Sondaj: Caracteristici Rise of Aliances pe serverele normale

By using our site, you accept the use of cookies to make your visit more pleasant, to offer you advertisements and contents tailored to your interests, to allow you to share content on social networks, and to create visit statistics for website optimisation. More information

• Sondaj: Caracteristici Rise of Aliances pe serverele normale

Ați vrea să aveți aceste caracteristici introduse pe serverele normale Travian? 76
      1.  
        Da, ambele (sistemul de donare și sistemul de distribuire a punctelor defensive) (24) 32%
      2.  
        Doar sistemul de donare (3) 4%
      3.  
        Doar sistemul de distribuire a punctelor defensive (15) 20%
      4.  
        Nu, niciuna (34) 45%
      Dragi jucători,

Suntem aproape gata de a lansa pe serverele clasice sistemul de donare pentru alianțe și sistemul de distribuire a punctelor defensive din versiunea Rise of Alliances. Dar, înainte de a realiza acest lucru, dorim un feedback mai amplu de la voi.

Așadar, vă rugăm să participați la sondaj și să argumentați alegerea, în acest topic. Cereți acest lucru și prietenilor / colegilor din joc. Cu cât avem mai multe păreri, cu atât vom putea lua deciziile cele mai bune pentru viitorul jocului Travian.

Bonusuri ale Alianței

Jucătorii au posibilitatea de a contribui cu resurse la alianță pentru a obține anumite bonusuri, cum ar fi o producție mai bună a punctelor de cultură, instruirea mai rapidă a trupelor, bonusuri pentru arme sau armuri, precum și un bonus pentru capacitatea de transport a negustorilor.
      Capacitatea de resurse care poate fi donată de către un jucător este limitată și se resetează zilnic. Jucătorul poate utiliza Aur pentru a-și tripla suma donației, în timp ce plătește aceeași cantitate de resurse. Limita zilnică a jucătorului nu poate fi mărită prin utilizarea Aurului.

Calcularea punctelor defensive

Punctele defensive pentru top 10 apărători sunt, de obicei, acordate proprietarului satului apărat, chiar dacă cele mai multe unități provin de la jucători diferiți. Acest lucru va fi schimbat, astfel încât punctele defensive să fie împărțite între apărători, în funcție de unitățile de apărare furnizate.

Cu stimă,

Echipa Travian:Legends

The post was edited 1 time, last by Yaenara ().

• Re: Sondaj: Caracteristici Rise of Aliances pe serverele normale

as vrea doar sistemul de distribuire a punctelor def. e un pas inainte in recunoastrea meritelor defenderilor, a caror munca nu se vedea in marea majoritate a cazurilor. ma refer la faptul ca existau defenderi cu sute de mii de puncte def obtinute pe durata unui server si care in clasamente puteau avea chiar zero puncte de def
      nu sunt de acord cu sistemul de bonusare pentru ca automat la misiunile zilei vor aparea 6 puncte pe care le vei putea obtine doar din donarea de resurse catre alianta(6x5000 resurse adica 30k de oricare resurse) si implicit te va forta sa donezi ca sa lovesti sa zicem ultimul premiu(cel de 100 de puncte) ori deja nu mai devine rentabila afacerea avand in vedere ca la 100 de puncte primesti 20k de resurse premiu sau 4x4k adica 16k in cea de a doua varianta in care esti recompensat cu resurse ... rezulta ca orice ai face, esti in pierdere. pentru un offender la care fiecareresursa conteaza, nu e bun ... insa probabil sistemul e facut pentru majoritatea defenderilor, carora le raman resurse in plus dupa ce fac trupe si nu au gold sa joace la npc si astfel doneaza ca sa ajute alianta si sa contribuie la cresterea capacitatii de transport a curierilor, a punctelor de cultura produse, a upgrade-urilor la trupe, etc
      repet ... pentru defenderi pare ok si sistemul de bonusuri, pentru defenderi mi se pare dezavantajos

Frumos ar fi sa implementati si ''Resurse nivel 10 din start,ca pe serverele RoA la primul sat,satul initial'' le vin mult usor jucatorilor noi pentru care ridicarea primului sat+vila lvl 10+colonisti este o problema. Asa ar fi jocul un pic mai usor si mai atractiv in conditiile in care jucatori sunt tot mai putini.

@CM

Buna. Hai sa purtam o discutie, nu sa facem monolog, iar tie daca iti convin postarile sa le lasi, altfel sa le stergi si sa banezi, asta in ideea ca ai spus ca vrei sa avem un forum mai interactiv si animat.

Uite, eu joc travian de la primul .com6 ( sa fie vreo 11-12 ani? pe acolo). Din experienta iti spun ca in aceste polluri NICIODATA nu s-a tinut cont de parerea jucatorilor. Jucatorii au acceptat de a trece de la .org (fara gold, campuri in forma de fagure etc.) la t3.5, apoi au acceptat sa treaca de la t3.5 la t3.6 deoarece au considerat ca aceasta versiune a adus un plus (artefactele), o mai mare combativitate, goldul inca nu adancea prapastia intre un jucator non-gold cu unul cu gold (un gold abuser nu putea sa faca mai nimic in plus fata de unul care baga 10 euro pe luna). Eh, in momentul in care s-a trecut de la t3.6 la t4, iteme, opere, pergamente etc. jucatorii au inceput sa vocifereze, sa se planga, sa refuze sa joace aceasta versiune care in opinia lor (si a mea) a adancit prapastia dintre jucatorii fara gold/gold moderat fata de cei cu gold nelimitat. Pe t4 oricand ai ce face cu gold, cumperi opere faci sate, ajungi foarte usor la o prodcutie care iti permite sa tii una-doua extinse, ataci jucatori care abia pun sat 3-4 (cei fara gold/sau gold putin). In momentul acela, pe statistici, nu povesti travianul a pierdut 70-80% din jucatorii vechi. Atunci jucau multi, foarte multi. Cati jucatori noi a atras travianul? Au meritat toate aceste schimbari? De ce spun ca niciodata nu s-a tinut cont de parerea jucatorilor? Cand s-a trecut pe t4, toata lumea a votat, s-au facut forumuri, bloguri, campanii masive pentru pastrarea unei versiuni t3.6 pe toate domeniile. Ce s-a intamplat cu miile de voturi de atunci? De ce nu s-a pastrat un t3.6 si pentru jucatorii vechi pe care i-ati pierdut? Ati pierdut mii de jucatori vechi si aici ma refer doar la domeniul .ro, in schimb ati castigat ce? Cateva sute noi? Ma uit pe roa si ce vad? sunt maxim 5 domenii in toata lumea unde sunt mai mult de 1000 de jucatori? De unde va luati voi feedbackurile? si pe ce baze considerati ca ar trebui introduse anumite chestii in travian? Uite, nu o lua ca pe o jignire dar una e sa fii CM sau SMC sau habar nu am ce functii mai sunt pe la travian si alta e sa joci travian. Oamenii de acolo nu stiu ce inseamna sa joci travian, ei ca jucatori sunt incepatori, noobi. Le vine o idee hai sa vedem cum o bagam in joc. Uneori am impresia ca in cladirea travian se fac concursuri si se premiaza cea mai proasta idee pentru a fi implementata in joc (de departe sefi la astfel de idei sunt cei care au venit cu cazanul alchimstului sau unirea trupelor). Nu te supara ca zic si repet nu e o jignire, eu asa cred.

In alta ordine de idei, faceti servere unde puteti baga tot ce doriti, cate rase doriti, absolut tot ce le trece celor de la travian prin cap, dar lasati legends sa fie legends si celelalte sa fie separat.
      Legat de prima caracteristica. Unde merg resursele? De ce implicati si goldul si nu lasati sa fie o contributie strict pe resurse? Suma de resurse necesara pentru a instrui trupe mai repede cu 10% este contributia aliantei sau strict a jucatorului? Contorul este individual sau la nivel de alianta?
      Legat de a doua. Vad la voturi cu da jucatori care au cont pe forum de 1 an si probabil au jucat in viata lor 1 server. Sa va explic cum sta defapt treaba cu defenderii si acordarea punctelor (eu joc ofense si imi convine), deci nu ma impacteaza catusi de putin.
      Eu il atac pe jucatorul x. Ii omor 100k defense si raman cu armata de 100k consum crop. Ma uit in top def, jucatorul x nu apare. In schimb apare Empire si TODD (cei mai fericiti ca sunt in top, poate iau si o medalie, fac poza, posteaza pe FB etc.). Eu ca ofensiv (sau coordonator ofensiv) stiu ca Empire si TODD au pierdut deful la jucatorul x, deci sunt numai buni de stresat, mai pe scurt, ii terorizez sa nu poata reface deful. Si trimit noaptea Imperatori, Fulgeri la farm pe secundare, poate fac si o actiune sa le sparg capitala ca doar stiu ca nu mai au def. Daca asta se vrea, de ce nu? Dar ganditi-va de 2x inainte ca unii chiar urmaresc topul respectiv. Eu am votat nu, pentru ca un defender bun isi cunoaste perfect meritul intr-o aparare reusita si fara sa apara in top, iar un lider bun si apropiat de oameni stie cum sa faca ca un defender sa se simta imporant si apreciat.

Yaenara, sper sa citesti postul, din punctul meu de vedere nu e nimic de editat, de sters si sper sa raspunzi la cele cateva intrebari care le-am pus de-a lungul comentariului. Mi-am permis sa te intreb citind postul in care ziceai ca vrei un forum mai dinamic si interactiv. Acum ai ocaiza sa il faci, sa fii printre noi.

am votat "Nu, niciuna"
      de ce?
      schimbarile propuse nu au legatura cu placerea de a juca travian! noi astia vechi am jucat mereu nu pentru topuri sau medalii, ci pentru placerea jocului asa cum a spus l-g
      Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
      George Orwell
      s1ro-s6ro lord d

am votat Nu.
      am facut contu de cateva luni,dar nu asta conteaza eu am mai jucat si inainte si am renuntat nu aveam timp, dar acuma m-am apucat din nou . cum spunea si colegul l-g nu mi se pare corect sa se arate de fapt de la cine are defu pentru ca exact asta se va intampla si atunci o sa vina pe el . Si mai este o problema: se va afla defapt cine este def si cine este of si bineinteles fekurile de la cei de def nu vor mai avea nici un efect
      Asta este parerea mea

nick_32 wrote:

am votat Nu.
      am facut contu de cateva luni,dar nu asta conteaza eu am mai jucat si inainte si am renuntat nu aveam timp, dar acuma m-am apucat din nou . cum spunea si colegul l-g nu mi se pare corect sa se arate de fapt de la cine are defu pentru ca exact asta se va intampla si atunci o sa vina pe el . Si mai este o problema: se va afla defapt cine este def si cine este of si bineinteles fekurile de la cei de def nu vor mai avea nici un efect
      Asta este parerea mea

Nu
      Cine prefera noutatile poate juca varianta Rise of Alliances.
      Lasati-ne si noua placerea sa jucam varianta fara modificari, avem drepturi egale, nu?

l-g wrote:

@CM

Buna. Hai sa purtam o discutie, nu sa facem monolog Eu ca ofensiv (sau coordonator ofensiv) stiu ca Empire si TODD au pierdut deful la jucatorul x, deci sunt numai buni de stresat, mai pe scurt, ii terorizez sa nu poata reface deful. Daca asta se vrea, de ce nu? Dar ganditi-va de 2x inainte ca unii chiar urmaresc topul respectiv.

tu chiar te gandesti ca eu ca defensiv am def doar la jucatorul x? stii tu sigur ca eu am pierdut tot deful? ai tu certitudinea ca daca ma ataci noaptea cu ce ataci tu de obicei, o sa treci?
      diferenta dintre ofensiv si defensiv o stie toata lumea ... off faci pe unu doua 3 sate, def faci pe toate.
      un defensiv bun, cu gold, intotdeauna iti va face 5x trupe ca numar fata de un ofensiv. dar nu asta e ideea si nici sa pui pe facebook sau pe instagram medaliile. e vorba doar de recunoasterea meritelor ... peste 95% din jucatorii unui server de travian isi afiseaza medaliile si batistele in profil, asa ca nu e cazul sa ne ascundem dupa degete si sa ne dam virgo ca nu ne intereseaza unde ne situam ca jucatori.
      nu cred ca exista sclavi pe plantatie sau gheise in postura de defenderi personali, care sa fie fericiti doar ca tin spatele ofenderului, fara sa aiba o recunoastere a meritelor in clasamente.
      daca citeai atent, observai ca joc off de obicei, nu ma laud cu cartea de vizita desi joc si eu de 10+ ani (cu tine chiar pe un ro1 intr-o alianta Saints) iar faptul ca pe forum am cont de vreo un an nu spune nimic altceva decat ca cenzura si ban-urile pe forum au depasit in era actuala cote mai mult decat alarmante. dar asta e un alt capitol, la fel cum bine ai punctat.

Un NUUU categoric.....
      Eu ca defender nu as dori sa apar in top daca nu am fost atacat....
      cine doreste sa fie in top sa se faca off sa atace si la rindu lui va fi atacat si va avea posibilitatea sa fie in top def...

Am votat si eu nu la ambele. Joc travian de multi ani, atat pe ro cat si pe com. Greu sa mai zici ceva dupa comentariul lui I-g, as vrea doar sa spun ca ii impartasesc in intregime opiniile. Modificarile sunt inutile si doar vor lua din savoarea jocului, atat cat a mai ramas. Alt joc care e strica de maximizarea profiturilor. Eu inteleg ca Travian GmbH este o companie si ca orice firma urmareste profitul, dar faptul ca ramane incet-incet far clienti ar trebui sa-i dea de gandit.
      In rest sunt singur de ceva, si anume ca opinia noastra nu conteaza :)

Empire wrote:

tu chiar te gandesti ca eu ca defensiv am def doar la jucatorul x? stii tu sigur ca eu am pierdut tot deful? ai tu certitudinea ca daca ma ataci noaptea cu ce ataci tu de obicei, o sa treci?
      diferenta dintre ofensiv si defensiv o stie toata lumea ... off faci pe unu doua 3 sate, def faci pe toate.
      un defensiv bun, cu gold, intotdeauna iti va face 5x trupe ca numar fata de un ofensiv. dar nu asta e ideea si nici sa pui pe facebook sau pe instagram medaliile. e vorba doar de recunoasterea meritelor ... peste 95% din jucatorii unui server de travian isi afiseaza medaliile si batistele in profil, asa ca nu e cazul sa ne ascundem dupa degete si sa ne dam virgo ca nu ne intereseaza unde ne situam ca jucatori.
      nu cred ca exista sclavi pe plantatie sau gheise in postura de defenderi personali, care sa fie fericiti doar ca tin spatele ofenderului, fara sa aiba o recunoastere a meritelor in clasamente.
      daca citeai atent, observai ca joc off de obicei, nu ma laud cu cartea de vizita desi joc si eu de 10+ ani (cu tine chiar pe un ro1 intr-o alianta Saints) iar faptul ca pe forum am cont de vreo un an nu spune nimic altceva decat ca cenzura si ban-urile pe forum au depasit in era actuala cote mai mult decat alarmante. dar asta e un alt capitol, la fel cum bine ai punctat.

Era vorba de defenderii ce ajung in top. Tu, daca trimiti 3 soldati numai de dragul de a plimba trupele, ca multi asa zisi defenderi, nu vei aparea in nici un top. Era vorba de defenderii aia care dau tot sau aproape tot, ca sa apere.
      nusica

Am votat NU pentru ca eu unu am peste 10 ani de cand joc si as vrea sa joc versiunea aceea (nu mai stiu care era ca au fost tot felul de schimbari de atunci), cea in care primeai 1 sobolan ca recompensa la o misiune si nu puteai sa folosesti custi ca sa iei tu animale (una din distractii era sa ii arati inamicului ca dupa atacul lui sobolanul a ramas in viata)

cu tot felul de imbunatatiri s-a complicat jocul si necesita din ce in ce mai mult timp sau bagi gold si e mult mai simplu, dar cei care nu vor sa bage gold trebuie sa petreaca foarte mult timp ca sa poata sa ajunga la jumatate din nivelul unuia care foloseste gold si are deja "gradina zoologica" in sat ca sa nu fie atacat la inceputul serverului si sa poata sa faca linistit offence... deci unde mai e farmecul?

in momentul asta se poate face armata off lejer la inceputul serverului... bagi gold, iti faci "gradina zoologica" (nu consuma hrana deloc) si incepi sa ataci in jurul tau...daca ai suparat pe careva... nu-i problema ca au grija animalele de armata off care te va ataca... asa ca 1 jucator cu gold (parerea mea) poate face fata la atacuri din partea la vreo 5 jucatori fara gold lejer...asta la inceputul serverului... ba chiar scoate si catas cu mult timp inaintea lor si incepe sa le demoleze din sat

Salut,

În privința T3.6 - S-a postat în trecut motivul pentru care nu vor mai exista servere cu această versiune. A existat un interviu cu directorul jocului. Anunțul a fost postat aici.

Am rugămintea de a nu se devia de la subiect. Este vorba despre cele două caracteristici din RoA.

Acest sondaj a fost deschis pe toate domeniile și vă pot spune că într-adevăr se dorește și se va ține cont de preferințele jucătorilor. Argumentați-vă punctul de vedere, cu calm. Eu voi traduce și voi înainta echipei din Germania fiecare părere exprimată aici.

Buna ziua,

Votul meu a fost "NU" evident! :) ( argumente? pai tot ce a spus l-g se poate lua in considerare ).
      Totusi vreau sa vin si eu cu o parere sau mai bine spus o sugestie pentru echipa Travian. Este normal ca orice companie sa isi doreasca un profit mai bun si tot timpul vor incuraja oamenii sa bage gold in joc, dar se pot obtine bani de la jucatori si prin alta varianta.

Nu pot sa stiu exact cifrele dar banuiesc ca de pe un server de 1000 de jucatori numai vreo 300 - 400 baga gold ( fie el putin sau mult ), nu stiu sigur, dar oricum cu siguranta sunt mai multi jucatori care joaca fara gold. De ce nu vrea echipa Travian sa ia bani de la toti?

Va dau un exemplu foarte simplu, se poate face un server la care sa se perceapa taxa de inscriere, 1 singur server, nu 10, desi daca s-ar realiza macar unul, cred ca ar fi full. Astfel clientul vine, plateste la inceput participarea si joaca fara gold, fara avantaje, poate chiar fara conturi secundare, dar aici e mult mai greu dar nu cred ca este imposibil...

Asadar se poate face o analiza, cati bani baga 400 de jucatori si cati bani ar baga 1000 sau poate 2000 pentru ca daca omul stie ca nu exista posibilitate sa fie pacalit, o sa fie tentat sa rejoace acest joc... si poate cu o taxa pentru fiecare jucator s-ar ajunge la acel profit pe care compania vrea sa-l obtina.

In concluzie trebuie sa se inteleaga cateva lucruri, sunt foarte multi jucatori care sunt dispusi sa plateasca o suma de bani pentru a se juca si distra pe Travian dar sa fie o competitie corecta, jucatorii sa aiba drepturi egale!

Sper ca acest mesaj sa ajunga unde trebuie si sa mai fie si analizat, consider ca ambele parti au de castigat, voi va vedeti banii iar noi ne luptam corect si cinstit pana la capat!

Cu stima,
      Daenvgiell
      Never Say Never

CM Yaenara wrote:

Salut,

În privința T3.6 - S-a postat în trecut motivul pentru care nu vor mai exista servere cu această versiune. A existat un interviu cu directorul jocului. Anunțul a fost postat aici.

Da, mereu cand cineva aduce in discutie versiunea t3.6 se face referire la acest video, unde din pacate se denatureaza grav adevarul. Ce nu spune in clip acest domn printre multe altele, ca au bagat speed clasic doar pe .tr, .cz, .it, .com si un server clasic 1x pe .com (in total 4 speeduri si un 1x). Aceste servere s-au introdus intr-un moment cand pe fiecare dintre domeniile de mai sus, mai rula un speed, iar comul avea vreo 6-7 servere 1x in plina actiune, in plus nu au fost anuntate cand incep. In alta ordine de idei, cred ca aici au votat mai multi decat au votat acum implementarea din roa si asta in conditiile in care nu s-a stiut decat foarte tarziu de poll pentru ca evident nu a fost promovat si pe pagina travian a fiecarei tari si un alt aspect important, nu toti aveau facebook sa voteze.
      apps.facebook.com/my-polls/form/travian-poll

Daca tot vreti sa modificati ceva incurajati oamenii sa cumpere la licitatii, limitand numarul de obiecte ce pot fi cumparate la 5 pe zi, exact cat e limitarea la vanzare, astfel pot cumpara mai multi iar diferenta intre primele locuri din clasament si restul „turmei” devine mai mica. Multi jucatori renunta la joc din cauza celor care cumpara tot ce-si doresc creandu-si avantaje imense, experienta altora devenind nesemnificativa. Eu zic ca aceasta modificare ar creste vanzarea de gold.

Nu inteleg de ce votati niciuna, am jucat multe servere ca defender, producand 50-80-100k ( permanant fara ce am pierdut) deff si aparand pe altii. La final am ramas un necunoscut desi am pierdut mai multe resurse si trupe decat multi offenderi. De ce daca trupele mele au murit in satul aliatului sa nu iau eu medalia in moment ce practic eu am fost aparatorul....

Cu bonusul pentru alianta nu sunt de acord.

Salut,
      Am votat nu. Am jucat si deffender si mi se pare ca daca esti intr-o alianta cu niste lideri ok se va stii daca tu esti un deffender bun sau nu. De adversari nu ma intereseaza sa stie. Eventual s-ar putea redistribui pctele deff la sfarsitul serverului si in felul asta s-ar vedea si cine au fost deffenderii de top. Medaliile la profil sunt puse si pentru a face inamicul sa se gandeasca de 2 ori inainte sa atace. Dupa modificarea asta, daca vad medalii la profilul cuiva imi dau seama ca persoana respectiva isi trimite intotdeauna majoritatea sau toate trupele defensive la altii si ar putea fi o tinta perfecta de atacat.
      Mai degraba s-ar introduce modificari pt a ajuta liderii sa fie mai buni si a avea timp sa faca deffenderii sa se simta mai apreciati. Eventual un slot de sitter in plus pt 1 cont sau 2 din conducerea unei aliante, in functie de nr de membri sau niste tooluri pe platforma travian pt a stoca nr de trupe a jucatorilor, de calculare automata a resurselor trimise pt pushuri etc.
      Referitor la bonusuri, mi se pare ca nu e natural. De ce, daca as "dona" niste resurse, as imbunatati armurile sau as grabi instruirea trupelor?
      Sunt atatea alte plusuri pe care le-ati putea adauga, in afara de astea:
      Cum ar fi daca ai putea opri toate raidurile sau atacurile care pot fi oprite cu un singur buton? Sau sa ai o optiune la targ ca sa vezi un sumar cu toate resursele care vin spre tine pe ore, sau daca cineva seteaza o ruta de comert spre tine, sa o vezi la tine la targ? Sau, cum zicea si haus, sa limitati nr de licitatii ale unui jucator pe zi.

The post was edited 1 time, last by Cosmincosu ().

Cateva intrebari inainte de a vota...bine, in forma prezentata raspunsul ar fi NU la ambele dar poate mai obtinem detalii

La bonus cotizatii:

Bonusul primit de alianta este aleator?
      Cine decide unde se trimit resursele? Serverul, liderul aliantei, jucatorul insusi? Este cam vaga exprimarea: contribuie la alianta
      Limita presupun ca se reseteaza in proportie cu productia contului?
      Liderii aliantei sau eventual absolut toata alianta pot vedea cine a "prestat" la indeplinirea asa-zisei misiuni zilnice? Adica cine contribuie si cine se eschiveaza?
      Limita marita "aurifer" este evident comerciala, pe ideea ca daca un inactiv/zgarcit nu trimite nimic, sa suplineasca ceilalti tocand cateva monede...
      Nu s-ar putea ca cei care nu contribuie sa nu beneficieze nici de bonus? Daca se atinge target-ul, sa beneficieze strict cei care au contribuit (eventual proportional, nu identic ptr 1 resursa 1000 resurse 1000000 resurse, sau sa beneficieze cei care au trimis portia lor integral)
      La final contributia va fi probabil considerabila, eventual ar trebui eliminata la aparitia planurilor de WW?

La partea cu punctele defensive:

In forma propusa nu pare acceptabila. Nu am inteles daca se doreste inlocuirea totala a topului actual de aparatori, sau un top nou in paralel??? Nu ar fi corect sa se elimine cel existent, eventual adaugat ceva

Un element merita introdus si pentru cei care trimit intariri dar nu topuri saptamanale Ci din cele permanente, cu variante:
      -top invizibil pana la final server
      -top partial vizibil dar jucatorul sa poata vedea punctajul propriu, pe ce loc se afla si punctele celorlalti, fara numele lor, dupa care topul sa devina complet vizibil la final
      -experienta eroului nu am inteles niciodata de ce nu se aloca proportional cu forta defensiva trimisa (???) eventual schimbata impartirea egala cu una proportionala
      -top vizibil conducerii aliantei pentru jucatorii proprii? In rest ca la propunerea nr2?