Dan 5: Put do Egipta

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Dan 5: Put do Egipta

Lucius, Mark i Tiberius su sjedili pored vatre, pili dobro vino i razgovarali o njihovim avanturama. Pravo je čudo da niko nije ozlijeđen i da su Huni bili zadovoljni odgovorom i oslobodili Luciusa.
    - Gdje idemo? - upitao je Mark Luciusa. - Nisi promijenio mišljenje o Egiptu, zar ne?
    - Naravno da ne! Neću promijeniti mišljenje sve dok sam živ. - odgovorio je bivši arhitekta - Memphis, Karnak, Giza - Želim ih sve vidjeti! Ali prije svega želim vidjeti piramide u Gizi! Međutim, nakon svega što se dogodilo ne želim više putovati sam. Sada kada su granice otvorene, Egipćani su posvuda. Jedan od ovih 5 karavana sigurno ide na pravo mjesto, ali kako možemo saznati ko od njih ide do Gize i kada? Počeo sam učiti njihov jezik prije mjesec dana jer oni ne govore latinski. Možeš li da saznaš sa kojim karavanom treba da putujemo?

Evo što je Mark otkrio o tih 5 karavana.

U blizini pijace nalazi se pet vodiča koji stoje jedan pored drugog.
    • Čovjek u zelenom odijelu je Ahmed, on kreće u 05:00.
    • Čovjek u sredini ima 12 deva.
    • Mustafa kreće u 05:45.
    • Omar ima 15 deva i on stoji lijevo od čovjeka u zelenom odijelu.
    • Desno od čovjeka u plavom odijelu je onaj koji ide u Memphis.
    • Karim vodi karavan do Thebes.
    • Pored čovjeka u crnom odijelu je vodič karavana koji posjeduje 14 deva.
    • Karavan za Karnak kreće u 06:00.
    • U 05:20 kreće karavan koji vodi Youssef i on stoji desno od čovjeka koji ide za Memphis.
    • Karavan sa 16 deva ide za Alexandriu.
    • Pored vodiča koji kreće u 05:20 je čovjek koji posjeduje 13 deva.
    • Čovjek koji stoji na jednom kraju nosi crveno odijelo.
    • Vodič s 12 deva kreće u 05:30.
    • Čovjek u crvenom i čovjek u crnom odijelu stoje jedan pored drugoga.
    • Karavan za Alexandriu kreće u 05:00.

Zadatak 5: Ko nosi žuto odijelo? Koji karavan ide do Gize?
    Potrebno je 2 dana za rješavanje ovog zadatka, tako da će pobjednici biti objavljeni tek u ponedjeljak.