Mistrzostwa Traviana 2017 [15.11.17 - ...]. O wszystkim i o niczym

• International

By using our site, you accept the use of cookies to make your visit more pleasant, to offer you advertisements and contents tailored to your interests, to allow you to share content on social networks, and to create visit statistics for website optimisation. More information

• "a to już akurat testują, na noworocznym jest mapa 250, a nie 400, trochę mało tam kont do takiego testu, ale jakiś pogląd dostaną, dla zwiększenia frekwencji dali tam dodatkowe nacje"

O prosze a to był mój pomysł, jakieś 2-3 lata temu nawet pisałem o tym na fg, jak widać neon ma zawsze rację;)

"Lalka zagrała pierwszy serw finałowy i to bez cudakowania, więc się nie dziwię, że chce jeszcze więcej 4fan, jak zagra kiedyś pod cudaka to może będzie bardziej całościowo patrzeć"

Przecież po artach lalka głównie ze swoim sojuszem latała po ps i sprzedawal a ps gdzie te offy lecą :D :D :D
      Faktycznie fun miala

"stara się jak najbardziej profesjonalnie rozegrać dany serw"

I na staraniach sie kończy;)

"problem jest, bo co nie wymyślą to my gracze, pierwsze co robimy to szukamy luk w Ich pomysłach i sami sobie tą grę w zasadzie "uśmiercamy""

Problem polega tez na tym że oni (tworcy) nie słuchają graczy, a jak słuchają to jest już za późno;) masz przykład mapy - pisałem o tym dawno temu, dopiero teraz to wprowadzają... teraz? Niby lepiej późno niż wcale no ale bez jaj
      I przez to ta gra jest usmiercana, no i przez to też ze mlode pokolenie wybiera konkurencje
    • aviator_p09_PL wrote:

czy cudaki na finałowym nie powinny w dzisiejszych czasach być stawiane jedynie do 50 levla, do 25go na jednym planie, następne na drugim?
      aktualnie te drugie 50 levli to przecież sadyzm na graczach, który w wyniku końcowy praktycznie już nic nie zmienia
      A tu akurat poruszyles naprawde ciekawe zagadnienie, ta czesc gry (od 50 lvl) jest wyjatkowo nudna i warto by tu cos pozmieniac (?) by uatrakcyjnic rozgrywke.
      A siodmego dnia Bog stworzyl Japonki ;)
    • wydaje mi sie ze zwykla sieczka miedzy graczami pochlania znacznie wiecej monet niz kilka cudow i cudacznych ofikow-ale to moje zdanie poparte wylacznie moja gra;]moze inni gracze nie robia palisady ,nie odbudowywuja pol i zniszczonej infry monetami :/
    • Andy ok, więcej- dużo więcej;) ale jeżeli można wycisnąć z serwera jeszcze wiecej, to kto by tego nie robił? Tym bardziej że xxx graczy przechodzi tez już w tym czasie na inne serwery i tam ładują $ - to z tego zabitego mogą sobie jeszcze wykręcić, jak ręcznik

Gdybym miał wpływy z traviana napewno bym nie skróci cudakow, po co rezygnować z pewnej kasy ? Przeciez wiadomo ze ci co cud buduja sie nie skasuja i jeszcze przez nich xxx graczy wchodzi na konta
    • neon wrote:

"problem jest, bo co nie wymyślą to my gracze, pierwsze co robimy to szukamy luk w Ich pomysłach i sami sobie tą grę w zasadzie "uśmiercamy""

Problem polega tez na tym że oni (tworcy) nie słuchają graczy, a jak słuchają to jest już za późno;) masz przykład mapy - pisałem o tym dawno temu, dopiero teraz to wprowadzają... teraz? Niby lepiej późno niż wcale no ale bez jaj
      I przez to ta gra jest usmiercana, no i przez to też ze mlode pokolenie wybiera konkurencje
      słuchają i wiele naszych i własnych pomysłów testują, na tzw urodzinowych

gdy posłuchali graczy i zareagowali na problem nadmiernego push-a, tworząc automatyczny system antypuszowy, to wiesz czym odpowiedzieli gracze

gdy choć trochę chcieli to opóźnić i zmienili zasady o.o. to płacz na forum - co się dzieje? co to jest?, aż się bali rozszerzyć o.o. o oazy, by ograniczyć konta jedynie czyszczące hirkami - przecież to by było straszne, że jaszcze bardziej tylko umiejętności graczy decydowały by kto poleci po lepsze 15c i będzie miał lepszy start - i tak by coś wymyślili np. 10x więcej wioch na start i liczenie gdzie się udało wylosować wiochę bliżej 15c

pominę już nasze inne ciągotki, i gdy dostajemy serwery bezcudakowe to i tak wbrew jakiejkolwiek logice tworzymy koalicje na pół serwera (za chwilę będziemy się domagać możliwości sumowania punktów zwycięstwa)

szukali uatrakcyjnienia - hirek dostał zabawki i pojawiły się SM, i ile z tym musieli walczyć, by chociaż ograniczyć przerzucanie srebra między kontami, ile musieli wprowadzać zmian, np. w częstotliwości używania wiader
      ja na ich miejscu momentalnie zrezygnowałbym likwidacją aukcji i SM, wprowadziłbym sklep z limitami zakupu i cenami zależnymi od dnia serwera z lekką korektą uzależnioną od popytu, ale oni się męczyli by gracze mieli trochę więcej zabawy z licytacji (zawsze to trochę adrenalinki, gdy się czeka i sprawdza, za ile się uda kupić czy coś sprzedać)

takich przykładów można znaleźć znacznie więcej

to tylko moje prywatne zdanie, ale to gracze bardziej decydują czy ta gra jest uśmiercana, twórcy jedynie korygują nasze pomysły (może i rzeczywiście czasami za późno) i dbają aby coś na tym zarobić, ale to my nie oni decydują o granicach etyki i nic po ich mniej czy bardziej spóźnionych reakcjach i tak postawimy na swoim.
    • Wypowem sie jako gracz nie tylko traviana (traviana zawsze traktowalem jako odskocznie od gier mmorpg i innych gier sieciowych), rynek gier znam bardzo dobrze interesuje sie nim juz nascie lat, ale do rzeczy. Tworcy biora pod uwage i czytaja opinie graczy z tym ze dla nich kluczowa nie jest opinia weteranow, najwazniejszy dla utrzymania tytulu na rynku jest naplyw nowych graczy. Zawsze i wszedzie, Weteran < Nowy gracz i tu jest problem bo weteran znajacy gre na wylot jest zamkniety na fundamentalne zmiany, bo to bedzie musial na nowo uczyc sie mechaniki, trikow i nie bedzie juz brylowal i wyroznial sie na tle nowego gracza i nie mowcie ze tak nie jest, bo wszedzie da sie przeczytac od weteranow ze stare bylo lepsze, czy to travian czy WoW Vanilla itp. itd. Do tego rynek gier od premiery naszego traviana zmienil sie calkowicie, nastapil najpierw wysyp gier przegladarkowych co rozbilo graczy po setkach gier, nastapila casualizacja w grach, wszystkich bo zarowno w przegladarkowych to widac jak i grach mmorpg, upraszczanie mechanik, szybsze lvlowanie i latwiejsze z znacznikami na mapach, wymieniac mozna caly dzien. Obowiazek to juz nie te czasy, stad bardziej popularne sa jakies cash of clansy o od traviana, tam 3 dni cie ni ma nic sie nie dzieje, nowe pokolenia graczy nie lubia gier gdzie mozna stracic wszystko. Do tego moda na Mobilne tytuly jak cos jest gra typu travian i nie ma apki na androida i ios to nie istnieje dla nowego gracza. Tworcy traviana w pewnym momencie obrali kurs na nowa gre w marce travian a mianowicie Kingdoms. To mialo byc to, stary travian w nowej oprawie z zmianami pod casualizacje i apki na smartfony, stary travian pewnie mial juz byc tylko wspierany ale bez zadnych wiekszych nowosci itp, niestety prawda okazala sie dla nich brutalna tam nikt nie gra, mimo wielu reklam, wiec postanowili ratowac jednak starego traviana w ktorego gra kilkanascie razy wiecej ludzi niz w nowa gre ktora prawdopodobnie okazala sie wtopa nawet finansowa. To wszystko oznacza ze w travianie nie ma nowych graczy i raczej nie bedzie, gra stoi w miescu a jak gra sie nie rozwija, nie ma nowej zawartosci co jakis czas to umiera. Tworcy sa w kropce bo maja starych maniakow ktorzy nie chca zmian i uciekna jak zaczna zbyt duzo mieszac ale bez takich zabiegow nowego gracza nie zobacza... Zbyt dlugo byli zamknieci na aktualizowanie gry sluchajac wlasnie Was graczy, kazda zmiana to krecenie nosem spolecznosci, tych co to blokowali coraz mniej wiadomo stary gracz sie wykrusza, dlatego naplych nowych zawsze w grach online jest wazniejszy nawet niz odejscie weterana, niestety tworcy travianka sa spoznieni i teraz upadku tego tytulu raczej nic nie uratuje. Ale sie rozpisalem, sorki za literowki i brak polskich znakow ale pisze z telefonu, nudy w pracy ;)
    • nie mogę już edytować, a właśnie przeczytałem pytanie Lalki, jakie chciałaby zadać twórcom poprzez Turka na wycieczce do siedziby Traviana

dotyczy pytania pierwszego

tak się zastanawiam, czemu chcemy ułatwień a nie utrudnień, przecież wszelkie ułatwienia są znacznie bardziej wykorzystywane przez doświadczonych graczy, ułatwienia zawsze powodują zwiększenie dysproporcji i jeszcze większą ucieczkę "klasy średniej" z traviana, czyli zmniejszenie ilości graczy

mam całkiem odmienne zdanie niż Lalka, ale to moje zdanie i może się mylę

było testowane ograniczenie farmingu poprzez brak możliwości farmienia zawsze do poziomu kryjówek, był limit ileśtam procent produkcji danej wiochy - efekt - gracz udowodnił, że pomimo ograniczenia, farmił 2x więcej niż jest farmione na porównywalnym serwerem pod względem czasu trwania serwera i ilości kont bez takiego ograniczenia

aktualnie przez wspomniany mikrofarming, cieszę się jak dziecko bateryjką gdy uda mi się przynieść więcej niż 50 sztuk jakiejkolwiek surki

ja bardziej byłbym za ograniczeniem LG, np. z LG można puścić grabkę powiedzmy co 3h, a jak chce się więcej to trzeba grabić z "ręki",
      kiedyś nie było natarów i było więcej graczy, może wręcz przeciwnie, wyeliminować z gry wioski natarów
      wioski graczy nieaktywnych kasować, by nie blokowały miejsca na mapie

może wtedy gracze skupili by się na grze między sobą, a nie z wiochami systemu, aktualnie jest nuda, każdy grabi natarów i czeka, aż stworzy potworka, wyczyści artka, nastuka na artku od nowa offa i dopiero zaczyna grać, sorry nie grać tylko masakrować słabszego, bo wcześniej nikt cię nie ruszy, bo widzą, że konto aktywne (choć często słabo aktywne), no może zobaczysz jakiś skan, ale albo się ten skan nie przebije, albo ktoś zobaczy, że masz parę jednostek deff i masz spokój do czasu, aż ktoś dorobi się potworka miesiąc po artkach - tak wyglądają PL-e

Lalka, moim prywatnym zdaniem, Twoje podejście do farmingu działa odwrotnie na frekwencję graczy, ja wolę potyczki z przeciwnikiem, a nie zabawę z wiochami systemu

ludzie chcieli więcej sury, dostali większą produkcję na x2, x3, Tobie mało, chcesz łatwą, darmową surkę bo niby się należy bardziej aktywnym?
      po co Ci ona, potrzebujesz jeszcze większej przewagi nad mniej aktywnymi kontami? przecież one się jeszcze szybciej skasują, a Ty chcesz aby ich wiochy znowu zostały jako natarskie, i chcesz jeszcze większej przewagi, i kolejnego mniej aktywnego unicestwiać?

co za przyjemność w graniu bez przeciwników, bo tylko kilka czy kilkanaście kont zostaje w grze

Prawda jest taka, że kilka kont zawsze chce "zamknąć" serwer miesiąc po artkach, a potem narzeka, że przeciwnik słaby lub że go nie ma, domaga się aby cała reszta się zjednoczyła, bo te parę kont chce mieć jeszcze chwilę zabawy

moim prywatnym zdaniem, jak ma ta gra przetrwać trzeba ją maksymalnie utrudnić, wtedy zyska na atrakcyjności i może przyciągnie graczy
      mnie nie bawi robienie LG i logowanie się po to tylko aby z automatu puścić jednym kliknięciem tysiąc grabek, czekać aż mi się uzbiera offik, który przerobi jakieś mniej aktywne konta na farmy i jeszcze nikt nawet nie spróbuje oddać ataku, bo sobie siedzę w najmocniejszym sojuszu w okolicy

przez ostatnie trzy lata raz skusiłem się zagrać na klasycznym PL-u, mnie akurat Twoje podejście bardziej zniechęca niż przyciąga do powrotu do PL-ów, z ciekawości w trakcie MŚ założyłem konto na noworocznym (taki prawie PL) i mając jedną wiochę doczekałem się kilku skanów, jeden się nawet przebił, wkoło już konta z kilkoma wiochami, a lider pop ma 17cie wioch
      wszyscy grabią natarów i porzucone nieaktywne konta, koalicja na połowę serwera tych bardziej aktywnych, która wymusi zjednoczenie się drugiej połowy aktywniejszych kont
      Podaj mi choć jeden powód dla którego miałbym nie włączyć kasacji na tym serwie, zostać i czekać aż łaskawie się zacznie gra pewnie miesiąc po artkach
    • A gdyby tak ograniczyc wielkość sojuszu do 30 kont, zlikwidowac koalicje i napy, zablokować (całkowicie) możliwość wysyłki posiłków i surki do kont po za sojusz, taki zabieg z dodatkowymi przemyslanymi zmianami wyeliminował by grę na dużym terenie i zapewnial rozgrywke na wiecej niz dwa cudy, do tego zmienił bym MZ by fejki były bardzo kosztowne, przykładowo 1000 jednostek potrzebnych by zamaskować atak. Można wymyślać miliony opcji ale ja uwazam ze dla tej gry juz jest za pozno, nowe mechaniki mialy wchodzic dawno temu, co rok/dwa gra powinna być odswiezona, gra online musi zyc i dostawac nowy content typu nowe nacje/budynki/mechaniki zmieniajace gre. Nowy wyglad mapy i zmiana predkosci to za malo :)
    • krysstian wrote:

neon wrote:

@aviator_p09_PL dużo racji masz w tym co piszesz, teraz patrząc na prywatne farmy to juz wgl nie wiadomo kto ma skilla a kto więcej znajomych ;)
      Prywatne farmy wcale nie oznaczają braku skilla :)
      jesteśmy w dziale serwera finałowego, więc "przypotwierdzę" a nawet dopiszę
      więcej, konta ze skillem, na tym serwie (choć to nie etyczne) wręcz wymagają posiadania PF, jak chcą nawiązać równorzędną walkę z przeciwnikiem, bo, bo tak tu grają przeciwnicy i są przeciwnicy do gry w takim stylu, tu tak się gra

ale, jak ten styl jest przenoszony na PL-e, to ja nie zagram ani po stronie tak grającego sojuszu, ani po przeciwnej - nie bawi mnie taka gra, nie dale satysfakcji, nie znajduję przyjemności, prędzej wybiorę symulator ubojni czy rzeźni, co nie znaczy, że inni jeśli im to odpowiada, nie mają prawa tak grać, chcą niech tak grają
    • Nastawienie się na przyciągniecie nowych graczy przy takiej konkurencji i takim rynku dóbr substytucyjnych jest bez sensu. Travian wystartował w optymalnym momencie i po prostu muszą zaakceptować to, że z czasem będzie gasł aczkolwiek na takim wygaszaniu jeśli będą dobrze gospodarowali mogą pociągnąć jeszcze wiele lat.

Pokolenie X które jest w szczycie możliwości finansowych i nie najgorszych czasowych - jest to ostatnie pokolenie które potrafi się na czymś skupić i do czegoś przywiązać (średnio w swej masie)
      Duża cześć pokolenia pokolenia Y trochę bardziej otwarta na nowinki ale jeszcze jakoś trzymająca się ziemi.

Skupienie się na tych dwóch generacjach powinno być ich całym światem bo jest to mimo wszystko duży wycinek tortu a nie ma w nim aż takiej konkurencji.

Na pokolenie Z travian nie ma szans do tego jest to pokolenie które szuka nowości GWD dodał łatwości ("nowe pokolenia graczy nie lubia gier gdzie mozna stracic wszystko") ma problem z koncentracją i wysiłkiem.

Do tego trzeba dodać, że gra ma 14lat co dla obecnie wchodzących projektów może być jedynie marzeniem a szanse na powtórzenie tak długiego cyklu życia produktu w nowo powstających projektach co roku maleją (nikt już nawet nie przewiduje takich okresów). Travian na obecnych graczach bez najmniejszego problemu może wycisnąć 3/4 tego okresu choćby starał się graczy odstraszyć.

Oczywiście takie podejście jest na początku nie do zaakceptowania bo "jeśli sie nie rozwijasz... ble ble ble" i umysł szczególnie twórców takie kalkulacje może odrzucać.
      obecnie: el-MSL
      skończone: ts8-quarterback / ts8-leming / ts5-NBK / ts2-pstro / ts7-NBK / ts5-NBK / ts1-Raz23 / eliminacje-ZIL / ts4-oka / MS-ZIL
      skasowane: ts4-Marek Antoniusz / ts5-nieudolnie
      oddane: ts4-tony