej grupy bandytów. Że ostatnim życzeniem jego ojca było, aby nie przeżyła go zbyt długo. Nie było jednak dowodów na żadną z tych teorii, a jedyne, co przyszło z jego poszukiwań, to zmiana nastawienia wuja, którego nie dało się długo trzymać w nieświadomości na temat tego hobby.


  Wtedy utracił swobodę, a jego poczynania zaczęły być obserwowane przez armię służących. Wtedy po raz pierwszy poznał Łasicę.  TheWeasel_2_Riddle-1920x1080-1.png


  Zadanie: Znajdź pasującą część.
  ➡️➡️➡️Udziel odpowiedzi klikając w ten link⬅️⬅️⬅️
  Ogólne informacje na temat konkursu:

  Data i godzina rozpoczęcia 22.03.2021 – 09:00 (UTC+0)
  Data i godzina zakończenia 29.03.2021 – 09:00 (UTC+0)
  Zwycięzcy otrzymają nagrodę poprzez e-mail do 12.04.2021
  Nagrody 100 bonów po 50 Złotych Monet
  Sposób wyboru wygranych 100 zwycięzców zostanie wybranych losowo spośród wszystkich uczestników, którzy podadzą poprawną odpowiedź.
  Vouchery ważne do 31 grudnia 2022 roku
  Dodatkowe warunki Każdy użytkownik może wziąć udział w konkursie tylko w jednej społeczności.

  glacier.png


  Supporterzy oraz Moderatorzy pracują na zasadach wolontariatu i nie są dostępni przez 24 godziny na dobę.

 • Ameno

  Closed the thread