Topic pentru discuții - Misiunea 3 (Aventurile Eroului)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Topic pentru discuții - Misiunea 3 (Aventurile Eroului)

Dragi jucători,

Această misiune și diferitele răspunsuri oferite pe toate domeniile Travian a ținut echipa de Community Manageri trează întreaga noapte. :D

Considerăm că răspunsul nostru este cel mai simplu și 100% corect (varianta 1), însă am mai găsit alte două soluții. Este posibil să mai existe și altele...

Așadar vă facem o propunere: Oricine va dovedi că oricare altă postare din topicul pentru concurs are o probabilitate de 100% (acele 4 întrebări adresate), va primi 150 aur în contul său. Iar dacă soluția a fost dovedită de altcineva în afară de participant, 50 aur va fi oferit persoanei care a postat varianta respectivă în concurs.

Se acceptă răspunsurile până Luni, 18 septembrie, la ora 15:00.

Link topic cu misiunea 3, pentru a revedea mesajele postate: Aventurile eroului III: Ziua a 3-a

Răspunsurile le postați aici.
    • Bună!

Eu am dat acelasi raspuns ca cel publicat de voi, aceeasi logica, doar ca am folosit in loc de cifre, stanga sau dreapta, am si argumentat la inceput principiul unei intrebari repetate!

Sper ca se poate verifica ! :D

Raspunsul dat de mine:
      ”Am citit de mai multe ori și am constatat că nicăieri nu se specifică că e interzis să pui aceeași de mai multe ori, sau că întrebările trebuie să fie diferite.

1. Centura se găsește în cufărul din stânga ?
      2. Centura se găsește în cufărul din stânga ?
      3. Centura se găsește în cufărul din stânga ?
      4. Centura se găsește în cufărul din dreapta ?

Ce este notat cu (x) reprezintă răspunsul adevărat !

VARIANTA 1: DA, DA, DA, DA (x) ; Rezultă Cufărul bun e cel din dreapta, pentru că nu poate răspunde corect cu DA la 3 întrebări.
      VARIANTA 2: NU (x), DA, DA, DA ; Rezultă Cufărul bun este cel din MIJLOC pentru că e clar că unul din primele 3 mesaje este corect și clar cel diferit de celelalte 2.
      VARIANTA 3: DA (x), NU, NU, DA ; Rezultă Cufărul bun este cel din STÂNGA pentru că e clar că unul din primele 3 mesaje este corect și clar cel diferit de celelalte 2.

Alte varinate de răspuns nu există, pentru că nu se mai îndeplinește condiția 1/4 adevărată.”

Max, ro1

The post was edited 1 time, last by Iulian Max ().

• Salutari din nou,

Intreb de 2 ori daca aleg una din cuferele din margine gasesc centura, si sunt 3 posibile cazuri:

1 un raspuns negativ si unul pozitiv, mai intreb inca o data aceiasi intrebare, si mai am 2 cazuri:
      1a al3lea raspuns e negativ, stiu ca se afla in stanga sau in dreapta, si ca mi-a ramas ca al4lea va fi raspuns minciuna,
      1b al3lea raspuns e pozitiv, atunci stiu ca centura se afla in centru si
      imi ramane sa verific cu al4lea raspuns care va fi minciuna.

2 ambele raspunsuri sa fie pozitive, si atunci stiu clar ca sunt mintit
      si centura e in mijloc (imi ramane sa intreb inca 2 intrebari orice);

3 ambele raspunsuri sa fie negative, si atunci stiu ca cea din mijloc nu
      are centura, si intreb daca cea din mijloc are centura, si aici am
      2cazuri:
      3a raspunsul sa fie pozitiv, stiu ca ma minte, si intreb a4a intrebare
      daca stanga(sau dreapta) are centura, stiind ca al4lea raspuns va fi
      adevarul.
      3b raspunsul sa fie negativ, stiu ca a folosit raspunsul adevarat, si
      intreb daca stanga(sau dreapta)are centura, stiind ca al4lea raspuns va
      fi minciuna.

cont wut, ts19 (fire and sand).

Spor,
    • Deci, cineva a propus așa,

1. Este in cufărul 1 sau 2?
      2. Este in cufărul 2 sau 3 ?
      3. Este in cufărul 1 sau 3 ?
      4. Este brâul in cufărul x ?

Acum... daca primele răspunsuri sunt da, da, brâul poate fi doar in primul sau al 3-lea cufar si știm ca urmează doua minciuni deci putem întreba: 3. Se afla brâul in cufărul 1?

Sau putem pune toate cele 4 intrebari.

Totuși presupun ca alchimistu nu va ajunge in aceasta situatie...așa ca întrebările 3 si 4 sunt

3. Este in cufărul 1 sau 3?
      4. Este in cufărul 2 ?

As putea detalia dar raționamentul este următorul:

Oricare set de 2 întrebări care neaga sau confirma prezenta brâului in toate cele cele 3 cufere deodata are un adevăr si o minciuna rezultând ca celelalte 2 răspunsuri sunt minciuni, de aici ne putem da seama ușor in ce cufăr se afla brâul.

Se poate testa pentru orice combinație posibila, cred ca voi detalia mai amănunțit maine :love:

The post was edited 4 times, last by Tragabuce ().

• Buna seara,

Raspunsul meu a fost:

1) Se afla in cufarul 1 sau 2

2) Se afla in cufarul 2, sau 3

3) Se afla in cufarul 1, sau 3

4) Se afla in cufarul in care reiese el ca minte?

Explicatii:

Primele trei intrebari sunt mereu acelasi, indiferrent de ce raspunde vrajitorul:
      1) Intrebam vrajitorul daca braul se afla in cufarul 1 sau cufarul 2?
      2) Intrebam vrajitorul daca braul se afla in cufarul 2 sau cufarul 3?
      3) Intrebam vrajitorul daca braul se afla in cufarul 3 sau cufarul 1?

Ce poate raspunde vrajitorul la aceste 3 intrebari:
      Intrebarea 1 Intrebarea 2 Intrebarea 3
      v1) NU NU DA
      v2) NU DA NU
      v3) DA NU NU
      v4) DA DA NU
      v5) DA NU DA
      v6) NU DA DA

Daca spune de 2 ori NU, si odata DA, pentru ca, cu 2 intrebari ocupi toate variantele posibile de cufere, intru-una din intrebarile la care a raspuns cu NU a mintit, in cealalta la care a raspuns cu NU a spus adevarul, iar la cea care a raspuns cu DA, a mintit, iar la intrebarea 4 trebuie sa minta.

Daca spune de 2 ori DA, si odata NU, pentru ca, cu 2 intrebari ocupi toate variantele posibile de cufere, si pentru ca poate spune o singura data adevarul, intru-una din intrebarile la care a raspuns cu DA a mintit, in cealalta la care a raspuns cu DA a spus adevarul, iar la cea care a raspuns cu NU, a mintit, iar la intrebarea 4 trebuie sa minta.

Cea de a patra intrebare se pune in functie de raspunsurile la primele 3 intrebari.

Pt. v1) din raspunsurile la primele 3 intrebari reiese ca braul se afla in cufarul 2, pentru ca la intrebarea 3 a mintit cu DA. Intrebarea 4 este: Braul se afla in cufarul 2? Ni se raspunde NU, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 2.

Pt. v2) din raspunsurile la primele 3 intrebari reiese ca braul se afla in cufarul 1, pentru ca la intrebarea 2 a mintit cu DA. Intrebarea 4 este: Braul se afla in cufarul 1?Ni se raspunde NU, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 1.

Pt. v3) din raspunsurile la primele 3 intrebari reiese ca braul se afla in cufarul 3, pentru ca la intrebarea 1 a mintit cu DA. Intrebarea 4 este: Braul se afla in cufarul 3?Ni se raspunde NU, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 3.
      [b][/b]
      Pt. v4) din raspunsurile la primele 3 intrebari reiese ca braul se afla in cufarul 1, sau 3, pentru ca la intrebarea 3 a mintit cu NU. Intrebarea 4 este (relevanta): Braul se afla in cufarul 1?
      Daca ni se raspunde NU, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 1.
      Daca ni se raspunde DA, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 3.

Pt. v5) din raspunsurile la primele 3 intrebari reiese ca braul se afla in cufarul 2, sau 3, pentru ca la intrebarea 2 a mintit cu NU. Intrebarea 4 este (relevanta): Braul se afla in cufarul 2?
      Daca ni se raspunde NU, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 2.

Daca ni se raspunde DA, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 3.

Pt. v6) din raspunsurile la primele 3 intrebari reiese ca braul se afla in cufarul 1, sau 2, pentru ca la intrebarea 1 a mintit cu NU. Intrebarea 4 este (relevanta): Braul se afla in cufarul 1?
      Daca ni se raspunde NU, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 1.
      Daca ni se raspunde DA, stiind ca la intrebarea 4, nu poate decat sa minta, braul se afla in cufarul 2.
    • Varianta voastra nu e buna. Momentan am verificat-o pe prima. De exemplu: sa zicem ca e in cufarul 3..
      1. Este in cufarul 1? NU
      2. Da
      3. Da
      4. da
      Cum va dati seama ca e in 3 si nu e in 2? Pt ca el a dat 3 raspunsuri false si unul adevarat. Edit: pt cazul asta am primit raspunsul.

Varianta mea are probabilitate 100% si e rezolvata cu tabele de adevar si facuta schema logica in pc.

1. Este in 1 sau 2?
      2. Este in 1 sau 2?
      3. Este in 1?
      4. Este in 3?

Pp ca se afla tot in cufarul 3.
      1. Nu
      2. Da
      3. Da
      4. Nu

Aici a fost cazul in care alchimistul e sincer si raspunde din prima.

Pp ca alchimistul va vrea sa minta chiar daca stie adevarul. Exp:
      1. Da
      2. Da
      3. NU
      4. Nu

Din primele 2, avand acelasi raspuns, stim ca minte pt ca nu va spune 2 adevaruri ci doar unul. Asadar, nu e in 1 sau 2. Apoi raspunsul 3 ne confirma ca nu e in 1(adevarul), iar 4 ne da raspunsul corect pt ca este a treia minciuna.

Ultima varianta poate fi:

1. Da
      2. Da
      3. Da
      4. Da

Din primele 2 stim ca minte, al 3-lea e tot minciuna pt ca nu e in 1 sau 2 de la raspunsul anterior. Al 4-lea e adevarul.

Pt celelalte cufere e similara rezolvarea. Varianta aceasta este singura care poate afla raspunsul chiar daca alchimistul minte la o intrebare la care stir raspunsul corect.

The post was edited 1 time, last by ChristianP ().

• ChristianP,
      "Varianta voastra nu e buna. Momentan am verificat-o pe prima. De exemplu: sa zicem ca e in cufarul 3..
      1. Este in cufarul 1? NU
      2. Da
      3. Da
      4. da
      Cum va dati seama ca e in 3 si nu e in 2? Pt ca el a dat 3 raspunsuri false si unul adevarat."
      Eu am argumentat solutia asta in raspunsul meu.
      Din moment ce la prima intrebare primim un raspuns diferit de celelalte doua, rezulta ca acel raspuns este corect si celelalte 2 gresite, iar de asemenea rezulta ca si raspunsul la a patra intrebare este gresit.
      Pt cazul expus, decidem ca NU-ul dat la prima intrebare este corect, deci centura nu este in primul cufar, iar DA-ul dat la a patra intrebare este gresit, deci centura nu este in al doilea cufar. De aici rezulta ca centura este in al treilea.
      Sper ca am fost clar.
    • Inca sustin varianta mea de raspuns. Este explicat destul de detaliat cat sa inteleaga toata lumea

Aventurile eroului III: Ziua a 3-a

Edit:
      Intrebarile de la cazul 2.3 mereu dau raspunsul bun. Spun asta in caz ca va ganditi ca am folosit mai mult de 4 intrebari. Intr-un caz real, din moment ce ai aflat cand a spus adevarul nu mai stai sa te complici, de asta sustin ca raspunsul meu e unul atat corect, cat si rational.

Explicatia din postul original e suficienta, n-are rost sa fac spam aici.

The post was edited 2 times, last by Filipanu ().

• Eu am constat ca varianta 1 pe care o credeti voi (Community Manageri) corecta este cel mai departe de adevar.
      "
      1) Soluția noastră:

Este în cufărul 1?

Este în cufărul 1?

Este în cufărul 1?

Este în cufărul 2? [/b]

[b]Explicatie: excludeti cufarul 3 ..sa presupunem ca centura este in cufarul 3 cum ghiceste vrajitoarea dupa cele 4 intrebari de sus (Varianta 1 Community Manageri) ca centura se afla in cufarul 3 ? Cum poate alchemistul sa ofere un raspuns corect daca centura se afla in cufarul 3 care este omis la intrebari? [/b]
      Vrajitoarea trebuie sa adreseze o intrebarea care sa vizeze cufarul cu centura pentru ca alchemistul sa-i ofere centura, practic cu trei intrebari trebuie sa afle exact unde este si cu a patra sa castige centura.

[b]Eu am avut de ales intre 3 variante de raspuns , conform regulamentului am ales una din urmatoarele.[/b]
      1. 1

• Centura este in primul cufar?
      • Centura este in al doilea cufar?
      • Centura nu se afla in unul din cele doua cufere?
      • Centura este in ultimul cufar?

Aici se poate inlocui primul cufar cu cufar 1 , al doilea cu cufar 2 si ultimul cufar cu cufar trei. Astfel avem acelasi raspuns doar formulat mai clar.
      • Centura este in cufarul 1?
      • Centura este in cufarul 2?
      • Centura nu se afla in unul din cuferele 1 sau 2 ?
      • Centura este in cufarul 3 ?
      Explicatie : ne bazam pe raspunsul de la a 3 a intrebare
      • 1 da
      • 2 da
      • 3 da sau nu
      • 4 da
      Automat daca spune NU la a 3 a intrebare va minte la prima intrebare si a 2 a (centura se afla in cufarul 3), daca spune DA minte la a prima si a 2 a intrebare ( cureaua se afla in cufarul 3)
      • 1 nu
      • 2 da
      • 3 nu sau da
      • 4 da
      Automat daca spune NU minte la prima si a 2 a intrebare ( cureaua este in cufarul 1), daca spune DA minte la prima si a 4 a intrebare ( cureaua se afla in cufarul 2)
      • 1 da
      • 2 nu
      • 3 nu sau da
      • 4 da
      Automat daca spune NU minte la a 2 a si a 4 a intrebare( cureaua se afla in cufarul 1) , daca spune DA minte la a prima si a 4 a intrebare (cufarul se afla in cufarul 2)

1. 2

• Se afla in cufarul 1 sau 2
      • Se afla in cufarul 2, sau 3
      • Se afla in cufarul 1, sau 3
      Explicatia: A fost oferita de mai multi utilizatori , nu cred ca mai este nevoie sa o reiau si eu
    • Yaenara wrote:

Lista jucătorilor care au răspuns corect la această misiune:

Varianta 1:
      #20 mihix - rox
      #21 Obi Wan Kenobi - ro19
      #22 neovox - ro19
      #31 Iulian Max - nick și server te rog, iar pe viitor nu mai uita să le menționezi!
      #35 taina_pisicilor - ro5
      #37 OverStreet - ro19
      #43 Cosmincosu_RO - C&E - ts1

Varianta 2:
      #26 john29 - ro1

Varianta 3:
      - -

Iar câștigătorii sunt:

#20 mihix - rox - primul care a răspuns corect, prin urmare va primi 50 aur.

Pentru premiul de 30 aur: îi vom recompensa pe toți ceilalți jucători din listele de mai sus.

Premiile au fost adăugate! (cu excepția jucătorului Iulian Max - aștept mesajul tău)

Așteptăm în continuare comentariile voastre și posibile rezolvări în topicul acesta: Topic pentru discuții - Misiunea 3 (Aventurile Eroului)
      Echipa de Community Manageri, nu mai sta o noapte treaza sa verifice si raspunsul meu? :) sau din ce motiv nu a fost validata optiunea mea?

Filipanu wrote:

Inca sustin varianta mea de raspuns. Este explicat destul de detaliat cat sa inteleaga toata lumea

Aventurile eroului III: Ziua a 3-a

Edit:
      Intrebarile de la cazul 2.3 mereu dau raspunsul bun. Spun asta in caz ca va ganditi ca am folosit mai mult de 4 intrebari. Intr-un caz real, din moment ce ai aflat cand a spus adevarul nu mai stai sa te complici, de asta sustin ca raspunsul meu e unul atat corect, cat si rational.

Explicatia din postul original e suficienta, n-are rost sa fac spam aici.
      Asemenea, si varianta Filipanului e corecta.

Multumesc pentru un raspuns,

The post was edited 1 time, last by gunnerdk ().

• Yaenara wrote:

Dragi jucători,

Această misiune și diferitele răspunsuri oferite pe toate domeniile Travian a ținut echipa de Community Manageri trează întreaga noapte. :D

Considerăm că răspunsul nostru este cel mai simplu și 100% corect (varianta 1), însă am mai găsit alte două soluții. Este posibil să mai existe și altele...

Așadar vă facem o propunere: Oricine va dovedi că oricare altă postare din topicul pentru concurs are o probabilitate de 100% (acele 4 întrebări adresate), va primi 150 aur în contul său. Iar dacă soluția a fost dovedită de altcineva în afară de participant, 50 aur va fi oferit persoanei care a postat varianta respectivă în concurs.

Link topic cu misiunea 3, pentru a revedea mesajele postate: Aventurile eroului III: Ziua a 3-a

A trecut si ziua de Luni, 18 septembrie, ora 15:00. Este agasanta asteptarea, dati macar un anunt ca "vom intarzia datorita ..." dar nu lasati oamenii sa astepte, la misiunea a3a nu inteleg de ce raspunsul meu nu a fost acceptat cand are o probabilitate de 100%! Am incercat sa-ti trimit un mesaj (Yaenara) dar nici cum nu pot, asa ca-mi ramane doar sa mai scriu un post aici.

• gunnerdk wrote:

Yaenara wrote:

Dragi jucători,

A trecut si ziua de Luni, 18 septembrie, ora 15:00. Este agasanta asteptarea, dati macar un anunt ca "vom intarzia datorita ..." dar nu lasati oamenii sa astepte, la misiunea a3a nu inteleg de ce raspunsul meu nu a fost acceptat cand are o probabilitate de 100%! Am incercat sa-ti trimit un mesaj (Yaenara) dar nici cum nu pot, asa ca-mi ramane doar sa mai scriu un post aici.

Salut,

Te rog citește topicul de final: Aventurile eroului III: Călătoria spre Egipt - Final
    • Yaenara wrote:

gunnerdk wrote:

Yaenara wrote:

Dragi jucători,

A trecut si ziua de Luni, 18 septembrie, ora 15:00. Este agasanta asteptarea, dati macar un anunt ca "vom intarzia datorita ..." dar nu lasati oamenii sa astepte, la misiunea a3a nu inteleg de ce raspunsul meu nu a fost acceptat cand are o probabilitate de 100%! Am incercat sa-ti trimit un mesaj (Yaenara) dar nici cum nu pot, asa ca-mi ramane doar sa mai scriu un post aici.Multumesc pentru un raspuns,
      Salut,

Te rog citește topicul de final: Aventurile eroului III: Călătoria spre Egipt - Final
      Ok, ce pot sa fac (plangere sau whatever) daca propunerea "Oricine va dovedi ca oricare alta postare din topicul pentru concurs are o probabilitate de 100%, va primi 150aur in contul sau" nu a fost respectata? Pentru ca nu mi se pare corect, sa stau sa-mi pierd timp sa gasesc o solutie, iar community managerii sa nu poata analiza daca varianta e corecta sau nu.
      In plus, sa declarati deschis, ca restul variantelor nu sunt bune, si ulterior sa va dati totusi seama ca sunt variante bune, cine e tras la raspundere? Adica voi chiar nu va asumati nici o responsabilitate? Suntem la piata aici? Pe unii ii servim pe altii nu?
      Pe faptul ca deja ati declarat ca nefiind o solutie, varianta postata de mine, mi-am pierdut sansa la a participa la unele din castigurile care au fost deja acordate.

Rog si astept o rezolvare la aceasta situatie,
      Andrei (wut s19).