Pinned TR Serverları Analiz-Onur Listesi

By using our site, you accept the use of cookies to make your visit more pleasant, to offer you advertisements and contents tailored to your interests, to allow you to share content on social networks, and to create visit statistics for website optimisation. More information

Important reminder! On Tuesday, 28th August 2018 at 10:00 UTC we will ask you to accept the new Terms and Conditions while logging in your game account. Only the owner of the account will be able to accept them. The sitters won't be able to enter the account until the owner accept them.

More information here.

• TR Serverları Analiz-Onur Listesi

Merhaba arkadaşlar !

Öncelikle sizlere Hall Of Fame başlığından bahsetmek istiyoruz.Hall of Fame oyuncularımızın geçmiş dönemleri hakkında daha kolay bilgi edinmesi için düşünülmüş bir uygulama.Bu başlık altında çeşitli konulara değinip serverın önemli anlarını kayıt altına almayı planladık.

İlk olarak
    • Haftalık top10 durumları
    • Röportajlar
    • Server analizleri
    • Raporlar
    gibi temel konuları paylaşacağız.

An itibariyle S1,S3,S5 ve C grubu için bu konuyu takip edebilirsiniz :)

İyi oyunlar & İyi forumlar

The post was edited 2 times, last by Tony Stark ().

• Merhaba arkadaşlar !

Hall Of Fame kapsamında, ilk röportajımızı Eleme serveri içerisindeki Adamus birliklerinden @TırTıl_TRgerçekleştirdik !
    @Tony Stark ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz :)

S-1) İlk olarak kendinizi ve birliğiniz olan Adamus ekibini bize tanıtabilir misiniz ?

C-1)Adım Erdi yaşım 26 AdaMus birliklerinin kurucusuyum.Yılı tam olarak hatırlamıyorum ama 2011 yılında olması lazım s3 de kurulmuş bir ekibiz.2012 de tekrar girdiğimiz s3 de wowu kurduk ve bunun peşine girdiğimiz s4 ve s2 serverlarında yine wowu AdaMus olarak diktik.son 2 senedir de eleme ve finalde boy gösteriyoruz.

S-2)Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?İlk başladığınız zaman ile bugün ki Travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

C-2)Yaşım genç olduğundan tarihleri net olarak vermem gerçekten zor.Ama lise 1 de lise 2 de öğle aralarında eve gelip yemeğe oturmadan önce bilgisayar başında " saldırı olmuş mu ? durum ne?" diye merakla geldiğimi hatırlıyorum.O yıllarda o yaşlarda potansiyelim belliymiş ki fatunun hesabına temsilcilikten bakıyordum :) hatta 2011 de fatu kadir abi ile final serverında tartışıp orayı bırakıp öyle s3 e geldim.O olay da Adamusu kurmama vesile oldu.
    Oyuna da kuzenim sayesinde başladım.Bu oyunu oynuyorum fena değil dedi,bende bi hesap açtım sonra birisi saldırdı o sayede oyuna asılmaya başladık.Hırsımız bizi bu oyuna başlattı alıştırdı öğretti.

Oyunun genel olarak mantığı hep aynı,şuanla arasında ki fark o zamanlar parasız da bişeyler yapılabiliyordu ama şimdi para yani altın en önemli etken oldu.Şuanda parasız bir şeyler yapılabilecek tek server final serverı eşyalar güzel rakamlara satılıyor.

S-3)Hangi ırk favoriniz ve neden?

C-3)Genellikle cermen oynarım.Ama finalde savunma 3.lüğünü galya ile aldım.Roma hiç oynamadım:)

özet olarak saldırı oynarsam cermen defans oynayacaksam galya.

S-4)Sizce eleme serverinin son durumu nedir? Hedefleriniz nelerdir? Ve bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz? Kısaca diğer birlikleri ve ülkeleri değerlendirir misiniz?

C-4)Biz eleme serverına gelmeyi düşünmüyorduk. server açıldıktan 1 gün sonra girelim dedik bilet alalım en azından dedik kimseyi çağıramadan geç olarak girdik.Amacımız finale yönetebilceğimiz sözümüzü dinleyecek kişi sayısını artırmak.Ki elemede bulundugumuz bölgenin de buna ihtiyacı var ama elemeyede ciddi bir şekilde gelmediğimiz için insanları ikna etmek biraz zor oluyor.Şu anda kendi halimizde takılıyoruz.
    Elemede bulunan turkey ekibi tuğra ekibi ve dev ekibi birleşip td ismini almışlar.Ama her ekip birbirinden çok uzakta birbirine faydası olmayacak ekipler.Ayrıca yönetim zaafiyeti olan ekipler.Tuğra birliği 1 hafta öncesinde adamusu finalde destekleyelim diyordu.Wow alırlarken onların wowuna 2 3 ufak ordu yolladık.Ama gizli kapılar ardından başka birleşme yapmışlar:) dev dediğimiz ekibin forumda durumu zaten belli türkeyde keza öyle.Yani yeni İsimleriyle Türk Devleti ekibinden herhangi bir başarı beklemiyorum.
    Geçen elemede ki çekler sağlam ekipti dacia wowuna en fazla defansı koyan ekipmiş hatta ama burada ki çeklerin o çekler olmadığını söylüyorlar.
    Cof ekibi de ne olursa olsun bir şekilde belli bir kuvvette oluyor.Elemede wowu onlar kurar diye düşünüyorum.

S-5)Peki sizce, Türkiye için eleme/final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

C-5)Tüm ekipler aralarında konuşup aynı bölgeye gidip her ekibin farklı bir görevi olmalı. Bu şekilde wow dikilmese bile en azından bölgemize hakim wow yarışında her sene bulunan bir ekip oluruz.

S-6)Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

C-6)250 balta 100 toyton 100 manco ile s3 de wow yıkmıştım:) wowun seviyesi birdi ve yan wowdu ama rakam komik:) yine aynı rakamlarla tılsım çalmıştım.Birde fatu hesabına sıralı saldırı geliyordu kafesle vahadan hayvan aldı onun zamanını hesapladı hayvanlarla ara yaptı:) bunlar geldi aklıma

S-7)Travian size bu güne kadar neler kattı ? ve sizden neler götürdüğünü düşünüyorsunuz ?

C-7)Oyunu lise yıllarımda aktif oynadığım için daha güzel bir üniversitenin güzel bir bölümünde okuma şansımı düşürdü.O zamanlar çok hırslıydım ve oyuna baya zaman harcadım...Kattığı en önemli şeyse dostluklar...Biz yıllardır hemen hemen aynı ekiple oynuyoruz.Ve birbirimizle görüşüyoruz birimizin bir şeye ihtiyacı oldugunda normal hayatta ki arkadaşlarımızın yapmayacağı şeyleri travianda tanıştığımız insanlar yapabiliyor..Bundan 1 ay önce exnqast hesabı vardı bizim belki bilirsiniz düğünü vardı izmirde herkes bir yerlerden kalktı düğüne gitti...Oyunun en büyük artısı dostluklar oldu..Ha tabi insanları idare etme yeteneği de katmış olabilir biraz.

S-8)Travian ile ilgili pişmanlıklarınız neler?Neleri yapmayı isterdiniz veya neleri yapmamış olmayı dilerdiniz?

C-8)Geçen elemede turkey ekibi ile oynamamayı dilerdim.

S-9)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz? (Bizi sormazsak olmazdı :D )

C-9)Oyundan çok forumda takılırım.Beni kamçılayan şey genelde forumda girilen tartışmalardır :)

S-10)Bir tecrübeniz var Erdi bey, Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

C-10)Yol yakınken bırakmaları :) Bu oyun belli bir zaman sonra oyundan çıkıyor hayattan bir çok şey götürüyor. En önemlisi de zaman :)

Bize vakit ayırdığı için @TırTıl_TR a ve Travian dünyasına renk katan Adamus ekibine çok teşekkür ederiz !

Yakında yeni röportajlarımızda eklenecektir, beklemede kalın :)
  • New

Merhaba arkadaşlar !

Display Spoiler
    Bir sonraki röportajımızı @COF Kemal Başer_TR ile gerçekleştireceğimizi söylemiştik fakat kullanıcılarımızın ilgisi sebebi ile Kemal Başer in röportajını bu haftanın sonuna bıraktık.Hala soru soramayanlar var ise Hall of Fame tartışma konusu üzerinden sorularını sorabilirler.

Hall Of Fame kapsamında, ilk röportajımızı Eleme serveri içerisindeki Adamus birliklerinden @TırTıl_TR ile gerçekleştirmiştik.Bugün ki konuğumuz ise son speed serverın galibi Hababam birliklerinden @kskmexican .
    @'Jeanne dArc' ile beraber yaptığımız bu güzel röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz

S-1)Merhaba,ilk olarak kendinizi tanıtabilir misiniz?

C-1)Merhabalar öncelikle size biraz kendimden ve oyun geçmişimden bahsediyim ; Adım Toygun 38 yaşındayım , nickim "kskmexican", uzun yıllardır Türkiye online oyun camiasının içinde yer almaktayım , bu yıllar boyunca DotA , CS , HON , LOL , WarCraft , StarCraft ve HeartStone gibi oyunların Türkiyedeki öncü oyuncularından ve strateji belirleyicilerinden biri oldum. Hatta birçok oyunun Tr Milli takımının oyuncu seçmeleri veya kadro hazırlanışları tarafımdan yapıldı.

Fakat gerek E-Spor kavramının Türkiyede henüz tam olarak oturmamış olması gerekse ülkemizde herşeygibi oyun sektörünün kalbininde İstanbul odaklı atıyor olmasından ve benimde İzmirde yaşıyor olmamdan kaynaklı olarak malesef birçok platformda geriye çekilerek sektörün gelişimini izler pozisyona geçtim.Son olarak Karşıyaka Spor Kulübünün Elektronik Spor branşını açmakla ilgili yürütmüş olduğum proje Kulübün maddi olarak zor bir dönemden geçmesi ve lokomotif olarak
    gördüğümüz futbol branşımızın yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 2018 başında askıya alındı. Fakat önümüzdeki yıllarda mutlaka sevdalısı olduğum 2 şeye"Kulübüme" ve "oyun camiasına" katkı vermeye devam edeceğim...

İçinde zaten bulunduğum oyun camiasının Travian bölümüne katılışım ise eski bir DotA Milli Takım oyuncumuz olan Remqdeniz nickli arkadaşımızın "Abi gelin oyun aralarında tıklayarak eğlenebileceğimiz bir oyun buldum." cümlesiyle 2010 yılında başlamıştı. O gün bugundür Tr Speed serverlarının müdavimlerinden biri olarak Travian macerama devam ediyorum.

Burada beni en fazla cezbeden şey ise oyunun bana sunduklarından ziyade oyuncularla yapmış olduğum paylaşım ve oyunun gerçek hayatla olan birebir örtüşme biçimiydi...

Bu vesileyle sizlere birazda HABABAM birliklerinden bahsedeyim , oyuna başladıktan sonra tanışmış olduğum kaliteli ve karakterli insanlardan ikisi olan Cenoral "Alper" ve Facial "Ali" ile birlikte , aynı düşünce yapısı ve kaliteyi gösteren arkadaşlarımızı farklı yerlerde değil tek bir birlik çatısı altında toplama kararı almamızla oluştu.O güne kadar yine ortak hareket eden bu topluluklar o günden itibaren aynı isim altında oyun oynamaya başlamış olduk.

Herkesin bildiği Tr 3x serverlerının tabiri caizse en sert rekabetide bu şekilde başlamış oldu (HABABAM vs HZZ)

Aradan geçen yıllarda gerek rakibimizin gerekse bizim üstünlük sağladığımız birçok server yaşadık fakat başka hiçbir rakiple oynamaktan oyunsan olarak bu denli keyif almadık...

Şuanda ise bir "HABABAM" kurucu oyuncusu olmakla beraber aynı zamanda Türklerin Final serverında başarı sağlaması için oluşturulmuş olan "Animals" ekibininde bir parçasıyım. Buradada tıpkı HABABAM da olduğu gibi tekbir kişinin hegamonyası altında bir yönetim değil tamamen ekip kararlarının uygulandığı bir sistem uygulanmakta. Bu şekilde tüm oyuncuların hem oyunsal olarak hemde manevi olarak daha tatmin olduklarını düşünüyorum.

S-2)Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

C-2) Traviana yukardada özetini geçtiğim gibi 2010 yılları civarında başladım ve aralıksız devam etmekteyim , hernekadar artan döviz fiyatları ve altın alma
    konusundaki sıkıntılarımız biz travian müdavimlerini düşündürmeye başlamış olsa bile dostluklarımızın bağlayıcılığı nedeniyle halen bu platformdayız.

S-3)İlk başladığınız zaman ile bugünki travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

C-3)Eski oyun dönemleriyle şimdiki arasındaki en büyük farkları , oyunun daha fazla pay2win yani paraya dayalı hale gelmesi , bununla beraber oyuncusayısındaki keskin azalma ve rekabetin düşmesi diyebiliriz.

S-4)Hangi ırk favoriniz ve neden?

C-4)Favori ırkım kesinlikle cermen , oyunu sayısal doğrular çerçevesinde inceleyen her oyuncu aktif oynadığında cermen ırkının olduğunun kolaylıkla farkına
    varabilir.Buna rağmen oyuna başlamış olduğum ırk olan romaya olan sempatimde ilk gözağrım olduğundan halen devam etmekte =))

S-5)Sizce eleme serverinin son durumu nedir? Hedefleriniz nelerdir? Ve bu hedeflere ulaşma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

C-5)Eleme serverına ekip olarak sadece olabildiğince fazla bilet almak amacıyla başladık , tek amacımızın finallere daha fazla hesapla gidebilmek olduğu bir
    serverda daha fazlasını yapmak bizim için gereksiz olarak nitelendirildi. Ayrıca ekip olarakta kimseye birşey ispatlama çabamız olmaması ve halehazırda Tr 3x
    serverin yeni bitmiş olması bizlerin eleme serverında en uygun tabiriyle sessiz sedasız takılmamıza neden oldu.Elemede wow u COF birliğinin kuracagını düşünüyorum.

S-6)2017 finallerinde 2 plan alıp zoru başarmıştınız fakat sonra planları dacia birliğine vermeniz çok konuşuldu.Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

C-6) 2017 finallerinde Animals ekibi olarak bizlere bugune kadar anlatılanlar sonucunda en zorlu bölge olarak adlandırılan "gri bölgeye" giderek ruslarla yanyana oynayarak kendi sınırlarımızı ve yapabilirliğimizi test etmek istedik...ve sayıca çok sınırlı olmamıza karşın sırasıyla önce kuzeyimizdeki Fransızları sonrasında batımızdaki Rusları ve son olarakta güneyimizde bulunan ve bizden COF ekibinin oyuncusu olan "Antonina" hesabını yıkmak için izin isteyen fakat bizim kesin bir dille reddedip hesabını sahiplenmemiz sonucunda Polonyalı rakiplerimizi bertaraf ettik.Bunun neticesinde yine yapılabilirlikleri test etmek adına , önce eşsiz tılsım için çalışma yaparak bölgemizde çıkan eşsiz casus tılsımını alıp server sonuna kadar kendi hesabımda bulundurdum , bununlada yetinmeyip inşa planları zamanı iyi bir stratejiyle 2 adet inşa planını almayı başardık , fakat Türklerin dağılmışlığı ve birbirlerine düşmüşlüğünü bir nebzede protesto etmek adına aldığımız inşa planlarını (kendi birliğimizdede wow bulunmasına ragmen) server boyunca Ruslara karşı bizimle ortak hareket eden ve her alanda paylaşımcı davranan(eşsiz tahıl tılsımını dahil bizimle ortak kullanmışlardır) DACİA ekibine verme kararı aldık... Bu kararımızdaki asıl amacımız gelecek yıllarda Final serverına gelecek Türk oyunculara hem bazı şeylerin başarılabileceğini göstermek hemde birlik olunmadığı sürece bunların başarılmasının bir anlam ifade etmeyeceğine dikkat
    çekebilmekti...Umarım gerekli mesajlar iyi niyetli arkadaşlarımız tarafından alınabilmiştir...

S-7)Son speed serverında hababam birlikleri çok büyük bir farkla kazandı.Acaba sizi yeni açılan speed serverında görecek miyiz?

C-7)Evet son speed serverına ezeli rakibimiz HZZ birliklerinin geleceği haberini aldıktan sonra bu bağlamda ciddi bir ekip oluşturarak ve bu ekibe güzel bir yerleşim planı ayarlayıp mini bir turnuva denemesi yapma amacıyla başladık , fakat yaşanan aksaklıklar sonrasında rakibimiz HZZ nin servera başlamaması sonucu oluşturduğumuz bu elit kadro birazda yaz serverı olmasından dolayı en doğru tabirle servera fazla kuvvetli kaldı diyebilirim , bu nedenle öncelikli olarak tüm gri bölgeyi ve +/+ yı ele geçirip sonrasında neredeyse tüm tılsımlar ve inşa planlarını alarak gücümüzü bir kez daha ortaya koyduk , son olarak serverda bulunan tüm wowları reisleyip HABABAM adı altına getirerek serverı tamamladık...HABABAM ekibi olarak bundan sonraki asıl amacımız tüm Türklerle ortak çatı altında sinerji oluşturulması durumunda Turnuva serverında üzerimize düşeni layıkıyla yapmak olacaktır...

S-8)Peki sizce, Türkiye için eleme/final organizasyonlarında neler yanlış yapılıyor, neler yapılması gerekir, eksiklerimiz nelerdir ?

C-8)Eleme serverını Final için bilet almak amacıyla yapılmış bir konseptte gördüğümüzden "hazırlık maçı" yaparmışçasına kendimizi test ediyoruz , bunun haricinde final serverı için olması gereken birleşip bir sinerji yaratabilme durumu açısından eleme serverları malesef herzaman Türkler adına daha fazla bölünüp parçalanmışlık ve daha fazla kin nefret oluşmasına neden oluyor. Buda Türklerin Finallerde daha fazla kutuplaşmasına ve ayrışarak kendi içlerindeki geçmiş problemleri çözmeye çalışmasıyla geçiyor.

Bu noktada öngörümüz Tr serverlarında potansiyeli olan tüm ekipleri toplayıp belirli görev tanımlarıyla farklı koordinatlara yerleştirerek , aralarında geçmiş dönemde yaşanmış olan tüm problemlerin üzerini örtmüş bir şekilde üzerlerine aldıkları görevlerini yerine getirmeleri sağlayacak sağlam bir yapı oluşturarak makina düzeninde işlemesini sağlamaktır.

Bu bağlamda yapmış olduğumuz ön çalışmalar neticesinde özellikle daha önceleri hiçbirzaman Turnuva serverlarında oynamayan "3x birliklerimizin" verdiği destekle Final serverında herzamankinden daha güçlü bir Türk yapılanması oluşturmayı hedefliyoruz , bu sadece bizim değil tüm Türk oyuncuların ortak hedefi olmalıdır diyede ekliyoruz , çünkü birçoğumuz yıllardır bu oyunda yapılabilecek neredeyse herşeyi yaptık , gerek rekor orduları bastık , gerek tüm tılsımları topladık , gerekse tüm wowları aldık , bu aşamadan sonra artık Türkler için çıtayı bir adım yukarı taşımanın vakti geldiğini düşünmekteyim , bu adımda bizler için bu oyunun doruk noktası olan ve gerçekten çok iyi bir ekip çalışması gerektiren Turnuva yani Final serverıdır.

Eğerki hazırlayacağımız güçlü Türk koalisyonuna katılım beklediğimiz düzeyde yüksek ve kendi içimizdeki görev tanımlarıda bu bağlamda doğru yapılırsa başarılı olmamız kaçınılmazdır.
    Önümüzdeki en büyük engelleri de;
    - Artan altın fiyatları
    - Multilerin eşit olmayan(adaletsiz) yaklaşımı ve
    - İçimizdeki irlandalılar

olarak görüyorum...

S-9)Şu anda aktif oynayan birlikler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

C-9)Şu anda aktif oynayan birlikler ile ilgili düşüncelerim kendi birliklerim HABABAM ve Animals'ı dışarıda bırakarak şu şekilde ;

HZZ >> Ezeli rakibimiz olmakla beraber Travian tarihinin en kalabalık en organize ve en ciddi birliklerinden birtanesi
    Testere >> Speed serverlarının en kadim ve kemik kadroya sahip ekiplerinden biri , odunlar piyasaya çıkmasın yeter =))
    Göktürk >> 3x teki birçok kaliteli oyuncuyu bünyesinde barındırmış potansiyeli yüksek bir ekip
    Şafak >> Yine 3x in olmazsa olmazlarından birtanesi , bölgesel kalabalık ekibi ve herzaman olan wow hedefiyle sağlam bir birlik
    Efsane >> Speed'in olmazsa olmazlarından , çekirdek kadrolarıyla daima ciddi bir ekip
    COF >> Normal server oyuncusu olmasamda Finallerde tanışma fırsatı buldugum bu ekip , TR'nin finaller için en fazla istekli ekiplerinin başında geliyor
    Müfreze >> Kaliteli birçok oyuncuyu bünyesinde barındırması en büyük avantajı gerisini zaman gösterecek
    Adamus >> Eski An-As oyuncularınıda bünyesinde bulundurdugundan tanışıklıgım olan ve gayet koordine hareket etme kabiliyitene sahip bir ekip.

S-10)Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

C-10)Travianda birçok farklı anım oldu bunların içinde 7 ay süren 3x serverındaki milyonluk tokmak ordularının havada çarpıştırılmasından tutunda , yapılan eventler sonrası atılan rollbackler ile olmayan askerlerin verilmesine kadar , mimarsız wowa koçsuz onlarca ordu ile giderken rakibimizin çılgınla eşsiz mimara çevirip bizi sura yapıştırmasından , reis saldırısına gelen 5 tane ordunun kp 0a indirilerek kendilerini kesmesine kadar birçok eğlenceli anım mevcut...

S-11)Travianın bugüne kadar size neler kattığını ve sizden neler götürdüğünü düşünüyorsunuz ?

C-11)Travian bugune kadar uykumdan ve paramdan aldıklarından ziyade , yaratmış olduğu sosyal çevre iletişim gerçekten inanılmaz , birçok insan buna anlam veremesede , bu oyun vesilesiyle insanların kendileri için fedakarlıklar yapıldığını görmesi onların ruhunu gerçekten fazlasıyla okşuyor , biz oyuna başlarken farkında olmadığımız ama Travianın zaman içinde bize kattığı o eşsiz değer işte tamda bu , bizlerdeki aidiyet ve sahiplenme duygularını tatmin etmesi...Bende geride kalan yıllarda onlarca insanla dost oldum hatta yüzlercesiylede tanışıp arkadaş oldum , hepsinin hayatımda gerçekten bir yeri oldu , insanları bu denli takım oyununa itmesi ve birleştirimesi Travianı diger oyunlardan ayıran en büyük özellik.

S-12)Travian ile ilgili pişmanlıklarınız neler?Neleri yapmayı isterdiniz veya neleri yapmamış olmayı dilerdiniz?

C-12)Travian geçmişimle ilgili herhangi bir pişmanlığım olmadı , hakkını veremiyeceğimi düşündüğüm hiçbir server zaten oyunada başlamadım , Oyunda geride kalan süreçte yapılabilecek herşeyi yaptım diyebilirim ,Buda ne kadar değerli bir ekibe sahip olduğumun açık bir kanıtıdır...

S-13)Oyun forumunu nasıl buluyorsunuz? Ne sıklıkla takip edersiniz?

C-13)Forumuda başladığım yıldan beri aktif takip eden kullanıcılardan birisiyim ama malesef forumun hakettiği kalitede olmadığını düşünüyorum , gerek troll hesapların seviyeyi düşürmesi gerekse bazen sinirlerine hakim olamayan kullanıcıların mantık dışına çıkarak olayları kişiselleştirmeleri ne yazıkki Türkler arasındaki aranılan o sinerjinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor.Beraber olabilmenin yolu "iletişimden" geçer , bu oyundada en genel iletişim aracı forum olduğundan buradaki insanların düşüncelerini dile getirirken mutlaka daha duyarlı ve aklı başında olması şahsi fikrim "zorunluluktur".

S-14)Bir tecrübeniz var Toygun Bey, Traviana yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

C-14)Tüm oyunculara tavsiyem oyunu sadece oyun olarak görmekten öte , yaptıkları işe ve ayırdıkları zamana değer vermeleri , çünkü değer veya emek vermediğiniz hiçbirşey emin olunki size asla keyifte vermeyecektir...Önce kendinize sonra çevrenize değer kattığınız müddetçe bu oyunun bir oyundan fazlası olduğunu mutlaka hissedeceksiniz...

Özetle ; Egolarınızdan uzaklaşın , bir ekibin parçası olun ve keyfi hissedin...

Tüm Travian oyuncularına sevgi ve saygılarımı ileterek bir HABABAM deyişiyle söyleşiyi noktalamak istiyorum...

Bizde diplomasi ışıklar söndüğünde başlar , KARARTMA BAŞLASIN..!!!

The post was edited 2 times, last by Tony Stark ().

• New

TR2

Server Bilgi
    Oyun Dünyası Bitiş15 Ağustos 2018
    Oyun Süresi303 Gün
    Hız1x
    Travian VersiyonT4.4 Travian Legends
    Toplam Oyuncu1184
    Aktif Oyuncu644

Halk İstatistikler
    HalkOyuncuYüzde
    47440%
    41134.7%
    29825.2%

Dünya Harikası
    BirlikSeviyeKurucu
    REST WOW100_bjk_1903_
    Natarlar55
    MET@L33padişah erkan

İlk 10 Oyuncu - Nüfus & Saldırı
    SıraOyuncuNüfusSıraOyuncuPuan
    #1deli dumrul55677#1eymen093558254
    #2EyüpAga52417#2Piraziz3442795
    #3CESET0652199#3demiryumruk2376046
    #4samucan46684#4şahbaba1556294
    #5mrrrock41706#5No_Cry1552282
    #6Süperbaba41507#6hkanarya1462856
    #7KAFKAS KARTALI39048#7melihh1380548
    #8Gazap38437#8Zafer güçlü1380169
    #9KDV SÜVARİ37966#9Alvesco1245775
    #10cinnnnnahhh36888#10cinnnnnahhh1215777

İlk 10 Oyuncu - Savunma & Kahraman

SıraOyuncuPuanSıraOyuncuTecrübe
    #1ukaLa4413538#1Piraziz4414377
    #2KaanCaner4368518#2demiryumruk4101567
    #3Sarıklı Voyvoda1946879#3eymen093099517
    #4zennat1197138#4ukaLa2402967
    #5Pembepitircik907168#5KaanCaner2007301
    #6mrrock864563#6Zafer güçlü1872627
    #7jasue838970#7No_Cry1760995
    #8Mavi35828012#8Alvesco1524395
    #9ORNA810019#9cinnnnnahhh1454427
    #10mahodayı771625#10Sarıklı Voyvoda1184227

The post was edited 1 time, last by Tony Stark ().

• New

Merhaba arkadaşlar !
    Hall of Fame kapsamında bu sefer eleme final serverleri organizasyonunda adından sıkça bahsettiren, köklü bir ekip olan COF Birlikleri Kurucusu/Lideri @COF Kemal Başer_TR konuğumuz oldu. @Tony Stark ile beraber, kendisiyle uzun, eğlenceli ve faydalı bir röportaj yaptık. Sizlerle paylaşmak istiyoruz :)

Merhaba,ilk olarak kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

- 33 Yaşındayım. 22 yaşımdan beridir de yaşamımın bir parçası olan travian ile yol alıyorum. Başlama hikayeme bir alt soruda devam edeceğim onun için bu kısmı pas geçip, kendimden bahsedeceğim. Travianla tanıştığımda Üniversite öğrencisiydim. O dönem oyuna çok iyi zaman ayırıyordum. Tüm birliğin şifresi bendeydi ve tüm hesaplra giriyordum. Günde 3-5 hesap kapanır, bir kaç güne açılır sonra diğerleri böyle böyle tüm birlik ceza yerdi Benim hesap 6 ay kapalı kalmıştı. Hatta ne zaman açılacak dediğimde senin hesap hiç açılmayacak yanıtı gelmişti. Ben de "olsun mesaj atma yetkim olsun bana yeter" dediğimde sanırım travianda bir ilki yaşamış "hesabın mesaj gönderme yetkisi de kapanmıştı" bu olay 2007 de yaşanmıştı. Köye saldırı var diye sabaha kadar def ve tahıl ayarlayıp saldırı gelen yerleri analiz ediyordum. Birliğin saldırı organizesini de ben yapıyordum. 60 hesap bana yetmiyordu bile. Öyle ki sabaha kadar uyumayıp, hala devam eden saldırılar yüzünden finallere bile girmemiş okulu uzatmıştım. Köyden daha mı önemli sınav canım İyi ki de okul uzamış, işime geldi, dönüp baktığımda pişman da değilim Peki travian oynarken neler yaptım bu 11 yılda; Birbirinden tamamen alakasız bir çok sektörde çalıştım. Bunlar hem çeşitli iş alanları açısından hem de çok farklı noktalardaki insanları tanıma açısından tecrübe edindirdi. Zaman sizi zamanla törpülüyor. Tıpkı denize düşmüş bir cam parçası gibi, keskinliği zamanla dalgalar arasındaki mücadelesi ile kıyıda törpülene törpülene bir taşa çeviriyor. Etrafı daha çok izleme, dinleme, sabretme duygularını yüklüyor. Bu süreçte çeşitli spor dallarında da bulundum ama en tutkulu olduğum deniz kısmı olduğundan serbest dalışda kaldım. Hobi olarak zıpkınımı alıp dalış yapıyorum. Hatay'dan Balıkesir'e kadar bir çok noktada dalış yaptım, 2 gün sonra da Karadeniz'de dalış yapıp karadeniz hasretime de son verip bir de oranın tadına bakacağım Seyehat etmek, insanlar tanımak hikayelerine tanık olmak, hikayeler biriktirmenin yanında Şiir / deneme / öykü ve Roman yazıyorum. Kenarda yazılmış ve temize çekilmiş 200 kadar şiirden 50 tanesini seçip bastırdım. Bu olaydan 2 sene önce Epsilon yayıncılığın düzenlediği yarışmaya 15 civarı şiirle katılmış Türkiye genelindeki katılımcılar arasında şiir dalında 2. liği almıştım. Biraz da bu cesaretlendirdi. Sonra ülkenin farklı noktalarında çıkan edebiyat dergilerine şiirler yolladım, yayınlandı. Şair ve yazar çevresi edinip fikirlerini aldım. Yayınevini ayarladığım bir dönem çok sıkışık olduğum zamana denk geldi. Bekletirsem yıl başından sonra hem daha pahalı çıkacak hem de o yıl içerisindeki yarışmaları kaçıracaktım. Bir dosttan(!) destek aldım. Bu zamanla "wow u satmış para almış kitabını çıkarmış" diye iğrenç bir malzeme konusu oldu. Ki bunu yayan kişi de, olayın başrolündeki kişide telefon görüşmeleri (kayıtlı) bunun böyle olmadığını ağızları ile söylediyse de bir süre ciddi rahatsızlık yaşattı bana. Bu da büyük bir tecrübe oldu. Zaman kimilerini alıp yerden yere vurdukça, neyin daha değerli neyin önemsiz kaldığını gösterdi bize. Bu tatsız konuyu lafı açıldı anlattım ve hızla kapatıyorum. Şuan güzel bir öykü kitabı yazıyorum. Yarım kalan ve önümüzdeki yıl tamamlanmayı bekleyen bir de roman var. Şiir sadece bir giriş basamağıydı. Kenarda temize çekilmiş basılmayı bekleyen şiirler var. Travianın edebiyat gelişimine etkisi oldu. Binlerce oyuncu COF Çatısından gelip geçti. Bu insanların hikayeleri, gün içinde onlarcası ile görüşmeler, birlik mesajları vs vs derken bunlar katkı sağlıyor.

Traviana ne zaman ve nasıl başladınız?

2007 Ocak ayının ilk haftası öğrenci evine internet bağlattık. Google girip strateji oyunları yazdığımda karşıma 2006 yılının en iyi strateji oyunu diye travian çıktı Girip kayıt oldum. Adımı soy adımı yazdım, meğersem oyuncu adıymış o. İlk sene öyle oynadım. Oyuna girdiğim ilk hafta Sam Fisher diye bir hesap vardı, yabancılarda oynuyor sandım. Açıklamada "international" olduğundan bahsettiğinden ne bileyim. "Hi" diye mesaj attım 2 kare ötemdekine. "Sana da Hi" dedi. Sonra başlayan muhabbet COF un başlangıcı oldu. O çocuk bir bakıma COF un kaderi de oldu. Forumdan kahraman kışlasının ne işe yaradığı vaha nasıl alındığını sorarak okuyarak öğrenip birliğe toplu mesaj atıp millete öğretiyorduk. O süreçte oyuna girdiğim 3. gün falandı elçilik kurup birliği toplamıştım 20*20 den. Oyuna da geç girmişiz, çok fena bir oyun oynamıştık. Şanslıydım sanırım 20*20 deki oyunculardan dolayı. Buarada Sam Fisher ilk o sene oynadı ve sonra bir daha oynamadı. Sosyal medya hesabımda eklidir o zamanlardan beridir. Çağırsam belki oynar Onun oyun boyunca yaptıklarımızı anlatmayı çok isterim, ama bu çok uzun sürer. Bir savaşı kazandıran aramızdaki bir oyundu hatta. Koca bölge çökmüştü. Diplomasinin ne kadar önemli olduğunu o zaman anlamıştık. O dönem tüm iletişim msn idi. Telefondan oyuna girme olayımız yoktu Mesene de saatler süren ama bir işe yaramayan toplantılar. Konuşmak için girilip hiç bir şey konuşmadan biterdi Msn den düşen tekrar girer s.a. dediğinde 20 kişi a.s. yazardı, sonra bir başkası girer yine aynı şey. Bu en büyük zaman kaybıydı Şimdi teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz.

İlk başladığınız zaman ile bugünki travian arasında sizce en önemli farklar nelerdir?

İlk başladığımız zamanki teknolojik destek şimdiki ile bir değil tabi. Oyuna çok rahat girilebiliyor, çeşitli programlar kullanılıyor. Bunlar oyunu kolaylaştırıyor. Ve travianın en önemli noktası "iletişimdir". Ekibin sağlıklı iletişim kurması çok önemli bu noktada. Çeşitli iletişim programları sesli/görüntülü bizlere sağlıklı iletişim kurma olanağı veriyor. Sesli geniş kapsamlı toplantılar 1 ayda yapmanız gerekeni 1 gecede yapmanızı sağlıyor. Herkesin kendisini daha iyi ifade etmesi, oyundaki engelleri kaldırıyor. Haritasındaki oyuncuya oyun boyunca mesaj yazmayan konuşmayan oyuncular yönetimdekine yazıyor. Bu en büyük eksikliğimiz. Zaten genel manada eksiklik, birbirimizi dinlememek, zaman ayırmamak ve kendimizi ifade edememek.

Turnuvanın son durumu nedir?Kazanma şansınızı nasıl görüyorsunuz?Rakip birlikleri değerlendirir misiniz?

Travian Ruslarda dahil olmak üzere hızla oyuncu kaybediyor. Bugün Eriyen COF Birliği değil, travianın kendisi. Bundan 5 sene önce 3 bölgeye yayılan birlikler kaç oyuncu tutuyor elinde? Bunların üzerinde düşünmeli ve olaya bu açıdan bakmalıyız.

Turnuvanın en kötü yanı, her sene oynayan kadro bir sonraki seneye sabit kalmıyor. Hem birlikler için hem de katılımcılar random oyuncular içinde geçerli bu durum. Geliyor elemeye binlerce oyuncu. Bunun 5/2 si finalde olmuyor. Gelen 5/3 lük kesim eleme tecrübesi ile final tecrübesi de ediniyor. Ama sonraki seneye bu 5/3 lük kesmin yarısı oyunda olmuyor. Yuvarlak hesap 5/1 i yok onun da diyelim.

Geriye elimizde tecrübeli 5/2 lik oyuncu kitlesi kalıyor. Elemeye başlıyor yeni oyuncular ile ve yine aynı şey. Hem yenilerden hem de bu kalan deneyimlilerden zamanla dökülenler veya finale gelemeyenler kalıyor. Kısacası son 3 yıldır turnuva oyuncu kadrosu %70 yenilenmiştir. Bu oyuncular kalıcı olsa iyi. Ama ne yazık ki her sene yenileniyor ve bu da turnuva bilinci ve kadrosu oluşmasında en büyük engel.

Bizim kalıcılığı sağlamamızın bazı yolları var. En önemlisi kemik kadrolu birliklerin yeni oyuncuları bünyeye katıp, ekibin bir parçası yapmaları. Ne kadar az fire verirlerse kadroları turnuvalarda o kadar güçlenir ve kalıcı olur. Türk ekipleri bu şekilde kadro genişletir ve turnuva bilincini de aşılayabilirse bize finalde bambaşka bir tablo çıkarabilir.

Kazanmamız zor değil. İhtiyaç duyulan her şey Türk ekiplerinde mevcut. Herkes "ego" yu eleştiriyor ama bu konudan muzdarip herkes bunu fazlasıyla taşıyor ve belli ediyor. Elini taşın altına en fazla koyan ve en fedakar ekip bunu en az barındırandır. Birliktelikten bahseden herkes cümle içinde "gizli laf sokmalar, ben bilirimciler, biz iyiyizciler" yüzünden birleşemiyor ekipler. Görev bilinci oluşturmak ve her Türk ekibi bu görevin, misyonun bir parçası olması zor değil. Kimse kimsenin altı sağı solu olmadan. Ellerindeki oyuncu sayısı ve yapısına göre haritaya yerleşecek 1000-1500 arası Türk hesabı öttüre öttüre bu oyunu kazanır.

Rakiplerlerimiz DACİA tayfası muhtemelen bu sene Rusların hedefinde olacak. Bu yıl Polonya Ekibi Rusların dişli bir kısmı ile ittifak yaptı. Bu ittifak şimdiden favori. Hatta içinde Fransızlar da olabilir. Eleme sonrası tablo şekillenecektir. İtalyanların yanına alacakları ekipler masanın diğer ayağını belirleyecektir. Ama asıl önemli kısmı 50-100-150 oyunculu ufak ülke ekiplerinin kapılmasıdır. Bu ekipleri alıp haritada bir noktaya koyup görev vermeniz yeterli. Ruslar bunu senelerdir yapıyor ve çok da iyi kullanıyor. Geçen finalde bir sürü ülke bunların içinde oynadı. Bunu Dacia da yapıyor, biz de yaptık. Yapmalıyız da. Bünyeye katıp Türk ekibine fayda dokundurabiliyorsak ne mutlu. Şuan Elemede Malezyalıların artık COF un bir parçası gibi oynamaları gibi...

Kısacası rakibi değerlendirme kısmı Final başlamadan ve başladığı ilk hafta olacak iki şekilde.

Travianda yaşadığınız en ilginç olay nedir?

İlk oynadığım seneler, üniversitedeyken 3 senedir falan konuşmadığım bir arkadaşım traviana başlamış ve beni buldu. Oyundan konuştuk ve barıştık. Travian olmasa biz küs kalmaya devam ederdik orası kesin. 2 gün sonra bir bavul dolusu çikolata ve viski ile öğrenci evine gelmesi apayrı bir olay oldu

Yine ilk oynadığımız yıl Zawsze isimli (yanılmıyorsam) bir oyuncumuz vardı. Çok köy atan her köye ağaç ismi veren bir abimizdi. Ona saksıda Sığla Ağacı hediye etmek için İstanbul buluşmasına gitmiştim. Ben düzenlemiştim buluşmayı zaten, ve elimde saksı ile gezerken bombacı sanıp polislerin çevirmesi ve elleri yukarı diyerek silahla geldiği sahne gelir aklıma

Oyunu oynarken yaşadığım hem oyun içi hem oyun dışı bir çok hikaye var. Aynı okul (üniversitede) okuduğumuzdan haberimiz olmadan 4-5 ay oyundan msn den konuştuğum bir güzel bir dost edindim. 15 dk mesafeden sürekli buluşup görüştük sonra. Kendisi gerek normal gerek speedde başarılı işler çıkarmış, çok sağlam bir ekibin de başında olan bir dostumdur. Şu sıralar ara verdi.

İzmir'de bir buluşma yapmıştık. Buluşmaya gelen herkesi tanıdık, tanıştık. Bolca muhabbet. Bir tanesi casusmuş, ayrıca sağlam forum trollerinden. Eleman geldi yüzümüze baka baka muhabbet etti, yedik içtik samimi bir şekilde görüşüldü ayrıldık. Aynı eleman 1 saat sonra foruma girip düşmanca yazılarına devam etti. Sanırım trollük bünyeye sağlam işlemiş ve oyunla kalmamış. Güzel trollenmiş olduk, bunu da unutmam

Şimdiye kadar bir çok şehirde buluşma yaptık. COF Çatısından binlerce oyuncu gelip geçti veya kalanlar oldu. Sayısız hikaye birikti. Belki de çok daha güzel hikayeler vardı paylaşılası ama aklıma gelmiyor. Mesela şu var bak ,

2008 COF-KURT savaşı vardı. -/- de 2 birlik COF uz o zaman. KURT bayağa sağlam , 2 bölge elinde. hatta bir hesapları vardı 6 köylü. en iyimizde 15-20k arası yaya askeri olan ordular var. Adam basmış 30 bin küsür balta 14bin toyton bu civar. 13-15 saate bir gelip yıkıyor, dönüyor geri geliyor. Tüm savunmayı toplasak belki çakarız.

Bir formül bulduk, molladogan isimli bir oyuncumuzda asker durumu iyiydi 22 k emperyan 6-7k atlısı vardı. 85 saatten çıkardık orduyu. Tabi bu elemanın multi oynadığını biliyorum. Son 24 saat kala saldırıya tüm birlik şikayet ettik kapandı. Ordusu da yoldaydı ve köye saldırıdan önce giriyordu. O orduyu kesmiştik, tüm birlik msn de toplanmış o anı bekliyorduk. Bu operasyonu ben yapmıştım hatta isimde vermiş forumda paylaşmıştık raporu. Küfürler havada uçuşmuştu. Eleman bana doğmamış çocuğuma varasıya kadar küfür etmişti.

Atlayıp Eskişehir'e gitmiştim. 2 gün onu aradım, telefonuma bakmadı. Bu arkadaş kayboldu oyundan. Yıllar sonra, hatta bir kaç ay önce birisi turnuva başlıyor diye whatsap grubuna topladı. Gruptaki isimlere baktım bunun adını soyadını gördüm numara yanında. Hemen yazdım. İbretlik bir yazışma oldu. "Haklısın. büyük terbiyesizlik ettim, şimdiki aklım olsa böyle saçmalığa girer miyim. Geçenlerde tesadüf girdim oynadım artık oynamam böyle iyiyim" derken korku ile değil, ciddi bir pişmanlıkla yazıyordu. Arkadaş avukat olmuştu tabi geçen zaman zarfında. İkimizde yaptığımız cahilliğin ve pişmanlığın yüküyle güzelce yazışıp bitirdik.

Ne gerek var böyle şeylere öyle değil mi? Bir oyun oynuyoruz. Normal serverlerde bu entrikanın bitmeyeceğini ve insanların oyuna aşırı duygu ile girdiğini anladım. Oynadıkça düşman kazanıyorsunuz. TR de düzen bu. Bu yüzden tamamen TR den kopup son 3 yılı turnuvaya harcadım.

Fatu ile hep düşmandık, azılı düşman. Oysa ilk defa telefonda geçen final konuştuk. Neden düşmandık? İletişimsizlik, ön yargı... Kemal Başer eşittir hakanugur ve Fatu düşmanlığı. 2012 turnuvasında kötü şeyler yaşadık. Keşke olmasaydı. Belki şuan Turnuva durumumuz bambaşka bir halde olurdu. Çünkü o dönemki oyuncu kitlesi ve kalitesi bambaşkaydı! O kadro bir arada kalsaydı hepsi ile şuan Rusları tek kalemde yenen bir ekip olurdu (Tüm TR). Şuan ki tüm TR kadrosu o dönemki kadro gücünde değil. Ama yapılamaz değil, daha iyisi de olur hatta.

Travianla ilgili pişmanlıklarınız var mı?(Şunu yapsaydım veya yapmasaydım gibi)

Bulunduğum noktaya baktığımda bir şeyler iyiyse, pişmanlık duymam. Ne yaşanmışsa yaşanmıştır, vicdanen ve bulunduğunuz nokta ile ilgili içiniz rahat, memnunsanız sorun yoktur.
    Zaman iyi bir öğretmendir. Tüm soruların cevabını vermekte en cömertimizdir.

Oyunun size kattıkları ve götürdükleri nelerdir?

İyi insanlar tanıdım.
    Zaten hayatımda hiç olmayan (oynamasaydım) , insanları kazanmış oldum. Kaybettiklerimiz bir kayıp değildir, zaten olmayacak kişilerdi bu bağlamda.

Oyuna yeni başlayacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

Artık travianda yeni bir birlik kurma dönemi çoktan kapandı. Yeni başlayacak oyuncular iyi birliklerin hepsinde hesap açmalı, oynamalı. Araştırmalı. Kafa yapısına, oyun tarzına en çok uyan ekibin bir parçası olmalı. Daha iyisi olması için çalışmalı. Emek vermeli. Güçlü bir ekip, ona emek veren oyuncular sayesinde güçlüdür. Bu birlik güçlü diyerek gidip orda bir misafir gibi oynamak olmaz. Oyunu öğrenmek ve oynamak en kolayı. Zor olan bir ekibin parçası olmak, ekiple oynamaktır.

Soru: Cof birliği çok köklü ve kalabalık bir ekip geçen seneki elemeleri de rekor bir sürede bitirdi fakat finale başlamadan önce ekibinizdeki önemli isimler ayrılıklarını açıkladı.Bu ayrılığın nedenini ve sonuçlarını açıklar mısınız? Cof birliklerinin ileri ki dönemdeki hedefleri neler olacaktır?

COF içinde yaşanan bir ayrılık oldu. Burda olaya sadece şu açıdan bakmak lazım, "diktatör" dedikleri ben (dışarısı) uzun süredir aldığı kararlar havada olan birisiydim. Bir wow'un yıkılmamasını istiyorum "yıkılıyor" bu ciddi bir durumdur. Bununla da ilgili sormuşlar bunu açıklayayım. Hiç kimse 2015 yılında server 8 de kimin wow diktiğini bilemez bir süre sonra. Kendi oyuncularınız bile. 2010 da server 2 de kim kazandı? 2011 de kim kazandı? Gibi...

Bazı şeyler oyunu kaybettirebilir. Ama kazandıracağı şey çoktur. COF Böyle büyüdü. Oyundaki ezeli düşmanımız olmuş 15 ay savaştığımız birliğin wow'unun şifresi elime geçtiğimde ben rakip başkana olduğu gibi teslim ettim. Belki oyunu kazandırırdı ama COF u kaybettirirdi.

DEğer verdiğim şeyler farklı. COF u turnuvaya hazırlarken kazanmamız gereken bir çevre vardı. Benimsetmemiz gereken şeyler. Ama rica ettiğim halde kesin bir dille yıkıldı. Bu içimi acıttı elbette. Bana değil, oyunu kazanmaya daha çok değer veriliyormuş. Bu bir kırılma noktasıydı. Ama ayrılan arkadaşlarla değil ben zaharya ile ayrıldım. Bu durumda ona yakın olan bir kaç oyuncu onu seçti. Müfreze diye bir birlik yok. s6 da COF-HZZ ve bir çok oluşumdan karma bir ekip toplandı. Güzel bir ekip. Güzel bir oyun çıkardılar.ilk ayında bende oynadım onlarla. Hesabı bırakıp gittim, bana göre olmayan bir oyun tarzı sürüyordu. Finaldeki Müfreze ekibi Hababam takımı ayrılınca 1 birlik kaldı. 40 civarı hesap. Şuan bu 40 hesabın 10-15 civarı oyuncusu COF içerisinde oynuyor. Giden arkadaşlardan hariç, yönetimde olmamış, sade oyuncu... Ve finalde yine bizimle oynayacak oyuncular var.

Bu yıl geçen senelere bir ilk olarak DUYURU yapmadım. Mevcut whatsap gruplarından ve THE COF sayfamızdan oyuna girişimizi yaptık. Ki oyuna girdiğimizi sonradan gören veya farklı bölgede olan çok hesap dönüş yaptı. Neden haber vermediğimle ilgili. Finalde daha kalabalık olunacağı kesin. Rehberimdeki arkadaşları tek tek arayıp oyuna ikna edip yüzlercesini geri dönderirdim. Bunu en iyi bilen Cemil'di. "bu adam hadi oynuyoruz dediğinde yüzlerce kişi hesap açar. Bu adamın özelliği budur. Bunu da başka kimse yapamaz içimizde" diyebilen zeki - zehir bir kardeşimizdi. Onunla çok kötü olduk zaman zaman ama asla COF a sırtını çevirmedi. O bir kere bunu yaptı. Yaptığında bile birliğinin adı COF du. Bu olaydan sonra yüzyüze de oturup dertleştik, konuştuk uzun uzun. Olaya bir oyun değil, iki insanın penceresinden bakacak bir empati ile yaklaştık. Anladık birbirimizi. En çok özlediğim oyuncumdur. Başarılı şekilde okulu bitirdi, traviana ayıracak zamanı yok. SEviyorum onu , iyi olsun yeterli.

Biz oyunu bırakan, COF dan ayrılanlarla oturup iki çay çorba içebilecek bir kıvamdayız daima. Bunu forum trolleri farklı yöne çekiyor. Birbirine küsen akraba gibi. Düğün cenaze bir araya getirir gibi. Çünkü yıllarca paylaştığımız ekmek - hikaye var. Biz bir şekilde bir araya geldiğimizde kırk yıllık görüşen ahbaplar gibi buluşuyoruz konuşuyoruz. Ayrılıklar da sevdaya dahildir demiş şair.

soru: Bir gün travianı tamamen bırakmak gibi bir düşüncesi var mı? Yoksa daha sakin,sadece eğlence amaçlı hobi olarak devam mı eder?
    Olası jübile turnuvada mı olur? Tr serverlarında mı olur?

Bu final jübile düşünüyorum. Bu uzun bir ara demek daha doğru olur. Buna kesinlik kazandıracak şey önümüzdeki final yaşanacaklar ve benim işimin yoğun gidişatıdır. Sonuçlanacak tablo oyundaki COF ekibinin bir sonraki elemede olup olmayacağını netleştirir.

Bu final COF olarak alacağımız bir karar var. Final için bir fedakarlık. Bununla ilgili detaylı konuyu açacağım bayramdan sonra.

soru: Size göre TR serverlarının en iyi birliği kim?Şu an aktif değilse aktif olanlardan kim?(COF hariç)

Traviandaki en iyi birlik bana göre 3 açıdan değerlendirilir.

1) Oyuncu sayısı
    2) Organize yeteneği
    3)İç ve dış diplomasi gücü.

Oyuncu Sayısı : en çok oyuncu bulunduran birlikler iyi birliklerdir. Bu oyuncu sayısını belli bir kitlede sürdürmek işin önemli kısmıdır. Çünkü mesele o sene kaç oyuncu ile oynadığınız değil, kaçı ile yolculuğa devam ettiğinizdir. Burda bir bağ kurulması esastır.

Organize Yeteneği : Az sayılı ekipler daha iyi organize olabilir. 30-40 Kişilik bir ekip ile 300-400 oyunculu bir ekibin organizesi arasında farklar vardır. Birisi ani refleksler gösterirken diğerinin organizesi zaman alır. Bu durumda sayı ile paralel olarak organize yeteneği de gelişmelidir ekiplerde. 1000 tane oyuncu ile oynayıp organize yapılamıyorsa birlik iyi değildir, kötüye gidiyordur. Bazı birliklerde çok iyi organizeler yapabilmesine rağmen büyüyemiyordur. Bu da ciddi bir sıkıntıdır. Normal şartlarda iyi organize yapan, oyunu beğenilen birlikler sempati toplar ve oyuncu kazanır. Kısacası kalabalık birlikler organize olmalı, organize olan birliklerde sayıyı çoğaltmalı. Bu ikisi olduğunda iyi bir birlik çıkacak ortaya.

İç ve Dış Diplomasi : Turnuvada iç diplomasi en az düşmana veya antipati toplamaya ihtiyaç duyar. Şuan COF un düşmanı yoktur. COF'un bireysel tehditlleri vardır. Karşımızda bir ekip çıkıp dikilemez, düşmanız diyemez. Ama bize düşmanlık besleyen ve yıllardır bunu söndüremeyen hesaplar var. Dış Diplomasi, başarı için yabancı ekiplerle birlikte hareket edebilme durumudur.

Bu üç noktada yarar sağlayabilen bir birlik çok güçlü bir birlik olur. COF Dahil hiçbir oluşum bu çizgide değil. Ama bu saydıklarımı fazlasıyla yapabilecek bir çok birlik var COF Dahil. Turnuva bilincinin o noktaya gittiğini ve özlenen tablonun oluşacağı düşüncesindeyim
    .

soru: Şu ana kadar gördüğünüz en iyi oyuncu kim?Türk değilse size göre en iyi Türk oyuncu kim?(Kendiniz hariç)

En iyi oyuncu : Messi mi Ronaldo mu?
    Birisi arkasına onu besleyen bir kadroyu alıp harikalar yaratabilir.
    Diğeri herhangi bir takımda her hangi bir mevkide savaşarak kendini gösterir.

İşte iyi oyuncu tabirim budur. Bu şekilde sahanın her yerinde oynayan nadir oyuncular tanıdım. Devasa ordular basıp bunları Natara çakıp oynayanı da gördük. Mesele sahip olduğun askeri birliğe feda edebilmektir mazeretsiz. Mesele birkaç köy ile birlikte karınca misali çalışmaktır. Bireyin ekibe olan katkısına göre değeri biçilir.

Bu Çatıdan çok fazla iyi oyuncu geçti. Hiç birisine haksızlık edemem. Başka birliklerde de çok güzel kaliteli oyuncular var. Her şeyi cevaplarım ama bunu biraz zor olacak.

Hem defans hem saldırı hem wow hem birliğe katkı olarak her alanda faydasını gördüğüm, sadık birer dost olan aynı zamanda iki ismi içtenlikle verebilirim.

Antonina ve BSB (backstreetsboys)

Bu iki hesap gibi birkaç hesap olduğunda atom bombası gibi düşersiniz bölgeye. COF bu iki oyuncuya sahip olduğu için çok şanslı.

soru: geçen elemede turkeye saldirmanizin gercek sebebi neydi ?

Geçen yıl yaşanan Turkey savaşı tüm turnuva için yaşanan son acı ders olmalıdır. Umarım son olur. Bu savaşı COF Başlatmadığı gibi COF Bitirmiştir. İhale COF'a kalmış gözüksede benim kontrol edemediğim boyutlarda ilerlemiştir. Neticede bize karşı perde arkasında gelişen bir tehdit vardı ve ilk taşı defalarca biz yemiştik. "İlk taşı günahsız olanınız atsın" derim bu konuda.

Oyunun son günü COF WOW una saldıran mimarı çalan ekip Polonya Başkanına operasyonu günler öncesinde mesaj atıp haber veriyor. Neyse ki Polonya'da ordu kalmamış. Yoksa oyunu Polonya kazanacak!

Düşünün, bu insanlar Türk Birlikteliği ve Başarısı isteyen kişiler.

Aynı kişiler bu yılda yaptı yapacağını ama tutmadı. COF KİN birliği başkanına TUĞRA Başkanı mesaj atıp gel sınırdaki WOW u beraber kuralım sizi COF'a karşı destekleriz diyecek karakterde oyun oynayıp , burda forumlarda TÜRK BAŞARISI BİRLİKTELİĞİ İstiyoruz diyebilirler.

Bu yapılan savaş sebebi oysa. Ses etmiyoruz sineye çekiyoruz. Turnuva bu zihniyetten kurtulacak elbet. Gerçek icraat yapan ekipler sahnede neyin nasıl yapılması gerektiğini gösterecektir.

Saygılar.

Soru: Cihat Zerger önderliğindeki comx, Tırsın Ulan önderliğindeki Turkey birlikleri ile herhangi bir diplomasi-iş birliği düşünceniz var mı?

Cihat Zerger , COF Birliğine bir özür borçlu.

Soru: s8 Serveri içerisinde cof wowundan epey önde olan barbar wowunu neden vurdunuz ? Gerekçesi ne idi ? Forumda barbar wowuna saldırılmayacağının garantisini verdiğiniz halde

O gün akşam yönetim kadrosunu toplayıp ne konuştuğumu çok iyi hatırlıyorum. "Yıllar sonra falanca serverde kim wow kurdu desek kendi oyuncularımız bile hatırlamaz. Ama bir fedekarlık, kazanılan dostluk kolay kolay unutulmaz, kaybedilmez" Buna hak veren bir kesim olduğu gibi "Bu kadar savaş yaptık, BARBAR Kadrosu bile WOW sizin hakkınız diyor, oyun bizim hakkımız abi olmaz böyle" deyip karşı çıkanda oldu. Burda benim aldığım karar çiğnenmişse troller kendi ağzıyla bir kuyuya düşmüş demektir. "Demek ki TEK ADAM (!) yokmuş COF da. Kadro önemli kararları birlikte alıyormuş demek ki" der defteri kapatırım.

Soru: cof ortalama kaç birlik/oyuncudan oluşmaktadır ? Cof ailesindeki yabancı birlik sayısı kaçtır ?

Tüm travian serverleri başlarken whatsap, telefon defteri, sayfalar ve sosyal medya gruplarının hepsinden oyunculara tek tek ulaşır toplardım. İlk defa bu yıl sadece 1. derece yakın olacağım iletişim araçları ile genel bir duyuru yaptım. Yani şuan elemedeki COF Kadrosu minimum düzeydedir. COF un oyuncu kitlesi 2007 Ocak dan 2019 Ocak ayına değindiğinde 13. yılında bir ekip olacak. Bu kadar oyun içerisinde varlık göstermiş bir ekibin haliyle her yıl yüzlerce eski/yeni oyuncu gelip geçiyor. Her yıl travian oynaması zordur çoğu oyuncunun. Malum TR şartları, okul-iş-askerlik vs. Ama şöyle bir kaba hesap yapalım. 2 tane Face grubu var, birisi Özel kapalı grup. Sadece kapalı grupta yüzlerce oyuncumuz var. Face sayfamızda 800 küsür Toplanmış travian sever var, Çoğunluğu COF Oyuncusu. Artık sadece whatsap gruplarında şu tarihte giriyoruz dediğimizde yüzlerce hesap girebiliyor oyuna. 12 yıldan fazladır COF Çatısından binlerce oyuncu gelip geçti. Bir sonraki elemede rekor bir toplanma söz konusu olabilir.

Soru: Biraz derin bir soru olacak ama, diğer röportajlarda forumdaki tartışmaların kişileri kamçıladığı yönünde yorumlar varken siz geçen sene “zaferin önündeki en büyük engel trollerdir” demiştiniz. Bu tartışma ortamlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçilmesi gereken zorlu bir yol varsa, o yoldaki ilk engelleri görmek lazım. Troller forum samimiyetini en alt seviyeye düşüren hesaplar. Hiç bir konu samimiyetle gitmiyor. Samimi ilerlemeyen konu, verilmek istenen mesajı veremediği gibi sayfalarca gereksiz yazılarla doluyor. Sürekli banlanan, amacı forumu baltalamak olan, üzüm yemek değil bağcı dövmek niyetiyle gün boyu forumda olan bu hesaplara karşı onlarca birlik zaman zaman muzdarip olsa da bu konuda rakipleri ile uğraşıyorsa troller geri adım atıp izleme tarafında oluyorlar. Diğer yabancı devletlerin forumlarında böyle troller yok. Kısacası bizim neremizden baksak hata. Trolümüzden oyuncumuza ciddi bir bilinç noktasında durulmadı sürece o ciddi adımlar hep ertelenecek. Bunlar enerji alan konular çünkü.

Soru: Rusların tüm inşa planlarını topladığı sene güneydoğuya iki inşa planı baştan gelseydi kemal başere göre şansımız var mıydı, ne kadardı ?

Kesinlikle WOW Kazanılmıştı. TIRSIN ULAN daydı WOW ama tüm COF o WOW a yürekten bağlı ve yardım ediyordu. Seven sevmeyen herkes bir bölgede hem tek çatı sayılırdık, hem kalabalıktık, hem de yabancı diplomasimiz meyve vermişti. Ruslar DACİA ya yüklendiğinden bizim bölge çok rahat kalmıştı. Yüzlerce hesap FAKE bile almadan oyun tamamladı Öyle olsaydı böyle olurdu muhabbetinden ziyade, bu oyunda "harita yerleşimi - saldırı savunma hesap sayısı - wow yapılanması - tılsımların toplanması - inşa planlarının toplanması ve wow süreci" hepsi oyuna dahildir. Bu yüzden tüm bu noktalar oyun başlamadan ve oyun içinde sürekli desteklenmeli. Eksik varsa hemen diplomasi yapıp zayıf kısım tamamlanmalı. Ancak bu şekilde kazanılır.

---------
    Ve son olarak @Tony Stark ve ben, @COF Kemal Başer_TR e bu güzel röportaj için bize vakit ayırdığından teşekkür ediyoruz!
    Ona ve ekibine Eleme&Finalde bol şans diliyoruz.