Насељавање у "Сивој зони"

• Насељавање у "Сивој зони"

Ово упутство је написано од аутора под ником Benchmark. Оригинал можете видјети овдје. Ово упутство је поприлично дугачко и као такво не може да стане у један пост, сходно томе, ја сам га подјелио у више дијелова. Ово упутство се односи само на Травиан Верзија 4 и не може бити примјењено на старије верзије Травиана.

Ово упутство ми се свидјело те сам га одлучио превести. Са својим дугогодшњим искуством, сам утврдио да је овај одличан тут и надам се да ћете има иоле повјерења у мене, те да ћете прочитати и наравно користити овај тут.
      Нисам експерт, као ни особа која је написала овај тут, али, обојица знамо ствар или две, и када Вам ми кажемо да је добар, онда је добар. Да не дужим више, идемо даље.

The post was edited 3 times, last by Nikola ().

• Насељавање у "Сивој зони"

Предности насељавања у сивој зони:

Прије него кренем да Вам напишем зашто бисте се требали насељавати у сивој зону, знајте да ме је милио људи питало "Хеј, за име Бога драгога, зашто би се насељавао у сивој зони?".

• Све оазе имају +50% бонуса, укључујући дрво, глину и жељезо!
      • Постоји доста кропова у овом подручју. Доста 9c и 15c кропова може бити пронађено, те због +50% бонуса, лако је наћи кропер са +150% бонуса.
      • Бићете близу свих WW села који у Т4 имају фиксирано позицију, која је позната од почетка игре. Самим тим можете пружити одличну подршку сопственом WW-у, као и брзо, непредвидиво нападати остала WW села, као и њихова села подршке.
      • Самим тим што сте близу средине, имате одличну шансу да пљачкате на свим координатама (++,--,-+,+-).
      • Ова је супер позиција за узимање планова, јер стварно ријетки планови имају тенденцију да се појављују што ближе центру.

The post was edited 1 time, last by Nikola ().

• Припреме за оснивање Новог Села:

Логично, ово треба бити одрађено прије него што се населите. Казат ћу Вам шта сам ја урадио и зашто, али морате бити у стању да разликујете да ли то и Ви треба да урадите или не. Желио сам да све ово прође глатко, те сам сходно томе дао доста размишљања прије него што сам ишта урадио.

1. Корисно је имати злата. Ок, не требате ми то рећи, то и птице на грани већ знају, али немојте порицати значајност злата. Као што сам већ рекао, моје лично искуство налаже да не купујете злато, али ме то не спрјечава да га користим, ако га имам. У Т4 верзији, поприлично је лагано доћи до злата! Једноставно продам на аукцији све своје предмете које сам добио приликом авантура. Успио сам добити око 150 хиљада сребра, што је поприлично пуно злата (750).

Пробао сам направити један бизнис са предметима - Продао сам мач за 90 хиљада, те сам купио нови за 45 хиљада, и то је био добар посао. Али, бизнис је пропао јер сам други мач продао за 20 хиљада, те сам био у губитку од 25 хиљада. Мој савјет је ако немате предмета за размјену, да се држите онога чега знате. Како било, користио сам злато за плус налог, бонус ресурсе, златни клуб и активирао сам опцију за склањање војске прије напада.

2. Нагомилајте колико год можете ресурса да пребаците у своје ново село. Знам да је вријеме од велике значајности, али неће Вас нико убити ако сачекати који сат више. Али би Вас Натари могли убити, ако наравно нисте спремни.

3. Имати пијацу на високом нивоу може само помоћи. Што више ресурса можете пребацити, то боље. Мени је била на нивоу 10, али бих препоручио што већи ниво колико год да је то могуће. Трговци варирају доста и по брзини и по носивости, а то је због народа који изаберете на почетку игре. Ја сам играо са римљанима и они су најгори код овога. Спори трговци и најгора носивост која постоји.

4. Попричајте са другарима из савеза да Вам помогну око ресурса, можда ћете чак успјети да увјерите лидера савеза да пошаље кружну поруку (MM). Како било, ако добијете помоћ од савеза, будите и више него спремни да помогнете људима у савез када њима затреба помоћ.

5. Постоје неки трикови које можете урадити са Вашим херојем. Купите барем једну књигу мудрости. Након што се населите искористите књигу и пребаците све бодове у производњу ресурса. Пошаљите свог хероја у то ново село. Упозорење - приликом слања хероја, обавезно чекирајте опцију "промени матично село хероја".

6. Још трикова! Волим ово, а вјерујем да и Ви исто волите ово. Сачувао сам неке награде од водича - оно што мислим, јесте да их нисам одмах преузео када сам могао. У случају да не знате, награде које примате од водича одлазе у оно село у којем сте тренутно и када Ви одлучите када ћете узети те награде. То је одличан начин да добијете још ресурса, али постоји мала зачкољица - погледајте упозорење. Упозорење - Побрините се да имате довољно капацитета у складишу и силосу како би ресурси могли фино да легну у исте, а не да се прелију и оду у неповрат. Ево један примјер:

Награда за "Палату или Резиденцију на степен 10" је 3400 дрвета, 2800 глине, 3600 гвожђа и 2200 жита. Да би сте могли да примите сигурно ту награду у свом новом селу, морате да имате складиште на степену 5 (може да складишти до 4000 ресурса) и силос на степену 3 (може да складишти до 2300 жита). Ако су пуни, нећете моћи преузети награду, тј. ви ћете преузети награду, али ће се ресурси прелити и неће их више бити.

The post was edited 1 time, last by Nikola ().

• Мане приликом насељавања у сивој зони:

• Било које село у сивој зони неће производити културне поене (КП)! Упс! Будите спремни да користите разне артифакте, као и да приређујете доста забава како би компензовали ову малу ману. Како год да било, нећете имати више од 2-3 села у овој зони. Добар начин да се носите са овом малом неугодношћу јесте да нађете добар кроп на граници сиве зоне и нормалне зоне, па да тај кроп буде у сивој, а да остала села насељавати около тог кропа, тј. на нормалној зони.
      • Самим тим што сте у центру, значи да ћете привући пажњу на себе од осталих играча, па будите спремни да се носите са нападима. Морате бити доста активни или да имате барем још једног играча на налогу да управљате са таквим налогом.
      • Још нешто! Чим се населите, Натари ће послати катапулте на Вас! То је нешто о чему ћемо још разговарати.

The post was edited 2 times, last by Nikola ().

• Оснивање Новог Села:

Направите насељенике и пошаљите их на жељену локацију. Игра ће вас упозорити за насељавање у сивој зони, али ви сте већ испланирали то, тако да можете самоуверено наставити даље. Истог тренутка када ваши насељеници стигну на локацију, Натари ће послати 14 таласа напада на вас. Напади ће стићи после 24 часа, без обзира где сте тачно насељени у сивој зони.
      Први талас напада се назива "чишћење" и он је најјачи, и његова сврха је да "очисти" село од војске која би могла да буде ту да брани село. Остали напади су слабији од првог, али свакако их не треба занемарити. Сви таласи садрже катапулте који циљају 2 мете, тако да ћете имати 28 мета које ће бити порушене. Оно што је највероватније, јесте да Натари не гађају специфичне мете, већ су све мете намештене на насумично гађање.

Натари нападају у таласима, што оставља места за убацивање војске између таласа, али ја то не препоручујем јер је јефтиније направити тих неколико зграда које ће натари срушити него губити војску без разлога. Поготово јер Натари кад заврше те нападе, оставиће вас на миру и више вас неће нападати!

Време је за још неколико трикова! Постоји зграда која се зове Каменорезац. Она служи да даје јачину грађевинама, али за натарске нападе није довољна. Али чему још она служи? Има исто својство као и слоништа, не може бити директно гађано катапултом, а додаје популацију већ на степену 1! Али исто то можете завршити и са склоништем степена 6. Зашто се онда мучити и правити каменоресца, кад је за њега потребна и палата, за коју је потребна амбасада и главна зграда степена 5 и која се може градити само у главном граду?

Разговарао сам са пуно играча на форуму, који имају много више искуства и који су ми потврдили да је каменорезац увек ПОСЛЕДЊА зграда коју катапулти гађају! А пошто је основа вашег плана да имате више зграда него што постоји мета, то је веома битна информација, која може пресудити да ли ће село бити срушено или не! Много играча не зна ту информацију, јер она и не пише у одговорима везаним за игру. Катапулти је неће гађати осим ако је остала последња зграда у целом селу, тако да је то врло битно осигурање да ће село преживети!

Насељавање при крају игре:

Врло је битно да знате да разлог што постоји 14 таласа, је да се шаље из сваког Натарског села са Светским чудом по један и додатно један из главног града Натара. Зато је битно да знате, да на крају, када се освоје села са Светским чудом, умањује се број таласа који иде за број чуда која су освојена.
      На простом примеру, ако је освојено нпр. 3 села са светским чудом, онда неће ићи 14 напада, него 11. Тако да је то згодна информација да знате, јер онда при крају игре то олакшава насељавање у сивој зони.
      samo opusteno :)

The post was edited 6 times, last by Nikola ().

• Шта правити:

Ја сам правио у свом селу следеће:

• Сва ресурсна поља на степен 1. Чак и ако не можете урадити НПЦ, препоручио бих подизање ресурсних поља, јер ће бар нешто пружити назад док градите село (повећану производњу ресурса)!
      • Силос степен 3.
      • Складиште степен 5.
      • Дворац хероја степен 1.
      • Пијаца степен 1.
      • Амбасада степен 1.
      • Касарна степен 1.
      • Место окупљања степен1.
      • Палата степен 1.
      • Каменорезац степен 1.
      • Склониште степен 10.
      • 10 склоништа степен 1.

Ја сам искористио око 40 злата у овом процесу, углавном на услугу "Заврши одмах". Урадио сам само 2 или 3 пута НПЦ трговину, али треба да знате да је грађење моја специјалност и да сам веома добар у балансирању сировинама.
      samo opusteno :)

The post was edited 4 times, last by Nikola ().