Dan 5: Put do Egipta

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

Would you like to know what’s going on in the Tournament 2017 Finals?
Keep yourself updated by reading "The Corner"!

• Dan 5: Put do Egipta

Lucius, Mark i Tiberius su sjedili pored vatre, pili dobro vino i razgovarali o njihovim avanturama. Pravo je čudo da niko nije ozlijeđen i da su Huni bili zadovoljni odgovorom i oslobodili Luciusa.
    - Gdje idemo? - upitao je Mark Luciusa. - Nisi promijenio mišljenje o Egiptu, zar ne?
    - Naravno da ne! Neću promijeniti mišljenje sve dok sam živ. - odgovorio je bivši arhitekta - Memphis, Karnak, Giza - Želim ih sve vidjeti! Ali prije svega želim vidjeti piramide u Gizi! Međutim, nakon svega što se dogodilo ne želim više putovati sam. Sada kada su granice otvorene, Egipćani su posvuda. Jedan od ovih 5 karavana sigurno ide na pravo mjesto, ali kako možemo saznati ko od njih ide do Gize i kada? Počeo sam učiti njihov jezik prije mjesec dana jer oni ne govore latinski. Možeš li da saznaš sa kojim karavanom treba da putujemo?

Evo što je Mark otkrio o tih 5 karavana.

U blizini pijace nalazi se pet vodiča koji stoje jedan pored drugog.
    • Čovjek u zelenom odijelu je Ahmed, on kreće u 05:00.
    • Čovjek u sredini ima 12 deva.
    • Mustafa kreće u 05:45.
    • Omar ima 15 deva i on stoji lijevo od čovjeka u zelenom odijelu.
    • Desno od čovjeka u plavom odijelu je onaj koji ide u Memphis.
    • Karim vodi karavan do Thebes.
    • Pored čovjeka u crnom odijelu je vodič karavana koji posjeduje 14 deva.
    • Karavan za Karnak kreće u 06:00.
    • U 05:20 kreće karavan koji vodi Youssef i on stoji desno od čovjeka koji ide za Memphis.
    • Karavan sa 16 deva ide za Alexandriu.
    • Pored vodiča koji kreće u 05:20 je čovjek koji posjeduje 13 deva.
    • Čovjek koji stoji na jednom kraju nosi crveno odijelo.
    • Vodič s 12 deva kreće u 05:30.
    • Čovjek u crvenom i čovjek u crnom odijelu stoje jedan pored drugoga.
    • Karavan za Alexandriu kreće u 05:00.

Zadatak 5: Ko nosi žuto odijelo? Koji karavan ide do Gize?
    Potrebno je 2 dana za rješavanje ovog zadatka, tako da će pobjednici biti objavljeni tek u ponedjeljak.