TT2017 - Finală: Cronică

• International

• Interviu TheMagician (Dacia Z)

Interviu TheMagician (Dacia Z)

Clasament Finala TT2017TheMagician
      Populație:27
      Ofensiv:-
      Defensiv:-
      Erou:-

Jucător & stil de joc
      1. Pentru început, te rugăm să te prezinți. Spune-ne numele contului pe care ai jucat în cadrul finalei / rundelor de calificare, alianța, trib, stilul de joc, poziționarea pe hartă, rolul tău pe Finala 2017.
      Numele meu este Beatrice (ZeitaAtena) si pe finala am jucat pe contul TheMagician, lider de alianta in alianta Dacia Z, stil de joc - defender.
      2. Care sunt motivele pentru care ai ales această rasă, stil de joc și poziționare?
      Rasa Barbar este rasa preferata a coplayerului meu Andrei(Maxine) si am ales sa jucam defender pentru a ne putea implica activ in apararea colegilor si punctelor strategice pe durata serverului.
      3. Împărtășește-ne ceva despre persoana/ele din spatele contului de joc.
      Persoanele din spatele contului sunt ca in melodia "Bolnavi amandoi" a lui Irina Rimes - Pierduti prafuiti/Ne scoatem din minti/Unul pe altul :))))))
      4. Când ai început să joci Travian și cum ai descoperit jocul?
      Joc travian din 2011.

Turneul Travian 2017, alianțe & colaborare
      5. Ai jucat în mai multe ediții ale Turneului Travian. Cum a evoluat stilul și strategia ta de joc de-a lungul anilor și rundelor?
      Da, am jucat toate editiile Turneului Travian si pot spune ca stilul si strategia mea de joc nu s-au modificat, implicarea a fost mereu aceasi, motivatia, dorinta de victorie si performanta au fost mereu pe primul loc si in toate editiile finalei am jucat dedicata colegilor mei, aliantei mele, si mi-am oferit timpul, cunostintele si efortul ca sa performam impreuna, nu pe plan individual.
      6. Numărul jucătorilor Dacia a crescut în comparație cu anii trecuti. Cum ați atras jucătorii în alianțele voastre?
      Numarul jucatorilor Dacia a fost mai mare in finala 2017 deoarece nu au mai existat echipe de romani care sa evolueze in alte cadrane, sub alte denumiri si cu alte obiective.
      7. Cum au fost definite rolurile alianțelor și ale jucătorilor în cadrul Finalei 2017? Știai de la început cum dorești să joci sau ți-ai adaptat stilul pe parcursul finalei?
      Strategia de joc a fost bine definita dinainte sa inceapa serverul, fiecare alianta isi cunostea pozitia pe harta si sarcinile pe care urma sa le indeplineasca pe parcursul serverului.
      8. Dacia s-a aflat pe primul loc de mai multe ori în această finală:
      - fondarea celui de-al doilea sat
      - cucerirea primului artefact
      - cea mai mare alianță ca populație
      - cel mai puternic hammer
      - cea mai multă defensivă pe WW
      - WW lvl 100
      Ce factori au făcut aceste reușite posibile? Împărtășește-ne părerea ta.

De ani de zile este foarte bine cunoscut faptul ca jucatorii romani sunt unii din cei mai buni jucatori de travian si acest lucru probabil nu se datoreaza unei strategii militaresti ca a rusilor, nu se datoreaza tonelor de aur ca a arabilor si nu se datoreaza numarului extrem de mare de jucatori ca al turcilor, dar cu siguranta toate reusitele enumerate de tine mai sus sunt posibile an de an datorita orgoliului imens, vointei de fier, cunoasterii perfecte a jocului si factorul cel mai important care ne face sa excelam este concurenta continua care exista intre membrii meta-aliantei Dacia si care ne face sa fim mai buni, tot mai buni, cei mai buni.
      9. A decurs totul conform asteptărilor / planului? Ce provocări au apărut? Cum ți-a afectat acest rol stilul de joc?
      Da, totul a decurs conform planurilor. Singura provocare care a fost prezenta 4 luni de zile, zi de zi, a fost capacitatea noastra a tuturor de a sta uniti. O provocare careia i-am facut toti fata cu brio, cu certuri, cu suparari, cu rasete, cu glume, iar finalul serverului ne-a prins pe toti sub acelasi nume si jucand pentru acelasi scop.
      10. Ce te ajuta să iți ridici moralul cand înfruntai situații dificile în joc? Cum contribuiai în acest sens grupului cu care jucai/pe care îl coordonai?
      Intr-un joc de echipa moralul ti-l ridica colegii, singurul factor important e sa ne cada moralul pe rand si nu la toti deodata. :))))
      11. Cum a evoluat strategia ta de joc pe parcursul finalei? Dar strategia alianței tale?
      Alianta Dacia Z a fost alianta defensiva in proportie de 90%, avand ca scop apararea aliantelor din linia 1, respectiv Dacia K si Dacia E. Aceasta strategie nu s-a modificat pe parcursul rundei de joc.
      12. A existat vreun moment în timpul Finalei 2017 în care te-ai/v-ați temut că echipa ta ar putea pierde finala? Dacă da, în ce context?
      Eu personal nu plec niciodata la drum cu o idee fixa, mi-am permis sa ma gandesc la victorie doar in ziua 100. Cunoscand deff-ul pe care il avem pe Minune si faptul ca am intrat in posesia unui numar satisfacator de planuri, am realizat ca finala este a romanilor anu acesta.
      13. Gândește-te la finala încheiată. Dacă ai putea schimba un lucru în cum a decurs jocul, care ar fi acela și de ce?
      Nu as schimba nimic, atata timp cat rezultatul e perfect e si normal sa nu vreau sa schimb nimic din trecut.
      14. Povestește-ne primul eveniment la care te gândești când îți amintești de Finala Travian 2017.
      Primul moment care imi aduce aminte de finala 2017 este din primele zile de server cand toti colegii lideri discutau ca in cazul unei victorii premiile sa se doneze, iar eu eram foarte amuzata, cum de viseaza la victorie cand noi nu aveam fondat nici macar satul 2 :)))))
      15. Ești veteran al Finalelor TT2015, TT2016 și TT2017. Mentionează câteva diferențe pe care le-ai observat la nivelul jocului / organizării Daciei de la an la an și care consideri că au avut rol definitoriu în rezultatele obținute.
      Singura diferenta considerabila care a avut rol definitoriu dintre finala 2016 si finala 2017 a fost uniunea Daciei sub un singur nume si intr-un singur cadran. Chiar daca continuam sa avem viziuni diferite asupra jocului, pareri in contradictoriu, stiluri de joc uneori opuse, s-a ajuns la concluzia ca nu exista o patura de jucatori mai presus ca altii, care ar putea de unii singuri sa faca o diferenta, ci diferenta se face doar atunci cand toti trag la aceeasi caruta cu aceeasi forta si in aceeasi directie.
      16. Dacia a anunțat că intenționează să doneze premiile într-un scop caritabil. Este un gest care a stârnit aprecierea comunității internaționale, fiind nemaintâlnit în Turneul Travian. Cum / de la cine a apărut această idee? Cum au reacționat jucătorii RO când li s-a propus acest lucru? De ce au ales jucătorii să doneze premiile?
      Inca din primele zile de server s-a discutat de o posibila victorie, si din acel moment s-a propus donarea premiilor, idee cu care toti liderii dacia au fost de acord. Finalul nu a facut altceva decat sa puna in practica planul aceasta. S-a ales donarea lor in scop caritabil pentru a evita orice divergenta care putea aparea, orice speculatie si orice sentiment de inferioritate din partea cuiva care nu ar fi luat premiu.

Joc & comunitate
      17. Care este versiunea ta preferată a jocului?
      travian legends
      18. Preferi serverele normale sau cele speed?
      2x

It never gets old, huh? Boom de yada, boom de yada...
    • Anul asta Romania va fi prezenta in una din grupele turneului si veti putea seta limba romana pe joc.
      Mai multe detalii pe Blogul Travian:
      Travian: Legends Tournament 2018: Qualification Group Server Countries - Travian Blog
      Teutonic Steel, Tournament 13-14-15-16-17-18 :hero3:
      Archangels, Dacia, 2011 (com5) - Archangels, WoD, 2010 (com1), Timb3r, ReF/CWL, 2009 (com6) - Arwen in 2008 (com5), Emerik in 2007 (com5), 2006 (com1), 2005 (com1)