Aventurile eroului III: Ziua a 3-a

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Aventurile eroului III: Ziua a 3-a

Mark își ieșea din minți dis-de-dimineață, îngrijorându-se și așteptând vești de la spionii trimiși în jurul orașului.
    Spre dezamăgirea lui, aceștia nu au adus nicio veste. Părea că Hunii s-au evaporat după atac, iar speranța de a-și vedea prietenul în viață scădea minut cu minut. Căutarea unui grup mic de călăreți pe un teren nemărginit părea la fel precum căutarea unui ac în carul cu fân.

Scopul acestei ambuscade a rămas, de asemenea, un mister...
    Răscumpărare? Atunci de ce se ascund?
    Răzbunare? Dar Lucius era unul dintre acei oameni rari care, în ciuda poziției sale în imperiu, nu avea dușmani cunoscuți. Ce rol ar avea un arhitect bătrân într-un trib nomad?!

Un sunet i-a captat brusc atenția lui Mark Atilius.

- Aha... după cum pot vedea, vechea mină chiar a avut o a doua ieșire; ești aici viu și nevătămat, și nu îngropat pe sub cărbuni.

Mark o recunoscuse imediat pe bătrâna vrăjitoare, pe care o întâlnise mai demult și își reamintise cum a scăpat din mină. Dar înainte să decidă ce să facă în privința acestei hoții, bătrâna continuă:
    - Îți propun o afacere: dacă mă ajuți, îți voi spune cine a atacat tabăra și cum îi poți găsi.
    Mark nu ezitase nicio clipă:
    - Ce trebuie să fac?
    - Există o bucată mică și veche de covor, pe care aș vrea să o păstrez ca pe o amintire bună, zâmbi pe furiș bătrâna. O centură de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu, nimic prețios... E păstrată într-unul din cuferele unui alchimist morocănos ce locuiește în apropiere. L-am ajutat recent, când s-a pierdut în pădure și pentru asta mi-a promis că îmi va da un răspuns corect la una dintre cele 4 întrebări pe care i le pot adresa. Iar dacă voi ghici în ce cufăr ține centura, aceasta va fi a mea. Ajută-mă să o iau și în schimb îți voi spune cum să ajungi la tabăra în care este ținut prizonier prietenul tău!
    - Tot nu cred vreun cuvânt pe care-l rostești... suspină Mark. Dar se pare că nu am o altă opțiune pentru a-mi salva prietenul...

Misiune: Ce întrebări ar trebui să pună vrăjitoarea pentru a afla în care cufăr se află centura? (există 3 cufere)

Indicii: Alchimistul va da trei răspunsuri greșite și unul corect și va răspunde doar cu „da” sau „nu”.

______

Vă rog să nu postați mai multe mesaje. Aveți opțiunea de a edita propriul răspuns. Dacă doriți să adăugați ceva la răspunsul vostru, sau să-l modificați complet - puteți face acest lucru cu opțiunea „Edit”.

Atenție! Trebuie să vă concentrați pe întrebările adresate și nu pe a afla numărul cufărului în care se află centura (nu vă fixați pe un anumit număr; numărul nu are importanță, ci metoda de aflare - adică ce întrebări sunt folosite).
  • 1.centura e in cuvarul 1 sau 2:
    caz 1a raspuns da = minte=> centura e in cufarul 3
    caz 1 b raspuns da si e adevarat => centura e in cufarul 1 sau 2
    2. centura e in cufarul 1?
    raspuns da=> minte = centura e in cufarul 2
    raspuns nu=< minte= centura e in cufarul 1

endari ro19 fire and sand
  • Cont TwyTy Server ts 19 ro Fire and Sand
    Raspuns
    Intrebare 1 EXISTA O CUREA IN CELE 3 cufere ? ( obligatoriu va fi Da)
    Intrebare 2 E IN CUFAR # 1 ? daca zice DA = minte /daca zice NU asta e cufarul
    Intrebare 3 E IN CUFAAR #2 ? daca zice DA = minte /daca zice NU asta e cufaru
    Intrebare 4 E in CUFAR #3 ? daca zice DA = minte /daca zice NU asta e cufarul

The post was edited 2 times, last by TwyTy ().

• raspuns intrebare :

1 intrebare: Se afla centrura intr-un din cele 3 cufere?
    2 intrebare: Se afla o centura in toate cufere?
    3 intrebare: Se afla centura in primul cufar?
    4 intrebare: Se afla centura in ak doilea cufar?

nume : Lasher sever : ro19 Fire and Sand
  • Vom considera cufar1 cufar2 si cufar3.

Intrebari:

1)Centura se afla in cufar1 sau cufar2?

2)Centura se afla in cufar1 sau cufar3?

3)Centura se afla in cufar2 sau cufar3?

4) Intrebare: Centura se afla in cufar1 sau cufar2?

In functie de raspunsul la prima si ultima intrebare:

NU / DA inseamna ca centura se afla in cufar1 sau cufar2 si cum la intrebarea 2 sau 3 a raspuns obligatoriu cu NU si DA sau DA si NU ne putem da seama in ce cufar e centura.
    Aceeasi logica se aplica si in cazul raspunsului la intrebrea 1 si 4 cu DA / NU.

cont: cosminp6
    Server:Ro
    Serverul(lumea) 19 - Fire and Sand
  • 1.mai tii minte ca te'am ajutat ?
    2.daca centura se afla in cufarul 1 , centura se afla in cufarul 2?
    3.daca centura se afla in cufarul 2 , centura se afla in cufarul 3?
    4.daca centura se afla in cufarul 3 , centura se afla in cufarul 1?

username: drogo
    server: ts1.travian.ro

The post was edited 1 time, last by baltes.iulian ().

• miubogdan94
    ro19

E adevarat ca e in cufarul 1 ?
    E fals ca e in cufarul 1?
    E adevarat ca e in cufarul 2?
    E fals ca e in cufarul 2?

2 raspunsuri cu Da la acelasi cufar si aflam in care e cufarul corect, si daca sunt raspunsurile sunt Da/Nu pt acelasi cufar , cufarul corect e 3.
  • Este centura in cufarul 1?
    Este centura in cufarul 2?
    Este centura in cufarul 3?
    Este centura in cufarul 4?
    Daca el raspunde obligatoriu cu 3 de nu si unul de da cum este in indiciu acesta va indica cufarul corect in cel la care raspunde cu da deoarece nu poate folosi decat un da si in rest este obligat sa minta.
    Nickname:pedala
    Server:tx3.travian.ro
  • Intrebarile cu raspunsul incorect, raspunsul fiind opus celui corect:
    E in primul cufar?-da
    E in al doilea cufar?-da
    E in al treilea cufar?-nu

Intrebarea cu raspunsul corect:
    E in al treilea cufar? raspunsul fiind da

Am presupus ca e in al treilea, dar cureaua se poate afla in orice cufar. Iar daca alchimistul spune 3 raspunsuri gresite si 1 corect( raspunsurile fiind gresite, nu negative) in acel cufar in care s-ar fi aflat cureaua, el ar fi raspuns cu nu, opusul lui da.

User: Eusebiu
    Server: Travian ro19
  • Vom nota cu I - primul cufar, II - al 2-lea cufar, III - al 3-lea cufar, cu F - fals si A - adevarat.

Intrebarile sunt:
    1. Centura de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in I si II ?

2. centură de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in I si III ?

3. centură de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in I si III ?

4. centură de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in II si III ?

Daca raspunsurile sunt:

1. DA(A)
    2. NU(F)
    3. NU(F)
    4. DA(F)
    sau
    1. NU(F)
    2. NU(F)
    3. DA(A)
    4. DA(F)
    Centura de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in I

Daca raspunsurile sunt:

1. DA(A)
    2. DA(F)
    3. DA(F)
    4. NU(F)
    sau
    1. NU(F)
    2. DA(F)
    3. DA(F)
    4. DA(A)
    Centura de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in II

Daca raspunsurile sunt:

1. NU(F)
    2. DA(A)
    3. NU(F)
    4. NU(F)
    sau
    1. DA(F)
    2. NU(F)
    3. DA(A)
    4. NU(F)
    Centura de brâu cu o încuietoare făcută dintr-o piatră de râu se afla in III

BOLECK ts19.travian.ro
  • Buna ziua,

Intrebarile sunt:

1. Este braul in A?
    2. Este braul in A?

Explicatie: daca primele 2 raspunsuri sunt diferite inseamna ca raspunsul corect a fost dat si unul gresit. In cazul asta intrebam:

3. Este braul in B?
    4. Este braul in C?

Ambele ar trebui sa fie gresite. Daca la 3 e rasp DA si la C e DA inseamna ca braul e in A. Daca zice NU la 3 si DA la 4 atunci e in B. Daca zice DA la 3 si NU la 4 atunci e in 4.

Daca prinele 2 raspunsuri sunt NU si NU inseamna ca este in A.

Daca primele 2 sunt DA si DA atunci intrebam:

3. Este braul in A sau B?
    4. Este braul in A sau B?

Daca zice DA si DA atunci e in B. Daca zice DA si NU sau NU si DA, atunci este in C.

Multumesc
    O zi frumoasa!

Vladimir Kj
    Ts19
  • Misiunea era sa spun intrebarile nu si toata logica din spate
    si ca sa raspund mai repede am pus doar intrebarile care trebuiesc spuse....aici dau si explicatia

Exemplu: obiectul se afla in cufarul 1, vrajitorul vrea sa ne pacaleasca cu 3

1) minte ca nu
    2) minte ca da
    3) spune adevarul, obligat da
    4) aici facem verificarea, intrebam daca e in 3, minte obligat ca da, si evident este in 1, pentru ca atunci a mintit si la intrebarea 2), si 1) unde am intrebat de cufarul 3

obiectul se afla in cufarul 1, vrajitorul vrea sa ne pacaleasca cu 2
    1) corect ca da
    2) minte ca da
    3) minte, obligat ca nu
    4) aici facem verificarea, intrebam daca e in 2, minte obligat ca da si evident este in 1, pentru ca atunci a mintit si la intrebarea 2), si 3) unde am intrebat de cufarul 2

si similar pentru obiect, daca se afla in cufarul 2, sau 3.

deci cheia e sa il faci sa spuna adevarul in primele 3 intrebari ca se te minta la cea de a patra intrebare
  • User: mihitarnoveanu@yahoo.com
    server: tx3.travian.ro
    Raspuns: Notam cuferele 1 2 3... apoi intrebam:

caz1
    e in cuferele 1 sau 2 da
    e in cuferele 1 sau 2 da
    2 miniciuni clar in cufarul 3

caz2
    e in cuferele 1 sau 2 da
    e in cuferele 1 sau 2 nu
    e in cuferele 1 sau 2 da
    inseamna ca da este minciuna si e in cufarul 3

caz3
    e in cuferele 1 sau 2 da
    e in cuferele 1 sau 2 nu
    e in cuferele 1 sau 2 nu
    inseamna ca nu este minciuna si apare si a 4-a intrebare care va fi cu raspuns minciuna
    e in cufarul 1 da (e in cufarul 2)
    e in cufarul 1 nu (e in cufarul 1)