Manticore - O poveste Shadow Empires

• Manticore_Teaser2_1920px-1.png

Bine ați venit la seria de quest-uri Manticore!

Manticore ridică din nou cerul pe aripile sale enorme. Urmăriți povestea, rezolvați puzzle-ul și obțineți șansa de a câștiga 1 din cele 350 de premii!

Informații generale despre concurs

Data/ora de început 03.05.2021 - 10:00 (UTC+2)
    Data/ora de sfârșit 10.05.2021 - 10:00 (UTC+2)
    Câștigătorii vor primi premiile pe e-mail. 15.05.2021
    Premii Ziua 1 - 100 vouchere x 50 Aur

Ziua 2 - 100 vouchere x 50 Aur

Ziua 3 - 100 vouchere x 50 Aur

Câștigătorii din finală - 50 vouchere x 100 Aur
    Câștigătorii sunt aleși 100 de câștigători vor fi aleși aleatoriu dintre toți participanții care au dat răspunsul corect în fiecare zi, separat. În plus, 50 de câștigători finali vor fi aleși aleatoriu dintre toți participanții care au dat 2 din 3 răspunsuri corecte.
    Voucherul de aur valid pâna la data 31 Decembrie 2022
    Notă Fiecare utilizator poate participa la concurs doar într-o singură comunitate.
  • Prolog

Primăvara acelui an era mai rece decât de obicei, așa că focul ardea în șemineul cu aspect simplu, aruncând umbre pâlpâitoare pe podeaua rece din lemn. Sala tronului nu s-a schimbat prea mult de când băiatul a avut prima sa audiență cu regele. Trofeele de vânătoare și steagurile prăfuite ale dușmanilor învinși serveau drept singurul decor al unei camere dealtfel obișnuite. Cu toate acestea, un steag părea mult mai recent decât celelalte. Desigur. Aflase deja vestea că forțele regelui, după 2 luni de atacuri zilnice constante, au nimicit în cele din urmă adversarii, obținând victoria în ultimul moment.

Și de data aceasta a fost regele cel care a rupt tăcerea.

„Nu voi nega, sunt surprins să te văd, deși este oarecum evident. Nu vrei să-ți trădezi actuala echipă. Și totuși, ești aici. De ce?”

A urmat o pauză lungă. Era aproape ca și cum băiatul nu avea intenția să răspundă. În cele din urmă, după ceea ce părea să dureze o eternitate, a vorbit.

„Dacă aș fi știut...”"

• Ziua 1. Pisoiul s-a pierdut

ha__0000_manticore800x800_EGYPTIAN.png.png

„Pisoiul” a dispărut la fel de brusc ca atunci când a apărut la porțile lor, și Gheare era foarte îngrijorată. Timp de mai bine de șase luni, pe care acesta le petrecuse alături de echipă, Gheare s-a atașat de băiat - care s-a dovedit a fi de mare ajutor în toate afacerile ei recente. Pisoiul gestiona forțele de apărare ale echipei și era clar că se bucura de această sarcină, de importanța ei și de responsabilitățile pe care le implica. În ciuda vârstei tinere, reușea să mențină disciplina în armatele sale, care deveneau mai puternice și mai mari cu fiecare zi ce trecea.

E doar firesc că primul lucru care i-a trecut prin cap era că băiatul a fost luat ostatic atunci când a plecat după provizii. Cu toate acestea, Gheare a renunțat rapid la această idee după ce spionii lui Coadă de Scorpion, chestionând sătenii din apropiere, au aflat că aceștia văzuseră un călăreț singuratic îndreptându-se către unul dintre teritoriile de bază ale Rebelilor. Băiatul părea hotărât și, cu siguranță, se îndrepta acolo din propria sa voință. Trădare?

Știrea a avut un efect devastator asupra echipei Manticora. Colți, care și-a pierdut veselia obișnuită, avea aspectul unui animal închis în cușcă, pășind fără astâmpăr înainte și înapoi prin Centrul de comandă unde s-au adunat cu toții. Gheare stătea nemișcată și păstra tăcerea. Așa arăta noua sa stare normală în aceste ultime câteva zile. Aripi, sprijinindu-se de perete și oferindu-i astfel lui Colți suficient spațiu pentru marșul său, părea copleșit de gânduri.

„Încetați să vă învinuiți pe voi înșivă”, a spus Coadă de Scorpion. Vocea sa i-a făcut pe toți să se oprească și, în cele din urmă - spre ușurarea tuturor - i-a pus capăt marșului și mormăitului lui Colți, care acum se uita uimit la nomad. În toți anii în care echipa Manticora a luptat cot la cot, membrii ei erau obișnuiți ca Hunul să nu ia niciodată primul cuvânt și să se limiteze la sfaturi rapide despre cum ar fi putut să-și folosească cel mai bine călăreții.

„Încetați”, a repetat nomadul, de această dată cu un ton mai ferm. „Nu a fost decizia unuia dintre noi. Cu toții am lăsat să se întâmple asta și, prin urmare, cu toții vom suporta consecințele.”

„Uau, Scorpion...” Colți, care încă se afla în centrul camerei atunci când cuvintele nomadului l-au luat prin surprindere, și-a schimbat poziția. Acum stătea rezemat de peretele opus față de Aripi, copiindu-i postura și completând astfel simetria. „În ce iurtă nomadă prăfuită ai învățat un cuvânt atât de lung? Con-se-cin-țe. Sunt cu adevărat impresionat!”

„Chiar în iurta regelui Hun, Colțișor.” Aripi l-a privit cu seriozitate pe Colți și a zâmbit în cele din urmă. „Este unul dintre frații mai mici ai actualului conducător al Hoardei. Cred că nu știai asta, nu?”

„Da, nu ești singurul membru nobil al echipei noastre și nu ești tu cu cel mai mare rang. Așa că îndoaie-ți genunchii, iobagule.” Această frază, pronunțată de Coadă de Scorpion în felul său obișnuit - fără emoții, l-a luat pe Colți prin surprindere. Fiind cuprins de anxietate, lui Colți i-au mai trebuit câteva momente până să-și dea seama în cele din urmă că tocmai s-a întâmplat un alt lucru imposibil: nomadul a glumit!

Simpla privire uluită de pe chipul lui Colți era mai mult decât suficientă pentru a-i face pe toți să izbucnească în hohote de râs.

„Am știut întotdeauna că e ceva în neregulă cu tine, Scorpion...” - a spus Colți, care încă nu putea să-și revină și își ștergea lacrimile de râs. „Într-o zi, va trebui să-mi spui povestea ta. Așadar, înapoi la discuția noastră: ce crezi că intenționează să facă? Și ce facem noi?”

„Cred că știi cel mai bine ce plănuiesc ei, Colți. La urma urmei, băiatul ne spiona în favoarea fostei tale alianțe.” Rostind aceste cuvinte cu o voce slabă, Gheare părea să revină la starea ei calmă, deși asta se întâmpla mai lent decât de obicei. „Referitor la ceea ce vom face noi, este simplu. Mergem la luptă.”

Sarcină: Sarcina de mai jos este una pe care echipa Manticore o dă celor care doresc să se alăture armatelor lor. Încearcă să o rezolvi.

riddle1_1920x1080.png

Evadezi din capitala Natară și sunt trei uși în fața ta. Ușa din stânga duce la o peșteră vulcanică plină de lavă. Ușa din centru duce la un asasin mortal. Ușa din dreapta duce la un tigru care nu a mâncat de trei luni. Ce ușă alegeți?

• Ușa din stânga
    • Ușa din centru
    • Ușa din dreapta

➡️ Trimite răspunsul tău aici! ⬅️

• Ameno

Closed the thread
  • Ziua a 2-a. Găsirea locului

ha__0001_manticore800x800_GAUL.png.png

„Așadar, cum anume ați cunoscut Hunul nostru? Și de ce mi-ați ascuns faptul că dragul nostru Coadă de Scorpion este de fapt Majestatea Sa Nomadă, Coadă de Scorpion?”

„Tocmai ți-ai răspuns singur la întrebare. Îi tot inventezi titluri ciudate și îl faci să se simtă incomod.” Aripi a zâmbit. „Deși, pe o notă mai serioasă, eu nu știu prea multe. M-am alăturat echipei mai târziu, când cei doi erau deja împreună. Gheare a înnebunit după ce și-a pierdut copiii în acel atac Rebeli-Jefuitori, sărind de la un grup de mercenari la altul. Atunci, una dintre bandele de jefuitori a decis să-și extindă teritoriile și a angajat-o pe Gheare pentru a conduce o expediție împotriva Hoardei. Acolo și l-a întâlnit pe Coadă de Scorpion. Îl cunoști. E cel mai bun conducător de călăreți pe care l-am întâlnit vreodată sau despre care am auzit vreodată - exact ceea ce apreciază cel mai mult Hunii la regii lor. Zvonurile spun că fratele său mai mare a trimis asasini să-l omoare pentru că se temea de popularitatea lui printre soldați. A fost o luptă infernală, însă Scorpion a reușit să supraviețuiască, deși a fost grav rănit. Mai departe - poți ghici.”

În următoarele zile, echipa se îndrepta spre nord, fără să dea multă odihnă nimănui. Gheare și Coadă de Scorpion au mers înainte, în căutarea unei poziții în care să se poată fortifica pentru viitoarea bătălie, în timp ce Aripi și Colți trebuiau să mențină ritmul armatelor lor, petrecându-și tot timpul pe șa. Mesagerul pe care l-au trimis la Dinastie s-a întors relativ repede, împreună cu un mesaj lung și cordial din partea conducătorului. Acesta își cerea scuze pentru că nu putea trimite niciun fel de ajutor ca urmare a unor obstacole insurmontabile și a unei reduceri drastice înregistrate de economia facțiunii, precum și din cauza recentelor pierderi colosale suferite în bătăliile locale. Cu toate acestea, conducătorul Dinastiei le ura noroc membrilor echipei Manticora și își exprima speranța că aceasta va depăși acele ușoare dificultăți pe care le raporta.

Colți a rezumat mesajul pe scurt cu relativă ușurință, impresionându-l profund pe mesager, care chiar a bombănit de câteva ori pentru a-și aminti noile expresii pe care tocmai le învățase.

„Într-o zi, îl voi determina pe Scorpion să-mi spună mai multe despre acea luptă”, zise Colți. „Și el nu caută răzbunare? Și-a părăsit facțiunea și posibilul loc de conducător cu atâta ușurință?”

„De ce mă întrebi pe mine? Ai o sursă mai bună.”

„Dar el nu vorbește cu mine! S-a băgat din nou în carapace și dă ordine numai oamenilor săi.”

„Ciudat.. Scorpion vorbește cu mine. Poate că acest lucru are legătură cu faptul că eu nu-l numesc Majestatea Sa Nomadă?”

„Păi el chiar e... Ok, am înțeles.” Colți a râs. „Nu mă pot abține. Îndoaie-ți genunchii. Nu-i spune niciodată, însă să știi că din cauza vocii lui din acel moment aproape că am făcut ceea ce mi-a poruncit.” Colți părea stânjenit.

Aripi a râs. Niciodată nu ar fi admis un asemenea lucru cu voce tare, însă Colți nu era singurul care aproape că a făcut asta în acel moment.

Sarcină: Sarcina de mai jos este una pe care echipa Manticore o dă celor care doresc să se alăture armatelor lor. Încearcă să o rezolvi.

riddle2_1920x1080.png

Poți sa găsești numărul care lipsește din combinație?

• Ziua a 3-a. Nu omorî mesagerul!

ha__0002_manticore800x800_HUN.png.png

„Chiar e nebun? Crede sincer că steagul alb mă va împiedica să-l omor?” Colți era furios. „Cum îndrăznește să vină aici după ce ne-a trădat?”

„Nu îți recomand să faci asta, Colți. Nu acum.” Rece și directă, vocea lui Gheare avea un efect calmant asupra furiei lui Colți. „El ne aduce informații. Nu vrei să știi?” Gheare și-a mutat privirea de la călărețul singuratic cu steagul alb în mână care se apropia încet de echipa lor și, din obișnuință, a început să se uite în jur. Totul părea în regulă.

Au găsit locul perfect - un fort abandonat pe care au reușit să-l refacă destul de repede. Marginea unde era amplasat fortul forma un subsol din beton. Râul de aici făcea o curbă bruscă, așa că, pe lângă ziduri, fortul beneficia de o apărare naturală pe trei laturi. Un loc bun. Aproape ideal. Va dura săptămâni să treacă prin barierele exterioare, darămite să ia cetatea în întregime.

„Îmi amintesc că am avut aceeași conversație atunci când l-am întâlnit prima dată, Gheare.” Colți a oftat. „Îmi doresc să îl fi omorât atunci.”

„Și eu îmi doresc ca tu să fi făcut asta.” - zise Gheare. „Însă, acum e aici. Salut... Pisoi.”

"Nu-l numi Pisoi", a spus Aripi, uitându-se la cel care era cândva al cincilea membru al echipei Manticora. Băiatul evita să-i privească înapoi. „A pierdut dreptul la acest nume atunci când a decis să te trădeze. În locul în care am crescut, astfel de oameni sunt numiți nevăstuici.”

„Așadar, ce vrea regele să ne spui?” - a zis Gheare, încordându-și umerii. „Respect orice mesager cu steag alb, așa că vei avea șansa să pleci viu de aici. Însă doar de această dată.”

Băiatul arăta fără speranță și Gheare a trebuit din nou să-și reprime sentimentele involuntare de mamă față de el — bietul suflet.

„Regele vă propune o înțelegere. Dacă alegeți să vă predați, să vă desființați echipa, să vă mișcați forțele sub comanda sa și să-i recunoașteți superioritatea, el vă va lăsa să trăiți. În caz contrar...” Băiatul nu reușea să continue.

„Cu toții știm ce se va întâmpla... în caz contrar.” - a zis Gheare, punând capăt tăcerii sumbre. „Ai fost alături de noi suficient de mult timp ca să ne cunoști răspunsul”.

Băiatul a dat din cap în semn de aprobare. Colți a râs.

„Du-te, îndoaie-ți genunchii în fața regelui, Pisoi. Recunoaște-i superioritatea... Pe toți zeii! Nu s-a schimbat deloc! Mulțumesc că mi-ai amintit de ce am plecat de acolo.” Colți s-a întors cu spatele.

"Îmi doresc să câștigați această bătălie!" - a zis deodată băiatul.

„Și eu îmi doresc să reușim asta.” - a răspuns Gheare. „Adio, Pisoi. Ai făcut ceea ce trebuia să faci. Iar acum pui la încercare răbdarea lui Colți și Aripi și asta s-ar putea termina prost.”

„Nu mă numi Pisoi”, a spus băiatul, urcându-se din nou pe cal și uitându-se cu un zâmbet trist la Gheare. „Cred că Aripi are dreptate. Numele de nevăstuică mi se pare mai potrivit acum. La urma urmei, îl merit.” Apoi a plecat fără să mai spună un cuvânt.

Epilog

Zeci de ani mai târziu, oamenii evitau curba râului și doar cei mai curajoși dintre păstori sau acei călători îndepărtați care nu cunoșteau legendele locale îndrăzneau să rămână acolo peste noapte.

Nimeni nu-și amintea cine a câștigat sau a pierdut în acea bătălie sângeroasă și de ce cetatea pe jumătate arsă a fost numită „Bârlogul Manticorei”. Aceasta a fost ultima bătălie pentru regele facțiunii Rebelii. Însuși regele a murit în patul său în același an, otrăvit de un asasin necunoscut, care nu a mai fost găsit de atunci.

Zvonurile spun că uneori, în cea mai întunecată oră a nopții, o pisică feroce se ridică pe cer, bătând din aripile sale enorme, iar vânturile nordice aduc vocile celor care au luptat odinioară în acel loc.

„Mențineți linia! Niciun pas înapoi!” Pentru Manticora!"

riddle3_1920x1080.png

Există cinci sate așezate unul lângă altul. Proprietarul fiecărui sat aparține unui trib diferit. Fiecare sat are ziduri diferite de o culoare diferită. Fiecare proprietar al satului bea propria băutură specifică, mănâncă un alt tip de mâncare și păstrează un anumit tip de animal de companie. Niciunul dintre sate nu împărtășește niciuna dintre aceste variabile - trib, culoarea zidurilor, băutură, tip de mâncare și animal de companie - toate sunt unice.

Iată ce știți:

1. Teutonul locuiește într-un sat cu ziduri roșii.

2. Dacul ține șobolani.

3. Hunul bea ceai.

4. Satul cu ziduri verzi este chiar în stânga satului cu ziduri albe.

5. Proprietarul satului cu ziduri verzi bea cafea.

6. Omul care mănâncă mâncare picantă păstrează păianjeni.

7. Proprietarul satului cu ziduri galbene mănâncă alimente vegetale.

8. Omul din satul central bea lapte.

9. Egipteanul locuiește în primul sat.

10. Cel care iubește mâncarea fast-food are un vecin care ține șerpi.

11. Omul care mănâncă mâncare franțuzească bea bere.

12. Omul care ține lilieci trăiește lângă cel care mănâncă alimente vegetale.

13. Romanul mănâncă mâncare italiană.

14. Egipteanul locuiește lângă satul cu ziduri albastre.

15. Cel care mănâncă fast-food are un vecin care bea apă.

Întrebarea este următoarea:

Unul dintre săteni păstrează un elefant, care este acesta?

• Săteanul 1
    • Săteanul 2
    • Săteanul 3
    • Săteanul 4
    • Săteanul 5

Forum_Signature_Lucian_RO.png

Post was edited 1 time, last by Lucian ().